2020-04-06   04:53:10
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Septembersim

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
Septembersim
Plats: Tyresö Aquarena Arrangör: Tyresö simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 28 sep 2019 till den 28 sep 2019
Gren 2, 100m Frisim Po A-D Final 12 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Samuel Flores 2008 Stockholms Kappsimningsklubb 333 1:04.79
50m: 30.81
100m: 1:04.79
(33.98)
2 Gustaf Färnqvist 2007 Solna Sundbyberg SS 04 236 1:12.71 +7.92
50m: 34.46
100m: 1:12.71
(38.25)
3 Jordan Sundström 2007 Stockholms Kappsimningsklubb 236 1:12.72 +7.93
50m: 35.23
100m: 1:12.72
(37.49)
4 Lucas Bouchet 2009 Stockholms Kappsimningsklubb 225 1:13.88 +9.09
50m: 36.47
100m: 1:13.88
(37.41)
5 Julius Dorch Juliusson 2007 Södertörns Simsällskap 222 1:14.14 +9.35
50m: 34.39
100m: 1:14.14
(39.75)
6 Alexander Bouchet 2007 Stockholms Kappsimningsklubb 215 1:14.98 +10.19
50m: 35.37
100m: 1:14.98
(39.61)
7 Anton Hagspiel 2009 Stockholms Kappsimningsklubb 209 1:15.65 +10.86
50m: 36.32
100m: 1:15.65
(39.33)
8 Gustav Bäckström 2008 Tyresö Simsällskap 187 1:18.56 +13.77
50m: 36.16
100m: 1:18.56
(42.40)
9 Otto Andersson 2008 Tyresö Simsällskap 180 1:19.48 +14.69
50m: 37.03
100m: 1:19.48
(42.45)
10 Ludvig Axegård 2008 Stockholms Kappsimningsklubb 168 1:21.40 +16.61
50m: 38.23
100m: 1:21.40
(43.17)
11 Vilgot Hårding-Nordkvist 2008 Tyresö Simsällskap 157 1:23.29 +18.50
50m: 38.29
100m: 1:23.29
(45.00)
12 Erik Förborgen 2008 Tyresö Simsällskap 122 1:30.37 +25.58
50m: 42.15
100m: 1:30.37
(48.22)
13 Isak Silebäck 2007 Tyresö Simsällskap 120 1:30.97 +26.18
50m: 42.70
100m: 1:30.97
(48.27)
14 Eric Söderlund 2010 Södertörns Simsällskap 118 1:31.38 +26.59
50m: 41.13
100m: 1:31.38
(50.25)
15 Victor Hedqvist Segelman 2007 Tyresö Simsällskap 105 1:35.05 +30.26
50m: 44.61
100m: 1:35.05
(50.44)
16 Elliot Halldén 2009 Älvsjö AIK Simförening 96 1:37.90 +33.11
50m: 43.97
100m: 1:37.90
(53.93)
17 simon eriksson 2009 Älvsjö AIK Simförening 81 1:43.72 +38.93
50m: 47.16
100m: 1:43.72
(56.56)
18 Vincent Vitas 2008 Södertörns Simsällskap 81 1:43.75 +38.96
50m: 45.82
100m: 1:43.75
(57.93)
19 Oliver Crawford 2007 Tyresö Simsällskap 73 1:47.39 +42.60
50m: 49.91
100m: 1:47.39
(57.48)
20 hampus Eriksson 2009 Älvsjö AIK Simförening 69 1:49.14 +44.35
50m: 51.62
100m: 1:49.14
(57.52)
- Oskar Joona 2008 Södertörns Simsällskap DSQ
- Malcolm Brandt 2007 Tyresö Simsällskap DNS
Grenen officiell:  2019-09-28 10:16:03
Gren 2, 100m Frisim Po A-D Final 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Tim Rogersson 2005 Simklubben Neptun 514 56.08
50m: 27.30
100m: 56.08
(28.78)
2 Marcus Persson Taylor 2005 Turebergs Simklubb 447 58.77 +2.69
50m: 27.69
100m: 58.77
(31.08)
3 Daniel Bebenek 2006 Turebergs Simklubb 420 1:00.00 +3.92
50m: 28.94
100m: 1:00.00
(31.06)
4 William Hamilton 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 394 1:01.27 +5.19
50m: 29.42
100m: 1:01.27
(31.85)
5 Alexander Arnö 2005 Turebergs Simklubb 393 1:01.34 +5.26
50m: 29.65
100m: 1:01.34
(31.69)
6 Anton Graner 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 391 1:01.43 +5.35
50m: 29.39
100m: 1:01.43
(32.04)
7 Uno Härmark 2005 Simklubben Neptun 377 1:02.19 +6.11
50m: 29.78
100m: 1:02.19
(32.41)
8 Albin Argelius 2005 Turebergs Simklubb 370 1:02.58 +6.50
50m: 29.95
100m: 1:02.58
(32.63)
9 Henrik Larsson 2006 Turebergs Simklubb 369 1:02.64 +6.56
50m: 29.61
100m: 1:02.64
(33.03)
10 Jonatan Eriksson 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 368 1:02.67 +6.59
50m: 30.33
100m: 1:02.67
(32.34)
11 David Berggren 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 365 1:02.87 +6.79
50m: 29.72
100m: 1:02.87
(33.15)
12 Malcolm Honkanen 2005 Södertörns Simsällskap 346 1:03.99 +7.91
50m: 30.57
100m: 1:03.99
(33.42)
13 Felix Norlin 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 336 1:04.61 +8.53
50m: 31.17
100m: 1:04.61
(33.44)
14 Marcus Lundgren 2006 Simklubben Neptun 333 1:04.78 +8.70
50m: 31.00
100m: 1:04.78
(33.78)
15 Malkolm Nömm 2005 Solna Sundbyberg SS 04 331 1:04.95 +8.87
50m: 30.76
100m: 1:04.95
(34.19)
16 Oscar Flores 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 321 1:05.61 +9.53
50m: 32.47
100m: 1:05.61
(33.14)
17 Albin Wullt 2005 Tyresö Simsällskap 282 1:08.53 +12.45
50m: 32.67
100m: 1:08.53
(35.86)
18 Casper Drozdz 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 275 1:09.09 +13.01
50m: 33.05
100m: 1:09.09
(36.04)
19 Gustav Åsbrink 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 272 1:09.36 +13.28
50m: 33.24
100m: 1:09.36
(36.12)
20 Lukas Engström 2005 Solna Sundbyberg SS 04 261 1:10.24 +14.16
50m: 33.77
100m: 1:10.24
(36.47)
21 Emil Johanson 2005 Södertörns Simsällskap 245 1:11.78 +15.70
50m: 32.79
100m: 1:11.78
(38.99)
22 Christopher Brown 2006 Södertörns Simsällskap 242 1:12.10 +16.02
50m: 34.23
100m: 1:12.10
(37.87)
23 Maximus Brandt 2005 Tyresö Simsällskap 225 1:13.87 +17.79
50m: 34.46
100m: 1:13.87
(39.41)
24 Elliot Sundström 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 224 1:13.90 +17.82
50m: 34.31
100m: 1:13.90
(39.59)
25 Neo Carlberg 2005 Solna Sundbyberg SS 04 224 1:13.95 +17.87
50m: 34.53
100m: 1:13.95
(39.42)
26 Simon Alveskär Lundfeldt 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 202 1:16.58 +20.50
50m: 36.00
100m: 1:16.58
(40.58)
27 Lucas Samuelsson 2006 Tyresö Simsällskap 135 1:27.57 +31.49
50m: 40.18
100m: 1:27.57
(47.39)
- Svante Schlüter Patriksso 2006 Tyresö Simsällskap DNS
Grenen officiell:  2019-09-28 10:16:03
Gren 2, 100m Frisim Po A-D Final 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Simon Brunn 2004 Tyresö Simsällskap 448 58.70
50m: 28.53
100m: 58.70
(30.17)
2 Isak Ekman 2004 Södertörns Simsällskap 433 59.38 +0.68
50m: 28.87
100m: 59.38
(30.51)
3 Alvin Hamzehnejad 2004 Södertörns Simsällskap 375 1:02.27 +3.57
50m: 29.90
100m: 1:02.27
(32.37)
4 Gustav Aglert 2004 Solna Sundbyberg SS 04 291 1:07.76 +9.06
50m: 32.09
100m: 1:07.76
(35.67)
5 William Edenberg 2003 Tyresö Simsällskap 291 1:07.79 +9.09
50m: 32.23
100m: 1:07.79
(35.56)
Grenen officiell:  2019-09-28 10:16:03
Gren 2, 100m Frisim Po A-D Final 17-99 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Karl Palmqvist 2002 Simklubben Neptun 530 55.52
50m: 26.34
100m: 55.52
(29.18)
2 Algot Lindwall 2002 Tyresö Simsällskap 448 58.73 +3.21
50m: 28.36
100m: 58.73
(30.37)
Grenen officiell:  2019-09-28 10:16:03
2019-09-28 10:25:48 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Västerås Tidtagning
Document
Resultat
Septembersim
Plats: Tyresö Aquarena Arrangör: Tyresö simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 28 sep 2019 till den 28 sep 2019
Gren 3, 200m Frisim Fl A-C Final 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Iris Martinsson 2005 Simklubben Neptun 506 2:18.53
50m: 31.94
100m: 1:06.57
(34.63)
150m: 1:42.55
(35.98)
200m: 2:18.53
(35.98)
2 Vida Haesert 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 469 2:22.09 +3.56
50m: 32.65
100m: 1:08.58
(35.93)
150m: 1:45.85
(37.27)
200m: 2:22.09
(36.24)
3 Alva Qvist 2006 Södertörns Simsällskap 456 2:23.41 +4.88
50m: 33.09
100m: 1:09.62
(36.53)
150m: 1:47.33
(37.71)
200m: 2:23.41
(36.08)
4 Molly Rantil 2005 Simklubben Neptun 447 2:24.33 +5.80
50m: 33.08
100m: 1:10.41
(37.33)
150m: 1:47.94
(37.53)
200m: 2:24.33
(36.39)
5 Maja Wallberg 2005 Simklubben Neptun 442 2:24.94 +6.41
50m: 34.74
100m: 1:12.33
(37.59)
150m: 1:49.69
(37.36)
200m: 2:24.94
(35.25)
6 Sara Lofter 2006 Simklubben Neptun 435 2:25.70 +7.17
50m: 33.70
100m: 1:11.07
(37.37)
150m: 1:48.36
(37.29)
200m: 2:25.70
(37.34)
7 Emilia Karlsson Bertoli 2005 Tyresö Simsällskap 433 2:25.93 +7.40
50m: 33.45
100m: 1:11.65
(38.20)
150m: 1:50.08
(38.43)
200m: 2:25.93
(35.85)
8 Amelia Gustafsson 2006 Simklubben Neptun 421 2:27.32 +8.79
50m: 33.83
100m: 1:11.41
(37.58)
150m: 1:49.64
(38.23)
200m: 2:27.32
(37.68)
9 Alva Herlitz 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 403 2:29.44 +10.91
50m: 33.76
100m: 1:11.16
(37.40)
150m: 1:50.53
(39.37)
200m: 2:29.44
(38.91)
10 Ebba Mattisson 2006 Södertörns Simsällskap 402 2:29.56 +11.03
50m: 34.06
100m: 1:11.97
(37.91)
150m: 1:50.89
(38.92)
200m: 2:29.56
(38.67)
11 Cecilia Krans 2005 Solna Sundbyberg SS 04 396 2:30.32 +11.79
50m: 33.45
100m: 1:11.44
(37.99)
150m: 1:51.36
(39.92)
200m: 2:30.32
(38.96)
12 Ebba Näsvall 2006 Turebergs Simklubb 396 2:30.35 +11.82
50m: 34.92
100m: 1:12.50
(37.58)
150m: 1:51.77
(39.27)
200m: 2:30.35
(38.58)
13 Emilia Lingman 2006 Solna Sundbyberg SS 04 391 2:30.93 +12.40
50m: 34.57
100m: 1:12.51
(37.94)
150m: 1:52.22
(39.71)
200m: 2:30.93
(38.71)
14 Lea Rodin 2006 Simklubben Neptun 391 2:31.00 +12.47
50m: 34.18
100m: 1:12.80
(38.62)
150m: 1:53.02
(40.22)
200m: 2:31.00
(37.98)
15 Linnea Farrar 2006 Simklubben Neptun 385 2:31.76 +13.23
50m: 35.43
100m: 1:14.81
(39.38)
150m: 1:54.38
(39.57)
200m: 2:31.76
(37.38)
16 Ebbalisa Lidgren 2005 Turebergs Simklubb 382 2:32.08 +13.55
50m: 34.36
100m: 1:12.87
(38.51)
150m: 1:52.63
(39.76)
200m: 2:32.08
(39.45)
17 Emilia Lind 2006 Simklubben Neptun 376 2:32.94 +14.41
50m: 34.09
100m: 1:12.92
(38.83)
150m: 1:52.70
(39.78)
200m: 2:32.94
(40.24)
18 Ines Wijk 2006 Simklubben Neptun 367 2:34.13 +15.60
50m: 34.62
100m: 1:14.72
(40.10)
150m: 1:56.19
(41.47)
200m: 2:34.13
(37.94)
19 Tilja Stålnacke 2005 Södertörns Simsällskap 351 2:36.45 +17.92
50m: 35.40
100m: 1:15.13
(39.73)
150m: 1:56.58
(41.45)
200m: 2:36.45
(39.87)
20 Emelie Bilands 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 341 2:37.97 +19.44
50m: 36.04
100m: 1:16.95
(40.91)
150m: 1:58.61
(41.66)
200m: 2:37.97
(39.36)
21 Linn Lynch 2005 Solna Sundbyberg SS 04 328 2:40.04 +21.51
50m: 34.22
100m: 1:13.26
(39.04)
150m: 1:56.05
(42.79)
200m: 2:40.04
(43.99)
22 Freya Ebert Westerberg 2005 Tyresö Simsällskap 324 2:40.75 +22.22
50m: 35.72
100m: 1:16.18
(40.46)
150m: 1:58.57
(42.39)
200m: 2:40.75
(42.18)
23 Vera  Popova 2006 Turebergs Simklubb 321 2:41.26 +22.73
50m: 35.82
100m: 1:16.82
(41.00)
150m: 1:59.17
(42.35)
200m: 2:41.26
(42.09)
24 Sheila Hedman 2006 Simklubben Neptun 320 2:41.40 +22.87
50m: 35.81
100m: 1:17.77
(41.96)
150m: 2:00.31
(42.54)
200m: 2:41.40
(41.09)
25 Natalie Nilsson 2005 Södertörns Simsällskap 307 2:43.53 +25.00
50m: 36.71
100m: 1:17.64
(40.93)
150m: 2:01.06
(43.42)
200m: 2:43.53
(42.47)
26 Felicia Rydsheim 2005 Solna Sundbyberg SS 04 296 2:45.55 +27.02
50m: 37.19
100m: 1:19.88
(42.69)
150m: 2:03.32
(43.44)
200m: 2:45.55
(42.23)
27 Elina Darvish 2005 Solna Sundbyberg SS 04 249 2:55.47 +36.94
50m: 39.15
100m: 1:23.83
(44.68)
150m: 2:10.51
(46.68)
200m: 2:55.47
(44.96)
Grenen officiell:  2019-09-28 10:35:21
Gren 3, 200m Frisim Fl A-C Final 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Astrid Nilsson 2003 Turebergs Simklubb 587 2:11.82
50m: 31.12
100m: 1:04.75
(33.63)
150m: 1:38.75
(34.00)
200m: 2:11.82
(33.07)
2 Elsa Lövquist 2004 Simklubben Neptun 504 2:18.75 +6.93
50m: 32.63
100m: 1:08.00
(35.37)
150m: 1:43.69
(35.69)
200m: 2:18.75
(35.06)
3 Agnes  Behrenfeldt 2004 Simklubben Neptun 478 2:21.20 +9.38
50m: 32.06
100m: 1:07.83
(35.77)
150m: 1:44.77
(36.94)
200m: 2:21.20
(36.43)
4 Tea Angerfelt 2004 Tyresö Simsällskap 453 2:23.78 +11.96
50m: 32.93
100m: 1:09.82
(36.89)
150m: 1:47.13
(37.31)
200m: 2:23.78
(36.65)
5 Yasemin Uzum 2003 Turebergs Simklubb 446 2:24.52 +12.70
50m: 32.11
100m: 1:07.51
(35.40)
150m: 1:45.86
(38.35)
200m: 2:24.52
(38.66)
6 Elma Ridhagen 2004 Tyresö Simsällskap 374 2:33.17 +21.35
50m: 34.00
100m: 1:12.84
(38.84)
150m: 1:53.43
(40.59)
200m: 2:33.17
(39.74)
7 Sigrid Svanberg 2004 Solna Sundbyberg SS 04 321 2:41.18 +29.36
50m: 36.50
100m: 1:18.22
(41.72)
150m: 2:00.52
(42.30)
200m: 2:41.18
(40.66)
8 Adéla Darvish 2003 Solna Sundbyberg SS 04 275 2:49.69 +37.87
50m: 36.25
100m: 1:18.03
(41.78)
150m: 2:03.50
(45.47)
200m: 2:49.69
(46.19)
9 Philippa Ledo Antunes 2004 Tyresö Simsällskap 272 2:50.42 +38.60
50m: 37.16
100m: 1:20.06
(42.90)
150m: 2:05.06
(45.00)
200m: 2:50.42
(45.36)
10 Emma Wärn 2004 Solna Sundbyberg SS 04 269 2:50.94 +39.12
50m: 37.93
100m: 1:20.76
(42.83)
150m: 2:06.38
(45.62)
200m: 2:50.94
(44.56)
11 Agnes Svensson 2004 Solna Sundbyberg SS 04 221 3:02.63 +50.81
50m: 39.10
100m: 1:23.94
(44.84)
150m: 2:12.67
(48.73)
200m: 3:02.63
(49.96)
- Tilde  Bergvall 2004 Tyresö Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2019-09-28 10:35:21
Gren 3, 200m Frisim Fl A-C Final 17-99 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Olivia Stille 2000 Turebergs Simklubb 585 2:12.00
50m: 30.31
100m: 1:04.09
(33.78)
150m: 1:37.60
(33.51)
200m: 2:12.00
(34.40)
2 Naomi Sterling 2002 Solna Sundbyberg SS 04 486 2:20.41 +8.41
50m: 33.08
100m: 1:08.85
(35.77)
150m: 1:44.83
(35.98)
200m: 2:20.41
(35.58)
3 Josefin Alm 2001 Tyresö Simsällskap 457 2:23.32 +11.32
50m: 33.21
100m: 1:09.80
(36.59)
150m: 1:46.99
(37.19)
200m: 2:23.32
(36.33)
Grenen officiell:  2019-09-28 10:35:21
2019-09-28 10:40:44 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Västerås Tidtagning
Document
Resultat
Septembersim
Plats: Tyresö Aquarena Arrangör: Tyresö simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 28 sep 2019 till den 28 sep 2019
Gren 4, 100m Ryggsim Po A-D Final 12 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Samuel Flores 2008 Stockholms Kappsimningsklubb 244 1:18.17
50m: 38.07
100m: 1:18.17
(40.10)
2 Moritz  Karlsson 2008 Södertörns Simsällskap 212 1:21.95 +3.78
50m: 39.86
100m: 1:21.95
(42.09)
3 Lucas Bouchet 2009 Stockholms Kappsimningsklubb 205 1:22.88 +4.71
50m: 41.22
100m: 1:22.88
(41.66)
4 Julius Dorch Juliusson 2007 Södertörns Simsällskap 193 1:24.54 +6.37
50m: 40.39
100m: 1:24.54
(44.15)
5 Jordan Sundström 2007 Stockholms Kappsimningsklubb 185 1:25.65 +7.48
50m: 42.16
100m: 1:25.65
(43.49)
6 Alexander Bouchet 2007 Stockholms Kappsimningsklubb 184 1:25.92 +7.75
50m: 42.16
100m: 1:25.92
(43.76)
7 Otto Andersson 2008 Tyresö Simsällskap 157 1:30.46 +12.29
50m: 43.66
100m: 1:30.46
(46.80)
8 Anton Hagspiel 2009 Stockholms Kappsimningsklubb 153 1:31.21 +13.04
50m: 44.69
100m: 1:31.21
(46.52)
9 Erik Förborgen 2008 Tyresö Simsällskap 138 1:34.48 +16.31
50m: 45.45
100m: 1:34.48
(49.03)
10 Ludvig Axegård 2008 Stockholms Kappsimningsklubb 121 1:38.58 +20.41
50m: 47.85
100m: 1:38.58
(50.73)
11 Eric Söderlund 2010 Södertörns Simsällskap 92 1:48.16 +29.99
50m: 53.91
100m: 1:48.16
(54.25)
12 Oskar Joona 2008 Södertörns Simsällskap 89 1:49.14 +30.97
50m: 54.02
100m: 1:49.14
(55.12)
13 Elliot Halldén 2009 Älvsjö AIK Simförening 88 1:49.73 +31.56
50m: 54.99
100m: 1:49.73
(54.74)
14 Vincent Vitas 2008 Södertörns Simsällskap 78 1:54.40 +36.23
50m: 55.71
100m: 1:54.40
(58.69)
15 simon eriksson 2009 Älvsjö AIK Simförening 54 2:08.71 +50.54
50m: 1:01.06
100m: 2:08.71
(1:07.65)
- hampus Eriksson 2009 Älvsjö AIK Simförening DSQ
Grenen officiell:  2019-09-28 10:44:51
Gren 4, 100m Ryggsim Po A-D Final 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Philip Palmqvist 2005 Simklubben Neptun 398 1:06.44
50m: 32.21
100m: 1:06.44
(34.23)
2 Aksel Hillerström Vagli 2006 Simklubben Neptun 376 1:07.71 +1.27
50m: 32.28
100m: 1:07.71
(35.43)
3 William Hamilton 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 356 1:08.94 +2.50
50m: 33.49
100m: 1:08.94
(35.45)
4 Henrik Larsson 2006 Turebergs Simklubb 354 1:09.07 +2.63
50m: 33.82
100m: 1:09.07
(35.25)
5 Alexander Arnö 2005 Turebergs Simklubb 353 1:09.13 +2.69
50m: 34.04
100m: 1:09.13
(35.09)
6 Albin Argelius 2005 Turebergs Simklubb 285 1:14.22 +7.78
50m: 36.02
100m: 1:14.22
(38.20)
7 Anton Graner 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 282 1:14.51 +8.07
50m: 35.95
100m: 1:14.51
(38.56)
8 Alvin Johansson 2005 Solna Sundbyberg SS 04 272 1:15.40 +8.96
50m: 36.79
100m: 1:15.40
(38.61)
9 Albin Wullt 2005 Tyresö Simsällskap 234 1:19.24 +12.80
50m: 38.79
100m: 1:19.24
(40.45)
10 Casper Drozdz 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 221 1:20.73 +14.29
50m: 39.75
100m: 1:20.73
(40.98)
11 Lukas Engström 2005 Solna Sundbyberg SS 04 218 1:21.12 +14.68
50m: 39.56
100m: 1:21.12
(41.56)
12 Maximus Brandt 2005 Tyresö Simsällskap 201 1:23.37 +16.93
50m: 41.19
100m: 1:23.37
(42.18)
13 Elliot Sundström 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 172 1:27.75 +21.31
50m: 42.46
100m: 1:27.75
(45.29)
- Lucas Samuelsson 2006 Tyresö Simsällskap DSQ
Grenen officiell:  2019-09-28 10:44:51
Gren 4, 100m Ryggsim Po A-D Final 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Jakob Rasmuson 2003 Simklubben Neptun 445 1:04.02
50m: 31.05
100m: 1:04.02
(32.97)
2 Lowe Lundvall 2004 Tyresö Simsällskap 279 1:14.74 +10.72
50m: 35.86
100m: 1:14.74
(38.88)
Grenen officiell:  2019-09-28 10:44:51
2019-09-28 10:53:47 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Västerås Tidtagning
Document
Resultat
Septembersim
Plats: Tyresö Aquarena Arrangör: Tyresö simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 28 sep 2019 till den 28 sep 2019
Gren 5, 200m Ryggsim Fl A-C Final 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lovisa Ramsten 2005 Simklubben Neptun 473 2:32.94
50m: 35.69
100m: 1:14.18
(38.49)
150m: 1:54.40
(40.22)
200m: 2:32.94
(38.54)
2 Wilma Åhlén 2005 Skuru Idrottsklubb 464 2:33.92 +0.98
50m: 35.06
100m: 1:13.67
(38.61)
150m: 1:53.96
(40.29)
200m: 2:33.92
(39.96)
3 Nike Johnston 2005 Simklubben Neptun 458 2:34.65 +1.71
50m: 36.31
100m: 1:15.23
(38.92)
150m: 1:55.02
(39.79)
200m: 2:34.65
(39.63)
4 Emma Montelius 2005 Solna Sundbyberg SS 04 453 2:35.19 +2.25
50m: 36.03
100m: 1:14.91
(38.88)
150m: 1:55.01
(40.10)
200m: 2:35.19
(40.18)
5 Alicia Söderlind 2005 Tyresö Simsällskap 406 2:40.92 +7.98
50m: 37.24
100m: 1:17.73
(40.49)
150m: 1:59.90
(42.17)
200m: 2:40.92
(41.02)
6 Lina Ahlström 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 379 2:44.75 +11.81
50m: 37.62
100m: 1:18.59
(40.97)
150m: 2:01.32
(42.73)
200m: 2:44.75
(43.43)
7 Emilia Karlsson Bertoli 2005 Tyresö Simsällskap 374 2:45.44 +12.50
50m: 38.54
100m: 1:20.48
(41.94)
150m: 2:03.45
(42.97)
200m: 2:45.44
(41.99)
8 Sofia Lövqvist 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 359 2:47.69 +14.75
50m: 38.01
100m: 1:20.25
(42.24)
150m: 2:04.63
(44.38)
200m: 2:47.69
(43.06)
9 Ellinor Eldh 2006 Södertörns Simsällskap 358 2:47.83 +14.89
50m: 38.00
100m: 1:20.38
(42.38)
150m: 2:04.24
(43.86)
200m: 2:47.83
(43.59)
10 Johanna  Klingenstierna 2005 Turebergs Simklubb 326 2:53.11 +20.17
50m: 39.08
100m: 1:22.08
(43.00)
150m: 2:07.51
(45.43)
200m: 2:53.11
(45.60)
11 Emelie Bilands 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 322 2:53.82 +20.88
50m: 41.12
100m: 1:25.09
(43.97)
150m: 2:10.37
(45.28)
200m: 2:53.82
(43.45)
12 Emilia Lingman 2006 Solna Sundbyberg SS 04 316 2:55.01 +22.07
50m: 39.57
100m: 1:23.28
(43.71)
150m: 2:09.65
(46.37)
200m: 2:55.01
(45.36)
Grenen officiell:  2019-09-28 10:55:02
Gren 5, 200m Ryggsim Fl A-C Final 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Isa Lundgren Sonnergren 2004 Simklubben Neptun 557 2:24.83
50m: 33.64
100m: 1:09.89
(36.25)
150m: 1:47.23
(37.34)
200m: 2:24.83
(37.60)
2 Yasemin Uzum 2003 Turebergs Simklubb 491 2:31.07 +6.24
50m: 35.82
100m: 1:13.49
(37.67)
150m: 1:52.36
(38.87)
200m: 2:31.07
(38.71)
3 Lilly Eriksson 2004 Simklubben Neptun 481 2:32.10 +7.27
50m: 35.96
100m: 1:14.33
(38.37)
150m: 1:53.38
(39.05)
200m: 2:32.10
(38.72)
4 Elsa Djuphammar 2003 Simklubben Neptun 470 2:33.32 +8.49
50m: 36.17
100m: 1:15.31
(39.14)
150m: 1:55.33
(40.02)
200m: 2:33.32
(37.99)
5 Cornelia Ericsson 2003 Turebergs Simklubb 440 2:36.73 +11.90
50m: 36.84
100m: 1:15.84
(39.00)
150m: 1:56.24
(40.40)
200m: 2:36.73
(40.49)
Grenen officiell:  2019-09-28 10:55:02
Gren 5, 200m Ryggsim Fl A-C Final 17-99 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Olivia Stille 2000 Turebergs Simklubb 427 2:38.28
50m: 37.08
100m: 1:16.49
(39.41)
150m: 1:57.10
(40.61)
200m: 2:38.28
(41.18)
Grenen officiell:  2019-09-28 10:55:02
2019-09-28 11:07:52 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Västerås Tidtagning
Document
Resultat
Septembersim
Plats: Tyresö Aquarena Arrangör: Tyresö simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 28 sep 2019 till den 28 sep 2019
Gren 6, 200m Fjärilsim Po A-C Final 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Oliver Albinzon 2005 Simklubben Neptun 381 2:29.21
50m: 32.40
100m: 1:11.08
(38.68)
150m: 1:50.89
(39.81)
200m: 2:29.21
(38.32)
2 Oscar Flores 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 316 2:38.85 +9.64
50m: 35.03
100m: 1:14.47
(39.44)
150m: 1:55.39
(40.92)
200m: 2:38.85
(43.46)
3 Jonatan Eriksson 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 309 2:39.97 +10.76
50m: 34.14
100m: 1:14.70
(40.56)
150m: 1:57.84
(43.14)
200m: 2:39.97
(42.13)
4 Albin Argelius 2005 Turebergs Simklubb 262 2:49.04 +19.83
50m: 36.40
100m: 1:18.36
(41.96)
150m: 2:04.10
(45.74)
200m: 2:49.04
(44.94)
5 Lukas Engström 2005 Solna Sundbyberg SS 04 198 3:05.63 +36.42
50m: 41.27
100m: 1:29.02
(47.75)
150m: 2:18.07
(49.05)
200m: 3:05.63
(47.56)
6 Daniel Bebenek 2006 Turebergs Simklubb 195 3:06.35 +37.14
50m: 39.23
100m: 1:26.00
(46.77)
150m: 2:16.52
(50.52)
200m: 3:06.35
(49.83)
- Casper Drozdz 2006 Stockholms Kappsimningsklubb DSQ
Grenen officiell:  2019-09-28 11:19:31
Gren 6, 200m Fjärilsim Po A-C Final 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Hjalmar Mueller 2004 Simklubben Neptun 416 2:24.92
50m: 32.16
100m: 1:10.43
(38.27)
150m: 1:50.05
(39.62)
200m: 2:24.92
(34.87)
2 Morris Martin 2004 Simklubben Neptun 383 2:28.98 +4.06
50m: 32.30
100m: 1:10.39
(38.09)
150m: 1:49.59
(39.20)
200m: 2:28.98
(39.39)
3 Albin Eriksson 2003 Simklubben Neptun 380 2:29.35 +4.43
50m: 31.44
100m: 1:10.27
(38.83)
150m: 1:50.40
(40.13)
200m: 2:29.35
(38.95)
Grenen officiell:  2019-09-28 11:19:31
2019-09-28 11:21:04 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Västerås Tidtagning
Document
Resultat
Septembersim
Plats: Tyresö Aquarena Arrangör: Tyresö simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 28 sep 2019 till den 28 sep 2019
Gren 7, 50m Fjärilsim Fl D Final 12 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Thea Bergström 2007 Solna Sundbyberg SS 04 359 34.29
2 Elise Karlsson 2007 Stockholms Kappsimningsklubb 342 34.85 +0.56
3 Cornelia Utgren 2007 Solna Sundbyberg SS 04 311 35.98 +1.69
4 Alma Brorson 2008 Stockholms Kappsimningsklubb 283 37.12 +2.83
5 Ellen Bystedt 2007 Stockholms Kappsimningsklubb 282 37.14 +2.85
6 Anna Eklöf 2007 Stockholms Kappsimningsklubb 275 37.49 +3.20
7 Julia Lundgren 2007 Simklubben Neptun 267 37.83 +3.54
8 Olivia Bäck 2007 Stockholms Kappsimningsklubb 264 38.00 +3.71
9 Molly Alveskär Lundfeldt 2007 Stockholms Kappsimningsklubb 249 38.71 +4.42
10 Stella Svensson 2009 Södertörns Simsällskap 242 39.08 +4.79
11 Ellen Gustafsson 2007 Stockholms Kappsimningsklubb 236 39.43 +5.14
12 Lotta Lande 2007 Södertörns Simsällskap 207 41.19 +6.90
13 Ofelia Öström 2008 Stockholms Kappsimningsklubb 179 43.22 +8.93
14 Ella Pahlén 2007 Tyresö Simsällskap 147 46.15 +11.86
15 Elvira Karlstedt 2009 Södertörns Simsällskap 145 46.35 +12.06
16 Thea Holmberg 2007 Tyresö Simsällskap 138 47.14 +12.85
17 Sibel Levin 2008 Södertörns Simsällskap 122 49.15 +14.86
18 Felicia Tiippana-Henriksson 2008 Tyresö Simsällskap 111 50.68 +16.39
19 Anna Sundqvist 2007 Tyresö Simsällskap 77 57.21 +22.92
- kajsa Averstad Rastner 2008 Älvsjö AIK Simförening DSQ
- Mira Berg Byström 2008 Älvsjö AIK Simförening DSQ
Grenen officiell:  2019-09-28 11:24:13
2019-09-28 11:24:36 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Västerås Tidtagning
Document
Resultat
Septembersim
Plats: Tyresö Aquarena Arrangör: Tyresö simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 28 sep 2019 till den 28 sep 2019
Gren 8, 100m Fjärilsim Fl A-C Final 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Lovisa Ramsten 2005 Simklubben Neptun 457 1:10.87
50m: 32.87
100m: 1:10.87
(38.00)
2 Sara Lofter 2006 Simklubben Neptun 447 1:11.38 +0.51
50m: 33.14
100m: 1:11.38
(38.24)
3 Alice Velden 2005 Solna Sundbyberg SS 04 442 1:11.68 +0.81
50m: 31.64
100m: 1:11.68
(40.04)
4 Molly Rantil 2005 Simklubben Neptun 416 1:13.14 +2.27
50m: 33.75
100m: 1:13.14
(39.39)
5 Emelie Sveding 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 367 1:16.22 +5.35
50m: 34.02
100m: 1:16.22
(42.20)
6 Amanda Bäck 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 356 1:17.00 +6.13
50m: 35.55
100m: 1:17.00
(41.45)
7 Emilia Lind 2006 Simklubben Neptun 353 1:17.27 +6.40
50m: 35.69
100m: 1:17.27
(41.58)
8 Maja Wallberg 2005 Simklubben Neptun 351 1:17.41 +6.54
50m: 35.52
100m: 1:17.41
(41.89)
9 Ebba Näsvall 2006 Turebergs Simklubb 327 1:19.21 +8.34
50m: 37.94
100m: 1:19.21
(41.27)
10 Vera  Popova 2006 Turebergs Simklubb 291 1:22.38 +11.51
50m: 38.56
100m: 1:22.38
(43.82)
11 Leah Ishaq 2006 Solna Sundbyberg SS 04 244 1:27.37 +16.50
50m: 39.64
100m: 1:27.37
(47.73)
12 Freya Ebert Westerberg 2005 Tyresö Simsällskap 241 1:27.66 +16.79
50m: 40.34
100m: 1:27.66
(47.32)
13 Tuva Wiktor Jarefors 2006 Södertörns Simsällskap 202 1:32.98 +22.11
50m: 41.57
100m: 1:32.98
(51.41)
14 Lova Deilert 2006 Solna Sundbyberg SS 04 192 1:34.57 +23.70
50m: 42.91
100m: 1:34.57
(51.66)
Grenen officiell:  2019-09-28 11:32:03
Gren 8, 100m Fjärilsim Fl A-C Final 15-16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Astrid Nilsson 2003 Turebergs Simklubb 492 1:09.13
50m: 32.53
100m: 1:09.13
(36.60)
2 Sara Arnö 2004 Turebergs Simklubb 490 1:09.23 +0.10
50m: 32.44
100m: 1:09.23
(36.79)
3 Tea Angerfelt 2004 Tyresö Simsällskap 441 1:11.70 +2.57
50m: 33.00
100m: 1:11.70
(38.70)
4 Else Jomaa 2004 Simklubben Neptun 438 1:11.90 +2.77
50m: 33.85
100m: 1:11.90
(38.05)
5 Elsa Lövquist 2004 Simklubben Neptun 425 1:12.59 +3.46
50m: 33.50
100m: 1:12.59
(39.09)
6 Elsa Djuphammar 2003 Simklubben Neptun 414 1:13.24 +4.11
50m: 33.88
100m: 1:13.24
(39.36)
7 Li Elveskog 2004 Simklubben Neptun 386 1:14.99 +5.86
50m: 34.82
100m: 1:14.99
(40.17)
8 Julia Zwinkels 2004 Solna Sundbyberg SS 04 323 1:19.54 +10.41
50m: 37.64
100m: 1:19.54
(41.90)
9 Isabelle Brodd 2003 Simklubben Neptun 316 1:20.13 +11.00
50m: 35.95
100m: 1:20.13
(44.18)
10 Sigrid Svanberg 2004 Solna Sundbyberg SS 04 263 1:25.15 +16.02
50m: 38.63
100m: 1:25.15
(46.52)
11 Emma Wärn 2004 Solna Sundbyberg SS 04 200 1:33.34 +24.21
50m: 42.98
100m: 1:33.34
(50.36)
Grenen officiell:  2019-09-28 11:32:03
Gren 8, 100m Fjärilsim Fl A-C Final 17-99 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Olivia Stille 2000 Turebergs Simklubb 406 1:13.72
50m: 32.31
100m: 1:13.72
(41.41)
2 Naomi Sterling 2002 Solna Sundbyberg SS 04 366 1:16.29 +2.57
50m: 35.60
100m: 1:16.29
(40.69)
3 Astrid Blomberg 2000 Solna Sundbyberg SS 04 196 1:33.89 +20.17
50m: 43.67
100m: 1:33.89
(50.22)
Grenen officiell:  2019-09-28 11:32:03
2019-09-28 11:33:13 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Västerås Tidtagning
Document
Resultat
Septembersim
Plats: Tyresö Aquarena Arrangör: Tyresö simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 28 sep 2019 till den 28 sep 2019
Gren 9, 200m Bröstsim Po A-C Final 13-14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Theo Djuphammar 2005 Simklubben Neptun 449 2:36.90
50m: 35.44
100m: 1:15.72
(40.28)
150m: 1:57.07
(41.35)
200m: 2:36.90
(39.83)
2 Aksel Hillerström Vagli 2006 Simklubben Neptun 398 2:43.35 +6.45
50m: 35.82
100m: 1:17.78
(41.96)
150m: 2:01.22
(43.44)
200m: 2:43.35
(42.13)
3 Ferdinand Bang 2005 Simklubben Neptun 397 2:43.48 +6.58
50m: 36.88
100m: 1:19.20
(42.32)
150m: 2:01.79
(42.59)
200m: 2:43.48
(41.69)
4 Uno Härmark 2005 Simklubben Neptun 370 2:47.35 +10.45
50m: 36.83
100m: 1:19.34
(42.51)
150m: 2:03.74
(44.40)
200m: 2:47.35
(43.61)
5 Christos Theodosiadis 2006 Simklubben Neptun 360 2:48.90 +12.00
50m: 38.11
100m: 1:21.36
(43.25)
150m: 2:05.70
(44.34)
200m: 2:48.90
(43.20)
6 Marcus Persson Taylor 2005 Turebergs Simklubb 351 2:50.24 +13.34
50m: 38.53
100m: 1:23.03
(44.50)
150m: 2:08.23
(45.20)
200m: 2:50.24
(42.01)
7 Alvin Johansson 2005 Solna Sundbyberg SS 04 310 2:57.39 +20.49
50m: 38.78
100m: 1:24.46
(45.68)
150m: 2:13.54
(49.08)
200m: 2:57.39
(43.85)
8 Simon Alveskär Lundfeldt 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 285 3:02.42 +25.52
50m: 40.18
100m: 1:25.99
(45.81)
150m: 2:13.78
(47.79)
200m: 3:02.42
(48.64)
9 Tee Thern 2006 Simklubben Neptun 284 3:02.64 +25.74
50m: 41.38
100m: 1:28.12
(46.74)
150m: 2:16.44
(48.32)
200m: 3:02.64
(46.20)
10 Malkolm Nömm 2005 Solna Sundbyberg SS 04 279 3:03.78 +26.88
50m: 40.97
100m: 1:28.72
(47.75)
150m: 2:15.85
(47.13)
200m: 3:03.78
(47.93)
11 Emil Johanson 2005 Södertörns Simsällskap 278 3:03.91 +27.01
50m: 38.14
100m: 1:24.63
(46.49)
150m: 2:13.25
(48.62)
200m: 3:03.91
(50.66)
12 Ludvig Löfström 2006 Simklubben Neptun 277 3:04.31 +27.41
50m: 41.72
100m: 1:28.68
(46.96)
150m: 2:18.32
(49.64)
200m: 3:04.31
(45.99)
13 Gustav Åsbrink 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 266 3:06.64 +29.74
50m: 41.34
100m: 1:28.71
(47.37)
150m: 2:17.49
(48.78)
200m: 3:06.64
(49.15)
14 Felix Norlin 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 260 3:08.18 +31.28
50m: 42.25
100m: 1:29.90
(47.65)
150m: 2:19.44
(49.54)
200m: 3:08.18
(48.74)
15 Walter Herulf 2006 Simklubben Neptun 246 3:11.52 +34.62
50m: 45.74
100m: 1:34.72
(48.98)
150m: 2:22.80
(48.08)
200m: 3:11.52
(48.72)
16 Axel Skott Storheden 2006 Simklubben Neptun 220 3:18.95 +42.05
50m: 44.73
100m: 1:35.54
(50.81)
150m: 2:26.92
(51.38)
200m: 3:18.95
(52.03)
17 Elliot Sundström 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 181 3:32.07 +55.17
50m: 46.57
100m: 1:40.93
(54.36)
150m: 2:37.09
(56.16)
200m: 3:32.07
(54.98)
Grenen officiell:  2019-09-28 11:42:59
Gren 9, 200m Bröstsim Po A-C Final 15-16 år - Final