2019-11-13   16:20:51
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för UGP 3 2018-2019, Jönköping

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Pass 3 kl 09:00

Document
Resultat
UGP 3 2019
Arrangör:
Plats: Rosenlundsbadet
Bassäng: 50m Tävlingsdatum: den 9 mar 2019 till den 10 mar 2019
Gren 17, 200m Bröstsim Damer 12 och yngre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Naima Eriksson 2007 Oskarshamns Simsällskap 0.78 3:28.06
50m: 47.82
100m: 1:41.41
(53.59)
150m: 2:35.02
(53.61)
200m: 3:28.06
(53.04)
2 Ella Flyckt 2007 Simklubben Elfsborg 0.79 3:28.79 +0.73
50m: 49.34
100m: 1:43.77
(54.43)
150m: 2:38.63
(54.86)
200m: 3:28.79
(50.16)
3 Szofia Zana 2008 Trollhättans Simsällskap 0.79 3:29.96 +1.90
50m: 48.75
100m: 1:43.21
(54.46)
150m: 2:37.46
(54.25)
200m: 3:29.96
(52.50)
4 Regina Zana 2010 Trollhättans Simsällskap 0.76 3:39.60 +11.54
50m: 49.00
100m: 1:45.96
(56.96)
150m: 2:43.52
(57.56)
200m: 3:39.60
(56.08)
5 Isabella Chung 2007 Trollhättans Simsällskap 0.79 3:48.77 +20.71
50m: 50.08
100m: 1:49.16
(59.08)
150m: 1:48.68
()
200m: 3:48.77
(2:00.09)
6 Saga Nilsson 2008 Smålandsstenars Simsällskap 0.79 3:49.72 +21.66
50m: 50.59
100m: 1:51.11
(1:00.52)
150m: 2:51.64
(1:00.53)
200m: 3:49.72
(58.08)
7 Isabella Westergren 2007 Hultsfreds Simsällskap 0.89 3:51.56 +23.50
50m: 52.02
100m: 1:52.05
(1:00.03)
150m: 2:52.45
(1:00.40)
200m: 3:51.56
(59.11)
8 Lovis Johansson-Magnusson 2007 Smålandsstenars Simsällskap 0.79 4:01.19 +33.13
50m: 55.68
100m: 1:57.34
(1:01.66)
150m: 3:00.21
(1:02.87)
200m: 4:01.19
(1:00.98)
9 Alva Johansson 2008 Hultsfreds Simsällskap 0.90 4:02.32 +34.26
50m: 56.68
100m: 1:58.73
(1:02.05)
150m: 3:02.77
(1:04.04)
200m: 4:02.32
(59.55)
10 Isabella Isomaa 2007 Jönköpings Simsällskap 0.71 4:03.66 +35.60
50m: 55.91
100m: 55.06
()
150m: 1:56.63
(1:01.57)
200m: 4:03.66
(2:07.03)
11 Maja Ericsson 2007 Trollhättans Simsällskap 0.78 4:04.17 +36.11
50m: 54.82
100m: 1:57.41
(1:02.59)
150m: 3:03.41
(1:06.00)
200m: 4:04.17
(1:00.76)
12 Clara Hansson 2009 Simklubben Elfsborg 0.80 4:09.03 +40.97
50m: 58.42
100m: 2:03.31
(1:04.89)
150m: 3:06.39
(1:03.08)
200m: 4:09.03
(1:02.64)
- Julia Almquist 2007 Oskarshamns Simsällskap 0.87 DSQ
Grenen officiell:  2019-03-10 11:14:38
Gren 17, 200m Bröstsim Damer 13 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Hilda Hou Vasiiliagou 2006 Simklubben Elfsborg 0.70 3:04.67
50m: 41.75
100m: 1:29.77
(48.02)
150m: 2:17.12
(47.35)
200m: 3:04.67
(47.55)
2 Klara Torén 2006 Lidköpings Gymnastik o SS 0.76 3:08.31 +3.64
50m: 40.72
100m: 1:28.80
(48.08)
150m: 2:18.89
(50.09)
200m: 3:08.31
(49.42)
3 Nina Gustavsson 2006 Växjö Simsällskap 0.69 3:10.21 +5.54
50m: 43.61
100m: 1:32.61
(49.00)
150m: 2:22.23
(49.62)
200m: 3:10.21
(47.98)
4 Tuva Jämtin 2006 Kalmar Simsällskap 0.69 3:22.50 +17.83
50m: 46.49
100m: 1:38.36
(51.87)
150m: 2:29.88
(51.52)
200m: 3:22.50
(52.62)
5 Alma Cosic 2006 Jönköpings Simsällskap 0.92 3:24.46 +19.79
50m: 46.92
100m: 1:39.30
(52.38)
150m: 2:32.77
(53.47)
200m: 3:24.46
(51.69)
6 Nellie Siversjö 2006 Simklubben Elfsborg 0.73 3:29.17 +24.50
50m: 47.48
100m: 1:41.57
(54.09)
150m: 2:35.72
(54.15)
200m: 3:29.17
(53.45)
7 Linnea Alfredsson 2006 Trollhättans Simsällskap 0.70 3:37.09 +32.42
50m: 49.16
100m: 1:44.02
(54.86)
150m: 2:40.52
(56.50)
200m: 3:37.09
(56.57)
8 Ella Sjö 2006 Växjö Simsällskap 0.81 3:38.02 +33.35
50m: 49.37
100m: 1:46.06
(56.69)
150m: 2:43.72
(57.66)
200m: 3:38.02
(54.30)
9 Tyra Andersson 2006 Hultsfreds Simsällskap 0.71 3:39.81 +35.14
50m: 48.73
100m: 1:47.35
(58.62)
150m: 2:45.50
(58.15)
200m: 3:39.81
(54.31)
10 Ajla Sistek 2006 Jönköpings Simsällskap 0.89 3:43.36 +38.69
50m: 50.93
100m: 1:49.74
(58.81)
150m: 2:48.00
(58.26)
200m: 3:43.36
(55.36)
11 Hana Sistek 2006 Jönköpings Simsällskap 0.81 3:55.96 +51.29
50m: 53.44
100m: 1:53.85
(1:00.41)
150m: 2:55.70
(1:01.85)
200m: 3:55.96
(1:00.26)
12 Lina Liljekvist 2006 Jönköpings Simsällskap 0.95 4:05.78 +1:01.11
50m: 56.31
100m: 2:00.51
(1:04.20)
150m: 3:04.78
(1:04.27)
200m: 4:05.78
(1:01.00)
Grenen officiell:  2019-03-10 11:14:38
Gren 17, 200m Bröstsim Damer 14 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Hilma Ihreborn 2005 Värnamo Simsällskap 0.82 2:59.10
50m: 39.57
100m: 1:24.47
(44.90)
150m: 2:11.26
(46.79)
200m: 2:59.10
(47.84)
2 Elin Salegård 2005 Lidköpings Gymnastik o SS 0.76 3:00.46 +1.36
50m: 40.33
100m: 1:26.20
(45.87)
150m: 2:12.90
(46.70)
200m: 3:00.46
(47.56)
3 Ellen Havskog 2005 Hultsfreds Simsällskap 0.73 3:00.91 +1.81
50m: 40.04
100m: 1:27.69
(47.65)
150m: 2:15.84
(48.15)
200m: 3:00.91
(45.07)
4 Elin Cronqvist 2005 Växjö Simsällskap 0.75 3:06.68 +7.58
50m: 42.33
100m: 1:30.31
(47.98)
150m: 2:19.06
(48.75)
200m: 3:06.68
(47.62)
5 Sofia Wallin 2005 Linköpings Allmänna SS 0.80 3:11.88 +12.78
50m: 44.21
100m: 1:33.52
(49.31)
150m: 2:23.20
(49.68)
200m: 3:11.88
(48.68)
6 Tilda Sundell 2005 Västerviks Simsällskap 0.70 3:12.73 +13.63
50m: 42.65
100m: 1:31.01
(48.36)
150m: 2:21.98
(50.97)
200m: 3:12.73
(50.75)
7 Clara Kuggvik 2005 Västerviks Simsällskap 0.73 3:16.38 +17.28
50m: 41.60
100m: 1:30.30
(48.70)
150m: 2:24.42
(54.12)
200m: 3:16.38
(51.96)
8 Amanda Böhrén 2005 Simklubben Elfsborg 0.81 3:16.83 +17.73
50m: 44.52
100m: 1:34.96
(50.44)
150m: 2:26.26
(51.30)
200m: 3:16.83
(50.57)
9 Elin Gustafsson 2005 Linköpings Allmänna SS 0.77 3:24.44 +25.34
50m: 45.37
100m: 1:36.61
(51.24)
150m: 2:30.65
(54.04)
200m: 3:24.44
(53.79)
10 Ella Harrysson 2005 Växjö Simsällskap 0.76 3:25.70 +26.60
50m: 45.63
100m: 1:37.98
(52.35)
150m: 2:31.93
(53.95)
200m: 3:25.70
(53.77)
11 Olivia Andersson Jansen 2005 Kalmar Simsällskap 0.52 3:25.90 +26.80
50m: 45.50
100m: 1:36.71
(51.21)
150m: 2:30.64
(53.93)
200m: 3:25.90
(55.26)
12 Ida Ekström 2005 Oskarshamns Simsällskap 0.75 3:29.05 +29.95
50m: 47.45
100m: 1:41.82
(54.37)
150m: 2:36.81
(54.99)
200m: 3:29.05
(52.24)
13 Elin Engqvist 2005 Jönköpings Simsällskap 0.78 3:29.14 +30.04
50m: 48.42
100m: 1:41.98
(53.56)
150m: 2:37.70
(55.72)
200m: 3:29.14
(51.44)
14 Julia Arildsson 2005 Linköpings Allmänna SS 0.79 3:30.83 +31.73
50m: 48.80
100m: 1:42.42
(53.62)
150m: 2:37.90
(55.48)
200m: 3:30.83
(52.93)
15 Emelie Johansson 2005 Simklubben Elfsborg 0.74 3:33.85 +34.75
50m: 48.74
100m: 1:43.58
(54.84)
150m: 2:39.03
(55.45)
200m: 3:33.85
(54.82)
16 Maja Strümpel 2005 Kalmar Simsällskap 0.83 3:37.08 +37.98
50m: 47.56
100m: 1:42.70
(55.14)
150m: 2:40.50
(57.80)
200m: 3:37.08
(56.58)
17 Stella  Åqvist 2005 Linköpings Allmänna SS 0.80 3:41.38 +42.28
50m: 49.69
100m: 1:45.85
(56.16)
150m: 2:44.07
(58.22)
200m: 3:41.38
(57.31)
18 Sofia Yngvesson 2005 Kalmar Simsällskap 0.78 3:41.57 +42.47
50m: 49.23
100m: 1:45.51
(56.28)
150m: 2:44.03
(58.52)
200m: 3:41.57
(57.54)
19 Nora  Selander 2005 Eksjö Sim- o Livräddnings SS 0.87 3:44.63 +45.53
50m: 53.37
100m: 1:50.93
(57.56)
150m: 2:48.74
(57.81)
200m: 3:44.63
(55.89)
Grenen officiell:  2019-03-10 11:14:38
Gren 17, 200m Bröstsim Damer 15 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Moa Holmquist 2004 Jönköpings Simsällskap 0.78 2:53.86
50m: 39.82
100m: 1:23.59
(43.77)
150m: 2:08.40
(44.81)
200m: 2:53.86
(45.46)
2 Hanna Persson 2004 Linköpings Allmänna SS 0.90 2:55.24 +1.38
50m: 39.03
100m: 1:24.62
(45.59)
150m: 2:10.37
(45.75)
200m: 2:55.24
(44.87)
3 Olivia Gustafsson 2004 Linköpings Allmänna SS 0.78 3:01.97 +8.11
50m: 41.01
100m: 1:26.76
(45.75)
150m: 2:14.39
(47.63)
200m: 3:01.97
(47.58)
4 Nora Rogö 2004 Jönköpings Simsällskap 0.74 3:02.82 +8.96
50m: 41.85
100m: 1:27.96
(46.11)
150m: 2:15.14
(47.18)
200m: 3:02.82
(47.68)
5 Liv Elgaard Fonnesbech 2004 Växjö Simsällskap 0.72 3:04.12 +10.26
50m: 40.17
100m: 1:26.34
(46.17)
150m: 2:14.98
(48.64)
200m: 3:04.12
(49.14)
6 Agnes  Hildebrand Westerberg 2004 Växjö Simsällskap 0.64 3:07.77 +13.91
50m: 42.01
100m: 1:29.67
(47.66)
150m: 2:19.15
(49.48)
200m: 3:07.77
(48.62)
7 Wilma Svensson 2004 Jönköpings Simsällskap 0.89 3:09.92 +16.06
50m: 43.62
100m: 1:32.10
(48.48)
150m: 2:20.80
(48.70)
200m: 3:09.92
(49.12)
8 Matilda Nilsson 2004 Jönköpings Simsällskap 0.68 3:10.66 +16.80
50m: 42.14
100m: 1:30.46
(48.32)
150m: 2:20.85
(50.39)
200m: 3:10.66
(49.81)
9 Ebba Skoog 2004 Simklubben Elfsborg 0.80 3:20.37 +26.51
50m: 42.98
100m: 1:34.14
(51.16)
150m: 2:27.41
(53.27)
200m: 3:20.37
(52.96)
10 Iris Nyström 2004 Växjö Simsällskap 0.70 3:21.41 +27.55
50m: 45.18
100m: 1:36.73
(51.55)
150m: 2:29.41
(52.68)
200m: 3:21.41
(52.00)
11 Isabelle Frisk 2004 Linköpings Allmänna SS 0.76 3:24.58 +30.72
50m: 48.04
100m: 1:39.54
(51.50)
150m: 2:32.54
(53.00)
200m: 3:24.58
(52.04)
12 Elsa Olofsson 2004 Trollhättans Simsällskap 0.68 3:30.06 +36.20
50m: 47.69
100m: 1:42.05
(54.36)
150m: 2:36.32
(54.27)
200m: 3:30.06
(53.74)
13 Agnes Sjö 2004 Växjö Simsällskap 0.79 3:31.39 +37.53
50m: 47.50
100m: 1:41.74
(54.24)
150m: 2:36.70
(54.96)
200m: 3:31.39
(54.69)
14 Alma  Skillermark 2004 Eksjö Sim- o Livräddnings SS 0.98 3:55.07 +1:01.21
50m: 54.63
100m: 1:55.13
(1:00.50)
150m: 2:54.88
(59.75)
200m: 3:55.07
(1:00.19)
Grenen officiell:  2019-03-10 11:14:38
Gren 17, 200m Bröstsim Damer 16 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Wilma Holmertz 2003 Linköpings Allmänna SS 0.72 2:50.47
50m: 38.52
100m: 1:21.20
(42.68)
150m: 2:05.06
(43.86)
200m: 2:50.47
(45.41)
2 Daniella Alström 2003 Trollhättans Simsällskap 0.64 2:52.01 +1.54
50m: 38.91
100m: 1:22.62
(43.71)
150m: 2:07.58
(44.96)
200m: 2:52.01
(44.43)
3 Vera Karlsson 2003 Linköpings Allmänna SS 0.71 2:54.46 +3.99
50m: 39.64
100m: 1:25.38
(45.74)
150m: 2:09.88
(44.50)
200m: 2:54.46
(44.58)
4 Felicia Tubbin 2003 Jönköpings Simsällskap 0.75 3:03.21 +12.74
50m: 40.87
100m: 1:26.94
(46.07)
150m: 2:14.54
(47.60)
200m: 3:03.21
(48.67)
5 Tilda Arthursson 2003 Växjö Simsällskap 0.78 3:05.70 +15.23
50m: 40.04
100m: 1:26.47
(46.43)
150m: 2:15.95
(49.48)
200m: 3:05.70
(49.75)
6 Wilma Carlheim 2003 Jönköpings Simsällskap 0.70 3:06.00 +15.53
50m: 41.75
100m: 1:29.05
(47.30)
150m: 2:17.28
(48.23)
200m: 3:06.00
(48.72)
7 Martina Karlsson 2003 Linköpings Allmänna SS 0.72 3:09.14 +18.67
50m: 44.50
100m: 1:32.84
(48.34)
150m: 2:20.83
(47.99)
200m: 3:09.14
(48.31)
8 Sarah Petersson 2003 Karlskrona Simsällskap 0.73 3:10.14 +19.67
50m: 41.14
100m: 1:28.43
(47.29)
150m: 2:19.08
(50.65)
200m: 3:10.14
(51.06)
9 Sigrid Argenius 2003 Karlskrona Simsällskap 0.75 3:23.43 +32.96
50m: 47.36
100m: 1:39.07
(51.71)
150m: 2:31.70
(52.63)
200m: 3:23.43
(51.73)
10 Fia Wimmerström 2003 Västerviks Simsällskap 0.75 3:24.78 +34.31
50m: 44.14
100m: 1:36.20
(52.06)
150m: 2:30.49
(54.29)
200m: 3:24.78
(54.29)
11 Izabella Thompson 2003 Trollhättans Simsällskap 0.68 3:27.13 +36.66
50m: 46.42
100m: 1:39.79
(53.37)
150m: 2:33.77
(53.98)
200m: 3:27.13
(53.36)
12 Elsa Olsson 2003 Mariestads Simsällskap 0.76 3:28.29 +37.82
50m: 46.56
100m: 1:39.19
(52.63)
150m: 2:34.24
(55.05)
200m: 3:28.29
(54.05)
13 Elin Jämtin 2003 Kalmar Simsällskap 0.73 3:41.95 +51.48
50m: 48.65
100m: 1:44.36
(55.71)
150m: 2:43.31
(58.95)
200m: 3:41.95
(58.64)
Grenen officiell:  2019-03-10 11:14:38
Gren 17, 200m Bröstsim Damer 17-18 år - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Alva Högberg 2002 Linköpings Allmänna SS 0.81 2:58.30
50m: 41.99
100m: 1:27.60
(45.61)
150m: 2:13.12
(45.52)
200m: 2:58.30
(45.18)
2 Emilia Olsson 2002 Kappsimningsklubben Karpen 0.72 3:03.84 +5.54
50m: 41.88
100m: 1:27.94
(46.06)
150m: 2:15.84
(47.90)
200m: 3:03.84
(48.00)
3 Vilma Rudolf 2002 Kappsimningsklubben Karpen 0.78 3:07.02 +8.72
50m: 40.75
100m: 1:28.13
(47.38)
150m: 2:17.12
(48.99)
200m: 3:07.02
(49.90)
- Matilda Brink 2001 Jönköpings Simsällskap DNS
Grenen officiell:  2019-03-10 11:14:38
Gren 17, 200m Bröstsim Damer 19 och äldre - Final
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ida Rosenius 2000 Karlskrona Simsällskap 0.76 2:50.49
50m: 38.85
100m: 1:22.03
(43.18)
150m: 2:06.18
(44.15)
200m: 2:50.49
(44.31)
2 Elise Gidlöf 1999 Linköpings Allmänna SS 0.76 2:54.98 +4.49
50m: 40.95
100m: 1:25.25
(44.30)
150m: 2:10.20
(44.95)
200m: 2:54.98
(44.78)
3 Alice Bengtsson 2000 Kappsimningsklubben Karpen 0.67 3:04.57 +14.08
50m: 41.71
100m: 1:28.40
(46.69)
150m: 2:16.19
(47.79)
200m: 3:04.57
(48.38)
4 Anna Hofer 2000 Kalmar Simsällskap 0.73 3:13.27 +22.78
50m: 42.35
100m: 1:32.14
(49.79)
150m: 2:23.25
(51.11)
200m: 3:13.27
(50.02)
Grenen officiell:  2019-03-10 11:14:38
2019-03-10 11:14:45 Resultathantering: WinGrodan 2.3 Licensierad till: Jönköpings Simsällskap

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner