2019-08-20   20:23:50
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Umestänket 2019

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

PASS 1

Document
Resultat
Umestänket 2019
Arrangör:
Plats: Navet Umeå SS
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 23 feb 2019 till den 24 feb 2019
Gren 12, 200m Breaststroke 11-12 år - Final
NM Kval 2:47.07
SR 2:03.51 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS SWE Hangzhou (CHN) 2018-12-13
WR 2:00.44 Marco Koch 1990 GER GER Berlin (GER) 2016-11-20
ER 2:00.44 Marco Koch 1990 GER GER Berlin (GER) 2016-11-20
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
10 Jack Nyroos 2008 Skellefteå Simklubb +0.88 143 3:50.15
50m: 52.98
100m: 1:52.84
(59.86)
150m: 2:52.91
(1:00.07)
200m: 3:50.15
(57.24)
11 Rasmus Viklander 2007 Höga Kustens Simsällskap +0.80 131 3:56.70 +6.55
50m: 49.10
100m: 1:48.25
(59.15)
150m: 2:52.62
(1:04.37)
200m: 3:56.70
(1:04.08)
12 Robin Westberg 2007 IKSU Simning +0.76 130 3:57.58 +7.43
50m: 56.16
100m: 1:56.58
(1:00.42)
150m: 2:57.93
(1:01.35)
200m: 3:57.58
(59.65)
Grenen officiell:  2019-02-23 12:22:55
Gren 12, 200m Breaststroke 13-14 år - Final
NM Kval 2:47.07
SR 2:03.51 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS SWE Hangzhou (CHN) 2018-12-13
WR 2:00.44 Marco Koch 1990 GER GER Berlin (GER) 2016-11-20
ER 2:00.44 Marco Koch 1990 GER GER Berlin (GER) 2016-11-20
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
4 Frank Sienkiewicz 2006 Örnsköldsviks Allmänna SS +0.73 240 3:13.56
50m: 43.06
100m: 1:32.58
(49.52)
150m: 2:22.47
(49.89)
200m: 3:13.56
(51.09)
5 Melwin Magnusson 2005 Skellefteå Simklubb +0.86 235 3:14.95 +1.39
50m: 42.24
100m: 1:32.92
(50.68)
150m: 2:25.35
(52.43)
200m: 3:14.95
(49.60)
6 Ville Öberg 2005 Höga Kustens Simsällskap +0.79 228 3:16.97 +3.41
50m: 43.11
100m: 1:33.52
(50.41)
150m: 2:26.35
(52.83)
200m: 3:16.97
(50.62)
7 Erik Palm 2005 Höga Kustens Simsällskap +0.66 179 3:33.45 +19.89
50m: 45.96
100m: 1:40.91
(54.95)
150m: 2:36.77
(55.86)
200m: 3:33.45
(56.68)
9 Elliot Petrusson 2005 Umeå Simsällskap +0.82 156 3:43.70 +30.14
50m: 49.03
100m: 1:45.87
(56.84)
150m: 2:44.83
(58.96)
200m: 3:43.70
(58.87)
- Hubert Konopka 2005 Höga Kustens Simsällskap +0.73 DSQ Felaktig VÄ
- Noel Sullivan 2005 IKSU Simning +0.89 DNF
Grenen officiell:  2019-02-23 12:22:55
Gren 12, 200m Breaststroke 15-16 år - Final
NM Kval 2:47.07
SR 2:03.51 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS SWE Hangzhou (CHN) 2018-12-13
WR 2:00.44 Marco Koch 1990 GER GER Berlin (GER) 2016-11-20
ER 2:00.44 Marco Koch 1990 GER GER Berlin (GER) 2016-11-20
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
2 Henrik Lidström 2003 Umeå Simsällskap +0.71 356 2:49.91
50m: 36.61
100m: 1:19.89
(43.28)
150m: 2:05.05
(45.16)
200m: 2:49.91
(44.86)
8 Calle Järvholm 2004 IKSU Simning +0.90 158 3:42.47 +52.56
50m: 47.93
100m: 1:45.62
(57.69)
150m: 2:45.15
(59.53)
200m: 3:42.47
(57.32)
- Arvid Holmlund 2004 Dorotea IF DNS
Grenen officiell:  2019-02-23 12:22:55
Gren 12, 200m Breaststroke 17 och äldre - Final
NM Kval 2:47.07
SR 2:03.51 Erik Persson 1994 Kungsbacka SS SWE Hangzhou (CHN) 2018-12-13
WR 2:00.44 Marco Koch 1990 GER GER Berlin (GER) 2016-11-20
ER 2:00.44 Marco Koch 1990 GER GER Berlin (GER) 2016-11-20
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Petter Norén Vosveld 1999 Härnösands Simsällskap +0.75 510 2:30.67 NM Kval
50m: 33.61
100m: 1:12.04
(38.43)
150m: 1:51.20
(39.16)
200m: 2:30.67
(39.47)
3 Karl Fällman 2002 Örnsköldsviks Allmänna SS +0.72 295 3:00.86 +30.19
50m: 39.77
100m: 1:26.07
(46.30)
150m: 2:14.23
(48.16)
200m: 3:00.86
(46.63)
- Adrian Bengtson 1976 Umeå Simsällskap +0.90 DSQ Masters
- Petter Lindqvist 1980 Umeå Simsällskap +0.70 DSQ Masters
- Mats-Erik Skogfält 1976 IKSU Simning +0.75 DSQ Felaktig VÄ
Grenen officiell:  2019-02-23 12:22:55
2019-02-23 12:33:38 Resultathantering: WinGrodan 2.1 Licensierad till: Umeå Simsällskap

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner