2020-07-07   10:41:35
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Septembersim

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Document
Resultat
Septembersim 2018
Arrangör:
Plats: Tyresö Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 29 sep 2018 till den 29 sep 2018
Event 2, 100m Frisim Po A-D 12 och yngre - Final
Sponsor: Trollbäckens bilvård AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 William Hamilton 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 1:08.04
50m: 32.09
100m: 1:08.04
(35.95)
2 Sam Hamzehnejad 2006 Södertörns Simsällskap 1:09.61 +1.57
50m: 32.87
100m: 1:09.61
(36.74)
3 Samuel Flores 2008 Stockholms Kappsimningsklubb 1:09.83 +1.79
50m: 32.88
100m: 1:09.83
(36.95)
4 Gabriel Klinge 2006 Skuru Idrottsklubb 1:12.76 +4.72
50m: 33.91
100m: 1:12.76
(38.85)
5 William Martin-Lamm 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 1:15.16 +7.12
50m: 36.08
100m: 1:15.16
(39.08)
6 Casper Drozdz 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 1:15.33 +7.29
50m: 34.98
100m: 1:15.33
(40.35)
7 Eskil Bränström 2006 Skuru Idrottsklubb 1:19.32 +11.28
50m: 37.06
100m: 1:19.32
(42.26)
8 Lukas Ekenhill 2006 Tyresö Simsällskap 1:19.71 +11.67
50m: 38.02
100m: 1:19.71
(41.69)
9 Elliott Sundström 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 1:19.94 +11.90
50m: 37.93
100m: 1:19.94
(42.01)
10 Hugo Patrikson 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 1:20.36 +12.32
50m: 38.53
100m: 1:20.36
(41.83)
11 Jordan Sundström 2007 Stockholms Kappsimningsklubb 1:20.68 +12.64
50m: 39.10
100m: 1:20.68
(41.58)
12 Julius Dorch Juliusson 2007 Södertörns Simsällskap 1:24.06 +16.02
50m: 38.24
100m: 1:24.06
(45.82)
13 Otto Andersson 2008 Tyresö Simsällskap 1:28.33 +20.29
50m: 41.68
100m: 1:28.33
(46.65)
14 Gustav Bäckström 2008 Tyresö Simsällskap 1:33.56 +25.52
50m: 43.63
100m: 1:33.56
(49.93)
15 Erik Förborgen 2008 Tyresö Simsällskap 1:36.63 +28.59
50m: 44.71
100m: 1:36.63
(51.92)
16 Erik Helgstrand 2008 Älvsjö AIK Simförening 1:42.39 +34.35
50m: 48.67
100m: 1:42.39
(53.72)
17 Hugo Bentzer 2009 Solna Sundbyberg SS 04 1:52.03 +43.99
50m: 48.66
100m: 1:52.03
(1:03.37)
18 Elliot Halldén 2009 Älvsjö AIK Simförening 1:54.85 +46.81
50m: 52.74
100m: 1:54.85
(1:02.11)
19 Malcolm Brandt 2007 Tyresö Simsällskap 1:59.79 +51.75
50m: 53.96
100m: 1:59.79
(1:05.83)
20 David Agrest 2008 Älvsjö AIK Simförening 2:14.92 +1:06.88
50m: 56.96
100m: 2:14.92
(1:17.96)
Event 2, 100m Frisim Po A-D 13-14 år - Final
Sponsor: Trollbäckens bilvård AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Max Ringström 2004 Föreningen Trelleborg Sim 1:01.19
50m: 29.31
100m: 1:01.19
(31.88)
2 Ted Wiker 2004 Gustavsbergs Simsällskap 1:01.26 +0.07
50m: 29.70
100m: 1:01.26
(31.56)
3 Gabriel Olsson 2004 Föreningen Trelleborg Sim 1:01.45 +0.26
50m: 29.54
100m: 1:01.45
(31.91)
4 Vincent Flores 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 1:01.68 +0.49
50m: 29.92
100m: 1:01.68
(31.76)
5 Simon Brunn 2004 Tyresö Simsällskap 1:01.77 +0.58
50m: 29.36
100m: 1:01.77
(32.41)
6 Morten Brattgård 2004 Gustavsbergs Simsällskap 1:02.22 +1.03
50m: 30.04
100m: 1:02.22
(32.18)
7 Lucas Vainio 2004 Södertörns Simsällskap 1:03.25 +2.06
50m: 30.65
100m: 1:03.25
(32.60)
8 Anton Graner 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 1:04.24 +3.05
50m: 31.43
100m: 1:04.24
(32.81)
9 Adrian Ekström 2004 Gustavsbergs Simsällskap 1:04.79 +3.60
50m: 31.05
100m: 1:04.79
(33.74)
10 Alvin Hamzehnejad 2004 Södertörns Simsällskap 1:06.42 +5.23
50m: 31.70
100m: 1:06.42
(34.72)
11 Ludvig Alverfors 2004 Spårvägen Simförening 1:07.62 +6.43
50m: 32.57
100m: 1:07.62
(35.05)
12 Adrian Hellberg 2005 Spårvägen Simförening 1:08.20 +7.01
50m: 32.36
100m: 1:08.20
(35.84)
13 Anton Kanth 2004 Tyresö Simsällskap 1:08.30 +7.11
50m: 32.06
100m: 1:08.30
(36.24)
14 Love Lundvall 2004 Tyresö Simsällskap 1:09.68 +8.49
50m: 34.08
100m: 1:09.68
(35.60)
15 Albin Wullt 2005 Tyresö Simsällskap 1:09.75 +8.56
50m: 33.70
100m: 1:09.75
(36.05)
16 David Berggren 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 1:09.81 +8.62
50m: 33.41
100m: 1:09.81
(36.40)
17 Melvin Rinaldo 2005 Gustavsbergs Simsällskap 1:11.13 +9.94
50m: 34.72
100m: 1:11.13
(36.41)
18 Alexander Youssef 2004 Solna Sundbyberg SS 04 1:11.20 +10.01
50m: 33.67
100m: 1:11.20
(37.53)
19 John Ström 2004 Spårvägen Simförening 1:12.00 +10.81
50m: 33.70
100m: 1:12.00
(38.30)
20 Oscar Flores 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 1:13.71 +12.52
50m: 35.59
100m: 1:13.71
(38.12)
21 Gustav Aglert 2004 Solna Sundbyberg SS 04 1:16.88 +15.69
50m: 35.91
100m: 1:16.88
(40.97)
22 Neo Carlberg 2005 Solna Sundbyberg SS 04 1:18.03 +16.84
50m: 35.34
100m: 1:18.03
(42.69)
23 Jonas Harju 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 1:19.98 +18.79
50m: 37.93
100m: 1:19.98
(42.05)
24 Simon Alveskär Lundfeldt 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 1:23.22 +22.03
50m: 39.25
100m: 1:23.22
(43.97)
25 Emil Sageryd 2005 Tyresö Simsällskap 1:25.39 +24.20
50m: 38.71
100m: 1:25.39
(46.68)
- Maximus Brandt 2005 Tyresö Simsällskap DSQ
Event 2, 100m Frisim Po A-D 15-16 år - Final
Sponsor: Trollbäckens bilvård AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Nicholas Weis Shore 2002 Solna Sundbyberg SS 04 1:00.76
50m: 29.03
100m: 1:00.76
(31.73)
2 Arvid Nilsson 2003 Gustavsbergs Simsällskap 1:03.37 +2.61
50m: 29.91
100m: 1:03.37
(33.46)
3 Viktor Hansson 2002 Föreningen Trelleborg Sim 1:03.71 +2.95
50m: 30.22
100m: 1:03.71
(33.49)
4 Aydin Sahifi 2002 Spårvägen Simförening 1:05.34 +4.58
50m: 31.96
100m: 1:05.34
(33.38)
5 Calle Samuelsson 2003 Gustavsbergs Simsällskap 1:06.46 +5.70
50m: 32.32
100m: 1:06.46
(34.14)
6 Max Eriksson 2003 Gustavsbergs Simsällskap 1:07.72 +6.96
50m: 33.33
100m: 1:07.72
(34.39)
7 Jesper Sandström 2003 Solna Sundbyberg SS 04 1:08.45 +7.69
50m: 33.52
100m: 1:08.45
(34.93)
8 Erik Olsson 2002 Föreningen Trelleborg Sim 1:10.26 +9.50
50m: 32.90
100m: 1:10.26
(37.36)
Event 2, 100m Frisim Po A-D 17 och äldre - Final
Sponsor: Trollbäckens bilvård AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Olle Sköld 1999 Tyresö Simsällskap 52.39
50m: 24.90
100m: 52.39
(27.49)
2 Mattias Rydqvist 2000 Föreningen Trelleborg Sim 54.13 +1.74
50m: 26.13
100m: 54.13
(28.00)
3 Christoffer Andersson 1994 Tyresö Simsällskap 56.81 +4.42
50m: 27.58
100m: 56.81
(29.23)
4 Fredrik Jacobsson 2001 Stockholms Kappsimningsklubb 1:03.58 +11.19
50m: 30.39
100m: 1:03.58
(33.19)
5 Cullen Hauck 2000 Spårvägen Simförening 1:04.87 +12.48
50m: 29.84
100m: 1:04.87
(35.03)
- Oskar Hägglund 1999 Södertörns Simsällskap DSQ
2018-09-29 10:19:21 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Västerås Simsällskap
Document
Resultat
Septembersim 2018
Arrangör:
Plats: Tyresö Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 29 sep 2018 till den 29 sep 2018
Event 3, 200m Frisim FL A-C 13-14 år - Final
Sponsor: Betege
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elsa  Kärvestedt 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 2:17.99
50m: 32.30
100m: 1:07.70
(35.40)
150m: 1:43.84
(36.14)
200m: 2:17.99
(34.15)
2 Ella  Bolmstrand 2004 Stockholms Kappsimningsklubb 2:18.58 +0.59
50m: 31.74
100m: 1:07.16
(35.42)
150m: 1:43.90
(36.74)
200m: 2:18.58
(34.68)
3 Johanna Bagelius 2004 Stockholms Kappsimningsklubb 2:18.63 +0.64
50m: 31.97
100m: 1:07.57
(35.60)
150m: 1:42.91
(35.34)
200m: 2:18.63
(35.72)
4 Vilma Andersson 2004 Föreningen Trelleborg Sim 2:21.48 +3.49
50m: 31.69
100m: 1:07.06
(35.37)
150m: 1:44.43
(37.37)
200m: 2:21.48
(37.05)
5 Sara Torstensson 2004 Stockholms Kappsimningsklubb 2:25.21 +7.22
50m: 33.98
100m: 1:11.41
(37.43)
150m: 1:48.47
(37.06)
200m: 2:25.21
(36.74)
6 Ella Engelgren 2004 Stockholms Kappsimningsklubb 2:30.38 +12.39
50m: 34.79
100m: 1:13.99
(39.20)
150m: 1:53.00
(39.01)
200m: 2:30.38
(37.38)
7 Emelie Sveding 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 2:30.40 +12.41
50m: 34.76
100m: 1:12.86
(38.10)
150m: 1:51.86
(39.00)
200m: 2:30.40
(38.54)
8 Maja Frejd 2004 Södertörns Simsällskap 2:31.23 +13.24
50m: 32.73
100m: 1:10.21
(37.48)
150m: 1:50.46
(40.25)
200m: 2:31.23
(40.77)
9 Klara Svenheim 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 2:33.02 +15.03
50m: 34.77
100m: 1:14.11
(39.34)
150m: 1:54.24
(40.13)
200m: 2:33.02
(38.78)
10 Amanda Bäck 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 2:33.06 +15.07
50m: 35.20
100m: 1:14.06
(38.86)
150m: 1:53.65
(39.59)
200m: 2:33.06
(39.41)
11 Emilia Karlsson Bertoli 2005 Tyresö Simsällskap 2:33.36 +15.37
50m: 34.29
100m: 1:13.44
(39.15)
150m: 1:53.67
(40.23)
200m: 2:33.36
(39.69)
12 Maya Levin 2004 Stockholms Kappsimningsklubb 2:35.03 +17.04
50m: 34.57
100m: 1:14.12
(39.55)
150m: 1:54.50
(40.38)
200m: 2:35.03
(40.53)
13 Felicia Camacho 2004 Södertörns Simsällskap 2:37.10 +19.11
50m: 34.09
100m: 1:14.87
(40.78)
150m: 1:56.68
(41.81)
200m: 2:37.10
(40.42)
14 Alva Herlitz 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 2:38.64 +20.65
50m: 37.01
100m: 1:17.70
(40.69)
150m: 1:59.18
(41.48)
200m: 2:38.64
(39.46)
15 Elma Ridhagen 2004 Tyresö Simsällskap 2:44.25 +26.26
50m: 36.61
100m: 1:18.28
(41.67)
150m: 2:00.99
(42.71)
200m: 2:44.25
(43.26)
16 Matilda Bergström 2005 Skuru Idrottsklubb 2:45.36 +27.37
50m: 36.15
100m: 1:17.87
(41.72)
150m: 2:01.73
(43.86)
200m: 2:45.36
(43.63)
17 Veronica Olsson 2005 Spårvägen Simförening 2:49.18 +31.19
50m: 37.26
100m: 1:19.55
(42.29)
150m: 2:05.74
(46.19)
200m: 2:49.18
(43.44)
18 Stella Nelson 2004 Skuru Idrottsklubb 2:50.03 +32.04
50m: 36.92
100m: 1:20.17
(43.25)
150m: 2:05.75
(45.58)
200m: 2:50.03
(44.28)
Event 3, 200m Frisim FL A-C 15-16 år - Final
Sponsor: Betege
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Isabelle Sering 2002 Föreningen Trelleborg Sim 2:12.97
50m: 31.17
100m: 1:04.83
(33.66)
150m: 1:38.61
(33.78)
200m: 2:12.97
(34.36)
2 Nora Segerström 2002 Stockholms Kappsimningsklubb 2:16.93 +3.96
50m: 31.93
100m: 1:06.97
(35.04)
150m: 1:42.28
(35.31)
200m: 2:16.93
(34.65)
3 Sofia Björkman 2002 Tyresö Simsällskap 2:22.66 +9.69
50m: 33.04
100m: 1:09.51
(36.47)
150m: 1:46.21
(36.70)
200m: 2:22.66
(36.45)
4 Ella Törnqvist 2003 Tyresö Simsällskap 2:24.23 +11.26
50m: 32.63
100m: 1:08.82
(36.19)
150m: 1:46.33
(37.51)
200m: 2:24.23
(37.90)
5 Hilma Brunnberg 2003 Stockholms Kappsimningsklubb 2:25.82 +12.85
50m: 34.23
100m: 1:12.24
(38.01)
150m: 1:49.55
(37.31)
200m: 2:25.82
(36.27)
6 Tilda Selling 2003 Solna Sundbyberg SS 04 2:48.33 +35.36
50m: 36.75
100m: 1:20.33
(43.58)
150m: 2:05.36
(45.03)
200m: 2:48.33
(42.97)
7 Gabriella Klang Fornehed 2003 Solna Sundbyberg SS 04 2:52.17 +39.20
50m: 36.98
100m: 1:20.45
(43.47)
150m: 2:07.19
(46.74)
200m: 2:52.17
(44.98)
Event 3, 200m Frisim FL A-C 17 och äldre - Final
Sponsor: Betege
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Smilla Lönnberg 2001 Stockholms Kappsimningsklubb 2:10.38
50m: 31.14
100m: 1:04.73
(33.59)
150m: 1:37.92
(33.19)
200m: 2:10.38
(32.46)
2 Davilda Lareva 2000 Föreningen Trelleborg Sim 2:11.20 +0.82
50m: 30.81
100m: 1:04.72
(33.91)
150m: 1:38.34
(33.62)
200m: 2:11.20
(32.86)
3 Sara Olsson 1999 Tyresö Simsällskap 2:14.31 +3.93
50m: 31.27
100m: 1:04.92
(33.65)
150m: 1:39.13
(34.21)
200m: 2:14.31
(35.18)
4 Frida Tunheim-Glad 2001 Föreningen Trelleborg Sim 2:18.69 +8.31
50m: 31.73
100m: 1:07.34
(35.61)
150m: 1:43.91
(36.57)
200m: 2:18.69
(34.78)
5 Elsa Nordström 2001 Stockholms Kappsimningsklubb 2:19.83 +9.45
50m: 32.54
100m: 1:07.54
(35.00)
150m: 1:43.81
(36.27)
200m: 2:19.83
(36.02)
6 Josefin Alm 2001 Tyresö Simsällskap 2:37.84 +27.46
50m: 36.15
100m: 1:16.55
(40.40)
150m: 1:57.28
(40.73)
200m: 2:37.84
(40.56)
2018-09-29 10:32:33 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Västerås Simsällskap
Document
Resultat
Septembersim 2018
Arrangör:
Plats: Tyresö Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 29 sep 2018 till den 29 sep 2018
Event 4, 100m Ryggsim Po A-D 12 och yngre - Final
Sponsor:  NP Måleri
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 William Hamilton 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 1:16.57
50m: 37.01
100m: 1:16.57
(39.56)
2 Gabriel Klinge 2006 Skuru Idrottsklubb 1:22.72 +6.15
50m: 41.29
100m: 1:22.72
(41.43)
3 Samuel Flores 2008 Stockholms Kappsimningsklubb 1:23.28 +6.71
50m: 40.49
100m: 1:23.28
(42.79)
4 William Martin-Lamm 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 1:31.17 +14.60
50m: 44.99
100m: 1:31.17
(46.18)
5 Hugo Patrikson 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 1:31.54 +14.97
50m: 44.48
100m: 1:31.54
(47.06)
6 Casper Drozdz 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 1:31.95 +15.38
50m: 43.35
100m: 1:31.95
(48.60)
7 Eskil Bränström 2006 Skuru Idrottsklubb 1:32.21 +15.64
50m: 44.86
100m: 1:32.21
(47.35)
8 Elliott Sundström 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 1:34.04 +17.47
50m: 46.55
100m: 1:34.04
(47.49)
9 Jordan Sundström 2007 Stockholms Kappsimningsklubb 1:36.03 +19.46
50m: 47.09
100m: 1:36.03
(48.94)
10 Otto Andersson 2008 Tyresö Simsällskap 1:37.94 +21.37
50m: 47.44
100m: 1:37.94
(50.50)
11 Erik Förborgen 2008 Tyresö Simsällskap 1:43.02 +26.45
50m: 48.90
100m: 1:43.02
(54.12)
12 Gustav Bäckström 2008 Tyresö Simsällskap 1:52.57 +36.00
50m: 54.08
100m: 1:52.57
(58.49)
- Hugo Bentzer 2009 Solna Sundbyberg SS 04 DSQ
- Erik Helgstrand 2008 Älvsjö AIK Simförening DSQ
Event 4, 100m Ryggsim Po A-D 13-14 år - Final
Sponsor:  NP Måleri
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Ted Wiker 2004 Gustavsbergs Simsällskap 1:09.80
50m: 33.96
100m: 1:09.80
(35.84)
2 Gabriel Olsson 2004 Föreningen Trelleborg Sim 1:11.22 +1.42
50m: 34.44
100m: 1:11.22
(36.78)
3 Anton Kanth 2004 Tyresö Simsällskap 1:13.52 +3.72
50m: 35.38
100m: 1:13.52
(38.14)
4 Adrian Ekström 2004 Gustavsbergs Simsällskap 1:13.55 +3.75
50m: 35.28
100m: 1:13.55
(38.27)
5 Simon Brunn 2004 Tyresö Simsällskap 1:14.35 +4.55
50m: 36.29
100m: 1:14.35
(38.06)
6 Filip Hägglund 2004 Södertörns Simsällskap 1:15.50 +5.70
50m: 37.55
100m: 1:15.50
(37.95)
7 Morten Brattgård 2004 Gustavsbergs Simsällskap 1:15.77 +5.97
50m: 36.46
100m: 1:15.77
(39.31)
8 Malkolm Nömm 2005 Solna Sundbyberg SS 04 1:15.84 +6.04
50m: 35.67
100m: 1:15.84
(40.17)
9 Love Lundvall 2004 Tyresö Simsällskap 1:19.45 +9.65
50m: 39.43
100m: 1:19.45
(40.02)
10 Albin Wullt 2005 Tyresö Simsällskap 1:21.79 +11.99
50m: 40.69
100m: 1:21.79
(41.10)
11 Adrian Hellberg 2005 Spårvägen Simförening 1:23.21 +13.41
50m: 40.63
100m: 1:23.21
(42.58)
12 Ludvig Alverfors 2004 Spårvägen Simförening 1:23.40 +13.60
50m: 41.77
100m: 1:23.40
(41.63)
13 Melvin Rinaldo 2005 Gustavsbergs Simsällskap 1:24.27 +14.47
50m: 42.83
100m: 1:24.27
(41.44)
14 John Ström 2004 Spårvägen Simförening 1:25.61 +15.81
50m: 41.56
100m: 1:25.61
(44.05)
15 Jonas Harju 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 1:26.78 +16.98
50m: 42.91
100m: 1:26.78
(43.87)
16 Maximus Brandt 2005 Tyresö Simsällskap 1:29.74 +19.94
50m: 42.81
100m: 1:29.74
(46.93)
17 Emil Sageryd 2005 Tyresö Simsällskap 1:34.58 +24.78
50m: 46.77
100m: 1:34.58
(47.81)
- David Berggren 2005 Stockholms Kappsimningsklubb DSQ
Event 4, 100m Ryggsim Po A-D 15-16 år - Final
Sponsor:  NP Måleri
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Carl Wennerholm 2002 Stockholms Kappsimningsklubb 1:03.86
50m: 30.87
100m: 1:03.86
(32.99)
2 Nicholas Weis Shore 2002 Solna Sundbyberg SS 04 1:11.57 +7.71
50m: 34.20
100m: 1:11.57
(37.37)
3 Aydin Sahifi 2002 Spårvägen Simförening 1:17.36 +13.50
50m: 36.18
100m: 1:17.36
(41.18)
4 Calle Samuelsson 2003 Gustavsbergs Simsällskap 1:19.65 +15.79
50m: 39.95
100m: 1:19.65
(39.70)
5 Viktor Hansson 2002 Föreningen Trelleborg Sim 1:22.52 +18.66
50m: 39.56
100m: 1:22.52
(42.96)
6 Jesper Sandström 2003 Solna Sundbyberg SS 04 1:31.22 +27.36
50m: 44.34
100m: 1:31.22
(46.88)
- Erik Olsson 2002 Föreningen Trelleborg Sim DSQ
Event 4, 100m Ryggsim Po A-D 17 och äldre - Final
Sponsor:  NP Måleri
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Olle Sköld 1999 Tyresö Simsällskap 57.40
50m: 27.74
100m: 57.40
(29.66)
2 Victor Lloyd 1996 Föreningen Trelleborg Sim 1:01.47 +4.07
50m: 29.11
100m: 1:01.47
(32.36)
3 Mattias Rydqvist 2000 Föreningen Trelleborg Sim 1:04.97 +7.57
50m: 32.24
100m: 1:04.97
(32.73)
2018-09-29 10:47:22 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Västerås Simsällskap
Document
Resultat
Septembersim 2018
Arrangör:
Plats: Tyresö Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 29 sep 2018 till den 29 sep 2018
Event 5, 200m Ryggsim FL A-C 13-14 år - Final
Sponsor: Sportextreme
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Veronika Hiram 2004 Södertörns Simsällskap 2:31.95
50m: 35.21
100m: 1:13.53
(38.32)
150m: 1:52.60
(39.07)
200m: 2:31.95
(39.35)
2 Johanna Bagelius 2004 Stockholms Kappsimningsklubb 2:48.12 +16.17
50m: 38.19
100m: 1:20.66
(42.47)
150m: 2:04.06
(43.40)
200m: 2:48.12
(44.06)
3 Alicia Söderlind 2005 Tyresö Simsällskap 2:53.32 +21.37
50m: 39.31
100m: 1:22.87
(43.56)
150m: 2:09.24
(46.37)
200m: 2:53.32
(44.08)
4 Tove Dicander 2005 Solna Sundbyberg SS 04 2:54.14 +22.19
50m: 39.69
100m: 1:25.53
(45.84)
150m: 2:11.91
(46.38)
200m: 2:54.14
(42.23)
5 Jennifer Geaney 2005 Spårvägen Simförening 3:03.71 +31.76
50m: 42.62
100m: 1:29.37
(46.75)
150m: 2:17.38
(48.01)
200m: 3:03.71
(46.33)
Event 5, 200m Ryggsim FL A-C 17 och äldre - Final
Sponsor: Sportextreme
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Josefin Alm 2001 Tyresö Simsällskap 2:34.29
50m: 36.70
100m: 1:15.31
(38.61)
150m: 1:55.48
(40.17)
200m: 2:34.29
(38.81)
2 Frida Björkman 1999 Tyresö Simsällskap 2:34.82 +0.53
50m: 37.49
100m: 1:16.75
(39.26)
150m: 1:56.26
(39.51)
200m: 2:34.82
(38.56)
2018-09-29 10:51:03 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Västerås Simsällskap
Document
Resultat
Septembersim 2018
Arrangör:
Plats: Tyresö Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 29 sep 2018 till den 29 sep 2018
Event 6, 200m Fjärilsim Po A-C 13-14 år - Final
Sponsor: HEAD
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Oscar Flores 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 3:01.95
50m: 38.08
100m: 1:23.01
(44.93)
150m: 2:10.97
(47.96)
200m: 3:01.95
(50.98)
Event 6, 200m Fjärilsim Po A-C 15-16 år - Final
Sponsor: HEAD
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
- Max Eriksson 2003 Gustavsbergs Simsällskap DSQ
Event 6, 200m Fjärilsim Po A-C 17 och äldre - Final
Sponsor: HEAD
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Victor Lloyd 1996 Föreningen Trelleborg Sim 2:16.40
50m: 29.49
100m: 1:03.83
(34.34)
150m: 1:39.72
(35.89)
200m: 2:16.40
(36.68)
2018-09-29 11:16:55 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Västerås Simsällskap
Document
Resultat
Septembersim 2018
Arrangör:
Plats: Tyresö Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 29 sep 2018 till den 29 sep 2018
Event 7, 50m Fjärilsim FL D 12 och yngre - Final
Sponsor: Trollbäckens bilvård AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elvira Flores 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 31.90
2 Filippa Hanikat 2007 Södertörns Simsällskap 33.20 +1.30
3 Agnes Lundmark 2006 Solna Sundbyberg SS 04 36.72 +4.82
4 Malva Eriksson 2006 Gustavsbergs Simsällskap 38.12 +6.22
4 Vida Haesert 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 38.12 +6.22
6 Wilma Danielsson 2006 Solna Sundbyberg SS 04 42.50 +10.60
- Fidelie Börnesson 2007 Tyresö Simsällskap DSQ
- Ella Pahlén 2007 Tyresö Simsällskap DSQ
2018-09-29 11:20:46 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Västerås Simsällskap
Document
Resultat
Septembersim 2018
Arrangör:
Plats: Tyresö Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 29 sep 2018 till den 29 sep 2018
Event 8, 100m Fjärilsim FL A-C 13-14 år - Final
Sponsor: Betege
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elsa  Kärvestedt 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 1:11.88
50m: 33.98
100m: 1:11.88
(37.90)
2 Ella  Bolmstrand 2004 Stockholms Kappsimningsklubb 1:12.29 +0.41
50m: 34.16
100m: 1:12.29
(38.13)
3 Tea Angerfelt 2004 Tyresö Simsällskap 1:13.37 +1.49
50m: 33.69
100m: 1:13.37
(39.68)
4 Vilma Andersson 2004 Föreningen Trelleborg Sim 1:15.04 +3.16
50m: 33.27
100m: 1:15.04
(41.77)
5 Klara Svenheim 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 1:15.89 +4.01
50m: 35.47
100m: 1:15.89
(40.42)
6 Johanna Bagelius 2004 Stockholms Kappsimningsklubb 1:15.96 +4.08
50m: 34.48
100m: 1:15.96
(41.48)
7 Alice Velden 2005 Solna Sundbyberg SS 04 1:17.80 +5.92
50m: 33.94
100m: 1:17.80
(43.86)
8 Sigrid Svanberg 2004 Solna Sundbyberg SS 04 1:21.26 +9.38
50m: 37.20
100m: 1:21.26
(44.06)
9 Julia Zwinkels 2004 Solna Sundbyberg SS 04 1:21.31 +9.43
50m: 39.04
100m: 1:21.31
(42.27)
10 Ella Engelgren 2004 Stockholms Kappsimningsklubb 1:21.42 +9.54
50m: 37.29
100m: 1:21.42
(44.13)
11 Maja Frejd 2004 Södertörns Simsällskap 1:21.68 +9.80
50m: 37.12
100m: 1:21.68
(44.56)
12 Cecilia Krans 2005 Solna Sundbyberg SS 04 1:24.10 +12.22
50m: 38.02
100m: 1:24.10
(46.08)
13 Tove Dicander 2005 Solna Sundbyberg SS 04 1:28.09 +16.21
50m: 41.71
100m: 1:28.09
(46.38)
14 Freya Ebert Westerberg 2005 Tyresö Simsällskap 1:29.53 +17.65
50m: 40.18
100m: 1:29.53
(49.35)
15 Veronica Olsson 2005 Spårvägen Simförening 1:38.37 +26.49
50m: 40.11
100m: 1:38.37
(58.26)
16 Philippa Ledo Antunes 2004 Tyresö Simsällskap 1:40.83 +28.95
50m: 44.17
100m: 1:40.83
(56.66)
Event 8, 100m Fjärilsim FL A-C 15-16 år - Final
Sponsor: Betege
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Isabelle Sering 2002 Föreningen Trelleborg Sim 1:04.92
50m: 30.44
100m: 1:04.92
(34.48)
2 Klara Eklöf 2002 Stockholms Kappsimningsklubb 1:07.93 +3.01
50m: 31.75
100m: 1:07.93
(36.18)
3 Matilda Ringbom 2003 Tyresö Simsällskap 1:13.61 +8.69
50m: 34.01
100m: 1:13.61
(39.60)
4 Isabelle Lindström 2003 Solna Sundbyberg SS 04 1:23.47 +18.55
50m: 38.58
100m: 1:23.47
(44.89)
5 Emelie Lindholm 2003 Tyresö Simsällskap 1:24.27 +19.35
50m: 37.14
100m: 1:24.27
(47.13)
- Gabriella Klang Fornehed 2003 Solna Sundbyberg SS 04 DSQ
Event 8, 100m Fjärilsim FL A-C 17 och äldre - Final
Sponsor: Betege
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Caroline Wallenborg 2000 Stockholms Kappsimningsklubb 1:06.50
50m: 30.42
100m: 1:06.50
(36.08)
2 Elsa Nordström 2001 Stockholms Kappsimningsklubb 1:07.28 +0.78
50m: 31.68
100m: 1:07.28
(35.60)
3 Sara Olsson 1999 Tyresö Simsällskap 1:09.99 +3.49
50m: 32.58
100m: 1:09.99
(37.41)
4 Davilda Lareva 2000 Föreningen Trelleborg Sim 1:11.03 +4.53
50m: 32.64
100m: 1:11.03
(38.39)
2018-09-29 11:27:18 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Västerås Simsällskap
Document
Resultat
Septembersim 2018
Arrangör:
Plats: Tyresö Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 29 sep 2018 till den 29 sep 2018
Event 9, 200m Bröstsim Po A-C 13-14 år - Final
Sponsor:  NP Måleri
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Max Ringström 2004 Föreningen Trelleborg Sim 2:49.86
50m: 37.51
100m: 1:21.19
(43.68)
150m: 2:05.44
(44.25)
200m: 2:49.86
(44.42)
2 Alexander Youssef 2004 Solna Sundbyberg SS 04 2:50.54 +0.68
50m: 38.42
100m: 1:21.51
(43.09)
150m: 2:07.16
(45.65)
200m: 2:50.54
(43.38)
3 Vincent Flores 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 2:54.39 +4.53
50m: 38.94
100m: 1:24.30
(45.36)
150m: 2:09.87
(45.57)
200m: 2:54.39
(44.52)
4 Adrian Ekström 2004 Gustavsbergs Simsällskap 2:55.92 +6.06
50m: 40.25
100m: 1:25.69
(45.44)
150m: 2:11.53
(45.84)
200m: 2:55.92
(44.39)
5 Gabriel Olsson 2004 Föreningen Trelleborg Sim 2:59.94 +10.08
50m: 40.42
100m: 1:27.34
(46.92)
150m: 2:13.74
(46.40)
200m: 2:59.94
(46.20)
6 John Ström 2004 Spårvägen Simförening 3:10.18 +20.32
50m: 43.43
100m: 1:32.87
(49.44)
150m: 2:22.65
(49.78)
200m: 3:10.18
(47.53)
7 Alvin Hamzehnejad 2004 Södertörns Simsällskap 3:11.29 +21.43
50m: 43.39
100m: 1:33.19
(49.80)
150m: 2:22.49
(49.30)
200m: 3:11.29
(48.80)
8 Melvin Rinaldo 2005 Gustavsbergs Simsällskap 3:13.73 +23.87
50m: 43.94
100m: 1:33.16
(49.22)
150m: 2:24.02
(50.86)
200m: 3:13.73
(49.71)
9 Simon Alveskär Lundfeldt 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 3:17.82 +27.96
50m: 45.42
100m: 1:35.93
(50.51)
150m: 2:27.39
(51.46)
200m: 3:17.82
(50.43)
10 Filip Hägglund 2004 Södertörns Simsällskap 3:19.91 +30.05
50m: 44.04
100m: 1:34.25
(50.21)
150m: 2:26.61
(52.36)
200m: 3:19.91
(53.30)
11 Gustav Aglert 2004 Solna Sundbyberg SS 04 3:21.10 +31.24
50m: 45.03
100m: 1:37.59
(52.56)
150m: 2:29.55
(51.96)
200m: 3:21.10
(51.55)
12 Malkolm Nömm 2005 Solna Sundbyberg SS 04 3:21.84 +31.98
50m: 44.01
100m: 1:36.91
(52.90)
150m: 2:30.85
(53.94)
200m: 3:21.84
(50.99)
13 Neo Carlberg 2005 Solna Sundbyberg SS 04 3:24.22 +34.36
50m: 45.75
100m: 1:37.99
(52.24)
150m: 2:31.72
(53.73)
200m: 3:24.22
(52.50)
- Emil Sageryd 2005 Tyresö Simsällskap DSQ
Event 9, 200m Bröstsim Po A-C 15-16 år - Final
Sponsor:  NP Måleri
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Pontus Hedman 2002 Tyresö Simsällskap 3:22.75
50m: 40.33
100m: 1:33.00
(52.67)
150m: 2:28.43
(55.43)
200m: 3:22.75
(54.32)
2018-09-29 11:35:07 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Västerås Simsällskap
Document
Resultat
Septembersim 2018
Arrangör:
Plats: Tyresö Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 29 sep 2018 till den 29 sep 2018
Event 10, 100m Medley FL D 12 och yngre - Final
Sponsor: Mikab VVS-konsult AB
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elvira Flores 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 1:13.27
50m: 34.14
100m: 1:13.27
(39.13)
2 Filippa Hanikat 2007 Södertörns Simsällskap 1:17.94 +4.67
50m: 35.06
100m: 1:17.94
(42.88)
3 Ellinor Eldh 2006 Södertörns Simsällskap 1:21.48 +8.21
50m: 37.21
100m: 1:21.48
(44.27)
4 Vida Haesert 2006 Stockholms Kappsimningsklubb 1:21.59 +8.32
50m: 38.84
100m: 1:21.59
(42.75)
5 Malva Eriksson 2006 Gustavsbergs Simsällskap 1:23.13 +9.86
50m: 40.68
100m: 1:23.13
(42.45)
6 Agnes Lundmark 2006 Solna Sundbyberg SS 04 1:24.31 +11.04
50m: 38.41
100m: 1:24.31
(45.90)
7 Laura Nelson 2006 Skuru Idrottsklubb 1:32.01 +18.74
50m: 42.48
100m: 1:32.01
(49.53)
8 Alice Jeansson 2008 Solna Sundbyberg SS 04 1:33.27 +20.00
50m: 44.08
100m: 1:33.27
(49.19)
9 Wilma Danielsson 2006 Solna Sundbyberg SS 04 1:33.86 +20.59
50m: 46.65
100m: 1:33.86
(47.21)
10 Desire` Tolinsson 2006 Solna Sundbyberg SS 04 1:37.52 +24.25
50m: 45.72
100m: 1:37.52
(51.80)
11 Fidelie Börnesson 2007 Tyresö Simsällskap 1:42.74 +29.47
50m: 50.48
100m: 1:42.74
(52.26)
12 kajsa Averstad Rastner 2008 Älvsjö AIK Simförening 2:12.53 +59.26
50m: 1:02.62
100m: 2:12.53
(1:09.91)
- Ella Holmberg 2006 Spårvägen Simförening DSQ
- Ella Pahlén 2007 Tyresö Simsällskap DSQ
- Agnes Ljungberg 2008 Älvsjö AIK Simförening DSQ
2018-09-29 12:03:04 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Västerås Simsällskap
Document
Resultat
Septembersim 2018
Arrangör:
Plats: Tyresö Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 29 sep 2018 till den 29 sep 2018
Event 11, 200m Medley FL A-C 13-14 år - Final
Sponsor: Stureplans Resebyrå
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Elsa  Kärvestedt 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 2:38.30
50m: 34.35
100m: 1:15.42
(41.07)
150m: 2:01.81
(46.39)
200m: 2:38.30
(36.49)
2 Veronika Hiram 2004 Södertörns Simsällskap 2:40.89 +2.59
50m: 36.39
100m: 1:15.60
(39.21)
150m: 2:02.16
(46.56)
200m: 2:40.89
(38.73)
3 Lina Ahlström 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 2:51.23 +12.93
50m: 34.57
100m: 1:19.12
(44.55)
150m: 2:08.32
(49.20)
200m: 2:51.23
(42.91)
4 Ella Engelgren 2004 Stockholms Kappsimningsklubb 2:51.41 +13.11
50m: 36.93
100m: 1:23.28
(46.35)
150m: 2:13.23
(49.95)
200m: 2:51.41
(38.18)
5 Amanda Bäck 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 2:55.07 +16.77
50m: 35.41
100m: 1:20.91
(45.50)
150m: 2:14.83
(53.92)
200m: 2:55.07
(40.24)
6 Emilia Karlsson Bertoli 2005 Tyresö Simsällskap 2:55.89 +17.59
50m: 38.60
100m: 1:24.96
(46.36)
150m: 2:16.84
(51.88)
200m: 2:55.89
(39.05)
7 Alicia Söderlind 2005 Tyresö Simsällskap 2:56.41 +18.11
50m: 41.57
100m: 1:27.71
(46.14)
150m: 2:17.61
(49.90)
200m: 2:56.41
(38.80)
8 Alva Herlitz 2005 Stockholms Kappsimningsklubb 2:56.76 +18.46
50m: 38.77
100m: 1:22.66
(43.89)
150m: 2:15.48
(52.82)
200m: 2:56.76
(41.28)
9 Tove Dicander 2005 Solna Sundbyberg SS 04 2:59.25 +20.95
50m: 39.98
100m: 1:26.69
(46.71)
150m: 2:19.14
(52.45)
200m: 2:59.25
(40.11)
10 Cecilia Krans 2005 Solna Sundbyberg SS 04 3:00.02 +21.72
50m: 38.46
100m: 1:25.62
(47.16)
150m: 2:18.98
(53.36)
200m: 3:00.02
(41.04)
11 Jennifer Geaney 2005 Spårvägen Simförening 3:11.89 +33.59
50m: 45.23
100m: 1:31.81
(46.58)
150m: 2:28.85
(57.04)
200m: 3:11.89
(43.04)
12 Veronica Olsson 2005 Spårvägen Simförening 3:15.65 +37.35
50m: 43.55
100m: 1:34.20
(50.65)
150m: 2:31.50
(57.30)
200m: 3:15.65
(44.15)
13 Melody Read 2005 Skuru Idrottsklubb 3:20.96 +42.66
50m: 42.97
100m: 1:32.14
(49.17)
150m: 2:35.04
(1:02.90)
200m: 3:20.96
(45.92)
Event 11, 200m Medley FL A-C 15-16 år - Final
Sponsor: Stureplans Resebyrå
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Klara Eklöf 2002 Stockholms Kappsimningsklubb 2:35.47
50m: 32.47
100m: 1:13.55
(41.08)
150m: 2:00.37
(46.82)
200m: 2:35.47
(35.10)
2 Sofia Björkman 2002 Tyresö Simsällskap 2:35.95 +0.48
50m: 34.32
100m: 1:16.61
(42.29)
150m: 2:00.47
(43.86)
200m: 2:35.95
(35.48)
Event 11, 200m Medley FL A-C 17 och äldre - Final
Sponsor: Stureplans Resebyrå
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Smilla Lönnberg 2001 Stockholms Kappsimningsklubb 2:30.74
50m: 31.90
100m: 1:11.85
(39.95)
150m: 1:56.24
(44.39)
200m: 2:30.74
(34.50)
2 Hannah Berndtson 1996 Solna Sundbyberg SS 04 2:51.51 +20.77
50m: 35.35
100m: 1:20.14
(44.79)
150m: 2:12.88
(52.74)
200m: 2:51.51
(38.63)
2018-09-29 12:05:09 Resultathantering: WinGrodan 2.0 Licensierad till: Västerås Simsällskap
Document
Resultat
Septembersim 2018
Arrangör:
Plats: Tyresö Simsällskap
Bassäng: 25m Tävlingsdatum: den 29 sep 2018 till den 29 sep 2018
Event 12, 400m Frisim Po A-B 15-16 år - Final
Sponsor: HEAD/Sportextreme
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Carl Wennerholm 2002 Stockholms Kappsimningsklubb 4:19.72
50m: 29.95
100m: 1:03.12
(33.17)
150m: 1:35.60
(32.48)
200m: 2:08.78
(33.18)
250m: 2:41.05
(32.27)
300m: 3:13.74
(32.69)
350m: 3:46.89
(33.15)
400m: 4:19.72
(32.83)
2 Calle Samuelsson 2003 Gustavsbergs Simsällskap 5:12.50 +52.78
50m: 34.30
100m: 1:12.04
(37.74)
150m: 1:51.53
(39.49)
200m: 2:33.07
(41.54)
250m: 3:13.66
(40.59)
300m: 3:55.64
(41.98)
350m: 4:35.66
(40.02)
400m: 5:12.50
(36.84)
3 Jesper Sandström 2003 Solna Sundbyberg SS 04 5:50.17 +1:30.45
50m: 37.61
100m: 1:19.83
(42.22)
150m: 2:04.62
(44.79)
200m: 2:50.39
(45.77)
250m: 3:35.85
(45.46)
300m: 4:21.32
(45.47)
350m: 5:08.65
(47.33)
400m: 5:50.17
(41.52)
Event 12, 400m Frisim Po A-B 17 och äldre - Final
Sponsor: HEAD/Sportextreme
Plac Namn Född Förening R.T. FINA Tid Diff
1 Gabriel Henkel 2001 Stockholms Kappsimningsklubb 4:14.99
50m: 29.73
100m: 1:02.02
(32.29)
150m: 1:34.29
(32.27)
200m: 2:06.88
(32.59)
250m: 2:39.57
(32.69)
300m: 3:11.76
(32.19)
350m: 3:43.49
(31.73)
400m: 4:14.99
(31.50)
2 Olle Sköld 1999 Tyresö Simsällskap 4:23.53 +8.54
50m: 29.48
100m: 1:02.58
(33.10)
150m: 1:35.84
(33.26)