2019-11-13   18:57:30
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för DM/JDM 25m VSSF 2018

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 1 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  06 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  10:10   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 1, 4X50m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Göteborg Sim (1900) 1:42.39 2010-12-02 
Distriktrekord Juniorer: Skövde Simsällskap (1900) 1:44.16 2009-11-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Skövde Simsällskap Lag 1  1990  Skövde Simsällskap            1:47.41   
  Hilja Schimmel  2003      27.19        27.19   
  Vera Fransson  2001      26.84        54.03   
  Nikki Brockmar  1999      27.29        1:21.32   
  Trine Forss  2003      26.09        1:47.41   
                     
Simklubben Laxen  1990  Simklubben Laxen            1:49.67   
  Tilde Morin  2002      27.19        27.19   
  Petronella Ottosson  2002      27.66        54.85   
  Wilma Svensson  2002      27.63        1:22.48   
  Hannah Fritz  2003      27.19        1:49.67   
                     
Simklubben Elfsborg  1990  Simklubben Elfsborg            1:50.92   
  Linn Thid  2003      27.52        27.52   
  Sofia Åstedt  2003      26.61        54.13   
  Tindra Aminoff  2003      27.94        1:22.07   
  Lina Maltesson  2000      28.85        1:50.92   
                     
Göteborg Sim 1  1990  Göteborg Sim            1:51.48   
  Lucie Hanquet  2003      28.12        28.12   
  Andrea Reinhold  2001      27.48        55.60   
  Hannah Hemberg  2002      28.54        1:24.14   
  Marion Hanquet  2001      27.34        1:51.48   
                     
Föreningen Uddevalla Sim  1990  Uddevalla Sim            1:51.51   
  Sofia Abrahamsson  2005      27.27        27.27   
  Hilda Andersson  1999      27.96        55.23   
  Marit Cuperus  2002      27.83        1:23.06   
  Fanny Aronsson  2000      28.45        1:51.51   
                     
Trollhättans Simsällskap  1990  Trollhättans Simsällskap            1:52.34   
  Daniella Alström  2003      29.25        29.25   
  Olivia Rudqvist  2000      27.83        57.08   
  Klara Hasslin  2001      26.96        1:24.04   
  Annie Lätt  2001      28.30        1:52.34   
                     
Simklubben Laxen Lag 2  1990  Simklubben Laxen            1:52.54   
  Edith Axelsson-Wiesel  2002      28.49        28.49   
  Josephine Ålenius  2002      27.76        56.25   
  Karin Widerberg  2003      28.17        1:24.42   
  Klara Stigsson  2001      28.12        1:52.54   
                     
Skövde Simsällskap Lag 2  1990  Skövde Simsällskap            1:52.87   
  Ida Lövgren  2001      28.45        28.45   
  Ida Kristiansson  2004      27.95        56.40   
  Sofia Henningsson  2004      28.03        1:24.43   
  Liesel Williamsson  2000      28.44        1:52.87   
                     
Mass Lag 1  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:52.99   
  Ida Swegmark  2000      27.56        27.56   
  Boiana Gradinarska  2004      28.16        55.72   
  Clara Sjöstedt  2003      28.49        1:24.21   
  Saga Janzén  2002      28.78        1:52.99   
                     
10  Föreningen Varbergs Sim  1990  Varberg Sim            1:54.64   
  Sara Westholm  2001      28.08        28.08   
  Cornelia Almqvist  2002      28.83        56.91   
  Clara Balslev  2001      28.96        1:25.87   
  Thea Carlsson  2002      28.77        1:54.64   
                     
11  Simklubben S02 Lag 1  1990  Simklubben S 02            1:54.71   
  Selma Avdic  2003      28.13        28.13   
  Madison Lind  2004      28.06        56.19   
  Maja Edvardsson  2003      28.85        1:25.04   
  Ella Holmqvist  2005      29.67        1:54.71   
                     
12  Skövde Simsällskap Lag 3  1990  Skövde Simsällskap            1:55.62   
  Isabella Wahlström  2003      29.26        29.26   
  Linn Suchomel  2003      28.61        57.87   
  Molly Lund  2005      27.81        1:25.68   
  Ebba Jukic  2005      29.94        1:55.62   
                     
13  Göteborg Sim Lag 2  1990  Göteborg Sim            1:56.01   
  Pernilla Lindberg  1994      29.49        29.49   
  Solveig Ramallo  1993      28.80        58.29   
  Sara Hopmark  2004      29.09        1:27.38   
  Linnea Edgren  2002      28.63        1:56.01   
                     
14  Simklubben Laxen Lag 3  1990  Simklubben Laxen            1:56.26   
  Emilia Karlberg  2002      30.02        30.02   
  Elsa Wahlbeck  2002      29.04        59.06   
  Elin Norrman  2001      29.58        1:28.64   
  Moa Bergdahl  2003      27.62        1:56.26   
                     
15  Kungsbacka Simsällskap  1990  Kungsbacka Simsällskap            1:56.34   
  Isabella Källén  2001      29.20        29.20   
  Matilda Bengtsson  2002      30.77        59.97   
  Jonna Jauhaininen  2000      28.04        1:28.01   
  Malin Andersson  1999      28.33        1:56.34   
                     
16  Föreningen Uddevalla Sim Lag 2  1990  Uddevalla Sim            1:58.07   
  Emilia Ström  2002      30.06        30.06   
  Linnea Persson  2002      29.56        59.62   
  Lovisa Alsop  2001      29.47        1:29.09   
  Elin Gustafson  1999      28.98        1:58.07   
                     
17  Simklubben Elfsborg Lag 2  1990  Simklubben Elfsborg            2:00.37   
  Thilda Häll  2005      29.62        29.62   
  Sofie Persson  2004      29.74        59.36   
  Linnea Hyvönen  2005      30.81        1:30.17   
  Elsa Sjöström  2006      30.20        2:00.37   
                     
18  Falköpings Simsällskap  1990  Falköpings Simsällskap            2:05.09   
  Francesca Clark  2001      30.24        30.24   
  Julia Jonsson  2004      29.92        1:00.16   
  Filippa Lind  2004      31.92        1:32.08   
  Ida Johansson  2002      33.01        2:05.09   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  10:10 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 2 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  06 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  11:38   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 2, 200m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:45.09 2013-11-22 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:46.12 2009-01-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.68  54.76  1:22.60    1:51.01   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    27.81  58.09  1:27.99    1:57.82   
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.20  58.59  1:28.81    1:58.71   
Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim    28.04  58.14  1:28.92    1:59.31   
Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    27.42  58.58  1:30.27    2:00.23   
Albin Svenneby  2001  Simklubben Elfsborg    29.56  1:00.44  1:30.85    2:01.86   
Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    27.33  58.16  1:29.98    2:02.05   
Charlie Tranberg  2002  Uddevalla Sim    28.67  1:00.31  1:32.21    2:03.43   
Richard Ekholm  2002  Kungsbacka Simsällskap    28.16  59.27  1:31.44    2:03.52   
10  Edwin Larsson  2001  Uddevalla Sim    28.42  59.64  1:32.09    2:04.96   
11  Erik Klasson  2003  Simklubben 1970    28.78  59.95  1:32.23    2:05.12   
12  Dennis Partanen  2003  Skövde Simsällskap    28.33  59.89  1:32.77    2:05.47   
13  Viktor Sjöström  2001  Simklubben Elfsborg    29.05  1:01.03  1:33.60    2:06.28   
14  Kevin Söderqvist  2004  Simklubben Elfsborg    28.19  59.68  1:32.86    2:06.79   
15  Linus Hagedorn  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.14  59.97  1:33.70    2:07.77   
16  Simon Svedberg  2001  Falköpings Simsällskap    29.70  1:02.16  1:36.31    2:11.51   
17  Sam Taheri  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.67  1:02.22  1:37.38    2:13.60   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  11:38 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 3 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  06 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  11:39   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 3, 400m Medley Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Céline Bertrand (1995) 4:41.13 2013-11-24 
Distriktrekord Juniorer: Céline Bertrand (1995) 4:41.13 2013-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Lucie Hanquet  2003  Göteborg Sim    1:10.30  2:26.55  3:57.29    5:05.18   
Hilja Schimmel  2003  Skövde Simsällskap    1:09.38  2:30.28  3:57.39    5:07.25   
Marion Hanquet  2001  Göteborg Sim    1:09.50  2:27.07  3:58.03    5:10.47   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    1:09.68  2:30.51  3:58.91    5:11.19   
Selma Avdic  2003  Simklubben S 02    1:11.94  2:31.66  4:02.29    5:13.44   
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    1:11.55  2:33.70  4:04.15    5:14.94   
Sofia Henningsson  2004  Skövde Simsällskap    1:14.29  2:38.65  4:05.96    5:16.25   
Johanna Edgren  2004  Göteborg Sim    1:13.86  2:38.65  4:07.83    5:19.97   
Marit Cuperus  2002  Uddevalla Sim    1:13.37  2:35.62  4:06.07    5:20.22   
10  Ronja Berggren  2003  Varberg Sim    1:13.68  2:37.69  4:08.51    5:24.52   
11  Linnea Edgren  2002  Göteborg Sim    1:15.24  2:39.09  4:10.11    5:24.65   
12  Stella Warborn  2003  Varberg Sim    1:17.71  2:41.54  4:10.17    5:27.10   
13  Lina Nielsen  2005  Uddevalla Sim    1:16.87  2:40.36  4:14.50    5:29.37   
14  Nathalie Barrington  2002  Simklubben Laxen    1:18.31  2:48.13  4:20.20    5:42.86   
15  Ella Simonsson  2002  Göteborg Sim    1:19.84  2:47.55  4:25.25    5:49.89   
16  Izabella Svensson  2003  Kungsbacka Simsällskap    1:23.23  2:53.60  4:28.09    5:51.34   
Nikita Kapron  2003  Skövde Simsällskap            DNS   
Sara Nyqvist  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  11:39 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 4 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  06 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  11:39   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 4, 100m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: David Larsson (1989) 52.81 2011-11-24 
Distriktrekord Juniorer: Erik Andersson (1984) 52.88 2003-12-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim    28.02        59.03   
Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    27.86        59.10   
David Reinholdsson  2002  Simklubben Elfsborg    28.02        59.58   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.67        59.74   
Felix Jedbratt  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.58        59.97   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen    27.42        1:00.02   
Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen    28.70        1:00.81   
Alexander Assor  2000  Uddevalla Sim    28.20        1:01.33   
Linus Holmdahl  2001  Simklubben Elfsborg    28.77        1:01.56   
10  William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    29.02        1:01.97   
11  Max Feng  2001  Göteborg Sim    28.39        1:02.01   
12  Alvin Välkki  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.81        1:02.65   
13  Janne Ledin  1994  Simklubben Laxen    28.83        1:02.69   
14  Dennis Partanen  2003  Skövde Simsällskap    29.31        1:03.88   
15  Adam Albringer  1999  Simklubben Elfsborg    29.56        1:04.08   
16  Malte Almqvist  2004  Varberg Sim    30.03        1:04.28   
17  David Engström  2001  Simklubben Elfsborg    30.10        1:05.12   
18  Erik Josefson  2000  Varberg Sim    30.52        1:07.13   
19  Alexander Fredholm  2001  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.53        1:07.28   
20  Viking Josefson  2002  Varberg Sim    30.83        1:09.74   
21  Zacharias Olausson  2000  Varberg Sim    31.41        1:10.28   
22  Edward Björkman  2002  Simklubben Laxen    31.91        1:11.14   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  11:39 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 5 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  06 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  11:39   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 5, 100m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Claire Hedenskog (1980) 53.09 2009-12-10 
Distriktrekord Juniorer: Josefin Lillhage (1980) 55.37 1998-01-01 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Trine Forss  2003  Skövde Simsällskap    28.69        58.49   
Vera Fransson  2001  Skövde Simsällskap    28.67        58.82   
Sofia Åstedt  2003  Simklubben Elfsborg    28.54        59.02   
Sofia Abrahamsson  2005  Uddevalla Sim    28.60        59.09   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.84        59.63   
Linn Thid  2003  Simklubben Elfsborg    29.05        1:00.19   
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    29.01        1:00.21   
Hannah Fritz  2003  Simklubben Laxen    28.94        1:00.56   
Lucie Hanquet  2003  Göteborg Sim    29.81        1:00.80   
10  Karin Widerberg  2003  Simklubben Laxen    29.66        1:00.91   
11  Klara Hasslin  2001  Trollhättans Simsällskap    29.25        1:01.22   
12  Ebba Olsson  2001  Mariestads Simsällskap    29.39        1:01.27   
13  Ida Kristiansson  2004  Skövde Simsällskap    29.75        1:01.36   
14  Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    29.79        1:01.47   
15  Tindra Aminoff  2003  Simklubben Elfsborg    29.87        1:01.66   
16  Wilma Svensson  2002  Simklubben Laxen    29.61        1:01.87   
17  Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim    30.06        1:01.95   
18  Moa Bergdahl  2003  Simklubben Laxen    30.07        1:02.03   
19  Lina Gustafsson  2003  Kungälvs Simsällskap    30.57        1:02.12   
20  Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    29.45        1:02.18   
21  Madison Lind  2004  Simklubben S 02    30.17        1:02.31   
22  Clara Sjöstedt  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.31        1:02.44   
23  Pernilla Lindberg  1994  Göteborg Sim    30.12        1:02.66   
24  Alva Back  2002  S77 Stenungsund    29.41        1:02.95   
25  Liesel Williamsson  2000  Skövde Simsällskap    29.82        1:03.04   
26  Johanna Edgren  2004  Göteborg Sim    31.13        1:03.28   
26  Linnea Edgren  2002  Göteborg Sim    30.43        1:03.28   
28  Sara Hopmark  2004  Göteborg Sim    30.37        1:03.41   
29  Ida Lövgren  2001  Skövde Simsällskap    30.54        1:03.52   
30  Boiana Gradinarska  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.30        1:03.72   
31  Emilia Ström  2002  Uddevalla Sim    30.86        1:03.92   
32  Saga Janzén  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.58        1:03.94   
33  Sara Westholm  2001  Varberg Sim    30.21        1:03.96   
34  Petronella Ottosson  2002  Simklubben Laxen    30.57        1:04.01   
35  Maja Edvardsson  2003  Simklubben S 02    30.74        1:04.05   
36  Klara Stigsson  2001  Simklubben Laxen    30.68        1:04.41   
37  Lina Maltesson  2000  Simklubben Elfsborg    31.49        1:04.42   
38  Thilda Häll  2005  Simklubben Elfsborg    31.50        1:04.58   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  11:39 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 6 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  06 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  11:39   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 6, 50m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Christoffer Carlsen (1992) 24.75 2014-11-21 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 25.43 2009-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim            26.90   
Jonas Ulfskans  1986  Simklubben Laxen            26.99   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            27.01   
Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap            27.85   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            28.29   
Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.96   
Alvin Välkki  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.45   
Jens Pettersson  2001  S77 Stenungsund            29.67   
Edwin Larsson  2001  Uddevalla Sim            29.77   
10  Adam Albringer  1999  Simklubben Elfsborg            29.78   
11  Viktor Sjöström  2001  Simklubben Elfsborg            29.86   
12  Philip Zasowski  2002  Simklubben S 02            29.87   
13  Alexander Mcadam  2004  Falkenbergs Simklubb            30.46   
14  Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg            30.58   
15  Love Mellegård Fastén  2003  Göteborg Sim            30.75   
16  Oscar Sjöström  2003  Simklubben S 02            30.91   
17  Erik Klasson  2003  Simklubben 1970            31.29   
18  Torsten Bohlin  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.40   
19  Jakob Josephson  2002  Uddevalla Sim            31.44   
20  Alexander Lundberg  2002  Simklubben Vänersborg            32.35   
Simon Svedberg  2001  Falköpings Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  11:39 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 7 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  06 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  11:51   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 7, 200m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Joline Höstman (1988) 2:19.28 2009-12-11 
Distriktrekord Juniorer: Joline Höstman (1988) 2:22.02 2008-11-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hilja Schimmel  2003  Skövde Simsällskap    36.87  1:16.90  1:57.19    2:37.47   
Moa Bergdahl  2003  Simklubben Laxen    37.40  1:17.23  1:58.03    2:39.10   
Lina Maltesson  2000  Simklubben Elfsborg    37.02  1:17.77  1:59.07    2:40.43   
Cornelia Almqvist  2002  Varberg Sim    37.89  1:18.57  1:59.46    2:41.26   
Lovisa Alsop  2001  Uddevalla Sim    35.86  1:17.00  1:58.98    2:41.83   
Edith Axelsson-Wiesel  2002  Simklubben Laxen    37.05  1:18.84  2:01.40    2:44.08   
Marit Cuperus  2002  Uddevalla Sim    37.10  1:18.80  2:01.83    2:46.04   
Fanny Aronsson  2000  Uddevalla Sim    37.60  1:18.93  2:01.80    2:46.66   
Sara Hopmark  2004  Göteborg Sim    38.50  1:21.16  2:03.99    2:47.58   
10  Stella Warborn  2003  Varberg Sim    38.65  1:21.15  2:05.02    2:48.22   
11  Thindra Hackwitz  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.72  1:20.14  2:03.69    2:48.92   
12  Matilda Torén  2001  Uddevalla Sim    38.27  1:20.76  2:04.82    2:49.21   
13  Sofia Henningsson  2004  Skövde Simsällskap    39.07  1:22.50  2:06.89    2:50.52   
14  Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    38.86  1:22.19  2:06.96    2:51.77   
15  Ronja Berggren  2003  Varberg Sim    39.29  1:22.78  2:07.55    2:52.17   
16  Isabelle Asserståhl  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.94  1:20.93  2:05.74    2:52.30   
17  Emilia Karlberg  2002  Simklubben Laxen    38.53  1:22.56  2:07.46    2:52.78   
17  Nelly Antlöv  2002  Simklubben Laxen    38.77  1:22.95  2:07.55    2:52.78   
19  Evelina Wester  2004  Uddevalla Sim    38.12  1:21.67  2:07.03    2:53.53   
20  Linnea Hyvönen  2005  Simklubben Elfsborg    37.80  1:22.51  2:08.85    2:54.89   
21  Izabella Svensson  2003  Kungsbacka Simsällskap    40.03  1:24.55  2:10.55    2:55.55   
22  Ida Johansson  2002  Falköpings Simsällskap    39.13  1:22.93  2:09.12    2:55.71   
23  Francesca Clark  2001  Falköpings Simsällskap    39.77  1:24.77  2:10.52    2:56.34   
24  Filippa Lind  2004  Falköpings Simsällskap    40.49  1:25.10  2:10.56    2:56.51   
25  Elsa Berge Kleber  2004  Simklubben Elfsborg    40.22  1:25.46  2:11.10    2:56.89   
26  Saga Janzén  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    39.81  1:24.88  2:11.25    2:57.15   
27  Louise Andersson  2003  Kungsbacka Simsällskap    39.81  1:24.98  2:11.73    2:57.59   
28  Lova Skanse  2003  Simklubben S 02    41.33  1:27.10  2:12.96    2:58.15   
29  Alva Jonsson  2003  Lidköpings Gymnastik o SS    40.67  1:26.23  2:12.62    2:59.24   
30  Matilda Bengtsson  2002  Kungsbacka Simsällskap    41.49  1:27.78  2:16.20    3:06.04   
31  Ella Simonsson  2002  Göteborg Sim    42.81  1:29.87  2:18.28    3:07.34   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  11:51 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 8 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  06 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  11:50   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 8, 200m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Erik Persson (1994) 1:57.43 2017-11-02 
Distriktrekord Juniorer: Erik Persson (1994) 1:59.06 2013-11-21 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elliot Olsson  1999  Simklubben Elfsborg    30.04  1:07.58  1:44.39    2:14.08   
Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen    28.66  1:05.62  1:43.08    2:15.08   
Anton Dahlgren  1999  Kungsbacka Simsällskap    30.37  1:06.13  1:44.59    2:18.54   
Felix Jedbratt  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.86  1:05.82  1:47.54    2:19.72   
William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    30.04  1:06.67  1:48.77    2:19.96   
David Reinholdsson  2002  Simklubben Elfsborg    29.51  1:08.65  1:49.20    2:20.97   
Richard Ekholm  2002  Kungsbacka Simsällskap    30.33  1:08.12  1:48.27    2:21.18   
Viktor Sjöström  2001  Simklubben Elfsborg    30.96  1:06.40  1:49.42    2:22.15   
Anton Svensson  2001  Skövde Simsällskap    30.85  1:09.76  1:49.16    2:22.58   
10  Kevin Söderqvist  2004  Simklubben Elfsborg    31.53  1:11.08  1:51.36    2:23.08   
11  Noah Emanuelsson  2003  Simklubben S 02    31.33  1:08.56  1:50.67    2:24.17   
12  Malte Almqvist  2004  Varberg Sim    31.44  1:08.19  1:51.46    2:24.39   
13  Felix Wrakén  2003  Simklubben S 02    30.22  1:08.29  1:49.82    2:25.03   
14  Albin Svenneby  2001  Simklubben Elfsborg    31.16  1:07.98  1:52.19    2:25.17   
15  Filiph Castillo Karlsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.42  1:08.92  1:50.99    2:25.92   
16  Måns Evertsson  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.65  1:12.27  1:53.12    2:26.80   
17  Hampus Dahlgren  2001  Kungsbacka Simsällskap    31.90  1:11.88  1:54.14    2:30.01   
18  David Engström  2001  Simklubben Elfsborg    31.56  1:12.16  1:57.02    2:30.39   
19  Viking Josefson  2002  Varberg Sim    32.03  1:15.40  2:00.68    2:39.88   
Simon Svedberg  2001  Falköpings Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  11:50 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 9 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  06 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  12:12   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 9, 50m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Miranda Bånnsgård (1992) 26.96 2011-11-25 
Distriktrekord Juniorer: Miranda Bånnsgård (1992) 26.96 2011-11-25 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Trine Forss  2003  Skövde Simsällskap            29.02   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.35   
Klara Hasslin  2001  Trollhättans Simsällskap            29.36   
Sofia Abrahamsson  2005  Uddevalla Sim            29.58   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen            29.63   
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen            29.78   
Boiana Gradinarska  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.90   
Vera Fransson  2001  Skövde Simsällskap            30.10   
Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim            30.50   
10  Marion Hanquet  2001  Göteborg Sim            30.65   
11  Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap            30.68   
12  Linn Thid  2003  Simklubben Elfsborg            30.75   
13  Hannah Hemberg  2002  Göteborg Sim            30.76   
14  Linnea Högstedt  2004  Göteborg Sim            30.89   
15  Annie Lätt  2001  Trollhättans Simsällskap            30.91   
16  Clara Sandberg  2004  Simklubben 1970            30.95   
16  Edith Axelsson-Wiesel  2002  Simklubben Laxen            30.95   
18  Hilja Schimmel  2003  Skövde Simsällskap            31.05   
19  Alva Back  2002  S77 Stenungsund            31.07   
20  Sofia Åstedt  2003  Simklubben Elfsborg            31.09   
21  Molly Lund  2005  Skövde Simsällskap            31.15   
22  Ida Lövgren  2001  Skövde Simsällskap            31.16   
23  Elsa Wahlbeck  2002  Simklubben Laxen            31.18   
24  Selma Avdic  2003  Simklubben S 02            31.19   
25  Ebba Olsson  2001  Mariestads Simsällskap            31.39   
26  Matilda Torén  2001  Uddevalla Sim            31.40   
27  Josephine Ålenius  2002  Simklubben Laxen            31.42   
28  Clara Sjöstedt  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            31.50   
29  Ella Holmqvist  2005  Simklubben S 02            31.64   
30  Ellie Geigel  2003  Varberg Sim            31.68   
30  Emilia Karlberg  2002  Simklubben Laxen            31.68   
32  Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap            31.81   
33  Sara Westholm  2001  Varberg Sim            31.84   
34  Karin Widerberg  2003  Simklubben Laxen            31.92   
35  Petronella Ottosson  2002  Simklubben Laxen            31.99   
36  Daniella Alström  2003  Trollhättans Simsällskap            32.10   
37  Sofie Persson  2004  Simklubben Elfsborg            32.11   
38  Clara Balslev  2001  Varberg Sim            32.22   
39  Julia Wollentz  2002  Simklubben Laxen            32.25   
40  Lina Gustafsson  2003  Kungälvs Simsällskap            32.36   
41  Therese Pålsson  2001  Simklubben Laxen            32.52   
42  Thindra Hackwitz  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.53   
43  Elin Norrman  2001  Simklubben Laxen            32.57   
44  Julia Jonsson  2004  Falköpings Simsällskap            32.58   
45  Isabella Källén  2001  Kungsbacka Simsällskap            32.61   
46  Elsa Sjöström  2006  Simklubben Elfsborg            32.80   
47  Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02            32.86   
48  Gabriella Sanftleben  1999  Uddevalla Sim            32.99   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  12:12 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 10 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  06 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  12:45   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 10, 1500m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Adam Paulsson (1995) 15:11.13 2014-11-22 
Distriktrekord Juniorer: Adam Paulsson (1995) 15:11.13 2014-11-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:00.91  2:05.18  3:09.56  4:14.19  16:02.76   
          5:19.41  6:23.61  7:27.79  8:32.11     
          9:36.49  10:41.21  11:45.48  12:49.94     
          13:54.31  14:59.44         
Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    1:03.65  2:11.76  3:20.23  4:29.18  17:18.39   
          5:38.95  6:48.20  7:57.97  9:07.85     
          10:17.82  11:27.51  12:37.79  13:48.13     
          14:58.82  16:09.32         
Charlie Tranberg  2002  Uddevalla Sim    1:03.47  2:12.03  3:20.87  4:30.35  17:51.10   
          5:41.25  6:54.10  8:08.10  9:20.25     
          10:33.44  11:47.30  13:01.34  14:15.12     
          15:28.83  16:41.07         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  12:45 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 11 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  06 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  12:43   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 11, 4X200m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: S 77 Stenungsund (1900) 8:13.98 2005-03-12 
Distriktrekord Juniorer: Skövde SS (1900) 8:21.02 2012-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Simklubben Laxen  1990  Simklubben Laxen            8:40.19   
  Mellie Wijk  2002      1:04.17  2:10.35      2:10.35   
  Karin Widerberg  2003      1:03.77  2:10.05      4:20.40   
  Wilma Svensson  2002      1:02.64  2:10.53      6:30.93   
  Tilde Morin  2002      1:02.38  2:09.26      8:40.19   
                     
Göteborg Sim 1  1990  Göteborg Sim            8:43.09   
  Pernilla Lindberg  1994      1:04.35  2:13.81      2:13.81   
  Hannah Hemberg  2002      1:05.28  2:14.85      4:28.66   
  Marion Hanquet  2001      1:01.50  2:06.66      6:35.32   
  Lucie Hanquet  2003      1:01.69  2:07.77      8:43.09   
                     
Skövde Simsällskap Lag 1  1990  Skövde Simsällskap            8:45.06   
  Vera Fransson  2001      1:03.40  2:09.03      2:09.03   
  Hilja Schimmel  2003      1:04.17  2:12.35      4:21.38   
  Sofia Henningsson  2004      1:03.74  2:11.20      6:32.58   
  Trine Forss  2003      1:02.56  2:12.48      8:45.06   
                     
Simklubben Elfsborg  1990  Simklubben Elfsborg            8:49.83   
  Sofia Åstedt  2003      1:03.89  2:12.12      2:12.12   
  Tindra Aminoff  2003      1:04.07  2:12.03      4:24.15   
  Thilda Häll  2005      1:05.69  2:15.68      6:39.83   
  Linn Thid  2003      1:02.68  2:10.00      8:49.83   
                     
Föreningen Uddevalla Sim  1990  Uddevalla Sim            8:50.46   
  Hilda Andersson  1999      1:04.52  2:12.14      2:12.14   
  Marit Cuperus  2002      1:03.84  2:12.65      4:24.79   
  Sofia Abrahamsson  2005      1:03.62  2:10.87      6:35.66   
  Lovisa Alsop  2001      1:05.88  2:14.80      8:50.46   
                     
Mass Lag 1  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            8:54.85   
  Sara Nyqvist  2003      1:05.12  2:15.17      2:15.17   
  Ida Swegmark  2000      1:01.34  2:06.85      4:22.02   
  Saga Janzén  2002      1:06.38  2:19.11      6:41.13   
  Clara Sjöstedt  2003      1:05.22  2:13.72      8:54.85   
                     
Göteborg Sim Lag 2  1990  Göteborg Sim            9:07.80   
  Johanna Edgren  2004      1:04.69  2:13.34      2:13.34   
  Sara Hopmark  2004      1:04.21  2:13.12      4:26.46   
  Linnea Edgren  2002      1:05.25  2:15.92      6:42.38   
  Linnea Högstedt  2004      1:09.90  2:25.42      9:07.80   
                     
Skövde Simsällskap Lag 2  1990  Skövde Simsällskap            9:15.25   
  Linn Suchomel  2003      1:08.06  2:17.69      2:17.69   
  Ida Lövgren  2001      1:06.95  2:17.62      4:35.31   
  Nikki Brockmar  1999      1:09.59  2:23.74      6:59.05   
  Ida Kristiansson  2004      1:05.37  2:16.20      9:15.25   
                     
Föreningen Uddevalla Sim Lag 2  1990  Uddevalla Sim            9:15.82   
  Emilia Ström  2002      1:07.33  2:16.83      2:16.83   
  Elin Gustafson  1999      1:06.61  2:18.36      4:35.19   
  Hilda Eriksson  2004      1:06.91  2:20.08      6:55.27   
  Fanny Aronsson  2000      1:07.50  2:20.55      9:15.82   
                     
10  Trollhättans Simsällskap  1990  Trollhättans Simsällskap            9:21.22   
  Annie Lätt  2001      1:04.94  2:16.41      2:16.41   
  Daniella Alström  2003      1:06.92  2:20.74      4:37.15   
  Klara Hasslin  2001      1:07.26  2:23.84      7:00.99   
  Tilda Hellström  2002      1:06.12  2:20.23      9:21.22   
                     
11  Föreningen Varbergs Sim  1990  Varberg Sim            9:22.66   
  Thea Carlsson  2002      1:06.86  2:17.85      2:17.85   
  Sara Westholm  2001      1:04.65  2:19.93      4:37.78   
  Ronja Berggren  2003      1:08.40  2:22.14      6:59.92   
  Stella Warborn  2003      1:08.43  2:22.74      9:22.66   
                     
12  Skövde Simsällskap Lag 3  1990  Skövde Simsällskap            9:36.01   
  Isabella Wahlström  2003      1:07.59  2:20.98      2:20.98   
  Liesel Williamsson  2000      1:06.72  2:20.52      4:41.50   
  Molly Lund  2005      1:06.54  2:20.45      7:01.95   
  Ebba Jukic  2005      1:13.32  2:34.06      9:36.01   
                     
Simklubben Laxen Lag 2  1990  Simklubben Laxen            DSQ   
  Klara Stigsson  2001      1:08.36  2:22.08      2:22.08   
  Hannah Fritz  2003      1:05.65  2:16.75      4:38.83   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  12:43 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 12 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  06 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  16:09   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 12, 4X50m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Uddevalla Sim (1900) 1:38.54 2014-11-21 
Distriktrekord Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 1:39.71 2009-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Simklubben Laxen  1986  Simklubben Laxen            1:45.16   
  Jonas Ulfskans  1986      27.01        27.01   
  Teodor Widerberg  1998      28.83        55.84   
  Gunnar Widerberg  2000      26.33        1:22.17   
  Janne Ledin  1994      22.99        1:45.16   
                     
Simklubben Elfsborg  1983  Simklubben Elfsborg            1:45.28   
  Adam Albringer  1999      29.51        29.51   
  Elliot Olsson  1999      28.44        57.95   
  Linus Johannesson  1983      25.22        1:23.17   
  Melker Selin  1993      22.11        1:45.28   
                     
Kungälvs Simsällskap  1990  Kungälvs Simsällskap            1:48.13   
  Ossian Arvidsson  1992      28.98        28.98   
  Anton Arvidsson  1994      28.82        57.80   
  Mathias Petrusson  1993      26.46        1:24.26   
  Johan Hildesson  1992      23.87        1:48.13   
                     
Mass Lag 1  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:48.60   
  Alvin Välkki  2004      29.35        29.35   
  Tobias Åberg  2000      31.07        1:00.42   
  Sebastian Petersson  2000      25.47        1:25.89   
  Robin Andréasson  1988      22.71        1:48.60   
                     
Simklubben Elfsborg Lag 2  1986  Simklubben Elfsborg            1:51.13   
  Viktor Sjöström  2001      29.38        29.38   
  Elias Hyvönen  2000      30.29        59.67   
  David Reinholdsson  2002      26.06        1:25.73   
  Albin Svenneby  2001      25.40        1:51.13   
                     
Föreningen Varbergs Sim  1990  Varberg Sim            1:54.45   
  Jonatan Carlsson  2001      26.84        26.84   
  Erik Josefson  2000      31.42        58.26   
  Zacharias Olausson  2000      29.78        1:28.04   
  Malte Almqvist  2004      26.41        1:54.45   
                     
Kungsbacka Simsällskap  1990  Kungsbacka Simsällskap            1:54.71   
  Anton Dahlgren  1999      31.69        31.69   
  Hampus Dahlgren  2001      31.52        1:03.21   
  Anton Johansson  1996      26.23        1:29.44   
  Richard Ekholm  2002      25.27        1:54.71   
                     
Göteborg Sim  1990  Göteborg Sim            1:56.59   
  Love Mellegård Fastén  2003      30.45        30.45   
  Max Feng  2001      30.52        1:00.97   
  Loke Egnell  2003      29.46        1:30.43   
  Karl Bohlin  2001      26.16        1:56.59   
                     
Simklubben Elfsborg Lag 3  1990  Simklubben Elfsborg            1:56.84   
  Anton Lornell  1998      30.47        30.47   
  Kevin Söderqvist  2004      32.78        1:03.25   
  William Westerlund Holappa  1999      27.66        1:30.91   
  Linus Holmdahl  2001      25.93        1:56.84   
                     
10  Mass Lag 2  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:57.26   
  Torsten Bohlin  1999      30.55        30.55   
  Filiph Castillo Karlsson  2002      33.21        1:03.76   
  Felix Jedbratt  2003      27.55        1:31.31   
  Christopher Jedel  1995      25.95        1:57.26   
                     
11  Föreningen Uddevalla Sim Lag 2  1990  Uddevalla Sim            1:57.60   
  Eddie Dahlström  2004      31.63        31.63   
  Oskar Gustafson  2002      30.34        1:01.97   
  Charlie Tranberg  2002      29.02        1:30.99   
  Albin Hanson  2003      26.61        1:57.60   
                     
12  Simklubben S02 Lag 1  1990  Simklubben S 02            1:57.85   
  Philip Zasowski  2002      29.86        29.86   
  Felix Wrakén  2003      32.42        1:02.28   
  Noah Emanuelsson  2003      29.47        1:31.75   
  Linus Olofsson  2003      26.10        1:57.85   
                     
13  Kungälvs Simsällskap Lag2  1990  Kungälvs Simsällskap            2:04.33   
  Benjamin Gabrielsson  1999      33.99        33.99   
  Robert Sjöberg  1998      33.37        1:07.36   
  Martin Isaksson  1998      28.15        1:35.51   
  Filip Håll  2002      28.82        2:04.33   
                     
Föreningen Uddevalla Sim  1990  Uddevalla Sim            DSQ   
  Edwin Larsson  2001      30.10        30.10   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  16:09 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 13 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  06 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  16:11   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 13, 50m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Claire Hedenskog (1980) 24.37 2009-12-13 
Distriktrekord Juniorer: Anna Rosén (1994) 25.52 2011-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Trine Forss  2003  Skövde Simsällskap            26.77   
Sofia Åstedt  2003  Simklubben Elfsborg            26.90   
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen            26.96   
Sofia Abrahamsson  2005  Uddevalla Sim            27.43   
Vera Fransson  2001  Skövde Simsällskap            27.54   
Hannah Fritz  2003  Simklubben Laxen            27.74   
Hilja Schimmel  2003  Skövde Simsällskap            27.76   
Klara Hasslin  2001  Trollhättans Simsällskap            27.87   
Alva Back  2002  S77 Stenungsund            28.00   
10  Sara Westholm  2001  Varberg Sim            28.01   
11  Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim            28.17   
12  Lina Gustafsson  2003  Kungälvs Simsällskap            28.37   
13  Wilma Svensson  2002  Simklubben Laxen            28.48   
14  Ida Kristiansson  2004  Skövde Simsällskap            28.58   
15  Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap            28.65   
16  Petronella Ottosson  2002  Simklubben Laxen            28.66   
17  Amanda Nielsen-Fernandes  1994  Kungälvs Simsällskap            28.75   
18  Malin Andersson  1999  Kungsbacka Simsällskap            28.78   
19  Boiana Gradinarska  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            28.80   
20  Karin Widerberg  2003  Simklubben Laxen            28.90   
21  Sofia Henningsson  2004  Skövde Simsällskap            28.91   
22  Madison Lind  2004  Simklubben S 02            28.94   
23  Clara Sandberg  2004  Simklubben 1970            28.97   
24  Cornelia Almqvist  2002  Varberg Sim            28.98   
25  Saga Janzén  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            29.10   
26  Annie Lätt  2001  Trollhättans Simsällskap            29.18   
27  Liesel Williamsson  2000  Skövde Simsällskap            29.22   
28  Maja Edvardsson  2003  Simklubben S 02            29.23   
29  Klara Stigsson  2001  Simklubben Laxen            29.27   
30  Josephine Ålenius  2002  Simklubben Laxen            29.37   
31  Thilda Häll  2005  Simklubben Elfsborg            29.54   
32  Elin Norrman  2001  Simklubben Laxen            29.55   
32  Ida Lövgren  2001  Skövde Simsällskap            29.55   
34  Pernilla Lindberg  1994  Göteborg Sim            29.59   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  16:11 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 14 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  06 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  16:20   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 14, 100m Ryggsim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Mattias Carlsson (1990) 53.35 2015-11-07 
Distriktrekord Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 53.42 2009-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim    28.80        58.86   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.63        59.61   
Viktor Sjöström  2001  Simklubben Elfsborg    30.28        1:02.12   
Alexander Assor  2000  Uddevalla Sim    30.56        1:03.05   
Simon Svedberg  2001  Falköpings Simsällskap    31.20        1:03.95   
Jens Pettersson  2001  S77 Stenungsund    31.20        1:04.04   
Adam Albringer  1999  Simklubben Elfsborg    31.96        1:04.16   
Edwin Larsson  2001  Uddevalla Sim    31.10        1:04.44   
Alvin Välkki  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.33        1:04.71   
10  Dennis Partanen  2003  Skövde Simsällskap    31.63        1:05.02   
11  Philip Zasowski  2002  Simklubben S 02    31.12        1:05.19   
12  Torsten Bohlin  1999  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.32        1:05.55   
13  Noah Emanuelsson  2003  Simklubben S 02    32.70        1:06.34   
14  Malte Almqvist  2004  Varberg Sim    32.68        1:06.77   
15  Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg    32.21        1:07.19   
16  Jakob Josephson  2002  Uddevalla Sim    32.85        1:07.36   
17  Gustav Askengren  2004  Simklubben Elfsborg    32.87        1:08.61   
18  Peter Hagedorn-Novik  2002  Skövde Simsällskap    33.66        1:09.35   
19  Edward Björkman  2002  Simklubben Laxen    34.39        1:11.48   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  16:20 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 15 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  06 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  16:37   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 15, 200m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Céline Bertrand (1995) 2:09.77 2013-11-22 
Distriktrekord Juniorer: Céline Bertrand (1995) 2:09.77 2013-11-22 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.87  1:07.71  1:43.96    2:20.95   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    31.72  1:07.42  1:44.47    2:21.22   
Selma Avdic  2003  Simklubben S 02    32.97  1:11.02  1:48.62    2:27.04   
Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim    32.95  1:09.99  1:47.90    2:28.09   
Ebba Olsson  2001  Mariestads Simsällskap    33.05  1:12.65  1:51.97    2:29.40   
Elna Magnusson  2004  Simklubben S 02    33.79  1:11.23  1:49.85    2:29.91   
Sara Nyqvist  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.11  1:11.74  1:51.41    2:29.97   
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    33.39  1:11.55  1:50.37    2:30.70   
Tindra Aminoff  2003  Simklubben Elfsborg    33.64  1:12.27  1:51.69    2:31.52   
10  Ida Lövgren  2001  Skövde Simsällskap    34.45  1:14.82  1:56.83    2:39.07   
11  Hannah Hemberg  2002  Göteborg Sim    35.27  1:16.61  1:57.95    2:39.17   
12  Therese Pålsson  2001  Simklubben Laxen    34.51  1:14.65  1:56.95    2:39.67   
13  Ellen Vråmo  2004  Simklubben S 02    35.04  1:14.98  1:56.70    2:40.44   
14  Ebba Holmdahl  2003  Göteborg Sim    35.60  1:16.50  1:59.22    2:41.67   
15  Clara Sandberg  2004  Simklubben 1970    35.73  1:18.00  2:02.69    2:42.93   
16  Ella Holmqvist  2005  Simklubben S 02    34.33  1:15.96  1:59.29    2:43.07   
17  Lina Nielsen  2005  Uddevalla Sim    35.81  1:17.70  2:00.91    2:43.95   
18  Sofie Persson  2004  Simklubben Elfsborg    35.40  1:17.48  2:01.31    2:44.15   
19  Elsa Sjöström  2006  Simklubben Elfsborg    35.70  1:18.74  2:04.54    2:44.72   
20  Ellie Geigel  2003  Varberg Sim    34.94  1:16.39  2:01.04    2:46.75   
21  Cornelia Sundqvist  2003  Simklubben Elfsborg    34.18  1:15.52  2:00.86    2:47.14   
22  Filippa Lind  2004  Falköpings Simsällskap    35.56  1:17.50  2:02.92    2:50.94   
23  Linnea Högstedt  2004  Göteborg Sim    37.72  1:22.82  2:07.96    2:51.66   
24  Tuva Gustavsson  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.76  1:20.34  2:08.08    2:55.77   
25  Ronja Theorin  2005  Simklubben S 02    35.73  1:18.84  2:08.54    2:56.40   
Olivia Sandberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  16:37 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 16 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  06 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  16:49   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 16, 400m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Adam Paulsson (1995) 3:41.38 2016-11-04 
Distriktrekord Juniorer: Adam Paulsson (1995) 3:45.98 2015-11-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:00.25  2:04.03  3:07.39    4:11.53   
Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim    1:01.22  2:06.59  3:11.53    4:15.93   
Linus Holmdahl  2001  Simklubben Elfsborg    1:02.05  2:08.30  3:13.95    4:18.61   
Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    1:02.25  2:08.34  3:14.71    4:19.78   
Charlie Tranberg  2002  Uddevalla Sim    1:02.04  2:09.86  3:17.04    4:20.96   
William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    1:02.04  2:08.33  3:14.91    4:21.47   
Edwin Larsson  2001  Uddevalla Sim    1:02.38  2:10.13  3:17.11    4:21.51   
Albin Svenneby  2001  Simklubben Elfsborg    1:02.06  2:08.70  3:15.48    4:21.96   
Erik Klasson  2003  Simklubben 1970    1:02.89  2:10.44  3:18.07    4:25.48   
10  Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    1:03.04  2:10.51  3:18.64    4:26.70   
11  Felix Jedbratt  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.24  2:13.14  3:22.37    4:30.57   
12  Kevin Söderqvist  2004  Simklubben Elfsborg    1:04.85  2:15.30  3:25.02    4:34.13   
13  Felix Wrakén  2003  Simklubben S 02    1:06.13  2:15.35  3:26.88    4:38.48   
14  Dennis Partanen  2003  Skövde Simsällskap    1:04.90  2:15.92  3:29.39    4:42.64   
15  Sam Taheri  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:06.50  2:18.93  3:31.16    4:43.00   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  16:49 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 17 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  06 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  17:01   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 17, 100m Bröstsim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Joline Höstman (1988) 1:05.27 2010-12-04 
Distriktrekord Juniorer: Joline Höstman (1988) 1:06.13 2008-11-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Hilja Schimmel  2003  Skövde Simsällskap    34.60        1:12.41   
Edith Axelsson-Wiesel  2002  Simklubben Laxen    34.30        1:13.14   
Moa Bergdahl  2003  Simklubben Laxen    35.74        1:14.56   
Cornelia Almqvist  2002  Varberg Sim    36.10        1:14.92   
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    36.09        1:15.50   
Fanny Aronsson  2000  Uddevalla Sim    36.32        1:15.70   
Lina Maltesson  2000  Simklubben Elfsborg    36.18        1:15.96   
Daniella Alström  2003  Trollhättans Simsällskap    35.66        1:16.10   
Sara Hopmark  2004  Göteborg Sim    37.23        1:17.23   
10  Linnea Hyvönen  2005  Simklubben Elfsborg    36.80        1:17.25   
11  Marit Cuperus  2002  Uddevalla Sim    36.77        1:17.40   
12  Ebba Egnell  2005  Göteborg Sim    36.42        1:17.68   
13  Thindra Hackwitz  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.72        1:17.73   
14  Lovisa Alsop  2001  Uddevalla Sim    35.67        1:18.03   
15  Molly Lund  2005  Skövde Simsällskap    36.60        1:18.05   
16  Sofia Henningsson  2004  Skövde Simsällskap    37.06        1:18.08   
17  Isabelle Asserståhl  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.77        1:18.78   
18  Matilda Torén  2001  Uddevalla Sim    38.03        1:19.84   
19  Linnea Edgren  2002  Göteborg Sim    37.84        1:19.98   
19  Sara Westholm  2001  Varberg Sim    38.13        1:19.98   
21  Ronja Berggren  2003  Varberg Sim    38.25        1:20.05   
22  Stella Warborn  2003  Varberg Sim    38.43        1:20.21   
23  Nathalie Barrington  2002  Simklubben Laxen    37.61        1:20.27   
24  Ida Johansson  2002  Falköpings Simsällskap    38.05        1:20.63   
25  Izabella Svensson  2003  Kungsbacka Simsällskap    38.31        1:21.04   
26  Klara Sillerström  2003  Simklubben S 02    37.61        1:21.10   
27  Emilia Karlberg  2002  Simklubben Laxen    38.42        1:21.26   
28  Alva Back  2002  S77 Stenungsund    37.63        1:21.48   
29  Francesca Clark  2001  Falköpings Simsällskap    38.39        1:21.52   
30  Lova Skanse  2003  Simklubben S 02    38.62        1:21.92   
31  Saga Janzén  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.80        1:22.55   
32  Josephine Ålenius  2002  Simklubben Laxen    39.25        1:22.66   
33  Emilia Ström  2002  Uddevalla Sim    39.26        1:24.14   
34  Olivia Sandberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    41.30        1:28.03   
Matilda Bengtsson  2002  Kungsbacka Simsällskap            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  17:01 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 18 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  06 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  17:19   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 18, 100m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Christoffer Carlsen (1992) 54.67 2014-11-19 
Distriktrekord Juniorer: Fredrich Risebrandt (1992) 56.31 2011-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    28.15        58.70   
Elliot Olsson  1999  Simklubben Elfsborg    30.08        1:01.31   
Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen    29.55        1:01.88   
Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim    28.18        1:01.98   
Jonas Ulfskans  1986  Simklubben Laxen    28.34        1:01.99   
Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.97        1:02.13   
Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.26        1:03.75   
Adam Albringer  1999  Simklubben Elfsborg    29.82        1:04.72   
Anton Dahlgren  1999  Kungsbacka Simsällskap    30.83        1:04.75   
10  Alvin Välkki  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.89        1:04.98   
11  William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    30.53        1:06.18   
12  Karl Bohlin  2001  Göteborg Sim    31.77        1:06.37   
13  Alexander Assor  2000  Uddevalla Sim    30.76        1:06.54   
14  Jens Pettersson  2001  S77 Stenungsund    30.30        1:06.56   
15  Filiph Castillo Karlsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.39        1:07.05   
16  Malte Almqvist  2004  Varberg Sim    30.98        1:07.14   
17  Oscar Sjöström  2003  Simklubben S 02    31.30        1:07.35   
18  Simon Svedberg  2001  Falköpings Simsällskap    31.07        1:07.69   
19  Zacharias Olausson  2000  Varberg Sim    32.60        1:08.73   
20  Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen    32.27        1:09.16   
21  Erik Klasson  2003  Simklubben 1970    32.53        1:09.43   
22  Edward Björkman  2002  Simklubben Laxen    32.60        1:09.60   
23  Noah Emanuelsson  2003  Simklubben S 02    31.62        1:10.36   
24  Viking Josefson  2002  Varberg Sim    33.82        1:12.42   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  17:19 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 19 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  06 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  17:36   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 19, 200m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Sofia Svensson (1993) 2:12.48 2013-04-28 
Distriktrekord Juniorer: Sofia Svensson (1993) 2:12.48 2013-04-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Trine Forss  2003  Skövde Simsällskap    33.82  1:10.18  1:45.11    2:20.14   
Jonna Jauhaininen  2000  Kungsbacka Simsällskap    34.20  1:10.40  1:46.64    2:21.91   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.97  1:11.32  1:47.54    2:23.38   
Vera Fransson  2001  Skövde Simsällskap    33.85  1:10.21  1:47.34    2:24.34   
Wilma Svensson  2002  Simklubben Laxen    34.28  1:10.55  1:47.35    2:25.01   
Tindra Aminoff  2003  Simklubben Elfsborg    34.28  1:11.35  1:48.55    2:25.30   
Hannah Fritz  2003  Simklubben Laxen    35.52  1:12.95  1:50.72    2:27.86   
Malin Andersson  1999  Kungsbacka Simsällskap    35.05  1:12.08  1:50.15    2:28.28   
Clara Sjöstedt  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.33  1:13.11  1:51.39    2:29.26   
10  Lia Bromander  2004  Simklubben S 02    35.55  1:13.76  1:52.45    2:30.55   
11  Linn Thid  2003  Simklubben Elfsborg    35.33  1:13.94  1:52.31    2:31.01   
12  Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    36.27  1:15.07  1:54.09    2:31.80   
13  Matilda Hallman  2003  Simklubben 1970    35.38  1:13.79  1:53.33    2:32.80   
14  Sara Nyqvist  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    35.54  1:14.02  1:53.23    2:32.85   
15  Hilda Eriksson  2004  Uddevalla Sim    35.78  1:14.66  1:54.29    2:33.11   
16  Thea Carlsson  2002  Varberg Sim    36.31  1:15.01  1:54.67    2:34.01   
17  Liesel Williamsson  2000  Skövde Simsällskap    36.30  1:15.20  1:55.23    2:35.20   
18  Francesca Clark  2001  Falköpings Simsällskap    36.43  1:15.73  1:56.35    2:35.40   
19  Linnea Högstedt  2004  Göteborg Sim    36.83  1:16.77  1:56.36    2:35.69   
20  Madison Lind  2004  Simklubben S 02    35.57  1:14.71  1:55.78    2:36.15   
21  Ronja Berggren  2003  Varberg Sim    36.96  1:16.63  1:56.89    2:36.28   
22  Lina Nielsen  2005  Uddevalla Sim    37.39  1:17.71  1:58.73    2:38.48   
23  Olivia Sandberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    38.20  1:18.42  2:00.69    2:42.35   
24  Ella Simonsson  2002  Göteborg Sim    38.62  1:20.15  2:02.91    2:45.40   
25  Izabella Svensson  2003  Kungsbacka Simsällskap    38.44  1:20.61  2:04.05    2:45.82   
Elin Gustafson  1999  Uddevalla Sim            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  17:36 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 20 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  06 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  17:43   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 20, 50m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Gulliver Koch (1992) 27.17 2016-11-06 
Distriktrekord Juniorer: Teodor Widerberg (1998) 28.05 2015-04-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim            28.79   
Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap            29.14   
Elliot Olsson  1999  Simklubben Elfsborg            29.76   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            30.16   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            30.59   
Elias Hyvönen  2000  Simklubben Elfsborg            30.76   
Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen            30.78   
Richard Ekholm  2002  Kungsbacka Simsällskap            31.11   
Janne Ledin  1994  Simklubben Laxen            31.31   
10  Max Feng  2001  Göteborg Sim            31.38   
11  Anton Svensson  2001  Skövde Simsällskap            31.40   
12  Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim            31.58   
13  Jonas Ulfskans  1986  Simklubben Laxen            31.61   
14  Zacharias Olausson  2000  Varberg Sim            31.87   
15  Anton Dahlgren  1999  Kungsbacka Simsällskap            32.03   
16  Hampus Dahlgren  2001  Kungsbacka Simsällskap            32.09   
17  Hazem Alhaskir  2002  Trollhättans Simsällskap            32.13   
18  Erik Josefson  2000  Varberg Sim            32.16   
19  Tobias Åberg  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            32.28   
20  David Reinholdsson  2002  Simklubben Elfsborg            32.55   
21  Felix Wrakén  2003  Simklubben S 02            33.41   
22  Kevin Söderqvist  2004  Simklubben Elfsborg            33.70   
23  Filiph Castillo Karlsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.92   
24  Karl Bohlin  2001  Göteborg Sim            33.98   
25  Linus Olofsson  2003  Simklubben S 02            33.99   
26  Martin Isaksson  1998  Kungälvs Simsällskap            34.34   
27  Robert Sjöberg  1998  Kungälvs Simsällskap            34.42   
28  Viking Josefson  2002  Varberg Sim            36.53   
Peter Hagedorn-Novik  2002  Skövde Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  17:43 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 21 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  06 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  18:19   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 21, 800m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Malin Nilsson (1973) 8:30.72 1995-02-14 
Distriktrekord Juniorer: Ann Linder (1966) 8:38.54 1982-12-18 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Lucie Hanquet  2003  Göteborg Sim    1:04.36  2:12.58  3:20.96  4:28.80  8:58.87   
          5:36.59  6:44.69  7:52.30       
Marion Hanquet  2001  Göteborg Sim    1:04.71  2:12.70  3:21.10  4:29.05  9:00.93   
          5:37.14  6:44.86  7:52.76       
Ebba Olsson  2001  Mariestads Simsällskap    1:04.41  2:14.30  3:25.18  4:36.82  9:23.10   
          5:48.78  7:02.03  8:14.20       
Linn Thid  2003  Simklubben Elfsborg    1:07.22  2:18.39  3:29.91  4:41.36  9:27.46   
          5:52.61  7:04.95  8:15.99       
Sara Hopmark  2004  Göteborg Sim    1:06.73  2:18.27  3:29.70  4:41.21  9:29.24   
          5:52.81  7:04.90  8:17.82       
Johanna Edgren  2004  Göteborg Sim    1:07.11  2:19.53  3:33.37  4:46.30  9:34.29   
          5:58.94  7:11.18  8:23.46       
Marit Cuperus  2002  Uddevalla Sim    1:07.61  2:20.13  3:32.20  4:45.50  9:34.51   
          5:58.98  7:12.32  8:24.75       
Linnea Edgren  2002  Göteborg Sim    1:07.48  2:19.80  3:32.57  4:46.20  9:35.82   
          5:58.72  7:11.88  8:24.66       
Sofia Henningsson  2004  Skövde Simsällskap    1:07.46  2:19.52  3:32.68  4:46.61  9:40.38   
          6:00.66  7:14.75  8:28.68       
10  Pernilla Lindberg  1994  Göteborg Sim    1:08.55  2:20.92  3:33.68  4:46.81  9:40.55   
          6:00.60  7:14.30  8:28.23       
11  Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    1:10.89  2:25.60  3:40.32  4:55.41  9:45.97   
          6:08.27  7:22.08  8:34.85       
12  Thilda Häll  2005  Simklubben Elfsborg    1:10.88  2:26.86  3:42.89  4:59.15  9:51.81   
          6:12.69  7:27.69  8:41.67       
13  Emilia Ström  2002  Uddevalla Sim    1:09.63  2:23.49  3:38.48  4:54.04  9:52.55   
          6:09.53  7:24.81  8:39.59       
14  Isabella Källén  2001  Kungsbacka Simsällskap    1:12.23  2:28.85  3:45.11  5:01.62  10:01.51   
          6:17.42  7:33.07  8:47.83       
15  Thea Carlsson  2002  Varberg Sim    1:10.84  2:26.54  3:42.47  4:59.06  10:01.67   
          6:14.93  7:31.16  8:47.06       
16  Ronja Berggren  2003  Varberg Sim    1:12.65  2:28.75  3:45.12  5:01.64  10:01.79   
          6:17.51  7:32.71  8:47.86       
17  Stella Warborn  2003  Varberg Sim    1:13.19  2:29.87  3:46.29  5:03.06  10:05.14   
          6:18.90  7:35.17  8:51.04       
18  Nelly Antlöv  2002  Simklubben Laxen    1:11.37  2:27.30  3:42.66  5:00.46  10:12.27   
          6:17.75  7:36.12  8:54.74       
19  Matilda Bengtsson  2002  Kungsbacka Simsällskap    1:13.99  2:31.67  3:50.83  5:10.27  10:31.14   
          6:29.89  7:50.32  9:10.89       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  18:19 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 22 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  06 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  18:33   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 22, 4X100m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Mölndals ASS (1900) 3:13.92 2014-11-22 
Distriktrekord Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 3:17.95 2009-11-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Simklubben Elfsborg  1983  Simklubben Elfsborg            3:29.83   
  Melker Olsson  2000      25.81  52.78      52.78   
  Linus Johannesson  1983      24.83  52.63      1:45.41   
  Samuel Rudqvist  1999      25.43  53.37      2:38.78   
  Melker Selin  1993      23.97  51.05      3:29.83   
                     
Kungälvs Simsällskap  1990  Kungälvs Simsällskap            3:32.10   
  Anton Arvidsson  1994      25.62  53.70      53.70   
  Mathias Petrusson  1993      26.27  54.64      1:48.34   
  Ossian Arvidsson  1992      24.47  51.85      2:40.19   
  Johan Hildesson  1992      24.73  51.91      3:32.10   
                     
Mass Lag 1  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            3:34.09   
  Sebastian Petersson  2000      26.87  55.74      55.74   
  Tobias Åberg  2000      25.75  54.13      1:49.87   
  Robin Andréasson  1988      24.19  49.33      2:39.20   
  Christopher Jedel  1995      26.38  54.89      3:34.09   
                     
Föreningen Uddevalla Sim  1990  Uddevalla Sim            3:41.37   
  Oskar Gustafson  2002      26.95  55.38      55.38   
  Gulliver Koch  1992      24.44  51.85      1:47.23   
  Alexander Assor  2000      27.09  57.24      2:44.47   
  Jakob Josephson  2002      26.72  56.90      3:41.37   
                     
Simklubben Elfsborg Lag 2  1990  Simklubben Elfsborg            3:42.51   
  Albin Svenneby  2001      27.47  57.27      57.27   
  Elliot Olsson  1999      26.08  54.23      1:51.50   
  David Reinholdsson  2002      25.74  54.69      2:46.19   
  William Westerlund Holappa  1999      27.23  56.32      3:42.51   
                     
Simklubben Elfsborg Lag 3  1990  Simklubben Elfsborg            3:50.59   
  Adam Albringer  1999      28.05  57.91      57.91   
  Viktor Sjöström  2001      27.54  57.21      1:55.12   
  Linus Holmdahl  2001      27.58  57.58      2:52.70   
  Kevin Söderqvist  2004      27.54  57.89      3:50.59   
                     
Kungsbacka Simsällskap  1990  Kungsbacka Simsällskap            3:51.72   
  Anton Johansson  1996      26.84  56.37      56.37   
  Hampus Dahlgren  2001      28.12  59.86      1:56.23   
  Richard Ekholm  2002      26.95  56.11      2:52.34   
  Anton Dahlgren  1999      28.45  59.38      3:51.72   
                     
Mass Lag 2  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            3:52.09   
  Alvin Välkki  2004      27.30  56.90      56.90   
  Felix Jedbratt  2003      26.38  55.66      1:52.56   
  Filiph Castillo Karlsson  2002      27.62  58.50      2:51.06   
  Sam Taheri  2000      28.68  1:01.03      3:52.09   
                     
Föreningen Varbergs Sim  1990  Varberg Sim            3:53.27   
  Malte Almqvist  2004      28.32  58.44      58.44   
  Jonatan Carlsson  2001      25.31  53.83      1:52.27   
  Erik Josefson  2000      28.86  1:00.43      2:52.70   
  Zacharias Olausson  2000      28.86  1:00.57      3:53.27   
                     
10  Föreningen Uddevalla Sim Lag 2  1990  Uddevalla Sim            3:54.67   
  Edwin Larsson  2001      27.88  58.21      58.21   
  Charlie Tranberg  2002      27.25  57.40      1:55.61   
  Albin Hanson  2003      29.19  1:00.66      2:56.27   
  Eddie Dahlström  2004      28.82  58.40      3:54.67   
                     
11  Göteborg Sim  1990  Göteborg Sim            3:55.50   
  Max Feng  2001      26.94  55.83      55.83   
  Karl Bohlin  2001      27.79  58.63      1:54.46   
  Loke Egnell  2003      28.92  1:01.39      2:55.85   
  Love Mellegård Fastén  2003      28.50  59.65      3:55.50   
                     
12  Kungälvs Simsällskap Lag2  1990  Kungälvs Simsällskap            4:11.43   
  Filip Håll  2002      31.04  1:05.28      1:05.28   
  Benjamin Gabrielsson  1999      29.37  1:03.49      2:08.77   
  Robert Sjöberg  1998      28.92  1:03.03      3:11.80   
  Martin Isaksson  1998      28.11  59.63      4:11.43   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  18:33 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 23 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  06 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  18:54   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 23, 4X100m Medley Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Göteborg Sim (1900) 4:03.98 2008-11-28 
Distriktrekord Juniorer: Göteborg Sim (1900) 4:13.43 2007-02-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Skövde Simsällskap Lag 1  1990  Skövde Simsällskap            4:17.57   
  Trine Forss  2003      30.28  1:02.65      1:02.65   
  Hilja Schimmel  2003      33.13  1:11.74      2:14.39   
  Nikki Brockmar  1999      29.73  1:05.36      3:19.75   
  Vera Fransson  2001      27.50  57.82      4:17.57   
                     
Simklubben Laxen  1990  Simklubben Laxen            4:23.30   
  Hannah Fritz  2003      33.50  1:08.19      1:08.19   
  Edith Axelsson-Wiesel  2002      33.25  1:12.38      2:20.57   
  Mellie Wijk  2002      29.30  1:04.10      3:24.67   
  Tilde Morin  2002      27.58  58.63      4:23.30   
                     
Föreningen Uddevalla Sim  1990  Uddevalla Sim            4:29.02   
  Marit Cuperus  2002      33.76  1:09.38      1:09.38   
  Lovisa Alsop  2001      34.45  1:15.52      2:24.90   
  Hilda Andersson  1999      29.71  1:05.35      3:30.25   
  Sofia Abrahamsson  2005      28.09  58.77      4:29.02   
                     
Simklubben Laxen Lag 2  1990  Simklubben Laxen            4:30.89   
  Wilma Svensson  2002      32.88  1:08.03      1:08.03   
  Moa Bergdahl  2003      34.67  1:13.70      2:21.73   
  Elsa Wahlbeck  2002      31.27  1:09.45      3:31.18   
  Karin Widerberg  2003      28.60  59.71      4:30.89   
                     
Göteborg Sim 1  1990  Göteborg Sim            4:31.94   
  Lucie Hanquet  2003      33.76  1:09.42      1:09.42   
  Johanna Edgren  2004      37.17  1:17.79      2:27.21   
  Marion Hanquet  2001      30.57  1:05.82      3:33.03   
  Claire Vilshed  1980      26.94  58.91      4:31.94   
                     
Mass Lag 1  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:31.94   
  Ida Swegmark  2000      32.85  1:07.66      1:07.66   
  Thindra Hackwitz  2003      35.60  1:17.23      2:24.89   
  Boiana Gradinarska  2004      29.88  1:05.93      3:30.82   
  Clara Sjöstedt  2003      29.43  1:01.12      4:31.94   
                     
Simklubben Elfsborg  1990  Simklubben Elfsborg            4:34.15   
  Linn Thid  2003      33.69  1:11.14      1:11.14   
  Lina Maltesson  2000      35.72  1:16.65      2:27.79   
  Tindra Aminoff  2003      31.66  1:08.27      3:36.06   
  Sofia Åstedt  2003      27.53  58.09      4:34.15   
                     
Göteborg Sim Lag 2  1990  Göteborg Sim            4:37.25   
  Linnea Högstedt  2004      34.02  1:10.46      1:10.46   
  Sara Hopmark  2004      36.61  1:18.19      2:28.65   
  Hannah Hemberg  2002      31.60  1:08.43      3:37.08   
  Andrea Reinhold  2001      27.83  1:00.17      4:37.25   
                     
Kungsbacka Simsällskap  1990  Kungsbacka Simsällskap            4:39.18   
  Jonna Jauhaininen  2000      32.30  1:06.31      1:06.31   
  Izabella Svensson  2003      38.02  1:20.79      2:27.10   
  Malin Andersson  1999      31.97  1:09.71      3:36.81   
  Isabella Källén  2001      29.45  1:02.37      4:39.18   
                     
10  Trollhättans Simsällskap  1990  Trollhättans Simsällskap            4:40.97   
  Klara Hasslin  2001      34.13  1:11.58      1:11.58   
  Daniella Alström  2003      35.32  1:16.37      2:27.95   
  Annie Lätt  2001      31.44  1:08.03      3:35.98   
  Tilda Hellström  2002      30.82  1:04.99      4:40.97   
                     
11  Mass Lag 2  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            4:42.55   
  Olivia Sandberg  2003      35.51  1:13.64      1:13.64   
  Isabelle Asserståhl  2000      36.57  1:18.58      2:32.22   
  Sara Nyqvist  2003      31.53  1:07.99      3:40.21   
  Saga Janzén  2002      29.88  1:02.34      4:42.55   
                     
12  Skövde Simsällskap Lag 2  1990  Skövde Simsällskap            4:42.74   
  Liesel Williamsson  2000      34.60  1:10.84      1:10.84   
  Linn Suchomel  2003      37.30  1:19.78      2:30.62   
  Ida Lövgren  2001      31.86  1:10.89      3:41.51   
  Sofia Henningsson  2004      29.19  1:01.23      4:42.74   
                     
13  Simklubben Laxen Lag 3  1990  Simklubben Laxen            4:46.03   
  Klara Stigsson  2001      35.04  1:12.83      1:12.83   
  Emilia Karlberg  2002      37.75  1:21.79      2:34.62   
  Therese Pålsson  2001      31.55  1:09.17      3:43.79   
  Josephine Ålenius  2002      29.28  1:02.24      4:46.03   
                     
14  Föreningen Varbergs Sim  1990  Varberg Sim            4:46.21   
  Thea Carlsson  2002      35.64  1:13.44      1:13.44   
  Stella Warborn  2003      37.36  1:19.98      2:33.42   
  Cornelia Almqvist  2002      33.08  1:12.04      3:45.46   
  Sara Westholm  2001      28.46  1:00.75      4:46.21   
                     
15  Föreningen Uddevalla Sim Lag 2  1990  Uddevalla Sim            4:48.92   
  Hilda Eriksson  2004      35.51  1:13.34      1:13.34   
  Fanny Aronsson  2000      35.01  1:15.41      2:28.75   
  Gabriella Sanftleben  1999      33.31  1:14.76      3:43.51   
  Emilia Ström  2002      30.87  1:05.41      4:48.92   
                     
16  Skövde Simsällskap Lag 3  1990  Skövde Simsällskap            4:51.74   
  Isabella Wahlström  2003      35.63  1:13.52      1:13.52   
  Molly Lund  2005      36.03  1:18.51      2:32.03   
  Ida Kristiansson  2004      33.69  1:12.41      3:44.44   
  Ebba Jukic  2005      31.39  1:07.30      4:51.74   
                     
17  Falköpings Simsällskap  1990  Falköpings Simsällskap            4:56.46   
  Francesca Clark  2001      34.84  1:12.25      1:12.25   
  Ida Johansson  2002      38.27  1:21.24      2:33.49   
  Filippa Lind  2004      34.25  1:17.39      3:50.88   
  Julia Jonsson  2004      30.42  1:05.58      4:56.46   
                     
Simklubben S02 Lag 1  1990  Simklubben S 02            DSQ   
  Lia Bromander  2004      34.27  1:10.32      1:10.32   
  Lova Skanse  2003      36.82  1:20.74      2:31.06   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  06 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  18:54 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 24 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  07 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  09:03   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 24, 4X50m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Mölndals ASS (1900) 1:28.25 2014-11-20 
Distriktrekord Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 1:31.84 2009-11-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Simklubben Elfsborg  1983  Simklubben Elfsborg            1:34.16   
  Melker Selin  1993      23.29        23.29   
  Linus Johannesson  1983      23.41        46.70   
  Viktor Jönsson  1986      23.42        1:10.12   
  Melker Olsson  2000      24.04        1:34.16   
                     
Kungälvs Simsällskap  1990  Kungälvs Simsällskap            1:36.22   
  Ossian Arvidsson  1992      24.37        24.37   
  Anton Arvidsson  1994      23.58        47.95   
  Johan Hildesson  1992      23.97        1:11.92   
  Mathias Petrusson  1993      24.30        1:36.22   
                     
Mass Lag 1  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:36.84   
  Sebastian Petersson  2000      25.07        25.07   
  Robin Andréasson  1988      22.86        47.93   
  David Nordenlilja  1981      23.11        1:11.04   
  Christopher Jedel  1995      25.80        1:36.84   
                     
Simklubben Elfsborg Lag 2  1990  Simklubben Elfsborg            1:39.54   
  Elliot Olsson  1999      24.71        24.71   
  Samuel Rudqvist  1999      24.47        49.18   
  William Westerlund Holappa  1999      25.72        1:14.90   
  David Reinholdsson  2002      24.64        1:39.54   
                     
Föreningen Uddevalla Sim  1990  Uddevalla Sim            1:40.14   
  Oskar Gustafson  2002      25.55        25.55   
  Gulliver Koch  1992      23.15        48.70   
  Jakob Josephson  2002      26.00        1:14.70   
  Alexander Assor  2000      25.44        1:40.14   
                     
Mass Lag 2  1990  Mölndals Allmänna Simsällskap            1:42.94   
  Linus Hagedorn  2002      26.27        26.27   
  Alvin Välkki  2004      25.65        51.92   
  Felix Jedbratt  2003      25.11        1:17.03   
  Filiph Castillo Karlsson  2002      25.91        1:42.94   
                     
Föreningen Varbergs Sim  1990  Varberg Sim            1:44.62   
  Malte Almqvist  2004      27.26        27.26   
  Erik Josefson  2000      26.70        53.96   
  Jonatan Carlsson  2001      23.65        1:17.61   
  Zacharias Olausson  2000      27.01        1:44.62   
                     
Kungsbacka Simsällskap  1990  Kungsbacka Simsällskap            1:45.12   
  Anton Johansson  1996      25.59        25.59   
  Hampus Dahlgren  2001      26.94        52.53   
  Richard Ekholm  2002      25.50        1:18.03   
  Anton Dahlgren  1999      27.09        1:45.12   
                     
Föreningen Uddevalla Sim Lag 2  1990  Uddevalla Sim            1:45.66   
  Eddie Dahlström  2004      26.60        26.60   
  Albin Hanson  2003      26.81        53.41   
  Charlie Tranberg  2002      25.84        1:19.25   
  Edwin Larsson  2001      26.41        1:45.66   
                     
10  Simklubben S02  1990  Simklubben S 02            1:45.91   
  Philip Zasowski  2002      26.57        26.57   
  Linus Olofsson  2003      26.61        53.18   
  Felix Wrakén  2003      25.58        1:18.76   
  Oscar Sjöström  2003      27.15        1:45.91   
                     
11  Simklubben Elfsborg Lag 3  1990  Simklubben Elfsborg            1:45.98   
  Viktor Sjöström  2001      27.24        27.24   
  David Engström  2001      26.89        54.13   
  Anton Lornell  1998      26.27        1:20.40   
  Adam Albringer  1999      25.58        1:45.98   
                     
12  Göteborg Sim  1990  Göteborg Sim            1:46.53   
  Max Feng  2001      25.60        25.60   
  Karl Bohlin  2001      26.15        51.75   
  Love Mellegård Fastén  2003      27.55        1:19.30   
  Loke Egnell  2003      27.23        1:46.53   
                     
13  Kungälvs Simsällskap Lag2  1990  Kungälvs Simsällskap            1:50.60   
  Filip Håll  2002      29.65        29.65   
  Benjamin Gabrielsson  1999      27.40        57.05   
  Robert Sjöberg  1998      27.34        1:24.39   
  Martin Isaksson  1998      26.21        1:50.60   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  07 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  09:03 
 
Resultat Gren 25 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 25 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  07 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  09:16   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 25, 200m Frisim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Josefin Lillhage (1980) 1:57.46 1999-04-01 
Distriktrekord Juniorer: Petra Granlund (1987) 1:58.81 2005-03-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Marion Hanquet  2001  Göteborg Sim    29.70  1:01.84  1:34.80    2:06.54   
Lucie Hanquet  2003  Göteborg Sim    30.28  1:03.32  1:36.36    2:08.82   
Vera Fransson  2001  Skövde Simsällskap    29.88  1:02.50  1:36.71    2:09.99   
Sofia Henningsson  2004  Skövde Simsällskap    30.25  1:03.41  1:36.99    2:10.31   
Karin Widerberg  2003  Simklubben Laxen    31.24  1:04.75  1:37.81    2:10.58   
Sofia Abrahamsson  2005  Uddevalla Sim    30.29  1:03.57  1:37.69    2:10.62   
Linn Thid  2003  Simklubben Elfsborg    29.91  1:03.50  1:37.58    2:11.05   
Ebba Olsson  2001  Mariestads Simsällskap    30.13  1:03.50  1:37.95    2:11.06   
Tindra Aminoff  2003  Simklubben Elfsborg    31.38  1:05.26  1:39.60    2:13.38   
10  Sara Hopmark  2004  Göteborg Sim    30.68  1:04.69  1:39.29    2:13.68   
11  Johanna Edgren  2004  Göteborg Sim    30.96  1:05.14  1:40.12    2:13.76   
12  Hannah Hemberg  2002  Göteborg Sim    32.11  1:05.98  1:40.46    2:14.45   
13  Moa Bergdahl  2003  Simklubben Laxen    32.00  1:06.06  1:41.01    2:15.85   
14  Emilia Ström  2002  Uddevalla Sim    31.32  1:06.04  1:41.16    2:16.12   
15  Thea Carlsson  2002  Varberg Sim    31.31  1:05.60  1:41.42    2:16.57   
16  Sara Westholm  2001  Varberg Sim    30.81  1:03.92  1:39.83    2:17.05   
17  Wilma Svensson  2002  Simklubben Laxen    30.72  1:05.05  1:40.89    2:17.58   
18  Alva Back  2002  S77 Stenungsund    30.89  1:05.53  1:41.83    2:17.88   
19  Hannah Fritz  2003  Simklubben Laxen    31.99  1:07.01  1:42.90    2:18.16   
20  Ida Lövgren  2001  Skövde Simsällskap    32.17  1:07.60  1:43.63    2:18.35   
21  Isabella Källén  2001  Kungsbacka Simsällskap    31.70  1:06.69  1:43.27    2:18.46   
22  Maja Edvardsson  2003  Simklubben S 02    31.93  1:06.72  1:42.97    2:18.80   
23  Josephine Ålenius  2002  Simklubben Laxen    31.82  1:06.63  1:43.08    2:19.48   
24  Ida Kristiansson  2004  Skövde Simsällskap    32.23  1:06.94  1:43.01    2:19.60   
25  Stella Warborn  2003  Varberg Sim    32.37  1:07.44  1:44.52    2:21.00   
Sofia Åstedt  2003  Simklubben Elfsborg            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  07 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  09:16 
 
Resultat Gren 26 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 26 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  07 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  09:31   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 26, 400m Medley Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Adam Paulsson (1995) 4:07.83 2017-11-05 
Distriktrekord Juniorer: Adam Paulsson (1995) 4:09.37 2015-11-08 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:04.23  2:14.47  3:37.56    4:40.78   
Linus Holmdahl  2001  Simklubben Elfsborg    1:05.95  2:20.18  3:44.80    4:49.75   
Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim    1:09.89  2:30.19  3:46.82    4:55.83   
Albin Svenneby  2001  Simklubben Elfsborg    1:07.55  2:24.53  3:52.45    4:59.87   
Måns Evertsson  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    1:09.30  2:30.83  3:55.23    5:04.01   
Simon Svedberg  2001  Falköpings Simsällskap    1:09.21  2:25.79  3:57.28    5:06.22   
Noah Emanuelsson  2003  Simklubben S 02    1:10.24  2:28.75  3:57.34    5:06.71   
Kevin Söderqvist  2004  Simklubben Elfsborg    1:11.50  2:35.19  4:01.66    5:07.62   
Jens Pettersson  2001  S77 Stenungsund    1:09.66  2:24.41  3:55.74    5:07.85   
10  Dennis Partanen  2003  Skövde Simsällskap    1:10.13  2:27.94  4:03.32    5:09.56   
11  Malte Almqvist  2004  Varberg Sim    1:12.38  2:31.49  4:02.18    5:12.06   
12  Erik Klasson  2003  Simklubben 1970    1:12.52  2:36.65  4:07.58    5:12.60   
Max Swegmark  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  07 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  09:31 
 
Resultat Gren 27 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 27 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  07 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  09:42   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 27, 100m Fjärilsim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Louise Karlsson (1974) 59.17 1997-04-17 
Distriktrekord Juniorer: Miranda Bånnsgård (1992) 59.96 2011-04-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    29.88        1:03.86   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    30.70        1:05.08   
Hilja Schimmel  2003  Skövde Simsällskap    30.85        1:05.73   
Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    31.61        1:06.79   
Edith Axelsson-Wiesel  2002  Simklubben Laxen    31.47        1:06.91   
Sofia Abrahamsson  2005  Uddevalla Sim    31.75        1:07.56   
Boiana Gradinarska  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.32        1:07.67   
Klara Hasslin  2001  Trollhättans Simsällskap    31.27        1:07.82   
Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim    31.48        1:08.19   
10  Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    31.08        1:08.72   
11  Clara Sjöstedt  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.01        1:08.75   
12  Matilda Torén  2001  Uddevalla Sim    32.25        1:08.88   
13  Sara Nyqvist  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    32.53        1:09.23   
14  Selma Avdic  2003  Simklubben S 02    32.21        1:09.28   
15  Nikki Brockmar  1999  Skövde Simsällskap    31.58        1:09.71   
16  Alva Back  2002  S77 Stenungsund    32.86        1:09.97   
17  Cornelia Almqvist  2002  Varberg Sim    33.09        1:10.47   
18  Elna Magnusson  2004  Simklubben S 02    33.08        1:10.84   
19  Hannah Hemberg  2002  Göteborg Sim    33.73        1:11.12   
20  Marit Cuperus  2002  Uddevalla Sim    33.50        1:11.20   
21  Elsa Wahlbeck  2002  Simklubben Laxen    32.89        1:11.39   
22  Linnea Edgren  2002  Göteborg Sim    33.58        1:11.58   
23  Clara Balslev  2001  Varberg Sim    32.81        1:12.00   
24  Ellen Vråmo  2004  Simklubben S 02    33.13        1:12.07   
25  Sara Hopmark  2004  Göteborg Sim    33.01        1:12.80   
26  Ella Holmqvist  2005  Simklubben S 02    34.38        1:12.88   
27  Linnea Högstedt  2004  Göteborg Sim    33.88        1:12.93   
28  Therese Pålsson  2001  Simklubben Laxen    33.78        1:13.07   
29  Clara Sandberg  2004  Simklubben 1970    34.16        1:14.21   
30  Emilia Karlberg  2002  Simklubben Laxen    34.23        1:15.03   
31  Elin Norrman  2001  Simklubben Laxen    34.77        1:15.11   
32  Julia Jonsson  2004  Falköpings Simsällskap    33.59        1:15.38   
33  Gabriella Sanftleben  1999  Uddevalla Sim    34.46        1:16.25   
Ellie Geigel  2003  Varberg Sim            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  07 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  09:42 
 
Resultat Gren 28 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 28 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  07 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  09:50   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 28, 100m Frisim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Christoffer Carlsen (1992) 47.73 2014-11-23 
Distriktrekord Juniorer: David Larsson (1989) 48.60 2009-11-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap    25.70        51.09   
Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    25.85        52.90   
Melker Olsson  2000  Simklubben Elfsborg    26.19        52.99   
Ossian Arvidsson  1992  Kungälvs Simsällskap    25.54        52.99   
Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap    25.86        54.21   
Samuel Rudqvist  1999  Simklubben Elfsborg    26.79        55.10   
Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.39        55.29   
Felix Jedbratt  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    26.73        55.57   
David Reinholdsson  2002  Simklubben Elfsborg    27.08        55.64   
10  Mathias Petrusson  1993  Kungälvs Simsällskap    27.05        56.08   
11  Anton Svensson  2001  Skövde Simsällskap    27.94        56.47   
12  Alvin Välkki  2004  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.55        56.72   
13  Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap    27.04        56.89   
14  William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    27.85        57.27   
15  Linus Hagedorn  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    27.57        57.36   
16  Charlie Tranberg  2002  Uddevalla Sim    28.15        57.98   
17  Richard Ekholm  2002  Kungsbacka Simsällskap    27.86        58.24   
18  Alexander Assor  2000  Uddevalla Sim    27.85        58.46   
19  Jakob Josephson  2002  Uddevalla Sim    28.30        58.68   
20  Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    27.70        58.81   
21  Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg    28.56        58.94   
22  Simon Svedberg  2001  Falköpings Simsällskap    28.90        59.27   
23  Zacharias Olausson  2000  Varberg Sim    28.40        59.39   
Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  07 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  09:50 
 
Resultat Gren 29 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 29 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  07 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  10:06   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 29, 50m Ryggsim Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Claire Vilshed (1980) 28.49 2011-11-26 
Distriktrekord Juniorer: Trine Forss (2003) 28.57 2018-02-03 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Trine Forss  2003  Skövde Simsällskap            29.48   
Malin Andersson  1999  Kungsbacka Simsällskap            30.98   
Vera Fransson  2001  Skövde Simsällskap            31.02   
Klara Hasslin  2001  Trollhättans Simsällskap            31.67   
Jonna Jauhaininen  2000  Kungsbacka Simsällskap            31.77   
Hannah Fritz  2003  Simklubben Laxen            31.81   
Molly Lund  2005  Skövde Simsällskap            32.26   
Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02            32.30   
Linnea Högstedt  2004  Göteborg Sim            32.31   
10  Petronella Ottosson  2002  Simklubben Laxen            32.66   
11  Edith Axelsson-Wiesel  2002  Simklubben Laxen            32.76   
12  Izabella Thompson  2003  Trollhättans Simsällskap            33.04   
13  Clara Sjöstedt  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap            33.05   
14  Daniella Alström  2003  Trollhättans Simsällskap            33.07   
15  Madison Lind  2004  Simklubben S 02            33.16   
16  Liesel Williamsson  2000  Skövde Simsällskap            33.28   
17  Hilda Andersson  1999  Uddevalla Sim            33.33   
18  Lia Bromander  2004  Simklubben S 02            33.34   
19  Francesca Clark  2001  Falköpings Simsällskap            33.41   
20  Klara Stigsson  2001  Simklubben Laxen            33.61   
21  Solveig Ramallo  1993  Göteborg Sim            33.92   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  07 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  10:06 
 
Resultat Gren 30 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 30 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  07 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  10:20   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 30, 200m Bröstsim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Erik Persson (1994) 2:03.86 2017-12-14 
Distriktrekord Juniorer: Erik Persson (1994) 2:07.07 2013-11-20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Oskar Gustafson  2002  Uddevalla Sim    33.91  1:11.16  1:48.34    2:25.52   
Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen    33.20  1:11.07  1:50.37    2:30.15   
Anton Dahlgren  1999  Kungsbacka Simsällskap    34.18  1:12.40  1:51.84    2:31.18   
Elias Hyvönen  2000  Simklubben Elfsborg    34.29  1:13.51  1:52.99    2:32.00   
Richard Ekholm  2002  Kungsbacka Simsällskap    34.52  1:13.02  1:53.03    2:32.84   
Erik Josefson  2000  Varberg Sim    34.98  1:14.09  1:53.73    2:34.02   
Karl Bohlin  2001  Göteborg Sim    35.86  1:16.27  1:57.32    2:38.55   
Kevin Söderqvist  2004  Simklubben Elfsborg    37.45  1:18.93  2:01.33    2:41.20   
Filiph Castillo Karlsson  2002  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.32  1:17.89  1:59.76    2:42.18   
10  Marcus Sundblad  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    36.76  1:18.14  2:00.92    2:43.57   
11  Hampus Dahlgren  2001  Kungsbacka Simsällskap    37.14  1:19.16  2:01.83    2:43.88   
12  Felix Wrakén  2003  Simklubben S 02    37.74  1:19.75  2:02.08    2:44.40   
13  Måns Evertsson  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    37.01  1:19.87  2:02.55    2:44.97   
14  Maximus Murray  2003  Simklubben S 02    37.81  1:20.33  2:03.94    2:46.98   
14  Oscar Sjöström  2003  Simklubben S 02    37.42  1:19.98  2:04.26    2:46.98   
16  Linus Olofsson  2003  Simklubben S 02    37.06  1:21.29  2:04.76    2:47.30   
17  Philip Zasowski  2002  Simklubben S 02    37.42  1:20.63  2:05.90    2:51.15   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  07 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  10:20 
 
Resultat Gren 31 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 31 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  07 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  10:39   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 31, 200m Medley Damer, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: Louise Karlsson (1974) 2:11.19 1997-04-20 
Distriktrekord Juniorer: Céline Bertrand (1995) 2:11.71 2013-11-20 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hilja Schimmel  2003  Skövde Simsällskap    31.31  1:08.97  1:49.77    2:21.83   
Ida Swegmark  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.12  1:07.50  1:50.88    2:23.42   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    31.75  1:10.45  1:52.60    2:25.81   
Marion Hanquet  2001  Göteborg Sim    31.98  1:09.81  1:52.93    2:26.05   
Sofia Abrahamsson  2005  Uddevalla Sim    31.65  1:10.75  1:55.34    2:29.70   
Selma Avdic  2003  Simklubben S 02    32.88  1:12.22  1:56.21    2:29.72   
Marit Cuperus  2002  Uddevalla Sim    32.06  1:10.45  1:54.66    2:30.04   
Molly Lund  2005  Skövde Simsällskap    33.14  1:11.80  1:56.27    2:30.63   
Linn Thid  2003  Simklubben Elfsborg    33.08  1:12.96  1:58.11    2:30.73   
10  Sara Hopmark  2004  Göteborg Sim    33.65  1:14.07  1:57.11    2:31.33   
11  Linn Suchomel  2003  Skövde Simsällskap    32.36  1:12.74  1:57.31    2:31.94   
12  Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    32.10  1:13.47  1:57.43    2:32.13   
13  Sofia Henningsson  2004  Skövde Simsällskap    33.28  1:14.94  1:57.62    2:32.72   
14  Lovisa Alsop  2001  Uddevalla Sim    34.96  1:17.55  1:58.39    2:33.46   
15  Matilda Torén  2001  Uddevalla Sim    33.14  1:14.53  1:58.21    2:33.62   
16  Karin Widerberg  2003  Simklubben Laxen    32.90  1:13.17  2:00.84    2:33.74   
17  Isabelle Asserståhl  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap    34.48  1:13.96  1:56.87    2:34.00   
18  Moa Bergdahl  2003  Simklubben Laxen    35.29  1:15.92  1:58.47    2:34.05   
19  Ronja Berggren  2003  Varberg Sim    33.83  1:13.53  1:57.82    2:34.09   
20  Johanna Edgren  2004  Göteborg Sim    33.84  1:16.37  2:00.04    2:34.74   
21  Tindra Aminoff  2003  Simklubben Elfsborg    33.74  1:11.85  2:00.50    2:34.87   
22  Elna Magnusson  2004  Simklubben S 02    33.14  1:13.30  1:59.18    2:35.53   
23  Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    32.73  1:13.01  1:59.34    2:36.20   
24  Malin Andersson  1999  Kungsbacka Simsällskap    33.15  1:11.51  1:58.33    2:36.25   
25  Sara Westholm  2001  Varberg Sim    32.98  1:12.31  1:58.36    2:36.26   
26  Fanny Aronsson  2000  Uddevalla Sim    33.43  1:17.61  1:59.27    2:36.75   
27  Emilia Ström  2002  Uddevalla Sim    35.32  1:16.97  2:01.68    2:37.02   
28  Stella Warborn  2003  Varberg Sim    35.15  1:15.71  1:59.41    2:37.04   
29  Therese Pålsson  2001  Simklubben Laxen    33.58  1:15.17  2:02.11    2:37.16   
30  Ida Kristiansson  2004  Skövde Simsällskap    35.30  1:16.25  2:03.10    2:37.67   
31  Cornelia Almqvist  2002  Varberg Sim    34.28  1:17.02  2:00.15    2:38.76   
32  Nelly Antlöv  2002  Simklubben Laxen    34.07  1:18.18  2:01.64    2:39.66   
33  Josephine Ålenius  2002  Simklubben Laxen    34.27  1:15.21  2:02.88    2:40.36   
34  Olivia Sandberg  2003  Mölndals Allmänna Simsällskap    33.46  1:14.62  2:04.64    2:42.39   
Sofia Åstedt  2003  Simklubben Elfsborg            DNS   
Wilma Svensson  2002  Simklubben Laxen            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.08  Utskriftsdatum  07 oktober 2018 
Licensierad till: Uddevalla Sim  Utskriftstid  10:39 
 
Resultat Gren 32 (Finaler) Senior - Officiell
Resultat Gren 32 (Finaler) Senior - Officiell 
 
  Tävling  DM/JDM VSSF 25m 2018    Utskriftsdatum  07 oktober 2018   
  Tävlingsort  Uddevalla    Utskriftstid  10:45   
  Arrangör  Uddevalla Sim & VSSF         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 oktober 2018         
 
 
Gren 32, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler, Senior 
Distriktrekord Seniorer: David Larsson (1989) 23.85 2011-11-27 
Distriktrekord Juniorer: Erik Andersson (1984) 24.39 2003-03-14 
 
 
<
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Gulliver Koch  1992  Uddevalla Sim            25.49   
Anton Arvidsson  1994  Kungälvs Simsällskap            25.84   
Melker Selin  1993  Simklubben Elfsborg            26.00   
Linus Johannesson  1983  Simklubben Elfsborg            26.31   
Sebastian Petersson  2000  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.33   
Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim            26.41   
Robin Andréasson  1988  Mölndals Allmänna Simsällskap            26.58   
Anton Johansson  1996  Kungsbacka Simsällskap