2020-01-22   04:55:40
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Laxaleken 2017

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 1 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Laxaleken 2017    Utskriftsdatum  26 maj 2017   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  15:52   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 maj 2017         
 
 
Gren 1, 400m Frisim Herrar, Finaler 
Sponsor: Arla 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    59.28  2:01.58  3:04.66    4:07.78   
Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg    1:01.35  2:07.21  3:13.31    4:17.12   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    1:01.39  2:07.11  3:13.83    4:18.94   
Alexander Trudov  1999  S71    1:01.35  2:07.21  3:14.41    4:19.41   
Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    1:00.65  2:06.68  3:13.72    4:20.61   
William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    1:01.91  2:08.03  3:15.40    4:22.31   
Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap    1:01.12  2:08.27  3:16.51    4:26.38   
Viktor Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    1:04.28  2:12.82  3:20.46    4:28.03   
Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    1:02.16  2:11.64  3:21.89    4:30.99   
10  Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap    1:04.04  2:13.95  3:24.89    4:34.18   
11  Albin Svenneby  2001  Simklubben Elfsborg    1:04.53  2:14.02  3:24.01    4:34.78   
12  Martin Rogmark  1996  Simklubben Hajen    1:02.03  2:12.97  3:26.83    4:40.88   
13  Tim Berthelsson  2000  Simsällskapet Delfin    1:05.99  2:18.82  3:32.30    4:41.25   
14  Carl Löfgren  2003  Oskarshamns Simsällskap    1:05.22  2:16.91  3:31.34    4:45.74   
15  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap    1:05.33  2:17.20  3:31.78    4:48.09   
16  Noah Malmgren  2004  S71    1:06.87  2:21.54  3:36.38    4:49.46   
17  Erik Josefson  2000  Varberg Sim    1:07.91  2:21.63  3:35.67    4:50.54   
18  Felix Wrakén  2003  Simklubben S 02    1:08.62  2:21.87  3:35.77    4:50.98   
19  Simon Persson  2003  Kappsimningsklubben Karpen    1:06.78  2:22.26  3:38.99    4:54.51   
20  Pontus Hake  2001  Simklubben Poseidon    1:06.21  2:21.06  3:38.02    4:55.16   
21  Ludvig Holfve  2003  Turebergs Simklubb    1:06.85  2:23.34  3:40.48    4:55.21   
22  Erik Ahlstrand  1999  Göteborg Sim    1:06.94  2:22.31  3:38.97    4:55.38   
23  Michael Stille  2002  Turebergs Simklubb    1:07.23  2:23.47  3:40.69    4:55.63   
24  Anton Swedblom  2002  Simklubben Laxen    1:05.70  2:22.63  3:39.74    4:56.11   
25  Leo Pekberg  2002  Ängelholms Simsällskap    1:08.39  2:25.84  3:43.18    4:59.12   
26  Gustav Askengren  2004  Simklubben Elfsborg    1:09.39  2:26.07  3:43.72    4:59.19   
27  Albin Ekstrand  2004  Simklubben Laxen    1:13.20  2:32.12  3:51.81    5:09.19   
28  Vincent Möller  2003  Simsällskapet Delfin    1:10.76  2:31.02  3:54.23    5:15.91   
29  Melvin Malm  2004  Simklubben Poseidon    1:10.01  2:30.66  3:54.46    5:16.05   
30  Vide Troberg Eskola  2003  Simklubben S 02    1:12.11  2:33.93  3:55.42    5:16.11   
Erik Klasson  2003  Simklubben 1970            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  26 maj 2017 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  15:52 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 2 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Laxaleken 2017    Utskriftsdatum  26 maj 2017   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  16:32   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 maj 2017         
 
 
Gren 2, 400m Frisim Damer, Finaler 
Sponsor: Arla 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    1:04.47  2:12.49  3:21.89    4:31.64   
Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon    1:04.60  2:15.07  3:26.01    4:35.83   
Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    1:06.90  2:17.67  3:28.46    4:38.69   
Vera Fransson  2001  Skövde Simsällskap    1:06.74  2:18.82  3:30.45    4:41.71   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    1:08.06  2:20.01  3:32.50    4:44.02   
Tuva Rosebrink  2001  Skövde Simsällskap    1:07.49  2:19.48  3:33.82    4:48.29   
Pernilla Lindberg  1994  Göteborg Sim    1:09.20  2:23.09  3:36.73    4:48.72   
Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    1:07.38  2:20.88  3:35.31    4:49.61   
Sara Nobrell  2002  Simklubben Hajen    1:08.41  2:22.40  3:37.17    4:50.14   
10  Moa Karlsson  2002  S71    1:07.76  2:20.55  3:35.60    4:50.59   
11  Mary Lagoguez  2001  Simklubben Poseidon    1:09.78  2:24.89  3:39.01    4:51.15   
12  Astrid Eriksson  2001  Turebergs Simklubb    1:09.55  2:23.93  3:38.17    4:52.42   
13  Clara Aronsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    1:09.58  2:24.55  3:39.96    4:52.55   
14  Sara Jendbro  2000  Simklubben Poseidon    1:09.92  2:24.55  3:40.04    4:53.85   
15  Ida Widén  2001  Höganäs Simsällskap    1:08.96  2:24.19  3:40.72    4:53.97   
15  Micaela Jönsson  2001  S71    1:09.50  2:24.73  3:40.40    4:53.97   
17  Alice Möller  2000  Simsällskapet Delfin    1:09.20  2:24.40  3:40.34    4:54.48   
18  Tilda Ericsson  2002  S71    1:10.48  2:26.76  3:42.67    4:55.37   
19  Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap    1:10.30  2:26.75  3:40.99    4:56.47   
20  Selma Avdic  2003  Simklubben S 02    1:09.51  2:24.89  3:40.88    4:58.39   
21  Ella Gutenwik  2004  Simklubben Hajen    1:11.24  2:28.33  3:46.58    4:58.78   
22  Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen    1:09.49  2:25.20  3:42.15    4:58.79   
23  Emma Ragnarsson  2004  Simsällskapet Delfin    1:12.93  2:30.60  3:48.04    4:59.70   
24  Filippa Trollsfjord  2001  Simklubben Elfsborg    1:09.33  2:26.39  3:44.43    4:59.79   
25  Ebba Holmdahl  2003  Göteborg Sim    1:10.22  2:26.81  3:44.79    5:00.25   
26  Johanna de Jonge  2001  Göteborg Sim    1:10.13  2:26.28  3:43.02    5:00.40   
27  Ebba Hellzén  2003  Ängelholms Simsällskap    1:10.58  2:27.47  3:44.44    5:00.67   
28  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    1:11.21  2:27.74  3:46.05    5:01.27   
29  Lovisa Svensson  2002  Värnamo Simsällskap    1:12.45  2:28.29  3:46.35    5:02.92   
30  Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    1:10.08  2:28.38  3:46.93    5:03.51   
31  Maja Edvardsson  2003  Simklubben S 02    1:12.77  2:30.22  3:47.54    5:04.46   
32  Linn Thid  2003  Simklubben Elfsborg    1:09.53  2:27.34  3:46.38    5:04.63   
33  Karin Widerberg  2003  Simklubben Laxen    1:13.13  2:31.15  3:49.78    5:05.45   
34  Ditte Oredsson  2003  Simklubben Poseidon    1:10.45  2:28.83  3:48.57    5:05.93   
35  Sissy Olsson  2001  Göteborg Sim    1:12.98  2:31.22  3:50.50    5:05.97   
36  Josephine Ålenius  2002  Simklubben Laxen    1:10.56  2:28.54  3:48.08    5:06.88   
37  Hannah Fritz  2003  Simklubben Laxen    1:12.26  2:30.80  3:49.66    5:07.38   
38  Boel Bergquist  2003  Simklubben Poseidon    1:12.29  2:31.19  3:50.89    5:08.98   
39  Elsa Wahlbeck  2002  Simklubben Laxen    1:12.25  2:32.00  3:51.80    5:09.59   
40  Alice Bengtsson  2000  Kappsimningsklubben Karpen    1:13.40  2:33.45  3:53.81    5:11.90   
40  Annamaria Bontidean  2000  Simklubben Poseidon    1:12.68  2:31.43  3:51.42    5:11.90   
42  Matilda Torén  2001  Lidköpings Gymnastik o SS    1:12.77  2:32.48  3:53.06    5:12.27   
43  Nelly Hansson  2004  Ängelholms Simsällskap    1:12.60  2:33.06  3:54.58    5:15.32   
44  Maja Hedström  2001  Varberg Sim    1:11.29  3:54.34  5:15.36    5:15.36   
45  Wilma Nilsson  2004  S71    1:12.68  2:34.54  3:56.26    5:15.95   
46  Matilda Carlberg  2002  Simklubben Poseidon    1:15.40  2:36.08  3:57.03    5:16.36   
47  Hanna Nilsson  2000  Simklubben Hajen    1:13.15  2:34.02  3:56.28    5:16.63   
48  Bianca Jarbsjö  2003  Ängelholms Simsällskap    1:12.49  2:33.95  3:56.70    5:17.40   
49  Andrea Berggren  2000  Göteborg Sim    1:13.38  2:34.46  3:57.90    5:19.10   
50  Yasemin Uzum  2003  Turebergs Simklubb    1:12.53  2:35.31  3:58.91    5:22.95   
51  Freja Werker  2003  Simklubben Hajen    1:13.61  2:35.39  3:59.22    5:23.59   
52  Elin Trollsfjord  2001  Simklubben Elfsborg    1:14.51  2:37.11  4:02.22    5:27.49   
53  Siri Hägg  2002  Simklubben Poseidon    1:15.45  2:40.11  4:04.50    5:27.77   
54  Alva Emardson  2001  Simklubben 1970    1:13.87  2:37.81  4:04.06    5:28.72   
55  Matilda Hallman  2003  Simklubben 1970    1:17.20  2:42.87  4:11.12    5:38.25   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  26 maj 2017 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  16:32 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 3 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Laxaleken 2017    Utskriftsdatum  26 maj 2017   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  16:58   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 maj 2017         
 
 
Gren 3, 200m Medley Herrar, Finaler 
Sponsor: HMS 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    29.29  1:04.30  1:43.11    2:15.37   
Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    29.50  1:06.05  1:46.63    2:17.59   
Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen    29.68  1:08.06  1:47.17    2:18.56   
Henry Kerman  1997  Södertälje Simsällskap    29.03  1:05.43  1:47.18    2:19.07   
Oskar Iwarsson  2000  Turebergs Simklubb    28.71  1:06.41  1:51.10    2:23.39   
Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen    29.69  1:10.60  1:51.72    2:24.94   
Petter Hellzén  2000  Ängelholms Simsällskap    29.50  1:08.35  1:54.45    2:25.14   
Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap    28.82  1:08.53  1:52.41    2:25.57   
Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap    30.02  1:07.01  1:52.37    2:25.77   
10  Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin    30.28  1:10.88  1:55.03    2:29.39   
11  Daniel Andersson  1999  Varberg Sim    30.14  1:09.78  1:56.17    2:30.10   
12  Max Feng  2001  Göteborg Sim    30.60  1:11.63  1:55.85    2:30.45   
13  Alexander Lemos Thaler  2000  Simklubben Elfsborg    30.46  1:10.71  1:55.91    2:30.49   
14  Walter Hero  2002  Simklubben Laxen    31.98  1:13.09  1:56.00    2:31.00   
15  Momir Reljanovic  2002  Simklubben Laxen    30.05  1:11.28  1:56.68    2:31.36   
16  Hugo Vaide  2003  Ängelholms Simsällskap    31.19  1:09.83  1:56.42    2:32.25   
17  Theodor Schaper Lindberg  2000  Simsällskapet Delfin    31.97  1:11.92  1:56.64    2:32.52   
18  Herman Johansson  2000  Oskarshamns Simsällskap    30.42  1:13.51  1:58.07    2:33.58   
19  Hugo Leandersson  2002  Simklubben Poseidon    33.10  1:15.94  1:58.27    2:34.68   
20  Felix Wrakén  2003  Simklubben S 02    32.26  1:13.75  1:59.58    2:34.71   
21  Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin    32.40  1:14.77  2:00.61    2:34.78   
22  David Engström  2001  Simklubben Elfsborg    31.02  1:14.18  1:59.44    2:35.11   
23  Wilmer Ingvarsson  2003  Ängelholms Simsällskap    32.84  1:13.39  2:00.15    2:35.39   
24  Carl Storberg  2002  Falkenbergs Simklubb    32.79  1:15.22  2:01.03    2:35.95   
25  August Eriksson  2004  Turebergs Simklubb    34.11  1:15.52  1:58.83    2:36.85   
26  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap    32.23  1:15.59  2:00.45    2:37.12   
27  Finn Gaudenz  2002  Simklubben Laxen    32.11  1:15.62  2:01.67    2:37.22   
28  Joel Henriksson  2003  Simklubben Poseidon    34.49  1:12.60  1:57.59    2:37.34   
29  Emil Pettersson  2002  Simklubben Poseidon    32.44  1:12.47  1:58.67    2:37.49   
30  Ludwig Bjärudd  2001  Simklubben Laxen    32.46  1:13.46  2:01.51    2:38.10   
31  Stig Greiner  2003  Ängelholms Simsällskap    31.22  1:13.97  2:01.65    2:38.46   
32  Noah Malmgren  2004  S71    33.66  1:17.14  2:02.93    2:38.64   
33  Anton Bäckman  2003  Värnamo Simsällskap    34.74  1:15.93  2:03.24    2:39.70   
34  Maximus Murray  2003  Simklubben S 02    35.31  1:16.64  2:03.89    2:40.06   
35  Michael Stille  2002  Turebergs Simklubb    33.97  1:19.16  2:03.30    2:40.37   
36  Noah Emanuelsson  2003  Simklubben S 02    33.15  1:15.44  2:02.94    2:40.67   
37  Philip Zasowski  2002  Göteborg Sim    33.56  1:14.78  2:02.42    2:40.76   
38  Daniel Li  2002  Simklubben Poseidon    32.94  1:16.46  2:03.54    2:40.93   
39  Ludvig Holfve  2003  Turebergs Simklubb    33.82  1:15.07  2:04.37    2:41.21   
40  Leo Pekberg  2002  Ängelholms Simsällskap    34.22  1:16.64  2:05.40    2:41.37   
41  Marcus Bjering  2002  Simklubben Laxen    34.29  1:17.06  2:05.76    2:41.97   
42  Mats Rehn  2002  Falkenbergs Simklubb    32.75  1:15.17  2:04.29    2:42.09   
43  Linus Olofsson  2003  Simklubben S 02    32.86  1:17.97  2:04.66    2:42.70   
44  Daniel Clasén  2003  Simklubben S 02    31.14  1:16.53  2:04.13    2:42.72   
45  Axel Vaide  2005  Ängelholms Simsällskap    35.37  1:20.43  2:06.53    2:42.96   
46  Anti Kähr  2001  Anderstorps Simsällskap    33.53  1:15.86  2:04.15    2:43.44   
47  Kevin Söderqvist  2004  Simklubben Elfsborg    33.94  1:17.63  2:06.44    2:43.67   
48  Teo Mravac  2004  Varberg Sim    34.47  1:19.78  2:08.65    2:45.37   
49  Niels Kwant  2003  Kappsimningsklubben Karpen    32.23  1:16.28  2:04.82    2:45.43   
50  Loke Egnell  2003  Göteborg Sim    34.18  1:16.26  2:07.04    2:45.54   
51  Nam Do  2001  Simklubben Laxen    32.11  1:18.54  2:05.13    2:45.57   
52  Melvin Malm  2004  Simklubben Poseidon    34.92  1:17.66  2:08.17    2:45.78   
53  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998  Simklubben S 02    31.78  1:22.67  2:09.39    2:49.66   
54  Alexander Mcadam  2004  Falkenbergs Simklubb    34.76  1:18.20  2:10.31    2:51.54   
55  Vincent Sverkersson  1999  Simklubben Laxen    34.81  1:18.20  2:09.76    2:53.33   
Edward Björkman  2002  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  26 maj 2017 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  16:58 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 4 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Laxaleken 2017    Utskriftsdatum  26 maj 2017   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  17:34   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 maj 2017         
 
 
Gren 4, 200m Medley Damer, Finaler 
Sponsor: Ernst Hotel Supply 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linnéa Bielicz  1994  Simklubben Laxen    31.04  1:08.89  1:51.71    2:26.30   
Emilia Christiansen  1999  S71    30.66  1:08.17  1:53.19    2:28.16   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    31.56  1:10.81  1:56.20    2:31.34   
Ida Lövgren  2001  Skövde Simsällskap    32.33  1:13.34  1:59.48    2:32.28   
Tuva Rosebrink  2001  Skövde Simsällskap    31.78  1:12.70  1:58.74    2:32.81   
Caroline Wallenborg  2000  Stockholmspolisens IF SF    31.98  1:14.25  1:57.22    2:33.02   
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    32.89  1:10.39  1:56.35    2:33.32   
Sara Jendbro  2000  Simklubben Poseidon    34.84  1:15.47  1:57.14    2:33.52   
Ella Laurén  2001  Simklubben Hajen    32.18  1:14.04  1:57.76    2:33.82   
10  Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen    31.82  1:13.74  1:56.93    2:34.27   
11  Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    31.57  1:12.94  1:58.53    2:34.56   
12  Olivia Stille  2000  Turebergs Simklubb    32.79  1:10.97  2:00.08    2:35.96   
13  Ida Widén  2001  Höganäs Simsällskap    34.77  1:13.80  1:59.69    2:36.04   
14  Filippa Sundström  2001  Ängelholms Simsällskap    33.57  1:15.39  2:01.47    2:36.09   
15  Liesel Williamsson  2000  Skövde Simsällskap    33.29  1:11.41  1:59.46    2:36.71   
16  Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap    34.53  1:16.33  2:00.67    2:36.93   
17  Astrid Eriksson  2001  Turebergs Simklubb    34.21  1:15.54  2:02.56    2:37.60   
18  Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg    34.40  1:17.76  2:00.85    2:38.09   
19  Micaela Jönsson  2001  S71    33.22  1:16.24  2:01.59    2:38.43   
20  Sofia Åstedt  2003  Simklubben Elfsborg    33.67  1:17.52  2:02.87    2:39.57   
21  Maja Johansson  1999  Höganäs Simsällskap    33.62  1:18.22  2:01.66    2:39.98   
22  Mary Lagoguez  2001  Simklubben Poseidon    32.07  1:15.20  2:04.44    2:40.16   
23  Astrid Nilsson  2004  Simsällskapet Delfin    31.99  1:16.32  2:03.07    2:40.67   
24  Johanna Edgren  2004  Göteborg Sim    34.85  1:18.11  2:02.70    2:41.07   
25  Elsa Bitzén  2003  Simklubben Hajen    35.93  1:17.50  2:03.69    2:41.33   
26  Clara Aronsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    34.38  1:18.59  2:05.78    2:41.34   
27  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    34.15  1:16.79  2:03.77    2:41.36   
28  Selma Avdic  2003  Simklubben S 02    32.49  1:15.95  2:03.01    2:41.58   
29  Emilia Olsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    35.85  1:19.82  2:04.73    2:41.77   
30  Tilda Joelsson  2002  Simsällskapet Delfin    34.45  1:18.41  2:04.86    2:42.12   
31  Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02    34.43  1:16.21  2:04.34    2:42.17   
32  Nathalie Barrington  2002  Simklubben Laxen    34.60  1:19.31  2:05.22    2:42.61   
33  Therese Pålsson  2001  Simklubben Laxen    33.35  1:18.98  2:06.98    2:43.21   
34  Ella Simonsson  2002  Göteborg Sim    34.12  1:17.14  2:04.72    2:43.36   
35  Elin Swerlander  2001  Turebergs Simklubb    33.60  1:17.37  2:04.83    2:45.01   
36  Ditte Oredsson  2003  Simklubben Poseidon    34.19  1:16.74  2:08.58    2:45.58   
36  Moa Karlsson  2002  S71    36.49  1:20.49  2:09.02    2:45.58   
38  Boel Bergquist  2003  Simklubben Poseidon    36.29  1:19.24  2:07.57    2:45.95   
39  Nelly Askengren Stråhle  2003  Simklubben Elfsborg    36.91  1:21.41  2:07.63    2:46.71   
40  Vilma Rudolf  2002  Kappsimningsklubben Karpen    37.48  1:23.12  2:08.59    2:47.41   
41  Thelma Jöhncke  1999  Höganäs Simsällskap    34.57  1:18.39  2:07.99    2:47.70   
42  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim    32.49  1:17.06  2:06.03    2:48.23   
43  Clara Wettergren  2002  Turebergs Simklubb    33.82  1:23.53  2:10.16    2:48.64   
44  Julia Wollentz  2002  Simklubben Laxen    33.22  1:18.12  2:08.07    2:48.93   
45  Petronella Ottosson  2002  Simklubben Laxen    35.00  1:18.02  2:11.17    2:49.05   
46  Oliwia Wierzbowska  2003  Göteborg Sim    34.95  1:19.81  2:09.00    2:49.11   
47  Elin Norrman  2001  Simklubben Laxen    33.60  1:20.54  2:09.80    2:49.19   
48  Matilda Torén  2001  Lidköpings Gymnastik o SS    35.62  1:21.38  2:11.12    2:49.22   
49  Erika Grüneberger  2001  Simklubben Laxen    34.86  1:22.20  2:10.27    2:49.47   
50  Julia Häglund  2003  Turebergs Simklubb    33.57  1:19.32  2:11.98    2:49.72   
51  Selma Holmer  2004  Turebergs Simklubb    35.29  1:18.26  2:12.19    2:50.11   
52  Stella Warborn  2003  Varberg Sim    37.86  1:22.71  2:10.67    2:50.94   
53  Denise Persson  1998  Simklubben S 02    36.24  1:22.02  2:08.99    2:51.27   
54  Ebba Hellzén  2003  Ängelholms Simsällskap    34.91  1:20.34  2:14.57    2:51.68   
55  Felicia Johansson Thörngren  2003  Simklubben Elfsborg    35.61  1:22.34  2:10.78    2:51.87   
56  Emilia Karlberg  2002  Simklubben Laxen    34.81  1:22.30  2:09.76    2:52.01   
57  Ida Norlander  2003  Göteborg Sim    36.39  1:22.29  2:13.99    2:52.18   
58  Erica Ivansson  2003  Simklubben Laxen    35.32  1:18.99  2:12.57    2:52.71   
59  Matilda Hallman  2003  Simklubben 1970    35.56  1:20.80  2:14.99    2:53.10   
60  Nelly Hansson  2004  Ängelholms Simsällskap    35.93  1:20.10  2:14.50    2:53.25   
61  Emelie Edberg  2002  Simklubben S 02    35.86  1:21.65  2:10.90    2:53.48   
62  Alice Bengtsson  2000  Kappsimningsklubben Karpen    37.22  1:25.78  2:14.61    2:54.13   
63  Lova Persson  2004  Simklubben Hajen    38.52  1:25.41  2:15.62    2:54.30   
64  Cornelia Sundqvist  2003  Simklubben Elfsborg    37.38  1:23.87  2:13.94    2:54.49   
65  Clara Sandberg  2004  Simklubben 1970    34.80  1:23.13  2:17.72    2:54.72   
66  Ida Bertdotter  1984  Simsällskapet Delfin    35.75  1:21.96  2:12.97    2:54.89   
67  Signe Wahlberg  2005  Simklubben Elfsborg    39.67  1:22.57  2:15.60    2:55.24   
68  Emma Abrahamsson  2003  Simklubben S 02    34.76  1:24.22  2:15.20    2:55.59   
69  Ellinor Olesen  2002  Göteborg Sim    38.50  1:20.48  2:17.48    2:56.87   
70  Frida Skåring  2002  Göteborg Sim    36.12  1:19.80  2:15.47    2:56.90   
71  Selma Seipp  2005  Simsällskapet Delfin    39.58  1:26.63  2:16.40    2:57.29   
72  Agnes Delen Abrahamsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    37.95  1:24.08  2:17.65    2:58.14   
73  Hannah Lornell  2000  Simklubben Elfsborg    37.62  1:21.06  2:15.72    2:59.36   
74  Serena Gravrogk-Linde  2000  Simklubben Poseidon    36.63  1:21.99  2:17.13    3:00.10   
75  Ebba Wahlberg  2002  Simklubben Elfsborg    39.72  1:26.03  2:19.64    3:00.58   
76  Julia Rieschel  2003  Simklubben Poseidon    40.78  1:26.30  2:18.47    3:00.77   
77  Nora Björklund  2003  Oskarshamns Simsällskap    36.33  1:23.71  2:20.20    3:01.92   
78  Elsa Rehn  2000  Falkenbergs Simklubb    36.81  1:26.05  2:18.30    3:02.12   
79  Emma Bontidean  2003  Simklubben Poseidon    39.16  1:26.20  2:19.97    3:02.43   
80  Elsa Berge Kleber  2004  Simklubben Elfsborg    38.85  1:31.34  2:23.41    3:05.14   
81  Hannah Lilja  2004  Simklubben Elfsborg    39.59  1:28.10  2:21.75    3:05.32   
82  Malin Kaldrup  2000  Göteborg Sim    39.99  1:28.13  2:21.71    3:06.91   
83  Maja Feldhusen  2003  Falkenbergs Simklubb    40.16  1:27.56  2:23.83    3:08.32   
84  Wilma Åstrand  2002  Alvesta Simsällskap    44.88  1:35.12  2:28.88    3:17.80   
Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim            DSQ   
Isabelle Bengtsson  2002  Simklubben Poseidon            DSQ   
Ronja Berggren  2003  Varberg Sim            DSQ   
Sophie Svensson  2003  Simklubben S 02            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  26 maj 2017 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  17:34 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 5 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Laxaleken 2017    Utskriftsdatum  26 maj 2017   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  17:58   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 maj 2017         
 
 
Gren 5, 4X100m Medley Herrar, Finaler 
Sponsor: Kents 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
SK Laxen Herrar [1995]  1995  Simklubben Laxen            4:02.01   
  David Schön Svensson  1993      30.84  1:02.90      1:02.90   
  Teodor Widerberg  1998      30.63  1:06.39      2:09.29   
  John Olsson  1995      27.03  57.97      3:07.26   
  Joakim Löfgren  1992      26.19  54.75      4:02.01   
                     
Elfsborg Herrar 1  2000  Simklubben Elfsborg            4:05.25   
  Viktor Jönsson  1986      30.09  1:02.45      1:02.45   
  Philip Carlsson  1990      29.78  1:05.42      2:07.87   
  William Westerlund Holappa  1999      27.95  1:01.45      3:09.32   
  Alexander Berggren  1994      26.63  55.93      4:05.25   
                     
Varberg Herrar 1  1998  Varberg Sim            4:25.19   
  Daniel Andersson  1999      33.99  1:11.43      1:11.43   
  Erik Josefson  2000      34.06  1:13.55      2:24.98   
  Albin Larsson  1998      27.41  1:01.09      3:26.07   
  Hjalmar Löfvenborg  1999      27.80  59.12      4:25.19   
                     
Elfsborg Herrar 2  2000  Simklubben Elfsborg            4:25.45   
  Anton Lornell  1998      31.71  1:06.50      1:06.50   
  Jonathan Arvidsson  2000      32.88  1:12.09      2:18.59   
  David Engström  2001      31.20  1:06.62      3:25.21   
  Alexander Lemos Thaler  2000      27.55  1:00.24      4:25.45   
                     
SS Delfin Herrar  Simsällskapet Delfin            4:28.31   
  Tim Berthelsson  2000      33.28  1:10.00      1:10.00   
  Theodor Schaper Lindberg  2000      34.70  1:16.76      2:26.76   
  Jakob Petersen  2001      28.51  1:03.31      3:30.07   
  Birkan Ates  2002      27.50  58.24      4:28.31   
                     
Lag 1 Tureberg  Turebergs Simklubb            4:32.49   
  Ludvig Holfve  2003      34.84  1:12.98      1:12.98   
  Hugo Eriksson  1999      33.08  1:12.18      2:25.16   
  Oskar Iwarsson  2000      27.90  59.64      3:24.80   
  August Eriksson  2004      31.50  1:07.69      4:32.49   
                     
Poseidon Herrar  Simklubben Poseidon            4:35.20   
  Joel Henriksson  2003      34.48  1:11.77      1:11.77   
  Victor Bergstrand  2000      33.34  1:11.78      2:23.55   
  Nils Tired  2003      31.82  1:08.72      3:32.27   
  Samuel Kvist  2000      28.90  1:02.93      4:35.20   
                     
KK Karpen Herrar  Kappsimningsklubben Karpen            4:44.56   
  William Bevréus  2003      33.42  1:10.43      1:10.43   
  Simon Persson  2003      36.55  1:18.03      2:28.46   
  Niels Kwant  2003      31.71  1:10.50      3:38.96   
  Liam Lesmac  2003      31.34  1:05.60      4:44.56   
                     
Varberg Herrar Lag 2  2002  Varberg Sim            4:44.99   
  Malte Almqvist  2004      37.29  1:16.23      1:16.23   
  Viking Josefson  2002      35.87  1:18.48      2:34.71   
  Noa Carlenius  2002      30.40  1:06.50      3:41.21   
  Teo Mravac  2004      29.63  1:03.78      4:44.99   
                     
10  SK Laxen Herrar 2  Simklubben Laxen            4:45.05   
  Edward Björkman  2002      37.06  1:16.51      1:16.51   
  Walter Hero  2002      36.13  1:17.52      2:34.03   
  Finn Gaudenz  2002      31.99  1:10.74      3:44.77   
  Anton Swedblom  2002      27.67  1:00.28      4:45.05   
                     
11  S02 Herrar Lag 1  Simklubben S 02            4:47.38   
  Felix Wrakén  2003      35.98  1:14.28      1:14.28   
  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998      36.88  1:19.93      2:34.21   
  Daniel Clasén  2003      31.01  1:08.75      3:42.96   
  Linus Olofsson  2003      30.08  1:04.42      4:47.38   
                     
12  Göteborg Herrar  Göteborg Sim            4:47.66   
  Philip Zasowski  2002      35.56  1:16.79      1:16.79   
  Max Feng  2001      34.56  1:14.29      2:31.08   
  Loke Egnell  2003      35.28  1:14.23      3:45.31   
  Erik Ahlstrand  1999      29.61  1:02.35      4:47.66   
                     
13  Oskarshamn Herrar  Oskarshamns Simsällskap            4:48.15   
  Viktor Henrysson  2003      32.73  1:07.73      1:07.73   
  Filip Vukovic  2001      40.43  1:27.75      2:35.48   
  Henrik Duong  2003      32.04  1:11.66      3:47.14   
  Herman Johansson  2000      28.64  1:01.01      4:48.15   
                     
14  Falkenberg Herrar  2001  Falkenbergs Simklubb            4:51.84   
  Dennis Andersson  2001      34.74  1:12.68      1:12.68   
  Carl Storberg  2002      38.18  1:21.98      2:34.66   
  Mats Rehn  2002      32.32  1:10.12      3:44.78   
  Alexander Mcadam  2004      30.91  1:07.06      4:51.84   
                     
15  SK Hajen Herrar  1971  Simklubben Hajen            4:52.13   
  Jacob Hansson  2002      42.40  1:26.35      1:26.35   
  Martin Rogmark  1996      33.63  1:12.69      2:39.04   
  Rickard Wemlén  2000      32.71  1:13.96      3:53.00   
  Kalle Jonsson  1990      27.23  59.13      4:52.13   
                     
Ängelholms Pågar  Ängelholms Simsällskap            DSQ   
  Hugo Vaide  2003      33.56  1:10.48      1:10.48   
  Mattias Andersson  1996      35.10  1:17.64      2:28.12   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  26 maj 2017 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  17:58 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 6 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Laxaleken 2017    Utskriftsdatum  26 maj 2017   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  18:07   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 maj 2017         
 
 
Gren 6, 4X100m Medley Damer, Finaler 
Sponsor: Kents 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Poseidon Damer  Simklubben Poseidon            4:38.24   
  Elin Melin  2000      34.73  1:13.58      1:13.58   
  Sara Jendbro  2000      35.91  1:17.54      2:31.12   
  Mary Lagoguez  2001      31.87  1:09.53      3:40.65   
  Hanna Bergman  2001      27.58  57.59      4:38.24   
                     
Elfsborg Damer 1  2000  Simklubben Elfsborg            4:39.27   
  Tilda Öman  2000      34.01  1:09.32      1:09.32   
  Linea Holström  2000      36.95  1:18.49      2:27.81   
  Linnéa Fahlberg  1998      31.55  1:08.74      3:36.55   
  Sofia Åstedt  2003      29.84  1:02.72      4:39.27   
                     
Varberg Damer [2001]  2001  Varberg Sim            4:47.15   
  Sara Westholm  2001      35.11  1:14.78      1:14.78   
  Cornelia Almqvist  2002      35.74  1:16.77      2:31.55   
  Ellie Geigel  2003      32.32  1:11.09      3:42.64   
  Thea Carlsson  2002      30.95  1:04.51      4:47.15   
                     
S02 Damer Lag1  Simklubben S 02            4:50.56   
  Hanna Gebart  2000      35.11  1:12.86      1:12.86   
  Denise Persson  1998      39.12  1:24.02      2:36.88   
  Erica Dahlgren  1997      30.30  1:05.26      3:42.14   
  Emma Abrahamsson  2003      32.17  1:08.42      4:50.56   
                     
SK Hajen Damer Lag 1  1971  Simklubben Hajen            4:51.07   
  Elin Lackegård  2000      35.46  1:15.31      1:15.31   
  Elsa Bitzén  2003      37.45  1:22.46      2:37.77   
  Ella Laurén  2001      32.23  1:10.94      3:48.71   
  Sara Nobrell  2002      29.58  1:02.36      4:51.07   
                     
SK Laxen Damer 2  2000  Simklubben Laxen            4:55.88   
  Hannah Fritz  2003      35.80  1:14.24      1:14.24   
  Nathalie Barrington  2002      38.12  1:23.31      2:37.55   
  Therese Pålsson  2001      33.47  1:14.41      3:51.96   
  Josephine Ålenius  2002      30.39  1:03.92      4:55.88   
                     
Lag 1 Tureberg  Turebergs Simklubb            4:57.10   
  Olivia Stille  2000      35.34  1:12.68      1:12.68   
  Elin Swerlander  2001      38.83  1:24.83      2:37.51   
  Astrid Eriksson  2001      33.60  1:14.98      3:52.49   
  Selma Holmer  2004      30.51  1:04.61      4:57.10   
                     
Elfsborg Damer 2  2000  Simklubben Elfsborg            4:58.03   
  Astrid Svedberg  2001      36.98  1:15.71      1:15.71   
  Nelly Askengren Stråhle  2003      39.73  1:23.57      2:39.28   
  Astrid Lilja  2002      34.17  1:14.11      3:53.39   
  Filippa Trollsfjord  2001      30.49  1:04.64      4:58.03   
                     
Göteborg Damer  Göteborg Sim            5:00.14   
  Klara Tistrand  2001      35.74  1:15.52      1:15.52   
  Andrea Reinhold  2001      39.97  1:27.37      2:42.89   
  Christina Ekstedt  1996      32.64  1:14.02      3:56.91   
  Pernilla Lindberg  1994      30.04  1:03.23      5:00.14   
                     
10  KK Karpen Damer  2002  Kappsimningsklubben Karpen            5:02.61   
  Emilia Olsson  2002      38.98  1:19.58      1:19.58   
  Vilma Rudolf  2002      38.34  1:22.66      2:42.24   
  Clara Aronsson  2002      33.36  1:13.14      3:55.38   
  Alice Bengtsson  2000      32.26  1:07.23      5:02.61   
                     
11  S02 Damer Lag2  Simklubben S 02            5:06.95   
  Sophie Svensson  2003      41.27  1:24.18      1:24.18   
  Emelie Edberg  2002      38.97  1:25.23      2:49.41   
  Selma Avdic  2003      32.12  1:10.83      4:00.24   
  Maja Edvardsson  2003      31.91  1:06.71      5:06.95   
                     
12  Göteborg Damer 2  Göteborg Sim            5:07.79   
  Solveig Ramallo  1993      35.99  1:18.95      1:18.95   
  Ella Simonsson  2002      41.77  1:29.04      2:47.99   
  Andrea Berggren  2000      33.62  1:14.97      4:02.96   
  Johanna de Jonge  2001      30.35  1:04.83      5:07.79   
                     
13  SK Hajen Damer Lag 2  1971  Simklubben Hajen            5:09.13   
  Freja Werker  2003      39.08  1:20.98      1:20.98   
  Thea Dahlqvist  2003      38.49  1:23.54      2:44.52   
  Ella Gutenwik  2004      35.34  1:17.62      4:02.14   
  Malin Svensson  1999      32.00  1:06.99      5:09.13   
                     
14  Lag 2 Tureberg  Turebergs Simklubb            5:29.28   
  Yasemin Uzum  2003      36.69  1:15.10      1:15.10   
  Clara Wettergren  2002      40.38  1:25.89      2:40.99   
  Julia Häglund  2003      35.42  1:18.32      3:59.31   
  Daniella Stjernholm  2004      33.83  1:29.97      5:29.28   
                     
SK Laxen Damer [1995]  1995  Simklubben Laxen            DSQ   
  Elsa Wahlbeck  2002      37.07  1:17.10      1:17.10   
                     
SS Delfin Damer  Simsällskapet Delfin            DSQ   
  Tilda Joelsson  2002      37.77  1:17.80      1:17.80   
  Alice Möller  2000      39.27  1:25.00      2:42.80   
  Astrid Nilsson  2004      32.57  1:11.39      3:54.19   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  26 maj 2017 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  18:07 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 7 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Laxaleken 2017    Utskriftsdatum  27 maj 2017   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  09:06   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 maj 2017         
 
 
Gren 7, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 
Sponsor: A-Hus 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap    28.16  1:01.63  1:36.45    2:11.64   
Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.45  1:05.33  1:39.90    2:13.94   
Oskar Iwarsson  2000  Turebergs Simklubb    30.62  1:05.28  1:40.38    2:15.72   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    30.10  1:05.43  1:40.46    2:16.58   
Sebastian Bergenzaun  1991  Simklubben Poseidon    30.13  1:05.38  1:40.57    2:16.82   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    30.39  1:05.30  1:41.01    2:19.16   
Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap    29.73  1:05.57  1:43.51    2:22.01   
William Westerlund Holappa  1999  Simklubben Elfsborg    31.40  1:07.76  1:45.15    2:23.40   
Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen    30.44  1:05.61  1:42.76    2:23.94   
10  David Engström  2001  Simklubben Elfsborg    32.95  1:10.79  1:48.81    2:27.96   
11  Jakob Petersen  2001  Simsällskapet Delfin    31.11  1:08.49  1:48.15    2:28.47   
12  Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap    31.49  1:10.43  1:50.28    2:30.75   
13  Nils Tired  2003  Simklubben Poseidon    32.35  1:11.41  1:51.41    2:32.15   
14  Johan Hildesson  1992  Kungälvs Simsällskap    31.15  1:09.75  1:50.60    2:32.82   
15  Daniel Clasén  2003  Simklubben S 02    32.80  1:12.08  1:52.28    2:34.04   
16  Philip Borgström Bishop  1999  Göteborg Sim    31.50  1:09.38  1:51.03    2:35.91   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  27 maj 2017 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  09:06 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 8 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Laxaleken 2017    Utskriftsdatum  27 maj 2017   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  09:18   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 maj 2017         
 
 
Gren 8, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 
Sponsor: Depend 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emilia Christiansen  1999  S71    31.09  1:07.01  1:45.48    2:25.39   
Erica Dahlgren  1997  Simklubben S 02    32.19  1:08.91  1:48.64    2:29.33   
Tuva Rosebrink  2001  Skövde Simsällskap    32.21  1:10.92  1:50.86    2:30.88   
Ella Laurén  2001  Simklubben Hajen    33.11  1:12.21  1:53.02    2:34.50   
Ida Lövgren  2001  Skövde Simsällskap    34.07  1:13.87  1:54.58    2:34.66   
Fanny Andersson  1997  Simklubben Triton    33.52  1:12.29  1:52.76    2:35.00   
Sandra Lange  1999  Alvesta Simsällskap    33.44  1:13.99  1:54.33    2:36.96   
Elin Johannesson  1999  Landskrona Simsällskap    34.91  1:15.33  1:56.48    2:37.95   
Julia Brinkhagen  1999  Landskrona Simsällskap    33.80  1:14.32  1:56.26    2:39.04   
10  Selma Avdic  2003  Simklubben S 02    34.07  1:14.79  1:56.65    2:40.29   
11  Louise Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    34.51  1:15.46  1:57.27    2:40.46   
12  Ditte Oredsson  2003  Simklubben Poseidon    34.91  1:16.37  2:01.29    2:46.13   
13  Anna-Luisa Permarker  2002  S71    34.98  1:17.48  2:03.10    2:50.86   
14  Ellie Geigel  2003  Varberg Sim    34.75  1:17.65  2:03.89    2:51.85   
Astrid Lilja  2002  Simklubben Elfsborg            DSQ   
Jennifer Jingmark  2003  Värnamo Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  27 maj 2017 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  09:18 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Laxaleken 2017    Utskriftsdatum  27 maj 2017   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  09:52   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 maj 2017         
 
 
Gren 9, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: SIA Glass 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Axel Vaide  2005  Ängelholms Simsällskap    38.03        1:18.57   
Emil Flodmark  2006  Ängelholms Simsällskap    39.56        1:23.21   
Emil Wannem  2006  Simklubben Laxen    40.10        1:23.21   
Tim Nageus  2005  Simklubben Elfsborg    40.26        1:23.33   
Ludvig Hoff  2005  Landskrona Simsällskap    41.00        1:24.27   
Henrik Larsson  2006  Turebergs Simklubb    40.80        1:24.51   
Petter Bergdahl  2005  Simklubben Laxen    44.03        1:31.39   
Hampus Rosdahl  2005  Simklubben Laxen    43.62        1:31.51   
Albin Argelius  2005  Turebergs Simklubb    42.68        1:31.84   
10  Leon Larsson  2005  Simklubben 1970    45.01        1:32.86   
11  Karl Oredsson  2006  Simsällskapet Delfin    1:34.71        1:34.71   
12  Oliver Wohlquist  2005  Landskrona Simsällskap    1:38.04        1:38.04   
13  Hugo Johnsson  2005  Simsällskapet Delfin    1:39.91        1:39.91   
14  Georgie Reljanovic  2006  Simklubben Laxen    1:44.18        1:44.18   
15  Tony Kerman  2005  Anderstorps Simsällskap    49.06        1:45.12   
16  Simon Meuller  2007  Simklubben Laxen    53.86        1:51.02   
17  Jonah Hullegård  2006  Simklubben Laxen    55.53        1:54.73   
18  Samuel Nilsson  2006  SK Stimmet    54.40        1:56.76   
Anton Persson  2006  Kappsimningsklubben Karpen            DSQ   
                     
 
Gren 9, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: SIA Glass 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
August Eriksson  2004  Turebergs Simklubb    35.08        1:13.58   
Malte Almqvist  2004  Varberg Sim    36.30        1:13.93   
Gustav Askengren  2004  Simklubben Elfsborg    36.25        1:14.89   
Noah Malmgren  2004  S71    37.41        1:16.43   
Gustaf Stokholm  2004  Ängelholms Simsällskap    36.76        1:16.75   
Alexander Mcadam  2004  Falkenbergs Simklubb    36.56        1:16.89   
Albin Ekstrand  2004  Simklubben Laxen    36.73        1:17.40   
Melvin Malm  2004  Simklubben Poseidon    38.95        1:20.56   
Max Lidbom  2004  Simklubben Elfsborg    39.07        1:21.96   
10  Niclas Ruimeng Li  2004  Turebergs Simklubb    40.17        1:22.51   
11  Kevin Söderqvist  2004  Simklubben Elfsborg    40.53        1:22.60   
12  Noa Rydén  2004  Ängelholms Simsällskap    40.60        1:24.92   
13  Erik Olsson  2004  Simklubben Laxen    41.58        1:25.24   
14  Oscar Bjering  2004  Simklubben Laxen    41.30        1:26.08   
15  Simon Swedblom  2004  Simklubben Laxen    41.67        1:27.26   
16  August Anderud  2004  Simklubben Laxen    42.21        1:27.71   
17  Nils Gröndahl  2004  Simklubben Laxen    42.92        1:28.78   
                     
 
Gren 9, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: SIA Glass 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap    32.38        1:06.87   
Hugo Vaide  2003  Ängelholms Simsällskap    33.15        1:09.40   
William Bevréus  2003  Kappsimningsklubben Karpen    33.83        1:10.77   
Ludvig Holfve  2003  Turebergs Simklubb    34.13        1:11.23   
Joel Henriksson  2003  Simklubben Poseidon    34.15        1:11.56   
Henrik Duong  2003  Oskarshamns Simsällskap    35.01        1:13.52   
Felix Wrakén  2003  Simklubben S 02    35.88        1:13.78   
Wilmer Ingvarsson  2003  Ängelholms Simsällskap    36.61        1:14.81   
Stig Greiner  2003  Ängelholms Simsällskap    37.42        1:15.04   
10  Anton Bäckman  2003  Värnamo Simsällskap    36.43        1:15.53   
11  Maximus Murray  2003  Simklubben S 02    37.08        1:16.11   
12  Arvid Svensson  2003  Ronneby Simsällskap    37.71        1:18.00   
13  Nils Tired  2003  Simklubben Poseidon    37.02        1:18.26   
14  Loke Egnell  2003  Göteborg Sim    38.60        1:18.80   
15  Vincent Möller  2003  Simsällskapet Delfin    38.88        1:19.83   
16  Noel Bohlin  2003  Simklubben S 02    39.40        1:19.87   
17  Simon Johansson  2003  SK Stimmet    39.78        1:21.69   
18  Ivan Sivolov  2003  Simklubben Poseidon    39.18        1:21.87   
19  Lucas Nilsson  2003  Simklubben Laxen    39.68        1:21.96   
20  Jakob Nyström  2003  Oskarshamns Simsällskap    40.57        1:24.55   
21  Andre Wester  2003  Ängelholms Simsällskap    40.52        1:25.61   
22  Jesper Figas  2003  Simklubben Elfsborg    45.72        1:36.38   
                     
 
Gren 9, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: SIA Glass 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jonatan Carlsson  2001  Varberg Sim    30.66        1:03.03   
Christoffer Dellhede  2001  Landskrona Simsällskap    30.74        1:04.47   
Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin    32.22        1:07.37   
David Schuldt  2002  SK Stimmet    33.73        1:09.31   
Sebastian Johansson  2002  Simklubben 1970    33.86        1:11.01   
Dennis Andersson  2001  Falkenbergs Simklubb    35.18        1:12.77   
Philip Zasowski  2002  Göteborg Sim    34.91        1:13.71   
Emil Pettersson  2002  Simklubben Poseidon    36.05        1:14.86   
Mats Rehn  2002  Falkenbergs Simklubb    36.90        1:15.57   
10  Edward Björkman  2002  Simklubben Laxen    36.58        1:15.60   
11  Ludwig Bjärudd  2001  Simklubben Laxen    36.24        1:15.68   
12  Oliver Torbjörnsson  2001  Simklubben Laxen    36.47        1:17.28   
13  Leo Pekberg  2002  Ängelholms Simsällskap    37.70        1:17.51   
13  Walter Hero  2002  Simklubben Laxen    38.40        1:17.51   
15  Daniel Li  2002  Simklubben Poseidon    37.72        1:17.70   
16  Marcus Bjering  2002  Simklubben Laxen    37.82        1:18.30   
16  Michael Stille  2002  Turebergs Simklubb    37.37        1:18.30   
18  Albin Eriksson-Hemberg  2001  Simklubben Elfsborg    37.11        1:18.86   
19  Pelle Huldén  2002  Varberg Sim    37.94        1:19.12   
20  Pontus Hake  2001  Simklubben Poseidon    38.46        1:19.62   
21  Carl Storberg  2002  Falkenbergs Simklubb    39.51        1:19.67   
22  Oscar Ljungqvist  2002  Göteborg Sim    38.54        1:22.43   
23  Alfred Thunell  2002  Landskrona Simsällskap    39.25        1:23.18   
                     
 
Gren 9, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: SIA Glass 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
John Olsson  1995  Simklubben Laxen    29.72        1:00.32   
Emil Hassling  2000  Landskrona Simsällskap    29.77        1:01.42   
David Schön Svensson  1993  Simklubben Laxen    31.24        1:03.18   
Gergö Nagy  1995  Simklubben Poseidon    29.97        1:03.65   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    30.60        1:04.08   
Patrik Löfgren  1996  Mölndals Allmänna Simsällskap    31.04        1:04.68   
Victor Bergstrand  2000  Simklubben Poseidon    31.77        1:05.31   
Adam Albringer  1999  Simklubben Elfsborg    32.25        1:05.37   
Gustav Norberg-Pettersson  1996  Simklubben Laxen    31.87        1:05.67   
10  Alexander Trudov  1999  S71    32.23        1:06.22   
11  Anes Cavka  1999  Simklubben Elfsborg    32.30        1:06.27   
12  Jesper Lundqvist  1999  Höganäs Simsällskap    32.29        1:06.67   
13  Robin Johansson  2000  SK Stimmet    32.02        1:06.75   
14  Anton Lornell  1998  Simklubben Elfsborg    32.10        1:07.08   
15  Philip Chen  2000  S71    31.97        1:08.25   
16  Tim Berthelsson  2000  Simsällskapet Delfin    33.18        1:10.21   
17  Robin Pettersson  2000  Värnamo Simsällskap    32.94        1:10.30   
18  Sebastian Bergenzaun  1991  Simklubben Poseidon    34.14        1:10.64   
19  Alexander Lemos Thaler  2000  Simklubben Elfsborg    33.95        1:10.88   
20  Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap    34.39        1:11.40   
21  Daniel Andersson  1999  Varberg Sim    35.47        1:13.13   
22  Hjalmar Löfvenborg  1999  Varberg Sim    36.04        1:13.44   
23  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap    36.51        1:17.19   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  27 maj 2017 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  09:52 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Laxaleken 2017    Utskriftsdatum  27 maj 2017   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  10:40   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 maj 2017         
 
 
Gren 10, 100m Ryggsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: SIA Glass 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Viola Wesslund Möll  2005  Simklubben Elfsborg    38.53        1:19.81   
Julia Henriksson  2005  Simklubben Hajen    38.34        1:19.92   
Agnes Holmblad  2006  Simklubben Elfsborg    39.05        1:20.84   
Signe Wahlberg  2005  Simklubben Elfsborg    39.97        1:23.33   
Elsa Sjöström  2006  Simklubben Elfsborg    41.00        1:23.49   
Selma Seipp  2005  Simsällskapet Delfin    41.01        1:23.58   
Tova Siversson  2005  Landskrona Simsällskap    40.46        1:25.24   
Lilly Cramer Johnsson  2005  Umeå Simsällskap    40.97        1:25.60   
Yasmine Strandh  2006  Landskrona Simsällskap    41.29        1:25.74   
10  My Pettersson  2006  Landskrona Simsällskap    42.43        1:27.55   
11  Ella Röiseth  2005  Landskrona Simsällskap    42.69        1:28.57   
12  Ellen Gullberg  2005  Simklubben Laxen    42.23        1:28.65   
13  Lovisa Nilsson  2006  Ronneby Simsällskap    42.39        1:28.95   
14  Thilda Häll  2005  Simklubben Elfsborg    42.47        1:29.66   
15  Moa Ekberg  2006  Landskrona Simsällskap    43.20        1:29.67   
16  Linnea Hyvönen  2005  Simklubben Elfsborg    43.73        1:29.74   
17  Elly Sjöberg  2005  Simklubben Elfsborg    43.90        1:32.23   
18  Elicia Allard  2005  Simklubben Laxen    42.81        1:32.87   
19  Ebbalisa Lidgren  2005  Turebergs Simklubb    43.72        1:33.03   
20  Sally Olsson  2005  Simklubben Elfsborg    45.11        1:34.30   
21  Stina Holmqvist  2006  Simklubben Laxen    46.87        1:35.32   
22  Maja Mcadam  2006  Falkenbergs Simklubb    47.58        1:36.20   
23  Saga Wahlbeck  2006  Simklubben Laxen    45.88        1:36.21   
24  Myra Ramström-Andersson  2005  Ronneby Simsällskap    46.88        1:36.71   
25  Emma Curlow  2005  Falkenbergs Simklubb    47.76        1:36.99   
26  Majken Eriksson  2005  Smålandsstenars Simsällskap    46.88        1:37.01   
27  Thea Qvarnström  2005  Falkenbergs Simklubb    46.51        1:37.07   
28  Olivia Laaksonen  2006  Simklubben Laxen    47.48        1:37.46   
29  Linnea Ranvert  2005  Simsällskapet Delfin    48.00        1:37.62   
30  Anna Larsson  2006  Ängelholms Simsällskap    47.73        1:37.71   
31  Alice Öberg  2005  SK Stimmet    47.51        1:37.92   
32  Emmalina Ottosson  2005  Simklubben Laxen    47.25        1:38.91   
33  Thowe Eliasson  2006  Landskrona Simsällskap    48.27        1:38.94   
34  Isa Persson  2006  Simklubben Laxen    47.66        1:38.98   
35  Beatrice Andersson  2005  Simklubben Laxen    47.12        1:39.32   
36  Ester Fagerlind  2005  SK Stimmet    47.38        1:39.94   
37  Alva Olofsson  2005  S71    48.50        1:39.98   
38  Elsa Pettersson  2005  SK Stimmet    49.37        1:40.69   
39  Maja Ljungdahl  2006  Simklubben Laxen    50.24        1:42.63   
40  Elise Dahlberg  2006  Falkenbergs Simklubb    1:42.82        1:42.82   
41  Maria Davidsson  2005  Ljungby Simsällskap    49.70        1:43.50   
42  Clara Lövenkjaer  2006  SK Stimmet    49.07        1:43.67   
43  Tilda Hägglund  2005  Simklubben Laxen    50.15        1:44.05   
44  Sandra Barisic  2005  Simklubben Laxen    49.72        1:44.32   
45  Bianca Havner  2005  Falkenbergs Simklubb    52.51        1:46.42   
Emilia Pålsson  2005  Simklubben Laxen            DSQ   
Hanne Nielsen  2006  Simklubben Laxen            DSQ   
Nellie Siversjö  2006  Simklubben Elfsborg            DSQ   
Simona Gunnarsson  2007  SK Stimmet            DSQ   
                     
 
Gren 10, 100m Ryggsim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: SIA Glass 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emelie Ek-Värn  2004  Landskrona Simsällskap    36.44        1:15.55   
Selma Holmer  2004  Turebergs Simklubb    36.29        1:15.62   
Nelly Hansson  2004  Ängelholms Simsällskap    36.99        1:16.95   
Astrid Nilsson  2004  Simsällskapet Delfin    37.89        1:18.73   
Emma Ragnarsson  2004  Simsällskapet Delfin    37.97        1:19.17   
Sofie Persson  2004  Simklubben Elfsborg    39.42        1:20.40   
Ella Gutenwik  2004  Simklubben Hajen    39.85        1:21.28   
Clara Sandberg  2004  Simklubben 1970    38.77        1:23.11   
Wilma Nilsson  2004  S71    40.24        1:25.25   
10  Lovisa Rohlin  2004  Kappsimningsklubben Karpen    41.70        1:25.33   
11  Lova Persson  2004  Simklubben Hajen    41.88        1:25.58   
12  Klara Nilsson  2004  Simklubben Hajen    41.08        1:25.98   
13  Frida Pekberg  2004  Ängelholms Simsällskap    42.23        1:26.03   
14  Elsa Kanth  2004  Falkenbergs Simklubb    41.62        1:26.36   
15  Caisa Renström  2004  Ängelholms Simsällskap    42.48        1:26.90   
16  Hannah Lilja  2004  Simklubben Elfsborg    43.52        1:28.25   
17  Nikita Reljanovic  2004  Simklubben Laxen    41.83        1:28.51   
18  Tilda Westergren  2004  Simklubben Laxen    42.37        1:29.77   
19  Linnea Andersson  2004  Falkenbergs Simklubb    43.18        1:31.55   
20  Ella Ljungdahl  2004  Simklubben Laxen    44.59        1:32.19   
21  Elsa Berge Kleber  2004  Simklubben Elfsborg    44.57        1:32.35   
22  Daniella Stjernholm  2004  Turebergs Simklubb    43.79        1:32.44   
23  Nirvana Cavka  2004  Simklubben Elfsborg    44.49        1:34.49   
24  Ebba Kemper  2004  Anderstorps Simsällskap    46.20        1:35.29   
25  Agnes Wahlberg  2004  Simklubben Elfsborg    46.12        1:35.35   
26  Elsa Jonsson  2004  Simklubben Laxen    46.25        1:35.48   
27  Elsa Thell  2004  Landskrona Simsällskap    45.86        1:35.90   
28  Felicia Zander  2004  Ängelholms Simsällskap    46.78        1:35.97   
29  Klara Harrysson  2004  Ängelholms Simsällskap    46.80        1:38.56   
30  Olivia Sköld  2004  S71    47.81        1:38.66   
31  Sofia Siversjö  2004  Simklubben Elfsborg    50.37        1:45.96   
Ida Holst Gerløv  2004  Höganäs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 10, 100m Ryggsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: SIA Glass 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Viktoria Dellhede  2003  Landskrona Simsällskap    35.32        1:12.46   
Yasemin Uzum  2003  Turebergs Simklubb    36.19        1:13.55   
Linn Thid  2003  Simklubben Elfsborg    35.83        1:14.44   
Elsa Bitzén  2003  Simklubben Hajen    36.05        1:15.18   
Hannah Fritz  2003  Simklubben Laxen    36.52        1:15.41   
Linnéa Lindh  2003  Landskrona Simsällskap    36.18        1:15.76   
Alice Tufvesson  2003  Höganäs Simsällskap    36.38        1:15.85   
Sofia Åstedt  2003  Simklubben Elfsborg    36.68        1:16.39   
Boel Bergquist  2003  Simklubben Poseidon    37.22        1:16.41   
10  Wilma Rundblad  2003  Landskrona Simsällskap    36.95        1:16.44   
11  Julia Häglund  2003  Turebergs Simklubb    37.51        1:17.98   
12  Emmie Andersson  2003  Ängelholms Simsällskap    38.69        1:18.67   
13  Matilda Hallman  2003  Simklubben 1970    38.13        1:19.06   
14  Tilde Röiseth  2003  Landskrona Simsällskap    37.56        1:19.09   
15  Josefin Dellhede  2003  Landskrona Simsällskap    39.10        1:19.39   
16  Cornelia Bernspång  2003  Kappsimningsklubben Karpen    38.07        1:19.47   
17  Ronja Berggren  2003  Varberg Sim    38.43        1:20.00   
18  Nelly Askengren Stråhle  2003  Simklubben Elfsborg    39.31        1:20.73   
19  Freja Werker  2003  Simklubben Hajen    38.28        1:20.82   
20  Ebba Holmdahl  2003  Göteborg Sim    39.57        1:21.07   
21  Anna Twedberg  2003  Simklubben Poseidon    39.65        1:21.51   
22  Clara Huston  2003  Simklubben Hajen    38.66        1:21.57   
23  Felicia Johansson Thörngren  2003  Simklubben Elfsborg    39.34        1:21.64   
24  Karin Widerberg  2003  Simklubben Laxen    39.63        1:22.01   
25  Erica Ivansson  2003  Simklubben Laxen    40.25        1:22.75   
26  Sophie Svensson  2003  Simklubben S 02    40.55        1:22.80   
27  Maja Edvardsson  2003  Simklubben S 02    39.78        1:23.15   
28  Julia Rieschel  2003  Simklubben Poseidon    40.61        1:23.28   
29  Linnea Andersson  2003  Simklubben 1970    40.55        1:23.48   
30  Hanna Barnell  2003  Simklubben Hajen    39.83        1:23.64   
31  Isabell Tretinjak  2003  Simklubben Hajen    40.48        1:23.82   
32  Bianca Jarbsjö  2003  Ängelholms Simsällskap    40.84        1:24.19   
33  Henna Kjaergaard  2003  Simklubben Laxen    40.43        1:24.70   
34  Maja Feldhusen  2003  Falkenbergs Simklubb    42.11        1:25.11   
35  Sofia Hake  2003  Simklubben Poseidon    40.93        1:25.25   
36  Julia Andersson  2003  Höganäs Simsällskap    41.01        1:25.44   
37  Nora Björklund  2003  Oskarshamns Simsällskap    41.41        1:25.81   
38  Agnes Torén  2003  Anderstorps Simsällskap    42.64        1:25.82   
39  Ebba Davidsson  2003  Falkenbergs Simklubb    39.85        1:25.85   
40  Ellie Geigel  2003  Varberg Sim    43.39        1:29.58   
41  Alva Stenebo  2003  S71    43.24        1:29.70   
42  Cazzandra Lindblad  2003  Simklubben Laxen    44.33        1:30.48   
43  Engla Löfström  2003  Ronneby Simsällskap    44.01        1:32.62   
44  Kajsa Iwarsson  2003  Turebergs Simklubb    44.87        1:33.50   
45  Siri Vikman  2003  Simklubben Hajen    43.96        1:33.81   
46  Emmy Olofsson  2003  S71    45.17        1:36.86   
                     
 
Gren 10, 100m Ryggsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: SIA Glass 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Vera Fransson  2001  Skövde Simsällskap    33.86        1:09.31   
Ida Widén  2001  Höganäs Simsällskap    34.55        1:11.04   
Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon    35.60        1:12.15   
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen    33.39        1:12.37   
Ida Sandwång  2001  Landskrona Simsällskap    34.75        1:12.47   
Mellie Wijk  2002  Simklubben Laxen    34.41        1:12.81   
Astrid Eriksson  2001  Turebergs Simklubb    35.28        1:12.97   
Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap    35.86        1:13.85   
Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim    35.63        1:14.11   
10  Sara Westholm  2001  Varberg Sim    35.03        1:14.36   
11  Mary Lagoguez  2001  Simklubben Poseidon    36.67        1:16.05   
12  Elsa Wahlbeck  2002  Simklubben Laxen    36.37        1:16.37   
13  Petronella Ottosson  2002  Simklubben Laxen    37.08        1:16.79   
14  Moa Karlsson  2002  S71    37.24        1:16.86   
15  Astrid Svedberg  2001  Simklubben Elfsborg    37.04        1:17.06   
16  Clara Aronsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    37.67        1:17.65   
17  Tilda Ericsson  2002  S71    38.56        1:17.68   
18  Stina Pernius  2002  Oskarshamns Simsällskap    36.91        1:17.78   
19  Emilia Olsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    38.17        1:18.31   
20  Kajsa Norell Dahlqvist  2001  Höganäs Simsällskap    37.45        1:18.59   
21  Klara Flodmark  2001  Ängelholms Simsällskap    38.47        1:18.63   
22  Thea Carlsson  2002  Varberg Sim    38.44        1:18.71   
23  Lovisa Svensson  2002  Värnamo Simsällskap    38.11        1:19.00   
24  Josephine Ålenius  2002  Simklubben Laxen    38.55        1:19.08   
25  Ellinor Olesen  2002  Göteborg Sim    38.99        1:19.15   
26  Isabelle Bengtsson  2002  Simklubben Poseidon    38.27        1:19.17   
27  Frida Skåring  2002  Göteborg Sim    38.49        1:19.73   
28  Matilda Torén  2001  Lidköpings Gymnastik o SS    38.42        1:19.83   
29  Tilda Joelsson  2002  Simsällskapet Delfin    38.96        1:19.87   
30  Johanna de Jonge  2001  Göteborg Sim    39.32        1:20.04   
31  Maja Hedström  2001  Varberg Sim    37.61        1:20.12   
32  Sissy Olsson  2001  Göteborg Sim    38.74        1:20.39   
33  Emelie Edberg  2002  Simklubben S 02    39.59        1:21.87   
34  Wilma Johansson  2002  Göteborg Sim    39.61        1:22.06   
35  Ella Simonsson  2002  Göteborg Sim    40.42        1:22.32   
36  Agnes Delen Abrahamsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen    40.47        1:23.68   
Annie Ottosson  2002  SK Stimmet            DSQ   
                     
 
Gren 10, 100m Ryggsim Damer, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: SIA Glass 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linnéa Bielicz  1994  Simklubben Laxen    32.49        1:06.62   
Tilda Öman  2000  Simklubben Elfsborg    33.24        1:08.44   
Ida Liljeqvist  1999  Höganäs Simsällskap    32.89        1:09.63   
Olivia Stille  2000  Turebergs Simklubb    33.92        1:10.22   
Emilia Christiansen  1999  S71    33.82        1:10.34   
Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02    34.86        1:11.83   
Liesel Williamsson  2000  Skövde Simsällskap    34.57        1:12.25   
Elin Melin  2000  Simklubben Poseidon    34.49        1:12.68   
Elin Widén  1998  Höganäs Simsällskap    35.16        1:12.72   
10  Elin Lackegård  2000  Simklubben Hajen    36.07        1:14.56   
11  Nellie Andersson  2000  Simklubben 1970    35.94        1:15.83   
12  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap    36.56        1:15.86   
13  Solveig Ramallo  1993  Göteborg Sim    36.39        1:16.35   
14  Sara Jendbro  2000  Simklubben Poseidon    37.53        1:16.69   
15  Louise Johansson  1999  Simklubben Elfsborg    37.91        1:18.48   
16  Lovisa Gröndahl  2000  Simklubben Laxen    38.04        1:20.53   
17  Annamaria Bontidean  2000  Simklubben Poseidon    38.81        1:20.98   
18  Malin Svensson  1999  Simklubben Hajen    39.92        1:22.66   
19  Andrea Berggren  2000  Göteborg Sim    40.92        1:23.28   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  27 maj 2017 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  10:40 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Laxaleken 2017    Utskriftsdatum  27 maj 2017   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  11:18   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 maj 2017         
 
 
Gren 11, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Axel Vaide  2005  Ängelholms Simsällskap            38.23   
Ludvig Hoff  2005  Landskrona Simsällskap            41.46   
Hugo Johnsson  2005  Simsällskapet Delfin            42.84   
Emil Wannem  2006  Simklubben Laxen            43.70   
Emil Flodmark  2006  Ängelholms Simsällskap            44.02   
Tim Nageus  2005  Simklubben Elfsborg            46.61   
Lukas Isaksson  2005  Simklubben Laxen            46.83   
Karl Oredsson  2006  Simsällskapet Delfin            47.57   
Hampus Rosdahl  2005  Simklubben Laxen            48.09   
10  Henrik Larsson  2006  Turebergs Simklubb            48.25   
11  Tony Kerman  2005  Anderstorps Simsällskap            49.84   
12  Petter Bergdahl  2005  Simklubben Laxen            50.01   
13  Leon Larsson  2005  Simklubben 1970            52.26   
14  Oliver Wohlquist  2005  Landskrona Simsällskap            52.50   
15  Edvin Viktorsson  2006  Simklubben Laxen            53.35   
16  Joar Kivistö  2005  Simklubben 1970            54.66   
17  Anton Ymén  2005  Simklubben Laxen            56.40   
18  Aaron Hullegård  2007  Simklubben Laxen            57.00   
19  Otto Lövdahl  2007  Simklubben Laxen            58.72   
20  Samuel Nilsson  2006  SK Stimmet            58.92   
Anton Persson  2006  Kappsimningsklubben Karpen            DSQ   
                     
 
Gren 11, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 13 år 
Sponsor: Arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Noah Malmgren  2004  S71            35.27   
August Eriksson  2004  Turebergs Simklubb            35.75   
Anthon Huasson  2004  Hörby Simklubb            37.24   
Kevin Söderqvist  2004  Simklubben Elfsborg            38.03   
Niclas Ruimeng Li  2004  Turebergs Simklubb            38.67   
Teo Mravac  2004  Varberg Sim            38.80   
Gustav Askengren  2004  Simklubben Elfsborg            39.04   
Vincent Hua  2004  Hörby Simklubb            39.29   
Malte Almqvist  2004  Varberg Sim            39.60   
10  Melvin Malm  2004  Simklubben Poseidon            40.95   
11  Erik Olsson  2004  Simklubben Laxen            42.51   
12  Alexander Mcadam  2004  Falkenbergs Simklubb            42.53   
13  Gustaf Stokholm  2004  Ängelholms Simsällskap            42.60   
14  Oscar Bjering  2004  Simklubben Laxen            42.82   
15  Noa Rydén  2004  Ängelholms Simsällskap            43.17   
16  Simon Swedblom  2004  Simklubben Laxen            43.34   
17  Albin Ekstrand  2004  Simklubben Laxen            44.08   
18  Max Lidbom  2004  Simklubben Elfsborg            44.58   
19  Viggo Thomsen  2004  Landskrona Simsällskap            45.16   
20  Nils Gröndahl  2004  Simklubben Laxen            45.61   
21  August Anderud  2004  Simklubben Laxen            46.33   
                     
 
Gren 11, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 14 år 
Sponsor: Arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Felix Wrakén  2003  Simklubben S 02            34.79   
Jonatan Holmquist  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            35.25   
Hugo Vaide  2003  Ängelholms Simsällskap            35.44   
Viktor Henrysson  2003  Oskarshamns Simsällskap            35.48   
William Bevréus  2003  Kappsimningsklubben Karpen            35.80   
Joel Henriksson  2003  Simklubben Poseidon            36.09   
Carl Löfgren  2003  Oskarshamns Simsällskap            36.15   
Simon Persson  2003  Kappsimningsklubben Karpen            36.71   
Vide Troberg Eskola  2003  Simklubben S 02            36.72   
10  Wilmer Ingvarsson  2003  Ängelholms Simsällskap            37.15   
11  Henrik Duong  2003  Oskarshamns Simsällskap            37.35   
12  Linus Olofsson  2003  Simklubben S 02            37.42   
13  Daniel Alim  2003  Simklubben Poseidon            37.83   
14  Maximus Murray  2003  Simklubben S 02            37.88   
15  Anton Bäckman  2003  Värnamo Simsällskap            38.22   
16  Sammi Nielsen  2003  Varberg Sim            39.21   
17  Niels Kwant  2003  Kappsimningsklubben Karpen            39.34   
18  Ludvig Holfve  2003  Turebergs Simklubb            39.50   
19  Andre Wester  2003  Ängelholms Simsällskap            39.78   
20  Markus Rydgren  2003  Landskrona Simsällskap            40.17   
21  Noah Emanuelsson  2003  Simklubben S 02            40.35   
22  Rasmus Pedersen  2003  Landskrona Simsällskap            40.47   
23  Noel Bohlin  2003  Simklubben S 02            41.14   
24  Aleksa Kovijanic  2003  Simklubben Laxen            41.80   
25  Erik Klasson  2003  Simklubben 1970            42.31   
26  Eimantas Erlandsson  2003  Höganäs Simsällskap            42.52   
27  Vincent Möller  2003  Simsällskapet Delfin            43.21   
28  Lucas Nilsson  2003  Simklubben Laxen            43.22   
29  Filip Westlund  2003  Turebergs Simklubb            43.61   
30  Arvid Svensson  2003  Ronneby Simsällskap            44.06   
31  Simon Johansson  2003  SK Stimmet            46.22   
32  Jesper Figas  2003  Simklubben Elfsborg            46.48   
33  Jakob Nyström  2003  Oskarshamns Simsällskap            50.53   
                     
 
Gren 11, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Walter Hero  2002  Simklubben Laxen            32.14   
Max Feng  2001  Göteborg Sim            32.64   
Birkan Ates  2002  Simsällskapet Delfin            34.54   
Casper Svärd  2001  Landskrona Simsällskap            34.67   
Hugo Leandersson  2002  Simklubben Poseidon            35.40   
Viking Josefson  2002  Varberg Sim            35.76   
Nam Do  2001  Simklubben Laxen            35.85   
Anti Kähr  2001  Anderstorps Simsällskap            36.11   
Pelle Huldén  2002  Varberg Sim            36.40   
10  Ludwig Bjärudd  2001  Simklubben Laxen            36.61   
11  Albin Eriksson-Hemberg  2001  Simklubben Elfsborg            36.67   
12  David Engström  2001  Simklubben Elfsborg            36.71   
13  Momir Reljanovic  2002  Simklubben Laxen            36.99   
14  Filip Vukovic  2001  Oskarshamns Simsällskap            37.47   
15  Michael Stille  2002  Turebergs Simklubb            37.61   
16  Dennis Andersson  2001  Falkenbergs Simklubb            37.73   
17  Carl Storberg  2002  Falkenbergs Simklubb            37.88   
18  Daniel Li  2002  Simklubben Poseidon            37.89   
19  Philip Zasowski  2002  Göteborg Sim            37.93   
20  Noa Carlenius  2002  Varberg Sim            38.03   
21  Anton Swedblom  2002  Simklubben Laxen            39.16   
22  Mats Rehn  2002  Falkenbergs Simklubb            39.27   
23  Dzevad Celikovic  2001  Landskrona Simsällskap            39.30   
24  Emil Pettersson  2002  Simklubben Poseidon            39.59   
25  Klas Sandgren  2002  Simklubben Elfsborg            40.18   
26  Jacob Hansson  2002  Simklubben Hajen            40.31   
27  Leo Pekberg  2002  Ängelholms Simsällskap            40.59   
28  Sebastian Johansson  2002  Simklubben 1970            40.72   
29  Alfred Thunell  2002  Landskrona Simsällskap            42.06   
30  David Schuldt  2002  SK Stimmet            42.83   
31  Gustav Karlsson  2002  Ljungby Simsällskap            47.02   
                     
 
Gren 11, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Daniel Kertes  1999  Ängelholms Simsällskap            29.20   
Teodor Widerberg  1998  Simklubben Laxen            30.13   
Max Ackerman  1995  Simklubben Laxen            30.52   
Felix Nilsson  1990  Malmö Kappsimningsklubb            30.64   
Joakim Löfgren  1992  Simklubben Laxen            30.65   
Mika Persson  1998  Höganäs Simsällskap            30.74   
Elias Hyvönen  2000  Simklubben Elfsborg            30.94   
Erik Juliusson  1998  Höganäs Simsällskap            31.10   
Oskar Hoff  1998  Landskrona Simsällskap            31.60   
10  Philip Chen  2000  S71            31.68   
11  Janne Ledin  1994  Simklubben Laxen            31.74   
12  Luke Postema  1995  Simklubben Poseidon            31.78   
13  Jakob Sundén  1995  Varberg Sim            31.81   
14  Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb            31.92   
15  Henry Kerman  1997  Södertälje Simsällskap            32.24   
16  Fredrik Olsson  1994  Simklubben Elfsborg            32.27   
17  Martin Rogmark  1996  Simklubben Hajen            32.61   
18  Gunnar Widerberg  2000  Simklubben Laxen            32.64   
19  Alexander Trudov  1999  S71            32.97   
20  Rickard Wemlén  2000  Simklubben Hajen            33.04   
21  Oskar Hanstål  1999  Ängelholms Simsällskap            33.45   
22  Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap            33.48   
23  Zacharias Olausson  2000  Varberg Sim            33.61   
24  Jonathan Arvidsson  2000  Simklubben Elfsborg            33.64   
25  Erik Josefson  2000  Varberg Sim            33.83   
26  Alexander Lemos Thaler  2000  Simklubben Elfsborg            34.10   
27  Mikolaj Cuszynski-Kruk  1998  Simklubben S 02            34.16   
28  Johan Killman  1999  Höganäs Simsällskap            34.17   
29  Alexander Berggren  1994  Simklubben Elfsborg            34.19   
30  Tim Petersson  1999  Landskrona Simsällskap            34.74   
31  Philip Borgström Bishop  1999  Göteborg Sim            34.77   
32  Theodor Schaper Lindberg  2000  Simsällskapet Delfin            34.87   
33  Mattias Andersson  1996  Ängelholms Simsällskap            34.98   
34  Christopher Jedel  1995  Mölndals Allmänna Simsällskap            35.34   
35  Samuel Kvist  2000  Simklubben Poseidon            35.54   
36  Herman Johansson  2000  Oskarshamns Simsällskap            35.78   
37  Daniel Andersson  1999  Varberg Sim            37.16   
38  Simon Kivistö  1998  Simklubben 1970            37.34   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  27 maj 2017 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  11:18 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Laxaleken 2017    Utskriftsdatum  27 maj 2017   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  11:52   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 maj 2017         
 
 
Gren 12, 50m Bröstsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Livia Sjunnesson  2005  Landskrona Simsällskap            38.63   
Selma Seipp  2005  Simsällskapet Delfin            39.57   
Linnea Hyvönen  2005  Simklubben Elfsborg            39.71   
Sandra Barisic  2005  Simklubben Laxen            42.00   
Sally Olsson  2005  Simklubben Elfsborg            42.01   
Julia Henriksson  2005  Simklubben Hajen            42.42   
Ellen Gullberg  2005  Simklubben Laxen            44.61   
Lilly Cramer Johnsson  2005  Umeå Simsällskap            44.86   
Elsa Sjöström  2006  Simklubben Elfsborg            45.23   
10  Tova Siversson  2005  Landskrona Simsällskap            45.35   
11  Lovisa Nilsson  2006  Ronneby Simsällskap            45.43   
12  Agnes Holmblad  2006  Simklubben Elfsborg            45.54   
13  Isa Persson  2006  Simklubben Laxen            45.63   
14  Signe Wahlberg  2005  Simklubben Elfsborg            45.75   
15  Ebbalisa Lidgren  2005  Turebergs Simklubb            45.88   
16  Viola Wesslund Möll  2005  Simklubben Elfsborg            46.00   
17  Maria Davidsson  2005  Ljungby Simsällskap            46.34   
18  Anna Larsson  2006  Ängelholms Simsällskap            46.36   
19  My Pettersson  2006  Landskrona Simsällskap            46.65   
20  Ester Fagerlind  2005  SK Stimmet            46.96   
21  Leia Gustavsson  2007  Simklubben Laxen            47.11   
22  Thilda Häll  2005  Simklubben Elfsborg            47.27   
23  Myra Ramström-Andersson  2005  Ronneby Simsällskap            47.58   
24  Olivia Laaksonen  2006  Simklubben Laxen            48.41   
25  Yasmine Strandh  2006  Landskrona Simsällskap            48.47   
26  Ella Röiseth  2005  Landskrona Simsällskap            48.49   
27  Maja Ljungdahl  2006  Simklubben Laxen            48.71   
28  Elsa Pettersson  2005  SK Stimmet            48.78   
29  Simona Gunnarsson  2007  SK Stimmet            49.27   
30  Alice Öberg  2005  SK Stimmet            49.36   
31  Emma Curlow  2005  Falkenbergs Simklubb            49.42   
32  Moa Ekberg  2006  Landskrona Simsällskap            49.96   
33  Elise Dahlberg  2006  Falkenbergs Simklubb            50.01   
34  Alva Olofsson  2005  S71            50.20   
35  Tilda Stenmark  2007  Ängelholms Simsällskap            50.45   
36  Filippa Erös  2005  Ljungby Simsällskap            50.65   
37  Clara Lövenkjaer  2006  SK Stimmet            51.60   
38  Thowe Eliasson  2006  Landskrona Simsällskap            51.63   
39  Hilma Liljedahl  2006  Anderstorps Simsällskap            51.70   
40  Vera Harrysson  2007  Ängelholms Simsällskap            51.80   
41  Elsa Karlsson  2006  Smålandsstenars Simsällskap            52.28   
42  Ellen Karlsson  2005  Ljungby Simsällskap            52.45   
43  Tilda Hägglund  2005  Simklubben Laxen            52.59   
44  Emilia Pålsson  2005  Simklubben Laxen            52.77   
45  Ia Pettersson  2008  Landskrona Simsällskap            52.89   
46  Linnea Ranvert  2005  Simsällskapet Delfin            52.93   
47  Nellie Siversjö  2006  Simklubben Elfsborg            53.03   
48  Lily Thomsen  2007  Landskrona Simsällskap            53.12   
49  Maja Mcadam  2006  Falkenbergs Simklubb            53.31   
50  Majken Eriksson  2005  Smålandsstenars Simsällskap            53.43   
51  Stella Isaksson  2007  Simklubben Laxen            53.46   
52  Vanja Emanuelsson Fransson  2005  Billingens Simklubb            53.70   
53  Maja Gustafsson  2007  Falkenbergs Simklubb            55.05   
54  Frida Karlsson  2005  Ljungby Simsällskap            55.52   
55  Anna Hakobyan  2006  Simklubben Laxen            56.10   
56  Josephine Andersson  2007  Simklubben Laxen            56.25   
57  Hanna Karlsson  2005  Ljungby Simsällskap            59.24   
58  Signe Nilsson  2008  SK Stimmet            59.94   
59  Louise Thomasson  2006  Simklubben Laxen            1:08.41   
Beatrice Andersson  2005  Simklubben Laxen            DSQ   
Bianca Havner  2005  Falkenbergs Simklubb            DSQ   
Emmalina Ottosson  2005  Simklubben Laxen            DSQ   
                     
 
Gren 12, 50m Bröstsim Damer, Finaler 13 år 
Sponsor: Arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emma Hassling  2004  Landskrona Simsällskap            37.28   
Johanna Edgren  2004  Göteborg Sim            37.46   
Caisa Renström  2004  Ängelholms Simsällskap            38.27   
Hannah Lilja  2004  Simklubben Elfsborg            38.68   
Astrid Nilsson  2004  Simsällskapet Delfin            39.73   
Elsa Jonsson  2004  Simklubben Laxen            40.35   
Nirvana Cavka  2004  Simklubben Elfsborg            40.92   
Nikita Reljanovic  2004  Simklubben Laxen            41.62   
Elsa Berge Kleber  2004  Simklubben Elfsborg            42.07   
10  Ella Gutenwik  2004  Simklubben Hajen            42.85   
11  Selma Holmer  2004  Turebergs Simklubb            42.91   
12  Frida Pekberg  2004  Ängelholms Simsällskap            43.16   
13  Wilma Nilsson  2004  S71            43.24   
14  Ella Ljungdahl  2004  Simklubben Laxen            44.56   
15  Klara Nilsson  2004  Simklubben Hajen            45.06   
16  Andrea Wollentz  2004  Simklubben Laxen            45.25   
17  Elsa Kanth  2004  Falkenbergs Simklubb            45.43   
18  Ida Holst Gerløv  2004  Höganäs Simsällskap            45.69   
19  Klara Harrysson  2004  Ängelholms Simsällskap            46.22   
20  Alva Paulsson  2004  Simklubben 1970            46.32   
21  Fanny Hess  2004  Landskrona Simsällskap            46.33   
22  Elsa Thell  2004  Landskrona Simsällskap            46.49   
23  Maja Simpson  2004  S71            46.65   
24  Linnea Andersson  2004  Falkenbergs Simklubb            47.08   
25  Camilla Edvinsson  2004  Simklubben 1970            47.15   
26  Daniella Stjernholm  2004  Turebergs Simklubb            47.21   
27  Tilda Westergren  2004  Simklubben Laxen            47.35   
28  Agnes Wahlberg  2004  Simklubben Elfsborg            50.42   
29  Bella Persson  2004  Simklubben Laxen            51.42   
30  Felicia Zander  2004  Ängelholms Simsällskap            53.27   
                     
 
Gren 12, 50m Bröstsim Damer, Finaler 14 år 
Sponsor: Arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sofia Åstedt  2003  Simklubben Elfsborg            35.19   
Elsa Bitzén  2003  Simklubben Hajen            35.53   
Stella Warborn  2003  Varberg Sim            37.63   
Meia Kivistö  2003  Simklubben 1970            37.90   
Ronja Berggren  2003  Varberg Sim            38.61   
Linnéa Lindh  2003  Landskrona Simsällskap            38.84   
Thea Dahlqvist  2003  Simklubben Hajen            38.92   
Emmie Andersson  2003  Ängelholms Simsällskap            38.93   
Nelly Askengren Stråhle  2003  Simklubben Elfsborg            39.02   
10  Emma Abrahamsson  2003  Simklubben S 02            39.49   
11  Victoria Andersson  2003  Ängelholms Simsällskap            40.47   
12  Boel Bergquist  2003  Simklubben Poseidon            40.52   
13  Oliwia Wierzbowska  2003  Göteborg Sim            40.65   
14  Julia Andersson  2003  Höganäs Simsällskap            40.68   
15  Tilde Röiseth  2003  Landskrona Simsällskap            40.89   
16  Alice Tufvesson  2003  Höganäs Simsällskap            40.96   
17  Felicia Johansson Thörngren  2003  Simklubben Elfsborg            41.30   
18  Hannah Fritz  2003  Simklubben Laxen            41.46   
19  Henna Kjaergaard  2003  Simklubben Laxen            41.94   
20  Wilma Rundblad  2003  Landskrona Simsällskap            42.07   
21  Saga Eriksson  2003  Simklubben Laxen            42.41   
22  Ida Norlander  2003  Göteborg Sim            42.47   
23  Julia Rieschel  2003  Simklubben Poseidon            42.95   
24  Julia Häglund  2003  Turebergs Simklubb            42.98   
25  Jenny Davidsson  2003  Ljungby Simsällskap            43.10   
26  Emma Bontidean  2003  Simklubben Poseidon            43.19   
27  Anna Twedberg  2003  Simklubben Poseidon            43.22   
28  Johanna Andersson  2003  Ängelholms Simsällskap            43.27   
29  Linnea Bergman  2003  Ljungby Simsällskap            43.57   
30  Sofia Hake  2003  Simklubben Poseidon            43.80   
31  Sarah Nilsson  2003  Simklubben Elfsborg            43.92   
32  Josefine Stensson  2003  Falköpings Simsällskap            44.45   
33  Bianca Jarbsjö  2003  Ängelholms Simsällskap            44.49   
34  Maja Feldhusen  2003  Falkenbergs Simklubb            45.31   
35  Cornelia Sundqvist  2003  Simklubben Elfsborg            46.06   
36  Ebba Davidsson  2003  Falkenbergs Simklubb            46.23   
37  Linnea Andersson  2003  Simklubben 1970            46.32   
38  Erica Ivansson  2003  Simklubben Laxen            47.61   
39  Jennifer Jingmark  2003  Värnamo Simsällskap            47.83   
40  Frida Christiansen  2003  S71            48.32   
41  Lara Johannsmeyer  2003  Simklubben Elfsborg            49.14   
42  Moa Fagerström  2003  SK Stimmet            49.42   
43  Yasemin Uzum  2003  Turebergs Simklubb            50.26   
                     
 
Gren 12, 50m Bröstsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
Sponsor: Arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Edith Axelsson-Wiesel  2002  Ljungby Simsällskap            34.19   
Cornelia Almqvist  2002  Varberg Sim            34.59   
Hanna Bergman  2001  Simklubben Poseidon            35.27   
Sara Westholm  2001  Varberg Sim            35.63   
Tilde Morin  2002  Simklubben Laxen            36.02   
Vilma Rudolf  2002  Kappsimningsklubben Karpen            36.32   
Micaela Jönsson  2001  S71            36.52   
Miranda Ingvarsson  2001  Ängelholms Simsällskap            36.75   
Clara Balslev  2001  Varberg Sim            36.87   
10  Andrea Reinhold  2001  Göteborg Sim            37.64   
11  Ella Laurén  2001  Simklubben Hajen            37.65   
12  Mary Lagoguez  2001  Simklubben Poseidon            37.72   
13  Emelie Edberg  2002  Simklubben S 02            37.83   
14  Erika Grüneberger  2001  Simklubben Laxen            37.95   
15  Ida Widén  2001  Höganäs Simsällskap            38.00   
16  Nathalie Barrington  2002  Simklubben Laxen            38.03   
16  Tilda Johansson  2002  Höganäs Simsällskap            38.03   
18  Elin Swerlander  2001  Turebergs Simklubb            38.38   
19  Clara Wettergren  2002  Turebergs Simklubb            38.68   
20  Matilda Torén  2001  Lidköpings Gymnastik o SS            38.70   
21  Kajsa Norell Dahlqvist  2001  Höganäs Simsällskap            38.77   
22  Emilia Karlberg  2002  Simklubben Laxen            38.89   
22  Emilia Olsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen            38.89   
24  Johanna de Jonge  2001  Göteborg Sim            39.04   
25  Astrid Eriksson  2001  Turebergs Simklubb            39.22   
26  Isabelle Moreau  2001  Landskrona Simsällskap            39.43   
27  Tilda Joelsson  2002  Simsällskapet Delfin            39.65   
28  Ida Sandwång  2001  Landskrona Simsällskap            39.67   
29  Elin Norrman  2001  Simklubben Laxen            39.81   
30  Anna-Luisa Permarker  2002  S71            39.88   
31  Kinga Szczesniak  2001  SK Stimmet            40.08   
32  Ebba Wahlberg  2002  Simklubben Elfsborg            40.62   
33  Elsa Wahlbeck  2002  Simklubben Laxen            40.79   
34  Siri Hägg  2002  Simklubben Poseidon            40.84   
35  Therese Pålsson  2001  Simklubben Laxen            40.93   
36  Alva Emardson  2001  Simklubben 1970            41.15   
37  Sadaf Paktinat  2001  Simklubben S 02            41.25   
38  Julia Wollentz  2002  Simklubben Laxen            41.41   
39  Tova Nilsson  2002  S71            41.95   
40  Sissy Olsson  2001  Göteborg Sim            41.99   
41  Anna Elming  2002  Höganäs Simsällskap            42.04   
42  Elsa Assarsson  2001  Landskrona Simsällskap            42.45   
43  Maja Hedström  2001  Varberg Sim            42.95   
44  Klara Flodmark  2001  Ängelholms Simsällskap            43.11   
45  Matilda Mild  2001  Anderstorps Simsällskap            43.19   
46  Frida Skåring  2002  Göteborg Sim            43.24   
47  Agnes Delen Abrahamsson  2002  Kappsimningsklubben Karpen            43.51   
48  Wilma Åstrand  2002  Alvesta Simsällskap            43.98   
49  Ellinor Olesen  2002  Göteborg Sim            48.79   
                     
 
Gren 12, 50m Bröstsim Damer, Finaler 17 - 99 år 
Sponsor: Arena 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Victoria Jönsson  1999  S71            33.22   
Klara Juliusson  1997  Höganäs Simsällskap            33.99   
Hanna Cederholm  1997  Simklubben Laxen            34.73   
Linea Holström  2000  Simklubben Elfsborg            34.81   
Lina Maltesson  2000  Simklubben Elfsborg            35.36   
Sara Jendbro  2000  Simklubben Poseidon            35.60   
Caroline Wallenborg  2000  Stockholmspolisens IF SF            35.95   
Maja Johansson  1999  Höganäs Simsällskap            36.21   
Ida Pettersson  1999  Stockholmspolisens IF SF            37.01   
10  Denise Persson  1998  Simklubben S 02            38.06   
11  Alice Möller  2000  Simsällskapet Delfin            38.43   
12  Petronella Johansson  2000  Simklubben Laxen            38.50   
13  Julia Brinkhagen  1999  Landskrona Simsällskap            38.61   
14  Julia Åstrand  1999  Alvesta Simsällskap            39.30   
15  Christina Ekstedt  1996  Göteborg Sim            39.37   
16  Elin Johannesson  1999  Landskrona Simsällskap            39.56   
17  Alice Bengtsson  2000  Kappsimningsklubben Karpen            40.23   
18  Thelma Jöhncke  1999  Höganäs Simsällskap            40.28   
19  Hanna Gebart  2000  Simklubben S 02            40.31   
20  Elsa Rehn  2000  Falkenbergs Simklubb            42.86   
21  Biborka Nagy  1998  Ljungby Simsällskap            43.08   
22  Malin Kaldrup  2000  Göteborg Sim            43.73   
23  Daniella Fallenhag  2000  Göteborg Sim            44.22   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  27 maj 2017 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  11:52 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Laxaleken 2017    Utskriftsdatum  27 maj 2017   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  12:16   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 maj 2017         
 
 
Gren 13, 4X100m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: Actic 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Elfsborg Herrar 1  2000  Simklubben Elfsborg            3:37.74   
  Philip Carlsson  1990      25.26  53.68      53.68   
  Viktor Jönsson  1986      24.88  53.04      1:46.72   
  Alexander Berggren  1994      26.31  55.61      2:42.33   
  Anes Cavka  1999      26.24  55.41      3:37.74   
                     
SK Laxen Herrar [1995]  1995  Simklubben Laxen            3:39.64   
  John Olsson  1995      26.56  55.28      55.28   
  Teodor Widerberg  1998      25.76  54.69      1:49.97   
  Joakim Löfgren  1992      26.00  54.55      2:44.52   
  David Schön Svensson  1993      26.33  55.12      3:39.64   
                     
Landskrona Herrar  Landskrona Simsällskap            3:44.63   
  Lucas Lindblom  2000      27.29  58.47      58.47   
  Emil Hassling  2000      24.44  52.76      1:51.23   
  Oskar Hoff  1998      25.71  55.13      2:46.36   
  Christoffer Dellhede  2001      27.06  58.27      3:44.63   
                     
Poseidon Herrar  Simklubben Poseidon            3:50.85   
  Gergö Nagy  1995      26.00  56.36      56.36   
  Luke Postema  1995      28.46  1:01.62      1:57.98   
  Sebastian Bergenzaun  1991      26.86  57.57      2:55.55   
  Victor Bergstrand  2000      26.01  55.30      3:50.85   
                     
Ängelholms Pågar  Ängelholms Simsällskap            3:52.24   
  Hugo Vaide  2003      29.02  1:01.82      1:01.82   
  Mattias Andersson  1996      28.46  1:00.61      2:02.43   
  Oskar Hanstål  1999      26.30  56.67      2:59.10   
  Daniel Kertes  1999      25.51  53.14      3:52.24   
                     
Höganäs SS Herrar  Höganäs Simsällskap            3:55.11   
  Johan Killman  1999      27.92  58.81      58.81   
  Erik Juliusson  1998      28.11  1:01.22      2:00.03   
  Mika Persson  1998      26.09  55.55      2:55.58   
  Jesper Lundqvist  1999      28.34  59.53      3:55.11   
                     
Elfsborg Herrar 2  2000  Simklubben Elfsborg            3:55.52   
  Adam Albringer  1999      28.00  58.20      58.20   
  William Westerlund Holappa  1999      27.71  58.00      1:56.20   
  Anton Lornell  1998      27.77  59.36      2:55.56   
  Jonathan Arvidsson  2000      27.73  59.96      3:55.52   
                     
Varberg Herrar 1  1998  Varberg Sim            3:56.13   
  Hjalmar Löfvenborg  1999      28.10  59.08      59.08   
  Jonatan Carlsson  2001      26.78  56.83      1:55.91   
  Noa Carlenius  2002      29.31  1:00.91      2:56.82   
  Albin Larsson  1998      27.66  59.31      3:56.13   
                     
SS Delfin Herrar  Simsällskapet Delfin            4:00.40   
  Birkan Ates  2002      28.06  59.10      59.10   
  Jakob Petersen  2001      27.35  58.05      1:57.15   
  Tim Berthelsson  2000      27.21  59.68      2:56.83   
  Theodor Schaper Lindberg  2000      28.36  1:03.57      4:00.40   
                     
10  Lag 1 Tureberg  Turebergs Simklubb            4:03.69   
  Hugo Eriksson  1999      26.98  57.11      57.11   
  Oskar Iwarsson  2000      27.24  56.66      1:53.77   
  Ludvig Holfve  2003      28.92  1:02.83      2:56.60   
  August Eriksson  2004      30.97  1:07.09      4:03.69   
                     
11  SK Laxen Herrar 2  Simklubben Laxen            4:08.29   
  Anton Swedblom  2002      28.82  1:01.15      1:01.15   
  Walter Hero  2002      29.27  1:01.39      2:02.54   
  Edward Björkman  2002      28.93  1:01.22      3:03.76   
  Marcus Bjering  2002      30.23  1:04.53      4:08.29   
                     
12  Oskarshamn Herrar  Oskarshamns Simsällskap            4:09.93   
  Herman Johansson  2000      27.99  59.42      59.42   
  Carl Löfgren  2003      29.59  1:02.79      2:02.21   
  Henrik Duong  2003      28.81  1:02.40      3:04.61   
  Filip Vukovic  2001      30.03  1:05.32      4:09.93   
                     
13  Göteborg Herrar  Göteborg Sim            4:12.59   
  Max Feng  2001      28.81  1:00.26      1:00.26   
  Philip Borgström Bishop  1999      30.43  1:05.38      2:05.64   
  Erik Ahlstrand  1999      29.88  1:02.47      3:08.11   
  Lorand Vari  2002      29.58  1:04.48      4:12.59   
                     
14  SK Hajen Herrar  1971  Simklubben Hajen            4:13.45   
  Jacob Hansson  2002      34.82  1:13.03      1:13.03   
  Rickard Wemlén  2000      29.38  1:02.18      2:15.21   
  Martin Rogmark  1996      28.25  59.23      3:14.44   
  Kalle Jonsson  1990      27.28  59.01      4:13.45   
                     
15  Landskrona Herrar Lag 2  Landskrona Simsällskap            4:14.33   
  Markus Rydgren  2003      31.12  1:06.34      1:06.34   
  Tim Petersson  1999      29.92  1:03.22      2:09.56   
  Dzevad Celikovic  2001      29.53  1:05.18      3:14.74   
  Simon Bonnevier  2001      27.42  59.59      4:14.33   
                     
16  S02 Herrar Lag 1  Simklubben S 02            4:32.46   
  Vide Troberg Eskola  2003      31.62  1:07.07      1:07.07   
  Maximus Murray  2003      30.75  1:06.20      2:13.27   
  Noah Emanuelsson  2003      33.31  1:09.86      3:23.13   
  Noel Bohlin  2003      32.81  1:09.33      4:32.46   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.14  Utskriftsdatum  27 maj 2017 
Licensierad till: Simklubben Laxen  Utskriftstid  12:16 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Laxaleken 2017    Utskriftsdatum  27 maj 2017   
  Tävlingsort  Halmstad    Utskriftstid  12:27   
  Arrangör  SK Laxen         
  Bassäng  50m         
  Tävlingsdatum  26 maj 2017         
 
 
Gren 14, 4X100m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: Depend 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Skövde Damer  Skövde Simsällskap            4:04.14   
  Ida Lövgren  2001      28.84  59.88      59.88   
  Tuva Rosebrink  2001      29.46  1:01.84      2:01.72   
  Liesel Williamsson  2000      29.56  1:02.84      3:04.56   
  Vera Fransson  2001      28.24  59.58      4:04.14   
                     
SK Laxen Damer [1995]  1995  Simklubben Laxen            4:06.91   
  Mellie Wijk  2002      29.58  1:02.09      1:02.09   
  Linnéa Bielicz  1994      27.47  58.25      2:00.34   
  Petronella Johansson  2000      29.64  1:03.96      3:04.30   
  Hanna Cederholm  1997      28.82  1:02.61      4:06.91   
                     
Lag 1 Tureberg  Turebergs Simklubb            4:13.80   
  Olivia Stille  2000      29.35  1:01.19      1:01.19   
  Astrid Eriksson  2001      30.29  1:03.45      2:04.64   
  Selma Holmer  2004      31.02  1:05.17      3:09.81   
  Elin Swerlander  2001      30.18  1:03.99      4:13.80   
                     
S 71 Damer [1999]  1999  S71            4:14.43   
  Micaela Jönsson  2001      30.62  1:03.92      1:03.92   
  Emilia Christiansen  1999      28.98  1:00.91      2:04.83   
  Moa Karlsson  2002      30.38  1:04.21      3:09.04   
  Anna-Luisa Permarker  2002      31.33  1:05.39      4:14.43   
                     
Elfsborg Damer 1  2000  Simklubben Elfsborg            4:16.40   
  Sofia Åstedt  2003      30.48  1:04.26      1:04.26   
  Tilda Öman  2000      29.94  1:02.86      2:07.12   
  Linn Thid  2003      30.06  1:05.18      3:12.30   
  Lina Maltesson  2000      30.43  1:04.10      4:16.40   
                     
S02 Damer Lag1  Simklubben S 02            4:17.39   
  Selma Avdic  2003      30.66  1:04.21      1:04.21   
  Erica Dahlgren  1997      29.32  1:00.62      2:04.83   
  Hanna Gebart  2000      31.53  1:06.17      3:11.00   
  Maja Edvardsson  2003      31.68  1:06.39      4:17.39   
                     
Landskrona Damer  Landskrona Simsällskap            4:17.85   
  Julia Brinkhagen  1999      31.94  1:05.99      1:05.99   
  Isabelle Moreau  2001      30.42  1:06.04      2:12.03   
  Ida Sandwång  2001      30.48  1:03.64      3:15.67   
  Elin Johannesson  1999      30.01  1:02.18      4:17.85   
                     
SK Laxen Damer 2  2000  Simklubben Laxen            4:18.11   
  Petronella Ottosson  2002      30.20  1:03.78      1:03.78   
  Karin Widerberg  2003      30.86  1:05.86      2:09.64   
  Hannah Fritz  2003      30.47  1:04.55      3:14.19   
  Josephine Ålenius  2002      30.48  1:03.92      4:18.11   
                     
Höganäs SS Damer  Höganäs Simsällskap            4:19.12   
  Klara Juliusson  1997      30.17  1:04.22      1:04.22   
  Elin Widén  1998      31.61  1:07.62      2:11.84   
  Ida Liljeqvist  1999      28.21  1:01.50      3:13.34   
  Maja Johansson  1999      31.20  1:05.78      4:19.12   
                     
10  SS Delfin Damer  Simsällskapet Delfin            4:19.46   
  Tilda Joelsson  2002      32.51  1:09.65      1:09.65   
  Emma Ragnarsson  2004      30.43  1:04.91      2:14.56   
  Astrid Nilsson  2004      29.49  1:02.49      3:17.05   
  Alice Möller  2000      29.53  1:02.41      4:19.46   
                     
11  Göteborg Damer  Göteborg Sim            4:19.55   
  Klara Tistrand  2001      30.77  1:05.48      1:05.48   
  Andrea Reinhold  2001      29.41  1:03.26      2:08.74   
  Solveig Ramallo  1993      31.27  1:06.07      3:14.81   
  Johanna de Jonge  2001      30.18  1:04.74      4:19.55   
                     
12  Höganäs SS Damer 2  Höganäs Simsällskap            4:20.76   
  Alice Tufvesson  2003      30.96  1:05.13      1:05.13   
  Ida Widén  2001      30.34  1:04.69      2:09.82   
  Kajsa Norell Dahlqvist  2001      30.82  1:05.35      3:15.17   
  Thelma Jöhncke  1999      30.97  1:05.59      4:20.76   
                     
13  Varberg Damer [2001]  2001  Varberg Sim            4:23.14   
  Thea Carlsson  2002      31.83  1:05.54      1:05.54   
  Sara Westholm  2001      30.11  1:04.20      2:09.74   
  Maja Hedström  2001      30.74  1:05.97    &n