2019-09-16   12:12:21
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för YSS Sparbanken Skåne Cup

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sparbanken Skåne Cup    Utskriftsdatum  22 september 2017   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  19:33   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2017         
 
 
Gren 1, 4X50m Medley Damer, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: Sparbanken Skåne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ystads SS Lag 5  2005  Ystads Simsällskap            2:36.15   
  Felicia Leo  2006      40.07        40.07   
  Tea Stark Friis  2006      40.06        1:20.13   
  Hannah Nilsson  2006                 
  Johanna Jönsson  2005      2:36.15        2:36.15   
                     
Ystads SS Lag 6  2005  Ystads Simsällskap            2:53.28   
  Nellie Emilsson  2005      40.99        40.99   
  Tindra Karlsson  2006      53.60        1:34.59   
  Tindra Alstierna  2006                 
  Elize Jönsson  2006      2:53.28        2:53.28   
                     
                     
 
Gren 1, 4X50m Medley Damer, Finaler 13 år och äldre 
Sponsor: Sparbanken Skåne 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ystads SS Lag 1  Ystads Simsällskap            2:05.35   
  Tilde Larsson  2001      31.93        31.93   
  Alicia Norberg Randowo  1999      35.39        1:07.32   
  Amanda Strömberg  1998                 
  Matilda Åkesson  1999      2:05.35        2:05.35   
                     
Trelleborg Damer  Trelleborg Sim            2:08.29   
  Hannah Olsson-Lindhé  2003      33.04        33.04   
  Frida Tunheim-Glad  2001      36.04        1:09.08   
  Vilma Andersson  2004                 
  Linn Olsson  2002      2:08.29        2:08.29   
                     
SK Sydsim Lag 1  Simklubben Sydsim            2:14.43   
  Matilda Liljekvist  2004      33.26        33.26   
  Emilia Eek  2001      38.59        1:11.85   
  Gabriella Wivsätter  2003                 
  Johanna Melin  2003      2:14.43        2:14.43   
                     
Ystads SS Lag 2  Ystads Simsällskap            2:17.01   
  Hanna Björnsdotter  2002      36.12        36.12   
  Emilia Frederiksen  2000      37.35        1:13.47   
  Sara Melgar  2002                 
  Maja Åkesson  2002      2:17.01        2:17.01   
                     
Ystads SS Lag 3  Ystads Simsällskap            2:23.28   
  Linn Martinsson  2004      38.00        38.00   
  Julia Frederiksen  2001      39.84        1:17.84   
  Elvira Eriksson  2003                 
  Liv Martinsson  2004      2:23.28        2:23.28   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 september 2017 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  19:33 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sparbanken Skåne Cup    Utskriftsdatum  22 september 2017   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  19:13   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2017         
 
 
Gren 2, 4X50m Medley Herrar, Finaler 13 år och äldre 
Sponsor: Hummel 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ystads SS Lag 1  Ystads Simsällskap            1:51.44   
  Max Persson  2001      28.72        28.72   
  Gustaf Persson  2001      30.90        59.62   
  Sebastian Lundgren  1999      27.97        1:27.59   
  Filip Christiansson  1999      23.85        1:51.44   
                     
Trelleborg Herrar  Trelleborg Sim            1:52.34   
  Victor Lloyd  1996      27.90        27.90   
  Axel Lloyd  1999      31.44        59.34   
  Mattias Rydqvist  2000      27.03        1:26.37   
  Daniel Lindkvist  2000      25.97        1:52.34   
                     
SK Sydsim Lag 1  Simklubben Sydsim            2:04.84   
  Vilhelm Andersson  2002      32.12        32.12   
  Jonathan Seanderdahl  2002      34.48        1:06.60   
  Dennie Halilovic  2002      28.08        1:34.68   
  Jesper Franzén  2002      30.16        2:04.84   
                     
Ystads SS Lag 2  Ystads Simsällskap            2:10.42   
  Erik Stoltz  1998      29.08        29.08   
  Emil Jespersen  2001      35.11        1:04.19   
  Isak Klamming  2003      34.54        1:38.73   
  Melker Svensson  2002      31.69        2:10.42   
                     
Ystads SS Lag 3  Ystads Simsällskap            2:18.64   
  Axel Björnsson  2005      37.74        37.74   
  Aron Persson  2004      34.59        1:12.33   
  Hugo Stoltz  2004      35.95        1:48.28   
  Ugnius Melieska  2004      30.36        2:18.64   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 september 2017 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  19:13 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sparbanken Skåne Cup    Utskriftsdatum  22 september 2017   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  19:33   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2017         
 
 
Gren 3, 50m Bröstsim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: Ystads Kommun 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Louise Ranevi  1999  Simklubben Lödde            33.77   
Vickie Berg  2000  Simklubben Ran            35.49   
Alicia Norberg Randowo  1999  Ystads Simsällskap            36.33   
Vilma Andersson  2004  Trelleborg Sim            37.13   
Alicia Sjögren  2005  Trelleborg Sim            37.21   
Matilda Liljekvist  2004  Simklubben Sydsim            37.34   
Emilia Frederiksen  2000  Ystads Simsällskap            38.04   
Frida Tunheim-Glad  2001  Trelleborg Sim            38.11   
Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Sydsim            38.86   
10  Emilia Eek  2001  Simklubben Sydsim            39.35   
11  Tea Stark Friis  2006  Ystads Simsällskap            39.64   
12  Hanna Björnsdotter  2002  Ystads Simsällskap            40.13   
13  Julia Frederiksen  2001  Ystads Simsällskap            40.28   
14  Linn Martinsson  2004  Ystads Simsällskap            40.38   
15  Sanna Westerberg  2004  Trelleborg Sim            40.91   
16  Liv Martinsson  2004  Ystads Simsällskap            42.17   
17  Olivia Fallesen  2004  Trelleborg Sim            42.40   
18  Jacquline Rengbrandt  2005  Trelleborg Sim            43.62   
19  Nellie Emilsson  2005  Ystads Simsällskap            45.30   
20  Tuva Rosén Sundström  2002  Simsällskapet Iden            47.07   
21  Hannah Nilsson  2006  Ystads Simsällskap            47.45   
22  Hanna Nilsson  2004  Trelleborg Sim            50.64   
23  Tindra Karlsson  2006  Ystads Simsällskap            53.64   
24  Rakel Johannisson  2004  Simklubben Sydsim            55.92   
Elna Jepsson  2002  Simklubben Ran            DNS   
Lovisa Yngvesson  2004  Simklubben Sydsim            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 september 2017 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  19:33 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sparbanken Skåne Cup    Utskriftsdatum  22 september 2017   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  19:33   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2017         
 
 
Gren 4, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: Ystads Rörtjänst 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Richard Berg  1998  Simklubben Ran            30.81   
Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap            31.03   
Max Persson  2001  Ystads Simsällskap            31.05   
Filip Christiansson  1999  Ystads Simsällskap            31.79   
Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim            31.86   
Simon Ljungbeck  2000  Simsällskapet Iden            32.78   
Esbjörn Ohlsson  1996  Simsällskapet Iden            32.99   
Jonatan Wede  1988  Simsällskapet Iden            33.25   
Daniel Lindkvist  2000  Trelleborg Sim            33.66   
10  Aron Persson  2004  Ystads Simsällskap            34.56   
11  Arvid Axelsson  2003  Simklubben Ran            34.88   
12  Jonathan Seanderdahl  2002  Simklubben Sydsim            35.03   
13  Sebastian Lundgren  1999  Ystads Simsällskap            35.21   
14  Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim            35.85   
15  Max Ringström  2004  Trelleborg Sim            37.41   
16  Douglas Thulin Ahlström  2001  Simklubben Ran            38.00   
17  Tobias Ranevi  1999  Simklubben Lödde            38.26   
18  Leo Spogardh  2004  Karlshamns Simklubb            38.40   
19  Albert Gudermanis  2000  Simklubben Ran            38.73   
20  Ugnius Melieska  2004  Ystads Simsällskap            39.12   
21  Daniel Choinski Nielsen  2005  Trelleborg Sim            40.97   
22  Adrian Spogardh  2004  Karlshamns Simklubb            41.69   
23  Jonathan Ravn Rehnström  2005  Trelleborg Sim            42.66   
24  Axel Björnsson  2005  Ystads Simsällskap            42.92   
25  Daniel Novosel  2002  Simklubben Sydsim            43.42   
26  Melvin Andersson  2003  Simklubben Sydsim            43.85   
27  Ossian Lundholm  2004  Ystads Simsällskap            43.86   
28  Casper Kristensen  2005  Simsällskapet Iden            44.67   
29  Benjamin Isaksson  2003  Ystads Simsällskap            46.88   
30  Noah Persson  2005  Ystads Simsällskap            49.55   
31  Marcus Riis  2004  Ystads Simsällskap            50.04   
32  Theo Karlsson  2006  Simsällskapet Iden            50.64   
33  Alfons Rosén  2005  Ystads Simsällskap            54.60   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 september 2017 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  19:33 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sparbanken Skåne Cup    Utskriftsdatum  22 september 2017   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  19:45   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2017         
 
 
Gren 5, 50m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: Bareko Sport 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Louise Ranevi  1999  Simklubben Lödde            27.95   
Vickie Berg  2000  Simklubben Ran            28.29   
Linn Olsson  2002  Trelleborg Sim            28.54   
Frida Tunheim-Glad  2001  Trelleborg Sim            28.60   
Olivia Torres  1999  Malmö Kappsimningsklubb            28.95   
Julia Ström  1997  Trelleborg Sim            29.15   
Alicia Sjögren  2005  Trelleborg Sim            29.32   
Amanda Strömberg  1998  Ystads Simsällskap            29.34   
Tilde Larsson  2001  Ystads Simsällskap            29.57   
10  Hannah Olsson-Lindhé  2003  Trelleborg Sim            29.75   
11  Tove Lennartsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb            29.81   
12  Maja Åkesson  2002  Ystads Simsällskap            29.95   
13  Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Sydsim            30.00   
14  Emilia Frederiksen  2000  Ystads Simsällskap            30.81   
15  Alicia Norberg Randowo  1999  Ystads Simsällskap            30.96   
15  Emilia Eek  2001  Simklubben Sydsim            30.96   
17  Matilda Liljekvist  2004  Simklubben Sydsim            31.30   
18  Sanna Westerberg  2004  Trelleborg Sim            31.38   
19  Sara Melgar  2002  Ystads Simsällskap            31.53   
20  Julia Frederiksen  2001  Ystads Simsällskap            31.57   
21  Serena Gravrogk-Linde  2000  Simklubben Sydsim            31.70   
22  Elvira Eriksson  2003  Ystads Simsällskap            31.97   
23  Liv Martinsson  2004  Ystads Simsällskap            32.30   
24  Marina Jönsson  2004  Ystads Simsällskap            32.71   
25  Jacquline Rengbrandt  2005  Trelleborg Sim            33.84   
26  Nellie Emilsson  2005  Ystads Simsällskap            34.13   
27  Tuva Rosén Sundström  2002  Simsällskapet Iden            34.15   
28  Tilde Heij Wahlström  2005  Trelleborg Sim            34.67   
29  Felicia Leo  2006  Ystads Simsällskap            35.07   
30  Olivia Fallesen  2004  Trelleborg Sim            35.26   
31  Tea Stark Friis  2006  Ystads Simsällskap            35.28   
32  Tindra Alstierna  2006  Ystads Simsällskap            36.16   
33  Lovisa Yngvesson  2004  Simklubben Sydsim            36.27   
34  Elize Jönsson  2006  Ystads Simsällskap            36.29   
35  Anna Melgar  2004  Ystads Simsällskap            36.59   
36  Hanna Nilsson  2004  Trelleborg Sim            38.80   
37  Rakel Johannisson  2004  Simklubben Sydsim            40.06   
38  Tindra Karlsson  2006  Ystads Simsällskap            47.37   
Elna Jepsson  2002  Simklubben Ran            DNS   
Johanna Jönsson  2005  Ystads Simsällskap            DNS   
Johanna Melin  2003  Simklubben Sydsim            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 september 2017 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  19:45 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sparbanken Skåne Cup    Utskriftsdatum  22 september 2017   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  19:53   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2017         
 
 
Gren 6, 50m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: Otto Olsson Bil AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim            24.39   
Richard Berg  1998  Simklubben Ran            24.63   
Filip Christiansson  1999  Ystads Simsällskap            25.01   
Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap            25.05   
Lukas Patzer  2002  Malmö Kappsimningsklubb            25.06   
Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim            25.43   
Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim            25.95   
Simon Ghidini  2001  Malmö Kappsimningsklubb            26.30   
Sebastian Lundgren  1999  Ystads Simsällskap            26.41   
10  Johan Nilsson  1994  Malmö Kappsimningsklubb            26.57   
11  Emil Jespersen  2001  Ystads Simsällskap            26.72   
12  Vilhelm Andersson  2002  Simklubben Sydsim            26.79   
13  Adam Ringdahl  1998  Malmö Kappsimningsklubb            26.83   
13  Tim Hagerström  1999  Malmö Kappsimningsklubb            26.83   
15  Jonatan Wede  1988  Simsällskapet Iden            27.31   
16  Leonardo Nilsson  2000  Simklubben Ran            27.32   
17  Simon Ljungbeck  2000  Simsällskapet Iden            27.55   
18  Arvid Scott  2001  Malmö Kappsimningsklubb            27.82   
19  Esbjörn Ohlsson  1996  Simsällskapet Iden            28.00   
20  Jesper Hansson  1998  Trelleborg Sim            28.14   
20  Leo Spogardh  2004  Karlshamns Simklubb            28.14   
22  Samuel Schildt  2000  Malmö Kappsimningsklubb            28.33   
23  Albert Gudermanis  2000  Simklubben Ran            28.35   
24  Jonathan Seanderdahl  2002  Simklubben Sydsim            28.42   
25  Tobias Ranevi  1999  Simklubben Lödde            28.86   
26  Arvid Axelsson  2003  Simklubben Ran            28.87   
27  Douglas Thulin Ahlström  2001  Simklubben Ran            28.99   
28  Max Ringström  2004  Trelleborg Sim            29.66   
29  Jesper Franzén  2002  Simklubben Sydsim            30.20   
30  Adrian Spogardh  2004  Karlshamns Simklubb            30.41   
31  Isak Klamming  2003  Ystads Simsällskap            30.52   
32  Daniel Choinski Nielsen  2005  Trelleborg Sim            30.57   
33  Casper Kristensen  2005  Simsällskapet Iden            31.05   
34  Hugo Stoltz  2004  Ystads Simsällskap            31.70   
35  Jonathan Ravn Rehnström  2005  Trelleborg Sim            32.62   
36  Melvin Andersson  2003  Simklubben Sydsim            33.72   
37  Daniel Novosel  2002  Simklubben Sydsim            34.66   
38  Ossian Lundholm  2004  Ystads Simsällskap            34.86   
39  Benjamin Isaksson  2003  Ystads Simsällskap            35.03   
40  Marcus Riis  2004  Ystads Simsällskap            36.01   
41  Theo Karlsson  2006  Simsällskapet Iden            41.50   
42  Noah Persson  2005  Ystads Simsällskap            43.81   
43  Alfons Rosén  2005  Ystads Simsällskap            49.03   
Ugnius Melieska  2004  Ystads Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 september 2017 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  19:53 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sparbanken Skåne Cup    Utskriftsdatum  22 september 2017   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  20:13   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2017         
 
 
Gren 7, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: Jens Lundgren AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Amanda Strömberg  1998  Ystads Simsällskap            30.17   
Louise Ranevi  1999  Simklubben Lödde            30.18   
Vickie Berg  2000  Simklubben Ran            30.64   
Vilma Andersson  2004  Trelleborg Sim            31.56   
Alicia Sjögren  2005  Trelleborg Sim            31.75   
Tilde Larsson  2001  Ystads Simsällskap            31.88   
Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Sydsim            32.14   
Hannah Olsson-Lindhé  2003  Trelleborg Sim            32.30   
Julia Ström  1997  Trelleborg Sim            32.49   
10  Tove Lennartsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb            32.90   
11  Hanna Björnsdotter  2002  Ystads Simsällskap            33.75   
12  Olivia Torres  1999  Malmö Kappsimningsklubb            33.78   
13  Serena Gravrogk-Linde  2000  Simklubben Sydsim            33.87   
14  Elvira Eriksson  2003  Ystads Simsällskap            34.35   
15  Sanna Westerberg  2004  Trelleborg Sim            36.59   
16  Marina Jönsson  2004  Ystads Simsällskap            36.66   
17  Linn Martinsson  2004  Ystads Simsällskap            37.00   
18  Liv Martinsson  2004  Ystads Simsällskap            37.61   
19  Tilde Heij Wahlström  2005  Trelleborg Sim            37.96   
20  Olivia Fallesen  2004  Trelleborg Sim            39.21   
21  Hannah Nilsson  2006  Ystads Simsällskap            41.03   
22  Johanna Jönsson  2005  Ystads Simsällskap            41.49   
23  Nellie Emilsson  2005  Ystads Simsällskap            41.90   
24  Tindra Alstierna  2006  Ystads Simsällskap            44.65   
25  Elize Jönsson  2006  Ystads Simsällskap            46.30   
Elna Jepsson  2002  Simklubben Ran            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 september 2017 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  20:13 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sparbanken Skåne Cup    Utskriftsdatum  22 september 2017   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  20:21   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2017         
 
 
Gren 8, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: TYR 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Richard Berg  1998  Simklubben Ran            26.03   
Max Persson  2001  Ystads Simsällskap            26.69   
Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim            26.80   
Lukas Patzer  2002  Malmö Kappsimningsklubb            27.57   
Jonatan Wede  1988  Simsällskapet Iden            27.64   
Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim            27.70   
Sebastian Lundgren  1999  Ystads Simsällskap            27.86   
Filip Christiansson  1999  Ystads Simsällskap            28.04   
Leonardo Nilsson  2000  Simklubben Ran            28.04   
10  Adam Ringdahl  1998  Malmö Kappsimningsklubb            28.16   
11  Johan Nilsson  1994  Malmö Kappsimningsklubb            28.41   
12  Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim            28.53   
13  Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap            28.82   
14  Daniel Lindkvist  2000  Trelleborg Sim            29.13   
15  Simon Ljungbeck  2000  Simsällskapet Iden            29.42   
16  Simon Ghidini  2001  Malmö Kappsimningsklubb            30.20   
17  Vilhelm Andersson  2002  Simklubben Sydsim            30.43   
18  Arvid Scott  2001  Malmö Kappsimningsklubb            30.52   
19  Samuel Schildt  2000  Malmö Kappsimningsklubb            30.87   
20  Jesper Hansson  1998  Trelleborg Sim            31.44   
21  Tobias Ranevi  1999  Simklubben Lödde            31.63   
22  Leo Spogardh  2004  Karlshamns Simklubb            31.89   
23  Jonathan Seanderdahl  2002  Simklubben Sydsim            31.94   
24  Albert Gudermanis  2000  Simklubben Ran            32.11   
25  Arvid Axelsson  2003  Simklubben Ran            32.56   
26  Jesper Franzén  2002  Simklubben Sydsim            33.31   
27  Douglas Thulin Ahlström  2001  Simklubben Ran            33.36   
28  Max Ringström  2004  Trelleborg Sim            33.72   
29  Aron Persson  2004  Ystads Simsällskap            34.34   
30  Daniel Choinski Nielsen  2005  Trelleborg Sim            35.80   
31  Adrian Spogardh  2004  Karlshamns Simklubb            36.01   
32  Jonathan Ravn Rehnström  2005  Trelleborg Sim            36.43   
33  Axel Björnsson  2005  Ystads Simsällskap            38.65   
34  Melvin Andersson  2003  Simklubben Sydsim            39.22   
Ugnius Melieska  2004  Ystads Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 september 2017 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  20:21 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sparbanken Skåne Cup    Utskriftsdatum  22 september 2017   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  20:34   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2017         
 
 
Gren 9, 50m Ryggsim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: Ystad Saltsjöbad 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Tilde Larsson  2001  Ystads Simsällskap            31.58   
Alicia Sjögren  2005  Trelleborg Sim            32.85   
Louise Ranevi  1999  Simklubben Lödde            32.87   
Matilda Liljekvist  2004  Simklubben Sydsim            33.63   
Amanda Strömberg  1998  Ystads Simsällskap            33.68   
Vickie Berg  2000  Simklubben Ran            34.24   
Maja Åkesson  2002  Ystads Simsällskap            36.18   
Emilia Frederiksen  2000  Ystads Simsällskap            36.66   
Linn Martinsson  2004  Ystads Simsällskap            38.30   
10  Sanna Westerberg  2004  Trelleborg Sim            38.77   
11  Olivia Fallesen  2004  Trelleborg Sim            39.48   
12  Tuva Rosén Sundström  2002  Simsällskapet Iden            40.22   
13  Johanna Jönsson  2005  Ystads Simsällskap            40.53   
14  Nellie Emilsson  2005  Ystads Simsällskap            41.34   
15  Tea Stark Friis  2006  Ystads Simsällskap            42.62   
16  Tindra Alstierna  2006  Ystads Simsällskap            42.89   
17  Tilde Heij Wahlström  2005  Trelleborg Sim            43.39   
18  Elize Jönsson  2006  Ystads Simsällskap            43.43   
19  Jacquline Rengbrandt  2005  Trelleborg Sim            44.01   
20  Anna Melgar  2004  Ystads Simsällskap            44.81   
21  Hanna Nilsson  2004  Trelleborg Sim            49.64   
Elna Jepsson  2002  Simklubben Ran            DNS   
Johanna Melin  2003  Simklubben Sydsim            DSQ   
Lovisa Yngvesson  2004  Simklubben Sydsim            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 september 2017 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  20:34 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sparbanken Skåne Cup    Utskriftsdatum  22 september 2017   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  20:40   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2017         
 
 
Gren 10, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: PMC Group 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim            27.97   
Richard Berg  1998  Simklubben Ran            28.50   
Tim Hagerström  1999  Malmö Kappsimningsklubb            30.54   
Emil Jespersen  2001  Ystads Simsällskap            31.17   
Jonatan Wede  1988  Simsällskapet Iden            31.34   
Leo Spogardh  2004  Karlshamns Simklubb            31.94   
Vilhelm Andersson  2002  Simklubben Sydsim            32.96   
Douglas Thulin Ahlström  2001  Simklubben Ran            33.72   
Adrian Spogardh  2004  Karlshamns Simklubb            35.22   
10  Arvid Axelsson  2003  Simklubben Ran            35.40   
11  Albert Gudermanis  2000  Simklubben Ran            36.42   
12  Max Ringström  2004  Trelleborg Sim            37.54   
13  Axel Björnsson  2005  Ystads Simsällskap            37.66   
14  Jonathan Ravn Rehnström  2005  Trelleborg Sim            39.07   
15  Casper Kristensen  2005  Simsällskapet Iden            39.16   
16  Daniel Choinski Nielsen  2005  Trelleborg Sim            40.19   
17  Benjamin Isaksson  2003  Ystads Simsällskap            43.41   
18  Marcus Riis  2004  Ystads Simsällskap            46.04   
19  Ugnius Melieska  2004  Ystads Simsällskap            49.75   
20  Theo Karlsson  2006  Simsällskapet Iden            49.80   
Hugo Stoltz  2004  Ystads Simsällskap            DSQ   
Simon Ljungbeck  2000  Simsällskapet Iden            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 september 2017 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  20:40 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sparbanken Skåne Cup    Utskriftsdatum  22 september 2017   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  20:44   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2017         
 
 
Gren 11, 4X50m Frisim Damer, Finaler 12 år och yngre 
Sponsor: HP Holding AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ystads SS Lag 5  2005  Ystads Simsällskap            2:25.46   
  Tea Stark Friis  2006      34.98        34.98   
  Johanna Jönsson  2005      36.77        1:11.75   
  Elize Jönsson  2006      38.19        1:49.94   
  Nellie Emilsson  2005      35.52        2:25.46   
                     
Ystads SS Lag 6  2005  Ystads Simsällskap            2:36.13   
  Felicia Leo  2006      35.52        35.52   
  Hannah Nilsson  2006      36.82        1:12.34   
  Tindra Karlsson  2006      44.75        1:57.09   
  Tindra Alstierna  2006      39.04        2:36.13   
                     
                     
 
Gren 11, 4X50m Frisim Damer, Finaler 13 år och äldre 
Sponsor: HP Holding AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Trelleborg Damer  Trelleborg Sim            1:55.42   
  Vilma Andersson  2004      29.13        29.13   
  Linn Olsson  2002      28.16        57.29   
  Frida Tunheim-Glad  2001      28.83        1:26.12   
  Hannah Olsson-Lindhé  2003      29.30        1:55.42   
                     
Ystads SS Lag 1  Ystads Simsällskap            1:57.33   
  Amanda Strömberg  1998      29.20        29.20   
  Tilde Larsson  2001      29.44        58.64   
  Alicia Norberg Randowo  1999      30.32        1:28.96   
  Matilda Åkesson  1999      28.37        1:57.33   
                     
Ystads SS Lag 2  Ystads Simsällskap            2:03.08   
  Maja Åkesson  2002      30.10        30.10   
  Emilia Frederiksen  2000      30.85        1:00.95   
  Sara Melgar  2002      31.69        1:32.64   
  Hanna Björnsdotter  2002      30.44        2:03.08   
                     
SK Sydsim Lag 1  Simklubben Sydsim            2:03.50   
  Gabriella Wivsätter  2003      29.51        29.51   
  Johanna Melin  2003      31.63        1:01.14   
  Matilda Liljekvist  2004      31.41        1:32.55   
  Serena Gravrogk-Linde  2000      30.95        2:03.50   
                     
Ystads SS Lag 3  Ystads Simsällskap            2:08.32   
  Elvira Eriksson  2003      32.60        32.60   
  Linn Martinsson  2004      31.76        1:04.36   
  Julia Frederiksen  2001      31.08        1:35.44   
  Liv Martinsson  2004      32.88        2:08.32   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 september 2017 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  20:44 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sparbanken Skåne Cup    Utskriftsdatum  22 september 2017   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  20:47   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2017         
 
 
Gren 12, 4X50m Frisim Herrar, Finaler 13 år och äldre 
Sponsor: Tomelilla Advokatbyrå 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Trelleborg Herrar  Trelleborg Sim            1:40.51   
  Axel Lloyd  1999      25.34        25.34   
  Mattias Rydqvist  2000      24.43        49.77   
  Victor Lloyd  1996      24.92        1:14.69   
  Daniel Lindkvist  2000      25.82        1:40.51   
                     
Ystads SS Lag 1  Ystads Simsällskap            1:40.55   
  Gustaf Persson  2001      25.60        25.60   
  Max Persson  2001      25.15        50.75   
  Sebastian Lundgren  1999      25.67        1:16.42   
  Filip Christiansson  1999      24.13        1:40.55   
                     
SS Iden Herrar  Simsällskapet Iden            1:51.49   
  Jonatan Wede  1988      26.58        26.58   
  Simon Ljungbeck  2000      26.93        53.51   
  Esbjörn Ohlsson  1996      27.22        1:20.73   
  Casper Kristensen  2005      30.76        1:51.49   
                     
Ystads SS Lag 2  Ystads Simsällskap            1:53.84   
  Erik Stoltz  1998      26.07        26.07   
  Melker Svensson  2002      31.06        57.13   
  Isak Klamming  2003      30.14        1:27.27   
  Emil Jespersen  2001      26.57        1:53.84   
                     
SK Sydsim Lag 1  Simklubben Sydsim            1:54.62   
  Dennie Halilovic  2002      26.17        26.17   
  Vilhelm Andersson  2002      29.04        55.21   
  Jonathan Seanderdahl  2002      28.73        1:23.94   
  Jesper Franzén  2002      30.68        1:54.62   
                     
Ystads SS Lag 3  Ystads Simsällskap            2:08.12   
  Aron Persson  2004      30.60        30.60   
  Axel Björnsson  2005      32.95        1:03.55   
  Hugo Stoltz  2004      32.40        1:35.95   
  Ugnius Melieska  2004      32.17        2:08.12   
                     
Ystads SS Lag 4  Ystads Simsällskap            2:31.54   
  Benjamin Isaksson  2003      35.40        35.40   
  Ossian Lundholm  2004      35.85        1:11.25   
  Noah Persson  2005      44.54        1:55.79   
  Marcus Riis  2004      35.75        2:31.54   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  22 september 2017 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  20:47 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sparbanken Skåne Cup    Utskriftsdatum  23 september 2017   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  09:29   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2017         
 
 
Gren 13, 200m Medley Damer, Finaler 12 år 
Sponsor: Tandtekniska Laboratoriet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Alicia Sjögren  2005  Trelleborg Sim    34.59  1:13.97  2:02.93    2:41.05   
Livia Sjunnesson  2005  Landskrona Simsällskap    36.26  1:20.96  2:07.34    2:48.51   
Emilia Berg  2005  Simklubben Lödde    1:26.68  2:18.34  2:57.85    2:57.85   
Myra Ramström-Andersson  2005  Ronneby Simsällskap    1:29.00  2:23.96  3:04.89    3:04.89   
Moa Malmqvist  2005  Föreningen Österlen Sim            3:06.52   
Ebba Holm  2005  Malmö Kappsimningsklubb    45.66  1:38.50  2:39.87    3:31.29   
Isra Ademovska  2005  Malmö Kappsimningsklubb            3:42.36   
Elena Seitzberg  2005  Simklubben Ran            DSQ   
Maja Kruse  2005  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
Tova Siversson  2005  Landskrona Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 13, 200m Medley Damer, Finaler 13 - 99 år 
Sponsor: Tandtekniska Laboratoriet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran    29.68  1:07.05  1:50.33    2:25.51   
Isabella Revstedt  2001  Simklubben Ran    31.55  1:07.29  1:53.00    2:28.24   
Anna Grahovac  1999  Malmö Kappsimningsklubb    31.76  1:09.50  1:55.67    2:29.44   
Isabella Lagnerup  2000  Simklubben Sydsim    32.56  1:11.19  1:54.66    2:30.74   
Thilde Lantz  2001  Kristianstads SLS    33.28  1:13.49  1:55.70    2:32.00   
Sara Nilsson  1998  Simsällskapet Iden    33.00  1:12.23  1:57.53    2:32.35   
Olivia Hansson  2003  Kiviks Simklubb    33.38  1:14.89  2:00.27    2:33.05   
Julia Brinkhagen  1999  Landskrona Simsällskap    32.53  1:11.95  1:56.87    2:33.30   
Matilda Hoff  2003  Landskrona Simsällskap    32.41  1:11.17  1:57.22    2:33.36   
10  Viktoria Dellhede  2003  Landskrona Simsällskap    32.02  1:09.46  1:57.83    2:33.65   
11  Sara Stenberg  2001  Malmö Kappsimningsklubb    32.43  1:13.34  1:58.15    2:34.00   
12  Mollie Morfelt  2003  Malmö Kappsimningsklubb    33.70  1:11.91  1:59.37    2:35.41   
13  Vickie Berg  2000  Simklubben Ran    33.53  1:16.06  1:59.03    2:35.61   
14  Olivia Jarl Halvarsson  2003  Kristianstads SLS    35.07  1:15.06  1:58.92    2:35.91   
15  Matilda Åkesson  1999  Ystads Simsällskap    33.03  1:14.01  2:02.48    2:37.25   
16  Johanna Ingner  2002  Malmö Kappsimningsklubb    32.29  1:13.47  2:02.23    2:38.83   
17  Linnéa Lindh  2003  Landskrona Simsällskap    35.08  1:15.78  2:02.39    2:39.29   
18  Annie Thulin  2003  Kristianstads SLS    35.21  1:14.20  2:00.55    2:39.49   
19  Saga Nyborg  2003  Kristianstads SLS    31.35  1:13.86  2:02.48    2:39.86   
20  Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Sydsim    34.52  1:16.14  2:03.30    2:41.45   
21  Frida Jarl Halvarsson  2003  Kristianstads SLS    35.26  1:16.78  2:02.96    2:41.65   
22  Lina Ostreus  2002  Simklubben Sydsim    34.70  1:16.08  2:07.77    2:43.95   
23  Emma Hassling  2004  Landskrona Simsällskap    35.30  1:19.46  2:05.11    2:45.43   
24  Wilma Rundblad  2003  Landskrona Simsällskap    35.65  2:08.92  2:47.19    2:47.19   
25  Sara Melgar  2002  Ystads Simsällskap    35.91  1:18.92  2:10.17    2:49.83   
26  Elin Lundberg  2003  Kiviks Simklubb    35.27  1:20.62  2:10.77    2:51.89   
27  Mia Lang  2002  Malmö Kappsimningsklubb            2:52.78   
28  Astrid Olsson  2002  Kristianstads SLS    1:20.76  2:13.42  2:54.57    2:54.57   
29  Hilma Mårtensson  2003  Ystads Simsällskap    1:23.02  2:17.71  2:57.13    2:57.13   
30  Isabella Djuric  2004  Landskrona Simsällskap    1:23.43  2:14.96  2:57.20    2:57.20   
31  Engla Löfström  2003  Ronneby Simsällskap    1:26.06  2:20.37  2:59.84    2:59.84   
32  Liv Martinsson  2004  Ystads Simsällskap    1:29.96  2:22.62  3:02.39    3:02.39   
33  Isabel Holst Jonsson  2003  Karlshamns Simklubb            3:08.03   
33  Sigrid Lundström  2003  Karlshamns Simklubb    1:32.25  2:22.87  3:08.03    3:08.03   
35  Linnea Nimander  2002  Simklubben Ran    41.75  1:29.14  2:25.09    3:11.42   
36  Anna Melgar  2004  Ystads Simsällskap            3:19.53   
37  Emelie Thern  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    47.56  1:47.76  2:47.27    3:36.38   
38  Kajsa Sjöström Andersson  2004  Simklubben Ran    55.69  1:56.50  3:12.85    4:13.53   
Elna Jepsson  2002  Simklubben Ran            DNS   
Elsa Assarsson  2001  Landskrona Simsällskap            DNS   
Josefin Dellhede  2003  Landskrona Simsällskap            DSQ   
Lina Malmgren  2004  Simklubben Ran            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  23 september 2017 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  09:29 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sparbanken Skåne Cup    Utskriftsdatum  23 september 2017   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  09:57   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2017         
 
 
Gren 14, 200m Medley Herrar, Finaler 12 år 
Sponsor: Jörnelius Media 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ludvig Hoff  2005  Landskrona Simsällskap    36.42  1:19.25  2:08.95    2:49.28   
Kim Larsson  2005  Simklubben Ran    41.57  1:25.00  2:20.64    3:02.28   
Gabriel Hachem  2005  Simklubben Ran    40.06  1:25.46  2:21.55    3:02.98   
Yaser Sultan  2005  Simklubben Ran    40.27  1:27.00  2:22.25    3:03.23   
Hadi Hariri  2005  Simklubben Ran    42.71  1:30.98  2:25.65    3:04.91   
Ahmad Alhaj  2005  Simklubben Ran    40.94  1:31.74  2:26.77    3:08.78   
Gustav Bach  2005  Simklubben Ran    46.71  1:35.97  2:29.66    3:11.34   
Oliver Madsen  2005  Malmö Kappsimningsklubb    44.27  1:34.67  2:32.90    3:14.17   
Jannes Krüger  2005  Malmö Kappsimningsklubb    46.06  1:38.39  2:37.86    3:23.74   
Jonathan Ravn Rehnström  2005  Trelleborg Sim            DSQ   
Mustapha Hariri  2005  Simklubben Ran            DSQ   
                     
 
Gren 14, 200m Medley Herrar, Finaler 13 - 99 år 
Sponsor: Jörnelius Media 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap    27.97  1:02.14  1:38.87    2:09.63   
Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    28.98  1:03.85  1:42.05    2:12.20   
Victor Lloyd  1996  Trelleborg Sim    28.19  1:01.86  1:40.29    2:12.44   
Max Persson  2001  Ystads Simsällskap    28.60  1:03.36  1:41.65    2:13.78   
Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim    29.59  1:04.53  1:43.26    2:15.57   
Richard Berg  1998  Simklubben Ran    27.20  1:01.81  1:42.77    2:16.64   
David Falk  2003  Malmö Kappsimningsklubb    28.55  1:02.79  1:44.84    2:16.99   
Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap    29.78  1:07.02  1:46.35    2:18.68   
Hugo Stenskepp  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    29.12  1:04.03  1:46.49    2:21.59   
10  Bo Beckman  2002  Malmö Kappsimningsklubb    30.96  1:06.96  1:48.00    2:22.04   
11  Axel Andrén  2001  Malmö Kappsimningsklubb    31.16  1:10.55  1:50.65    2:22.54   
12  Robin Falk  2001  Malmö Kappsimningsklubb    29.70  1:06.29  1:50.28    2:23.95   
13  Liam Bech  2003  Malmö Kappsimningsklubb    31.08  1:07.52  1:50.79    2:24.06   
14  Christoffer Dellhede  2001  Landskrona Simsällskap    30.00  1:05.24  1:49.05    2:24.12   
15  Karl Liljegren  2001  Malmö Kappsimningsklubb    31.40  1:08.34  1:51.31    2:24.13   
16  Hugo Lennartsson  2004  Malmö Kappsimningsklubb    31.25  1:10.27  1:51.24    2:26.73   
17  Casper Svärd  2001  Landskrona Simsällskap    31.16  1:09.68  1:52.34    2:28.63   
18  Jakob Strömland  2003  Malmö Kappsimningsklubb    32.73  1:11.50  1:53.09    2:29.44   
19  Viktor Hansson  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    32.03  1:12.07  1:55.48    2:30.00   
20  Markus Rydgren  2003  Landskrona Simsällskap    30.85  1:11.26  1:55.48    2:30.42   
21  Carl Ewertz  2002  Malmö Kappsimningsklubb    31.35  1:11.75  1:56.73    2:30.64   
22  Joel Johnsson  2000  Kristianstads SLS    30.90  1:11.32  1:57.31    2:31.53   
23  Harry Petersson  2002  Kristianstads SLS    34.40  1:12.26  1:58.03    2:32.79   
24  Arvid Axelsson  2003  Simklubben Ran    34.58  1:15.37  1:58.22    2:34.01   
25  Jonathan Fröjd  2004  Simklubben Sydsim    35.27  1:16.66  2:01.06    2:35.15   
26  Douglas Thulin Ahlström  2001  Simklubben Ran    33.66  1:13.11  2:00.08    2:35.82   
27  Douglas Romare  2001  Malmö Kappsimningsklubb    31.38  1:13.22  1:59.18    2:36.91   
28  Jesper Franzén  2002  Simklubben Sydsim    33.61  1:14.57  2:01.25    2:39.15   
29  Eskil Ramäng  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    35.25  1:15.47  2:04.14    2:39.22   
30  Oliver Pavkovic  2001  Kristianstads SLS    35.39  1:15.76  2:04.34    2:39.64   
31  Leo Spogardh  2004  Karlshamns Simklubb    33.35  1:12.16  2:02.74    2:39.89   
32  Albert Gudermanis  2000  Simklubben Ran    34.90  1:17.87  2:06.45    2:40.07   
33  Petter Jörud  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    35.17  1:15.41  2:02.88    2:40.10   
34  Tomislav Corluka  2003  Kristianstads SLS    34.39  1:14.79  2:06.01    2:43.61   
35  Jesper Ring  2003  Landskrona Simsällskap    33.13  1:16.29  2:06.87    2:46.68   
36  Mohamad Hariri  2002  Simklubben Ran    35.12  1:20.52  2:08.78    2:48.13   
37  David Olofsson  2004  Simklubben Sydsim    36.31  1:20.52  2:13.62    2:48.27   
38  Oskar Lövberg  2003  Simklubben Sydsim    38.09  1:23.09  2:08.92    2:48.97   
39  Pavli Rafael  2002  Simklubben Ran    39.32  1:27.01  2:17.70    2:56.80   
40  Rasmus Pedersen  2003  Landskrona Simsällskap    40.67  1:30.15  2:18.84    3:01.18   
41  Jakob Kristersson  2003  Simsällskapet Iden    41.26  1:27.38  2:28.87    3:10.52   
42  James Nguyen  2001  Kristianstads SLS    39.52  1:27.88  2:25.52    3:10.69   
Adrian Spogardh  2004  Karlshamns Simklubb            DNS   
Jacob El Mokri  2001  Kristianstads SLS            DNS   
Chengyue Li  2004  Simklubben Ran            DSQ   
David Li Shi Jun  2003  Simklubben Ran            DSQ   
Oscar Nordström  2003  Kiviks Simklubb            DSQ   
William Johansen  2002  Simklubben Ran            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  23 september 2017 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  09:57 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sparbanken Skåne Cup    Utskriftsdatum  23 september 2017   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  10:20   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2017         
 
 
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 11 år 
Sponsor: YBB Ystad Bilbesiktning 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tea Stark Friis  2006  Ystads Simsällskap    40.57        1:22.46   
My Pettersson  2006  Landskrona Simsällskap    38.54        1:23.53   
Moa Ekberg  2006  Landskrona Simsällskap    40.14        1:26.06   
Maja Jensen  2006  Landskrona Simsällskap    40.10        1:28.40   
Emma Hubred  2006  Malmö Kappsimningsklubb    43.17        1:29.46   
Julia Primetta  2006  Vellinge-Näsets Simklubb    42.22        1:29.68   
Felicia Leo  2006  Ystads Simsällskap    40.37        1:29.74   
Yasmine Strandh  2006  Landskrona Simsällskap    41.41        1:30.68   
Hannah Nilsson  2006  Ystads Simsällskap    42.40        1:31.49   
10  Ajla Causevic  2006  Vellinge-Näsets Simklubb    43.38        1:31.79   
11  Tindra Alstierna  2006  Ystads Simsällskap    40.88        1:35.13   
12  Maja Rödin  2006  Vellinge-Näsets Simklubb    47.20        1:38.49   
13  Vega Mårtensson  2006  Simklubben Ran    45.04        1:38.68   
14  Hedda Baxman  2006  Malmö Kappsimningsklubb    45.15        1:38.85   
15  Thowe Eliasson  2006  Landskrona Simsällskap    46.77        1:38.86   
16  Olivia Malmborg  2006  Ystads Simsällskap    47.09        1:39.00   
17  Elize Jönsson  2006  Ystads Simsällskap    43.42        1:40.70   
18  Ella Vroland  2006  Malmö Kappsimningsklubb    48.31        1:40.77   
19  Linnea Mårtensson  2006  Landskrona Simsällskap    44.86        1:40.87   
20  Sarah Fransson  2006  Malmö Kappsimningsklubb    47.21        1:41.29   
21  Astrid Lundgren  2006  Föreningen Österlen Sim    51.88        1:42.86   
22  Miki Prior  2006  Vellinge-Näsets Simklubb    47.98        1:42.88   
23  Lisa Harde  2006  Simklubben Ran    48.12        1:43.17   
24  Vilma Gajmark  2006  Malmö Kappsimningsklubb    51.17        1:45.67   
25  Thea Möller  2006  Simklubben Ran    49.74        1:45.68   
26  Hanna Svensson  2006  Landskrona Simsällskap    49.78        1:45.82   
27  Sabina Husic  2006  Malmö Kappsimningsklubb    55.42        1:48.05   
Emilia Folklund  2006  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Gren 15, 100m Medley Damer, Finaler 12 - 99 år 
Sponsor: YBB Ystad Bilbesiktning 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran    30.70        1:06.45   
Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim    30.25        1:08.14   
Matilda Klintberg  1999  Vellinge-Näsets Simklubb    31.51        1:08.72   
Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim    32.33        1:09.41   
Emma Vileus  2001  Malmö Kappsimningsklubb    31.24        1:09.52   
Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim    30.72        1:09.72   
Louise Ranevi  1999  Simklubben Lödde    32.36        1:09.75   
Nicola Lindell  2001  Malmö Kappsimningsklubb    32.53        1:10.10   
Amanda Strömberg  1998  Ystads Simsällskap    32.05        1:11.09   
10  Matilda Liljekvist  2004  Simklubben Sydsim    33.46        1:13.54   
11  Ebba Löfgren  2001  Vellinge-Näsets Simklubb    33.48        1:13.74   
12  Erma Duratovic  2005  Trelleborg Sim    33.94        1:14.02   
13  Tilde Larsson  2001  Ystads Simsällskap    32.80        1:14.18   
14  Frida Tunheim-Glad  2001  Trelleborg Sim    34.55        1:14.35   
15  Elin Rundblad  1999  Landskrona Simsällskap    32.68        1:15.17   
16  Emilia Eek  2001  Simklubben Sydsim    35.72        1:15.60   
17  Isabelle Moreau  2001  Landskrona Simsällskap    34.54        1:16.07   
18  Tova Kjellberg  2004  Trelleborg Sim    36.10        1:16.17   
19  Kristina Kulcsar  2001  Malmö Kappsimningsklubb    36.19        1:16.25   
20  Linnéa Högberg  1999  Kristianstads SLS    34.53        1:16.26   
21  Kajsa Berglind  2001  Vellinge-Näsets Simklubb    35.59        1:16.39   
22  Nike Källkvist  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    34.93        1:16.45   
23  Maja Åkesson  2002  Ystads Simsällskap    36.69        1:16.92   
24  Hanna Björnsdotter  2002  Ystads Simsällskap    35.92        1:17.97   
25  Emelie Ek-Värn  2004  Landskrona Simsällskap    35.22        1:18.70   
26  Felicia Schubert  2001  Trelleborg Sim    38.53        1:19.78   
27  Livia Sjunnesson  2005  Landskrona Simsällskap    38.84        1:19.86   
28  Fanny Hess  2004  Landskrona Simsällskap    36.77        1:19.91   
29  Johanna Melin  2003  Simklubben Sydsim    36.75        1:20.49   
30  Olga Kertzscher Erlandsson  2004  Ystads Simsällskap    34.84        1:20.67   
31  Teodora Petric  2005  Malmö Kappsimningsklubb    38.38        1:21.00   
32  Serena Gravrogk-Linde  2000  Simklubben Sydsim    36.70        1:21.05   
33  Elvira Eriksson  2003  Ystads Simsällskap    36.89        1:21.37   
34  Sanna Bredberg Jakstrand  2003  Malmö Kappsimningsklubb    37.88        1:21.73   
35  Hilma Sörum  2004  Malmö Kappsimningsklubb    37.98        1:21.86   
36  Isabella Djuric  2004  Landskrona Simsällskap    39.34        1:22.48   
37  Tova Siversson  2005  Landskrona Simsällskap    35.81        1:22.57   
38  Linn Martinsson  2004  Ystads Simsällskap    38.40        1:23.08   
39  Astrid Elmberg  2002  Kristianstads SLS    38.46        1:24.59   
40  Adna Curan  2003  Malmö Kappsimningsklubb    40.97        1:25.08   
41  Marina Jönsson  2004  Ystads Simsällskap    39.07        1:25.45   
42  Ella Röiseth  2005  Landskrona Simsällskap    40.46        1:25.94   
43  Kay Skarp  2002  Malmö Kappsimningsklubb    38.99        1:26.68   
44  Jacquline Rengbrandt  2005  Trelleborg Sim    41.85        1:26.87   
45  Thea Bolander  2003  Malmö Kappsimningsklubb    42.14        1:28.99   
46  Lovisa Yngvesson  2004  Simklubben Sydsim    39.05        1:29.04   
47  Nellie Emilsson  2005  Ystads Simsällskap    41.13        1:29.32   
48  Rebecca Westergren  2005  Trelleborg Sim    42.29        1:29.43   
49  Fanny Moreau  2003  Landskrona Simsällskap    42.54        1:29.76   
50  Felicia Sjöström  2002  Malmö Kappsimningsklubb    42.10        1:29.96   
51  Johanna Jönsson  2005  Ystads Simsällskap    40.33        1:30.73   
52  Lova Flemming  2004  Simklubben Sydsim    43.30        1:31.11   
53  Isabelle Persson-Giribaldi  2005  Landskrona Simsällskap    47.63        1:37.90   
54  Rakel Johannisson  2004  Simklubben Sydsim    47.48        1:41.99   
55  Julia Lennartsson  2005  Vellinge-Näsets Simklubb    56.01        1:55.33   
Elina Kazarian  2003  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  23 september 2017 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  10:20 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sparbanken Skåne Cup    Utskriftsdatum  23 september 2017   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  10:35   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2017         
 
 
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 11 år 
Sponsor: Restaurang Zara 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jonatan Bååth  2006  Trelleborg Sim    45.29        1:34.17   
Carl-Magnus Källkvist  2006  Vellinge-Näsets Simklubb    47.99        1:34.54   
Davit Causevic  2006  Vellinge-Näsets Simklubb    44.12        1:35.21   
Emil Hjalmarsson  2006  Simklubben Ran    47.15        1:35.70   
Ashkan Alyasvand  2006  Malmö Kappsimningsklubb    44.39        1:36.69   
Axel Bech  2006  Malmö Kappsimningsklubb    44.90        1:37.46   
William Madsen  2006  Simklubben Ran    45.89        1:37.52   
Nikolas Koumbaros  2006  Simklubben Ran    44.65        1:37.64   
Alex Jönsson  2006  Malmö Kappsimningsklubb    47.99        1:38.08   
10  Andrey Vozhzhov  2006  Malmö Kappsimningsklubb    47.15        1:39.51   
11  Eray Ölcer  2006  Malmö Kappsimningsklubb    50.17        1:45.68   
12  Hugo Sörum  2006  Malmö Kappsimningsklubb    52.99        1:50.16   
13  Geri Paci  2006  Simklubben Ran    54.31        1:54.81   
Arman Zembo  2006  Landskrona Simsällskap            DNS   
Edmond Heset Neziri  2006  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
Elliott Sommarström  2006  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
                     
 
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 12 - 99 år 
Sponsor: Restaurang Zara 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Malmö Kappsimningsklubb    25.60        56.87   
Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap    29.25        1:01.70   
Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    27.67        1:01.72   
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    28.24        1:03.39   
Jens Christiansen  2001  Simklubben Sydsim    29.08        1:04.22   
Primus Olsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    28.29        1:04.36   
Erik Stoltz  1998  Ystads Simsällskap    29.22        1:05.13   
Sebastian Lundgren  1999  Ystads Simsällskap    29.40        1:05.92   
Anders Ludvigsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    29.39        1:06.05   
10  Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim    29.68        1:06.17   
11  Gustav Englund  2001  Malmö Kappsimningsklubb    32.61        1:06.56   
12  Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim    30.33        1:06.74   
13  Emil Jespersen  2001  Ystads Simsällskap    30.39        1:06.91   
14  Sten Ludvigsson  1998  Malmö Kappsimningsklubb    30.00        1:07.10   
15  Philip Stenberg  2001  Malmö Kappsimningsklubb    29.65        1:07.36   
16  Johan Norén  1986  Landskrona Simsällskap    30.61        1:08.10   
17  Tim Hagerström  1999  Malmö Kappsimningsklubb    31.14        1:08.47   
18  Lucas Örmon  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    31.76        1:09.45   
19  Jonathan Seanderdahl  2002  Simklubben Sydsim    31.50        1:09.81   
20  Tim Petersson  1999  Landskrona Simsällskap    32.77        1:10.47   
21  Vilhelm Andersson  2002  Simklubben Sydsim    32.07        1:11.33   
22  Dzevad Celikovic  2001  Landskrona Simsällskap    32.32        1:11.49   
23  Jacob Baxmann  2003  Malmö Kappsimningsklubb    33.41        1:11.74   
24  Ludvig Romare  2004  Malmö Kappsimningsklubb    34.92        1:13.15   
25  Jesper Hansson  1998  Trelleborg Sim    33.20        1:13.44   
26  Tobias Ranevi  1999  Simklubben Lödde    33.45        1:14.36   
27  Max Ringström  2004  Trelleborg Sim    35.88        1:15.86   
28  Seth Nillund  2005  Malmö Kappsimningsklubb    35.09        1:15.95   
29  Ludvig Hoff  2005  Landskrona Simsällskap    36.31        1:19.25   
30  Erik Olsson  2002  Trelleborg Sim    37.30        1:19.30   
31  Ugnius Melieska  2004  Ystads Simsällskap    36.07        1:19.79   
32  Hugo Stoltz  2004  Ystads Simsällskap    36.99        1:21.24   
33  Aram Kazarian  2005  Malmö Kappsimningsklubb    35.90        1:22.73   
34  Anton Liebenhagen  2005  Landskrona Simsällskap    39.12        1:23.33   
35  Erik Komstedt  2005  Simklubben Sydsim    37.90        1:23.76   
36  Hannes Palmgren  2005  Simklubben Sydsim    39.89        1:25.12   
37  Axel Björnsson  2005  Ystads Simsällskap    40.58        1:25.31   
38  Stefan Bondzic-Rasic  2005  Vellinge-Näsets Simklubb    39.52        1:26.51   
39  Melvin Andersson  2003  Simklubben Sydsim    38.17        1:26.54   
40  Alexander Nyhlén  2003  Malmö Kappsimningsklubb    37.87        1:26.79   
41  Viggo Thomsen  2004  Landskrona Simsällskap    41.36        1:28.05   
42  Daniel Novosel  2002  Simklubben Sydsim    44.42        1:34.10   
43  Alexander Silow  2005  Ystads Simsällskap    42.99        1:34.32   
44  Marcus Riis  2004  Ystads Simsällskap    46.26        1:40.66   
45  Metin Salih  2005  Malmö Kappsimningsklubb    47.04        1:42.90   
Ahmed Sadoon  2002  Kristianstads SLS            DNS   
Casper Kristensen  2005  Simsällskapet Iden            DNS   
Leith Al-Sheesh  2003  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  23 september 2017 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  10:35 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sparbanken Skåne Cup    Utskriftsdatum  23 september 2017   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  11:09   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2017         
 
 
Gren 17, 100m Bröstsim Damer, Finaler 12 år 
Sponsor: Lindsténs Elektriska AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Olivia Klint Ipsa  2005  Bromöllaortens Simsällskap    38.16        1:21.08   
Livia Sjunnesson  2005  Landskrona Simsällskap    37.69        1:21.35   
Erma Duratovic  2005  Trelleborg Sim    38.44        1:21.97   
Thea Wicknertz  2005  Vellinge-Näsets Simklubb    40.73        1:24.72   
Amanda Persson  2005  Malmö Kappsimningsklubb    41.44        1:26.92   
Hanna Stenskepp  2005  Vellinge-Näsets Simklubb    41.77        1:28.31   
Teodora Petric  2005  Malmö Kappsimningsklubb    43.06        1:30.68   
Emma Ingner  2005  Malmö Kappsimningsklubb    41.99        1:31.39   
Nora Olsson  2005  Malmö Kappsimningsklubb    42.66        1:31.44   
10  Beatrice Ask  2005  Malmö Kappsimningsklubb    43.26        1:31.53   
11  Anna Stenberg  2005  Malmö Kappsimningsklubb    43.02        1:33.95   
12  Emilia Berg  2005  Simklubben Lödde    46.01        1:35.51   
13  Myra Ramström-Andersson  2005  Ronneby Simsällskap    45.01        1:36.32   
14  Tova Siversson  2005  Landskrona Simsällskap    45.22        1:37.84   
15  Rebecca Westergren  2005  Trelleborg Sim    46.09        1:39.50   
16  Moa Malmqvist  2005  Föreningen Österlen Sim    46.85        1:39.96   
17  Nelly Ahmadi  2005  Vellinge-Näsets Simklubb    48.14        1:41.29   
18  Ella Röiseth  2005  Landskrona Simsällskap    46.85        1:41.44   
19  Nellie Emilsson  2005  Ystads Simsällskap    47.89        1:41.90   
20  Elena Seitzberg  2005  Simklubben Ran    48.88        1:42.02   
21  Öznur Metovska  2005  Malmö Kappsimningsklubb    48.34        1:43.17   
22  Ebba Holm  2005  Malmö Kappsimningsklubb    49.88        1:45.01   
23  Isra Ademovska  2005  Malmö Kappsimningsklubb    48.32        1:45.50   
24  Ida Johansson  2005  Malmö Kappsimningsklubb    54.28        1:56.45   
25  Isabelle Persson-Giribaldi  2005  Landskrona Simsällskap    55.17        1:56.54   
26  Julia Lennartsson  2005  Vellinge-Näsets Simklubb    55.57        1:58.60   
27  Celie Rosén  2005  Trelleborg Sim    55.25        2:04.81   
Maja Kruse  2005  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 17, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 - 99 år 
Sponsor: Lindsténs Elektriska AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Thilde Lantz  2001  Kristianstads SLS    34.74        1:13.83   
Johanna Andersson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    35.70        1:15.30   
Alicia Norberg Randowo  1999  Ystads Simsällskap    36.15        1:16.72   
Isabella Lagnerup  2000  Simklubben Sydsim    35.56        1:16.75   
Julia Brinkhagen  1999  Landskrona Simsällskap    36.10        1:17.69   
Vickie Berg  2000  Simklubben Ran    36.56        1:17.92   
Kristina Orban  2004  Malmö Kappsimningsklubb    37.08        1:19.09   
Isabella Revstedt  2001  Simklubben Ran    37.14        1:19.94   
Emma Hassling  2004  Landskrona Simsällskap    37.56        1:20.41   
10  Kristina Kulcsar  2001  Malmö Kappsimningsklubb    38.20        1:21.55   
11  Kajsa Söderholm  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    38.05        1:22.42   
12  Linnea Liljenfors  2004  Malmö Kappsimningsklubb    38.78        1:22.56   
13  Agnes Gustafson  2003  Malmö Kappsimningsklubb    38.79        1:22.58   
14  Ida Björkdahl  2002  Malmö Kappsimningsklubb    38.73        1:22.86   
15  Linnéa Lindh  2003  Landskrona Simsällskap    38.84        1:22.95   
16  Maya Wallström  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    39.01        1:23.32   
17  Emilia Frederiksen  2000  Ystads Simsällskap    39.21        1:23.45   
18  Kajsa Berglind  2001  Vellinge-Näsets Simklubb    38.84        1:23.68   
19  Felicia Schubert  2001  Trelleborg Sim    40.04        1:23.75   
20  Tova Kjellberg  2004  Trelleborg Sim    40.04        1:24.94   
21  Nike Källkvist  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    40.21        1:25.64   
22  Lovisa Bjurnemark  2003  Malmö Kappsimningsklubb    41.03        1:26.71   
23  Sigrid Lundström  2003  Karlshamns Simklubb    40.49        1:27.32   
24  Elin Lundberg  2003  Kiviks Simklubb    41.20        1:27.79   
25  Frida Tunheim-Glad  2001  Trelleborg Sim    40.71        1:28.29   
26  Julia Osterman  2004  Malmö Kappsimningsklubb    41.51        1:28.61   
27  Mikaela Virc  2003  Malmö Kappsimningsklubb    42.54        1:30.56   
28  Michelle Nguyen  2002  Kristianstads SLS    42.32        1:30.64   
29  Elin Svensson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    43.95        1:31.97   
30  Isabella Djuric  2004  Landskrona Simsällskap    43.05        1:32.49   
31  Liv Martinsson  2004  Ystads Simsällskap    44.11        1:33.91   
32  Alice Devinder  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    44.26        1:34.26   
33  Linnea Nimander  2002  Simklubben Ran    44.49        1:35.11   
34  Maja Fling  2001  Kristianstads SLS    44.82        1:35.57   
35  Cornelia Hökmark  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    44.89        1:35.96   
36  Tyra Jarvi  2004  Simsällskapet Iden    45.02        1:36.59   
37  Matilda Persson  2004  Malmö Kappsimningsklubb    44.64        1:37.70   
38  Hanna Johansson  2004  Malmö Kappsimningsklubb    47.84        1:39.47   
39  Fanny Moreau  2003  Landskrona Simsällskap    46.75        1:39.58   
40  Lova Flemming  2004  Simklubben Sydsim    48.05        1:40.06   
41  Rebecka Ungureanu  2004  Bromöllaortens Simsällskap    46.25        1:41.19   
42  Lina Malmgren  2004  Simklubben Ran    49.84        1:45.79   
43  Lovisa Yngvesson  2004  Simklubben Sydsim    51.44        1:50.25   
44  Emelie Thern  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    52.77        1:52.98   
45  Emi Prior  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    53.85        1:55.11   
46  Rakel Johannisson  2004  Simklubben Sydsim    59.30        2:04.67   
47  Kajsa Sjöström Andersson  2004  Simklubben Ran    1:07.73        2:25.22   
Elna Jepsson  2002  Simklubben Ran            DNS   
Elsa Assarsson  2001  Landskrona Simsällskap            DNS   
Sanna Bredberg Jakstrand  2003  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  23 september 2017 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:09 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sparbanken Skåne Cup    Utskriftsdatum  23 september 2017   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  11:27   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2017         
 
 
Gren 18, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 12 år 
Sponsor: MR GOURMET CATERING 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Bill Beckman  2005  Malmö Kappsimningsklubb    37.59        1:20.95   
Daniel Choinski Nielsen  2005  Trelleborg Sim    41.20        1:30.05   
Ludvig Hoff  2005  Landskrona Simsällskap    43.40        1:31.78   
Isaac Barrett  2005  Vellinge-Näsets Simklubb    42.91        1:32.25   
Jonathan Ravn Rehnström  2005  Trelleborg Sim    43.68        1:32.62   
Stefan Bondzic-Rasic  2005  Vellinge-Näsets Simklubb    43.34        1:32.81   
Erik Komstedt  2005  Simklubben Sydsim    42.44        1:33.31   
Axel Björnsson  2005  Ystads Simsällskap    45.32        1:37.10   
Berkay Isik  2005  Malmö Kappsimningsklubb    45.87        1:38.15   
10  Yaser Sultan  2005  Simklubben Ran    45.37        1:38.22   
11  Ahmad Alhaj  2005  Simklubben Ran    46.62        1:38.55   
12  Hannes Palmgren  2005  Simklubben Sydsim    48.73        1:40.30   
13  Gustav Bach  2005  Simklubben Ran    46.78        1:40.38   
14  Malte Persson  2005  Malmö Kappsimningsklubb    46.61        1:40.67   
15  Mustapha Hariri  2005  Simklubben Ran    48.09        1:41.01   
16  Gabriel Hachem  2005  Simklubben Ran    48.21        1:41.06   
17  Anton Liebenhagen  2005  Landskrona Simsällskap    46.78        1:41.38   
18  Aram Kazarian  2005  Malmö Kappsimningsklubb    48.02        1:41.52   
19  Kim Larsson  2005  Simklubben Ran    49.47        1:42.28   
20  Hadi Hariri  2005  Simklubben Ran    49.79        1:42.35   
21  Alexander Silow  2005  Ystads Simsällskap    53.86        1:54.16   
22  Dennis Henriksson  2005  Simsällskapet Iden    58.76        2:05.54   
Kevin Andersson  2005  Simklubben Ran            DSQ   
                     
 
Gren 18, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 13 - 99 år 
Sponsor: MR GOURMET CATERING 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap    31.78        1:06.59   
Anton Persson  1994  Malmö Kappsimningsklubb    31.49        1:06.66   
Carl Gerstenfeld  2002  Malmö Kappsimningsklubb    31.79        1:07.55   
Max Persson  2001  Ystads Simsällskap    31.77        1:07.67   
Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap    31.96        1:07.96   
Anton Andersson  1997  Malmö Kappsimningsklubb    32.72        1:08.27   
Joaquin Diaz  2001  Malmö Kappsimningsklubb    32.18        1:08.36   
Richard Berg  1998  Simklubben Ran    31.86        1:09.09   
Gustav Englund  2001  Malmö Kappsimningsklubb    33.13        1:09.87   
10  Axel Lloyd  1999  Trelleborg Sim    33.27        1:10.35   
11  Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap    33.05        1:11.10   
12  Casper Svärd  2001  Landskrona Simsällskap    34.16        1:13.36   
13  Hugo Lennartsson  2004  Malmö Kappsimningsklubb    34.92        1:13.96   
14  Jonatan Holmquist  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    34.97        1:13.98   
15  Hugo Stenskepp  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    34.60        1:14.07   
16  Tim Petersson  1999  Landskrona Simsällskap    35.41        1:16.56   
17  Arvid Axelsson  2003  Simklubben Ran    36.77        1:18.15   
18  Alexander Kulagowski  2002  Malmö Kappsimningsklubb    36.60        1:18.19   
19  Jonathan Seanderdahl  2002  Simklubben Sydsim    36.31        1:18.43   
20  Aron Persson  2004  Ystads Simsällskap    36.39        1:19.31   
21  Philip Primetta  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    37.24        1:20.23   
22  Lucas Örmon  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    38.37        1:21.07   
23  Jonathan Fröjd  2004  Simklubben Sydsim    38.88        1:21.26   
24  Svante Vilhelmsson  2003  Malmö Kappsimningsklubb    38.38        1:21.39   
25  Petter Jörud  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    39.23        1:23.03   
26  Max Ringström  2004  Trelleborg Sim    39.38        1:24.18   
27  Douglas Thulin Ahlström  2001  Simklubben Ran    39.47        1:24.24   
28  Chengyue Li  2004  Simklubben Ran    38.88        1:24.35   
29  Linus Hiltonsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    38.92        1:24.89   
30  Oskar Lövberg  2003  Simklubben Sydsim    40.99        1:25.87   
31  Leo Spogardh  2004  Karlshamns Simklubb    40.70        1:26.52   
32  Ugnius Melieska  2004  Ystads Simsällskap    41.18        1:27.47   
33  Mohamad Hariri  2002  Simklubben Ran    42.13        1:27.87   
34  Rasmus Pedersen  2003  Landskrona Simsällskap    40.29        1:28.11   
35  Albert Gudermanis  2000  Simklubben Ran    41.99        1:28.27   
36  Eskil Ramäng  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    41.85        1:29.86   
37  Noel Ahlbin  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    42.30        1:30.12   
38  Alve Helmersson  2003  Föreningen Österlen Sim    43.20        1:30.80   
39  David Li Shi Jun  2003  Simklubben Ran    43.00        1:32.30   
40  Viggo Thomsen  2004  Landskrona Simsällskap    45.21        1:36.95   
41  Daniel Novosel  2002  Simklubben Sydsim    45.73        1:39.16   
42  Marcus Riis  2004  Ystads Simsällskap    52.40        1:56.51   
Adrian Spogardh  2004  Karlshamns Simklubb            DNS   
Ossian Lundholm  2004  Ystads Simsällskap            DSQ   
Pavli Rafael  2002  Simklubben Ran            DSQ   
William Johansen  2002  Simklubben Ran            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  23 september 2017 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:27 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sparbanken Skåne Cup    Utskriftsdatum  23 september 2017   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  11:35   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2017         
 
 
Gren 19, 100m Bröstsim Damer, Finaler 11 år 
Sponsor: Krona på Verket 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tea Stark Friis  2006  Ystads Simsällskap    40.32        1:26.79   
Julia Primetta  2006  Vellinge-Näsets Simklubb    47.02        1:37.49   
My Pettersson  2006  Landskrona Simsällskap    46.96        1:39.05   
Maja Jensen  2006  Landskrona Simsällskap    47.98        1:40.10   
Ajla Causevic  2006  Vellinge-Näsets Simklubb    48.09        1:43.25   
Moa Ekberg  2006  Landskrona Simsällskap    48.86        1:43.63   
Vega Mårtensson  2006  Simklubben Ran    49.89        1:44.29   
Hannah Nilsson  2006  Ystads Simsällskap    49.92        1:44.60   
Yasmine Strandh  2006  Landskrona Simsällskap    49.09        1:45.58   
10  Maja Rödin  2006  Vellinge-Näsets Simklubb    51.64        1:45.60   
11  Tindra Alstierna  2006  Ystads Simsällskap    48.39        1:45.91   
12  Astrid Lundgren  2006  Föreningen Österlen Sim    50.64        1:46.29   
13  Thowe Eliasson  2006  Landskrona Simsällskap    50.89        1:48.62   
14  Vilma Gajmark  2006  Malmö Kappsimningsklubb    53.50        1:50.19   
15  Thea Möller  2006  Simklubben Ran    52.63        1:50.70   
16  Lisa Harde  2006  Simklubben Ran    52.42        1:51.61   
17  Ella Vroland  2006  Malmö Kappsimningsklubb    53.92        1:53.17   
18  Linnea Mårtensson  2006  Landskrona Simsällskap    53.05        1:54.30   
19  Sarah Fransson  2006  Malmö Kappsimningsklubb    54.10        1:55.67   
20  Tindra Karlsson  2006  Ystads Simsällskap    53.42        1:56.42   
21  Sabina Husic  2006  Malmö Kappsimningsklubb    56.52        1:57.37   
22  Julia Palm  2006  Landskrona Simsällskap    56.03        1:59.25   
23  Hanna Svensson  2006  Landskrona Simsällskap    58.38        2:04.06   
Emma Hubred  2006  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  23 september 2017 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:35 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sparbanken Skåne Cup    Utskriftsdatum  23 september 2017   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  11:53   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2017         
 
 
Gren 20, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 11 år 
Sponsor: Ö o B AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Carl-Magnus Källkvist  2006  Vellinge-Näsets Simklubb    44.84        1:35.89   
Emil Hjalmarsson  2006  Simklubben Ran    49.23        1:43.54   
Jonatan Bååth  2006  Trelleborg Sim    48.02        1:43.94   
Alex Jönsson  2006  Malmö Kappsimningsklubb    49.91        1:48.17   
Nikolas Koumbaros  2006  Simklubben Ran    51.92        1:51.67   
Eray Ölcer  2006  Malmö Kappsimningsklubb    53.82        1:52.27   
William Madsen  2006  Simklubben Ran    53.76        1:52.86   
Rasmus Lundström  2006  Trelleborg Sim    53.89        1:56.02   
Davit Causevic  2006  Vellinge-Näsets Simklubb    54.59        1:56.32   
10  Axel Bech  2006  Malmö Kappsimningsklubb    56.86        1:57.52   
11  Geri Paci  2006  Simklubben Ran    56.52        1:59.44   
12  Elliott Sommarström  2006  Malmö Kappsimningsklubb    58.93        2:05.44   
13  Ashkan Alyasvand  2006  Malmö Kappsimningsklubb    58.98        2:06.13   
Arman Zembo  2006  Landskrona Simsällskap            DNS   
Edmond Heset Neziri  2006  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
Andrey Vozhzhov  2006  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
Hugo Sörum  2006  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  23 september 2017 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  11:53 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sparbanken Skåne Cup    Utskriftsdatum  23 september 2017   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  12:30   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2017         
 
 
Gren 21, 100m Frisim Damer, Finaler 12 år 
Sponsor: iKi Assistans 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alicia Sjögren  2005  Trelleborg Sim    31.03        1:04.74   
Erma Duratovic  2005  Trelleborg Sim    32.34        1:07.69   
Amanda Persson  2005  Malmö Kappsimningsklubb    32.95        1:08.36   
Thea Wicknertz  2005  Vellinge-Näsets Simklubb    33.98        1:09.90   
Hanna Stenskepp  2005  Vellinge-Näsets Simklubb    33.29        1:09.94   
Nelly Ahmadi  2005  Vellinge-Näsets Simklubb    34.30        1:11.63   
Beatrice Ask  2005  Malmö Kappsimningsklubb    34.86        1:12.10   
Anna Stenberg  2005  Malmö Kappsimningsklubb    34.35        1:12.19   
Ella Röiseth  2005  Landskrona Simsällskap    35.11        1:13.46   
10  Emma Ingner  2005  Malmö Kappsimningsklubb    34.80        1:13.94   
11  Livia Sjunnesson  2005  Landskrona Simsällskap    35.72        1:14.93   
12  Emilia Berg  2005  Simklubben Lödde    36.12        1:15.23   
13  Myra Ramström-Andersson  2005  Ronneby Simsällskap    35.88        1:15.39   
14  Tova Siversson  2005  Landskrona Simsällskap    36.19        1:17.61   
15  Johanna Jönsson  2005  Ystads Simsällskap    37.94        1:17.93   
16  Nora Olsson  2005  Malmö Kappsimningsklubb    36.32        1:17.96   
17  Jacquline Rengbrandt  2005  Trelleborg Sim    36.52        1:19.47   
18  Moa Malmqvist  2005  Föreningen Österlen Sim    38.77        1:19.58   
19  Nellie Emilsson  2005  Ystads Simsällskap    36.93        1:20.06   
20  Elena Seitzberg  2005  Simklubben Ran    38.82        1:20.39   
21  Öznur Metovska  2005  Malmö Kappsimningsklubb    37.69        1:20.64   
22  Rebecca Westergren  2005  Trelleborg Sim    38.74        1:24.02   
23  Isabelle Persson-Giribaldi  2005  Landskrona Simsällskap    44.48        1:31.09   
24  Ida Johansson  2005  Malmö Kappsimningsklubb    40.91        1:32.25   
25  Isra Ademovska  2005  Malmö Kappsimningsklubb    43.92        1:34.25   
26  Celie Rosén  2005  Trelleborg Sim    44.34        1:34.43   
27  Maja Kruse  2005  Malmö Kappsimningsklubb    46.65        1:37.42   
28  Julia Lennartsson  2005  Vellinge-Näsets Simklubb    57.92        1:53.24   
                     
 
Gren 21, 100m Frisim Damer, Finaler 13 - 99 år 
Sponsor: iKi Assistans 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nathalie Lindborg  1991  Malmö Kappsimningsklubb    26.79        55.95   
Anna Grahovac  1999  Malmö Kappsimningsklubb    28.26        58.92   
Stina Lindberg  2000  Simklubben Ran    27.69        59.15   
Olivia Hansson  2003  Kiviks Simklubb    29.07        59.98   
Matilda Klintberg  1999  Vellinge-Näsets Simklubb    28.72        1:00.08   
Nicola Parfitt  2000  Trelleborg Sim    29.63        1:00.73   
Elin Johannesson  1999  Landskrona Simsällskap    28.82        1:00.90   
Davilda Lareva  2000  Trelleborg Sim    28.89        1:00.94   
Isabella Revstedt  2001  Simklubben Ran    29.05        1:01.20   
10  Johanna Ingner  2002  Malmö Kappsimningsklubb    29.23        1:01.98   
11  Matilda Hoff  2003  Landskrona Simsällskap    30.18        1:02.31   
12  Isabelle Sering  2002  Trelleborg Sim    29.59        1:02.35   
13  Julia Osterman  2004  Malmö Kappsimningsklubb    30.16        1:02.50   
13  Nicola Lindell  2001  Malmö Kappsimningsklubb    29.50        1:02.50   
15  Emma Persson  1999  Simklubben Lödde    29.83        1:02.53   
16  Matilda Åkesson  1999  Ystads Simsällskap    30.20        1:02.61   
17  Ebba Löfgren  2001  Vellinge-Näsets Simklubb    30.71        1:02.86   
18  Ida Björkdahl  2002  Malmö Kappsimningsklubb    30.06        1:02.95   
18  Vickie Berg  2000  Simklubben Ran    30.28        1:02.95   
20  Julia Brinkhagen  1999  Landskrona Simsällskap    30.75        1:02.96   
20  Olivia Torres  1999  Malmö Kappsimningsklubb    30.46        1:02.96   
22  Louise Ranevi  1999  Simklubben Lödde    29.80        1:03.08   
23  Kristina Orban  2004  Malmö Kappsimningsklubb    30.30        1:03.14   
24  Ida Larsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    30.19        1:03.24   
25  Saga Nyborg  2003  Kristianstads SLS    30.79        1:03.28   
26  Sara Stenberg  2001  Malmö Kappsimningsklubb    30.61        1:03.30   
27  Alice Skoglund  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    30.09        1:03.34   
27  Viktoria Dellhede  2003  Landskrona Simsällskap    30.39        1:03.34   
29  Klara Rödin  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    31.29        1:04.03   
30  Linnéa Lindh  2003  Landskrona Simsällskap    30.73        1:04.17   
31  Linnéa Högberg  1999  Kristianstads SLS    31.08        1:04.31   
32  Amanda Strömberg  1998  Ystads Simsällskap    30.65        1:04.52   
32  Isabelle Moreau  2001  Landskrona Simsällskap    30.24        1:04.52   
34  Elin Rundblad  1999  Landskrona Simsällskap    30.77        1:04.86   
35  Frida Tunheim-Glad  2001  Trelleborg Sim    31.06        1:04.90   
36  Kajsa Söderholm  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    31.08        1:05.07   
37  Sara Nilsson  1998  Simsällskapet Iden    31.02        1:05.30   
38  Kajsa Berglind  2001  Vellinge-Näsets Simklubb    31.12        1:05.54   
39  Gabriella Wivsätter  2003  Simklubben Sydsim    31.63        1:05.59   
40  Maja Åkesson  2002  Ystads Simsällskap    31.22        1:05.65   
41  Lina Ostreus  2002  Simklubben Sydsim    32.65        1:06.85   
42  Frida Jarl Halvarsson  2003  Kristianstads SLS    32.35        1:06.96   
43  Johanna Melin  2003  Simklubben Sydsim    32.57        1:07.04   
44  Matilda Liljekvist  2004  Simklubben Sydsim    31.94        1:07.12   
45  Elin Svensson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    32.38        1:07.18   
46  Julia Frederiksen  2001  Ystads Simsällskap    32.36        1:07.25   
47  Emilia Eek  2001  Simklubben Sydsim    31.62        1:07.31   
48  Sara Melgar  2002  Ystads Simsällskap    32.25        1:07.41   
49  Nicole Ahlbeck  2003  Malmö Kappsimningsklubb    32.42        1:07.67   
50  Wilma Rundblad  2003  Landskrona Simsällskap    32.75        1:07.85   
51  Tova Kjellberg  2004  Trelleborg Sim    32.96        1:08.07   
52  Josefin Dellhede  2003  Landskrona Simsällskap    33.23        1:08.15   
53  Elin Lundberg  2003  Kiviks Simklubb    32.81        1:08.21   
54  Emelie Ek-Värn  2004  Landskrona Simsällskap    32.92        1:08.25   
55  Agnes Gustafson  2003  Malmö Kappsimningsklubb    32.85        1:08.47   
56  Emilia Frederiksen  2000  Ystads Simsällskap    32.90        1:08.78   
57  Katja Haglund  2003  Landskrona Simsällskap    33.36        1:09.26   
58  Nike Källkvist  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    33.09        1:09.32   
59  Liv Martinsson  2004  Ystads Simsällskap    34.11        1:09.60   
60  Fanny Hess  2004  Landskrona Simsällskap    33.55        1:09.65   
61  Hilma Mårtensson  2003  Ystads Simsällskap    33.54        1:09.83   
62  Felicia Schubert  2001  Trelleborg Sim    33.85        1:09.94   
63  Astrid Elmberg  2002  Kristianstads SLS    33.99        1:10.16   
64  Linnea Liljenfors  2004  Malmö Kappsimningsklubb    33.17        1:10.20   
65  Mikaela Virc  2003  Malmö Kappsimningsklubb    34.21        1:10.82   
66  Linn Martinsson  2004  Ystads Simsällskap    33.87        1:10.87   
67  Olga Kertzscher Erlandsson  2004  Ystads Simsällskap    33.08        1:11.08   
68  Elvira Eriksson  2003  Ystads Simsällskap    33.57        1:11.15   
69  Emma Hassling  2004  Landskrona Simsällskap    33.13        1:11.16   
70  Hilma Sörum  2004  Malmö Kappsimningsklubb    33.99        1:11.23   
71  Alice Devinder  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    34.33        1:11.29   
72  Serena Gravrogk-Linde  2000  Simklubben Sydsim    33.58        1:11.57   
73  Linnea Nimander  2002  Simklubben Ran    34.27        1:11.93   
74  Mia Lang  2002  Malmö Kappsimningsklubb    34.60        1:12.12   
75  Marina Jönsson  2004  Ystads Simsällskap    34.88        1:12.76   
76  Isabella Djuric  2004  Landskrona Simsällskap    34.25        1:12.96   
77  Maya Wallström  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    34.30        1:13.02   
78  Adna Curan  2003  Malmö Kappsimningsklubb    35.32        1:13.58   
79  Maja Fling  2001  Kristianstads SLS    36.10        1:14.73   
80  Tyra Jarvi  2004  Simsällskapet Iden    35.39        1:15.12   
81  Cornelia Hökmark  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    35.50        1:15.20   
82  Thea Bolander  2003  Malmö Kappsimningsklubb    35.62        1:15.47   
83  Kay Skarp  2002  Malmö Kappsimningsklubb    35.64        1:15.85   
84  Sigrid Lundström  2003  Karlshamns Simklubb    35.67        1:15.97   
85  Felicia Sjöström  2002  Malmö Kappsimningsklubb    36.67        1:16.67   
86  Fanny Moreau  2003  Landskrona Simsällskap    36.73        1:17.37   
87  Hanna Johansson  2004  Malmö Kappsimningsklubb    37.13        1:17.55   
88  Lovisa Yngvesson  2004  Simklubben Sydsim    37.15        1:18.61   
89  Emi Prior  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    38.21        1:20.45   
90  Lina Malmgren  2004  Simklubben Ran    38.49        1:20.72   
91  Rebecka Ungureanu  2004  Bromöllaortens Simsällskap    38.37        1:21.24   
92  Matilda Persson  2004  Malmö Kappsimningsklubb    39.48        1:22.77   
93  Anna Melgar  2004  Ystads Simsällskap    39.81        1:22.85   
94  Lova Flemming  2004  Simklubben Sydsim    43.62        1:26.91   
95  Emelie Thern  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    42.17        1:28.09   
96  Rakel Johannisson  2004  Simklubben Sydsim    45.55        1:34.71   
97  Kajsa Sjöström Andersson  2004  Simklubben Ran    49.64        1:48.76   
Elina Kazarian  2003  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
Elna Jepsson  2002  Simklubben Ran            DNS   
Elsa Assarsson  2001  Landskrona Simsällskap            DNS   
Nina Andersson-Wulf  2001  Vellinge-Näsets Simklubb            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  23 september 2017 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  12:30 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sparbanken Skåne Cup    Utskriftsdatum  23 september 2017   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  12:55   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2017         
 
 
Gren 22, 100m Frisim Herrar, Finaler 12 år 
Sponsor: Room Expo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Seth Nillund  2005  Malmö Kappsimningsklubb    31.85        1:05.93   
Aram Kazarian  2005  Malmö Kappsimningsklubb    31.60        1:06.34   
Daniel Choinski Nielsen  2005  Trelleborg Sim    31.58        1:07.39   
Bill Beckman  2005  Malmö Kappsimningsklubb    32.01        1:07.45   
Isaac Barrett  2005  Vellinge-Näsets Simklubb    32.15        1:07.71   
Jonathan Ravn Rehnström  2005  Trelleborg Sim    33.57        1:10.76   
Gabriel Hachem  2005  Simklubben Ran    34.78        1:11.14   
Ludvig Hoff  2005  Landskrona Simsällskap    34.15        1:11.31   
Hannes Palmgren  2005  Simklubben Sydsim    34.66        1:12.79   
10  Berkay Isik  2005  Malmö Kappsimningsklubb    34.86        1:14.07   
11  Gustav Bach  2005  Simklubben Ran    36.37        1:15.05   
12  Kim Larsson  2005  Simklubben Ran    36.63        1:15.53   
13  Mustapha Hariri  2005  Simklubben Ran    36.24        1:16.68   
14  Hadi Hariri  2005  Simklubben Ran    37.00        1:16.74   
15  Oliver Madsen  2005  Malmö Kappsimningsklubb    36.61        1:17.59   
15  Yaser Sultan  2005  Simklubben Ran    37.83        1:17.59   
17  Ahmad Alhaj  2005  Simklubben Ran    37.56        1:17.60   
18  Erik Komstedt  2005  Simklubben Sydsim    36.79        1:18.89   
19  Stefan Bondzic-Rasic  2005  Vellinge-Näsets Simklubb    39.11        1:21.13   
20  Jannes Krüger  2005  Malmö Kappsimningsklubb    39.32        1:21.34   
21  Malte Persson  2005  Malmö Kappsimningsklubb    38.48        1:22.61   
22  Alexander Silow  2005  Ystads Simsällskap    40.18        1:26.80   
23  Metin Salih  2005  Malmö Kappsimningsklubb    41.18        1:27.60   
24  Dennis Henriksson  2005  Simsällskapet Iden    45.58        1:36.73   
25  Theodor Fought  2005  Vellinge-Näsets Simklubb    43.74        1:39.89   
26  Kevin Andersson  2005  Simklubben Ran    50.89        1:46.33   
Casper Kristensen  2005  Simsällskapet Iden            DNS   
Anton Liebenhagen  2005  Landskrona Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 22, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 - 99 år 
Sponsor: Room Expo 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Mattias Carlsson  1990  Malmö Kappsimningsklubb    24.60        50.22   
Eric Hinderup  1998  Malmö Kappsimningsklubb    25.06        51.60   
Linus Kahl  2001  Wisby Simsällskap    25.74        53.30   
Mattias Rydqvist  2000  Trelleborg Sim    25.94        54.39   
Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap    26.10        54.50   
Richard Berg  1998  Simklubben Ran    26.12        54.55   
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    26.32        54.97   
Jens Christiansen  2001  Simklubben Sydsim    26.57        55.09   
Anders Ludvigsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    26.41        55.20   
10  Primus Olsson  2000  Malmö Kappsimningsklubb    26.50        55.35   
11  Lukas Patzer  2002  Malmö Kappsimningsklubb    26.73        56.34   
12  Carl Gerstenfeld  2002  Malmö Kappsimningsklubb    27.06        56.84   
13  Dennie Halilovic  2002  Simklubben Sydsim    27.18        57.09   
13  Sten Ludvigsson  1998  Malmö Kappsimningsklubb    27.53        57.09   
15  Robin Falk  2001  Malmö Kappsimningsklubb    27.68        57.19   
16  Sebastian Lundgren  1999  Ystads Simsällskap    27.39        57.26   
17  Filip Hinderup  2001  Malmö Kappsimningsklubb    27.73        57.55   
18  Daniel Lindkvist  2000  Trelleborg Sim    27.74        57.70   
19  Erik Stoltz  1998  Ystads Simsällskap    27.25        57.77   
20  Philip Stenberg  2001  Malmö Kappsimningsklubb    27.84        57.81   
21  Axel Andrén  2001  Malmö Kappsimningsklubb    28.06        57.96   
22  Christoffer Dellhede  2001  Landskrona Simsällskap    27.44        57.99   
23  Hugo Stenskepp  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    27.39        58.31   
24  Lucas Lindblom  2000  Landskrona Simsällskap    27.41        58.48   
25  Tim Hagerström  1999  Malmö Kappsimningsklubb    27.54        58.61   
26  Lucas Örmon  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    28.04        58.62   
27  Vilhelm Andersson  2002  Simklubben Sydsim    27.79        58.83   
28  Jacob El Mokri  2001  Kristianstads SLS    27.94        59.36   
29  Emil Jespersen  2001  Ystads Simsällskap    28.21        59.46   
30  Markus Rydgren  2003  Landskrona Simsällskap    28.52        59.99   
31  Joel Johnsson  2000  Kristianstads SLS    29.12        1:00.14   
32  Albert Gudermanis  2000  Simklubben Ran    28.80        1:00.30   
33  Viktor Hansson  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    29.20        1:00.68   
34  Carl Ewertz  2002  Malmö Kappsimningsklubb    29.30        1:00.74   
35  Arvid Scott  2001  Malmö Kappsimningsklubb    29.05        1:00.77   
36  Johan Norén  1986  Landskrona Simsällskap    28.91        1:01.25   
37  Casper Svärd  2001  Landskrona Simsällskap    28.96        1:01.34   
38  Jonathan Fröjd  2004  Simklubben Sydsim    29.64        1:01.40   
39  Douglas Thulin Ahlström  2001  Simklubben Ran    29.44        1:01.53   
40  Jacob Baxmann  2003  Malmö Kappsimningsklubb    29.60        1:01.56   
41  Emil Svensson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    29.49        1:01.82   
42  Oscar Nordström  2003  Kiviks Simklubb    29.32        1:01.98   
43  Tim Petersson  1999  Landskrona Simsällskap    29.45        1:02.17   
44  Leo Spogardh  2004  Karlshamns Simklubb    30.06        1:02.35   
45  Jonathan Seanderdahl  2002  Simklubben Sydsim    30.17        1:02.42   
46  Samuel Schildt  2000  Malmö Kappsimningsklubb    29.87        1:02.65   
47  Eskil Ramäng  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    30.31        1:02.71   
48  Douglas Romare  2001  Malmö Kappsimningsklubb    29.93        1:02.78   
49  Oliver Pavkovic  2001  Kristianstads SLS    30.51        1:03.19   
50  Dzevad Celikovic  2001  Landskrona Simsällskap    29.52        1:03.43   
51  Jonatan Holmquist  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    30.15        1:03.47   
52  Tobias Ranevi  1999  Simklubben Lödde    29.91        1:03.79   
53  Jesper Hansson  1998  Trelleborg Sim    30.75        1:03.92   
54  Arvid Axelsson  2003  Simklubben Ran    30.77        1:04.09   
55  William Johansen  2002  Simklubben Ran    30.15        1:04.20   
56  Alexander Kulagowski  2002  Malmö Kappsimningsklubb    31.02        1:04.31   
57  Gabriel Olsson  2004  Trelleborg Sim    30.80        1:04.42   
58  Jesper Ring  2003  Landskrona Simsällskap    30.08        1:04.51   
59  Svante Vilhelmsson  2003  Malmö Kappsimningsklubb    31.42        1:04.60   
60  Linus Hiltonsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    30.44        1:04.81   
61  Petter Jörud  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    31.37        1:04.90   
62  Max Ringström  2004  Trelleborg Sim    30.90        1:05.33   
63  Ludvig Romare  2004  Malmö Kappsimningsklubb    31.79        1:05.65   
64  Philip Primetta  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    31.62        1:06.47   
65  David Olofsson  2004  Simklubben Sydsim    31.61        1:06.49   
66  Adrian Spogardh  2004  Karlshamns Simklubb    31.66        1:06.97   
67  Jesper Franzén  2002  Simklubben Sydsim    32.04        1:06.99   
68  Erik Olsson  2002  Trelleborg Sim    31.90        1:07.13   
69  Mohamad Hariri  2002  Simklubben Ran    32.40        1:07.17   
70  Noel Ahlbin  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    32.06        1:07.32   
71  Isak Klamming  2003  Ystads Simsällskap    32.36        1:08.40   
72  Pavli Rafael  2002  Simklubben Ran    33.80        1:09.56   
73  Hugo Stoltz  2004  Ystads Simsällskap    33.48        1:10.06   
74  David Li Shi Jun  2003  Simklubben Ran    33.95        1:10.64   
75  Ugnius Melieska  2004  Ystads Simsällskap    33.62        1:10.80   
76  Jakob Kristersson  2003  Simsällskapet Iden    33.46        1:10.93   
77  Leith Al-Sheesh  2003  Malmö Kappsimningsklubb    34.87        1:13.65   
78  Alexander Nyhlén  2003  Malmö Kappsimningsklubb    35.52        1:13.68   
79  Chengyue Li  2004  Simklubben Ran    35.68        1:13.81   
80  Alve Helmersson  2003  Föreningen Österlen Sim    34.89        1:13.99   
81  Rasmus Pedersen  2003  Landskrona Simsällskap    34.98        1:15.16   
82  James Nguyen  2001  Kristianstads SLS    35.27        1:15.62   
83  Melvin Andersson  2003  Simklubben Sydsim    37.05        1:18.85   
84  Ossian Lundholm  2004  Ystads Simsällskap    37.66        1:20.50   
85  Viggo Thomsen  2004  Landskrona Simsällskap    37.35        1:20.56   
86  Daniel Novosel  2002  Simklubben Sydsim    38.20        1:21.99   
87  Marcus Riis  2004  Ystads Simsällskap    38.29        1:23.20   
Ahmed Sadoon  2002  Kristianstads SLS            DNS   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  23 september 2017 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  12:55 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sparbanken Skåne Cup    Utskriftsdatum  23 september 2017   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  13:04   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2017         
 
 
Gren 23, 100m Frisim Damer, Finaler 11 år 
Sponsor: Contentus Förvaltnings AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Moa Ekberg  2006  Landskrona Simsällskap    35.80        1:13.89   
My Pettersson  2006  Landskrona Simsällskap    36.38        1:15.94   
Felicia Leo  2006  Ystads Simsällskap    37.71        1:17.99   
Yasmine Strandh  2006  Landskrona Simsällskap    37.75        1:18.37   
Julia Primetta  2006  Vellinge-Näsets Simklubb    37.72        1:19.46   
Maja Jensen  2006  Landskrona Simsällskap    39.15        1:19.90   
Ajla Causevic  2006  Vellinge-Näsets Simklubb    38.18        1:20.45   
Elize Jönsson  2006  Ystads Simsällskap    38.47        1:20.85   
Emma Hubred  2006  Malmö Kappsimningsklubb    39.03        1:21.10   
10  Hannah Nilsson  2006  Ystads Simsällskap    40.49        1:24.55   
11  Hedda Baxman  2006  Malmö Kappsimningsklubb    40.30        1:25.99   
12  Olivia Malmborg  2006  Ystads Simsällskap    42.99        1:27.76   
13  Thowe Eliasson  2006  Landskrona Simsällskap    42.69        1:28.97   
14  Sabina Husic  2006  Malmö Kappsimningsklubb    42.23        1:30.44   
15  Sarah Fransson  2006  Malmö Kappsimningsklubb    42.36        1:30.60   
16  Vega Mårtensson  2006  Simklubben Ran    44.17        1:31.60   
17  Maja Rödin  2006  Vellinge-Näsets Simklubb    44.39        1:31.85   
18  Linnea Mårtensson  2006  Landskrona Simsällskap    41.83        1:32.59   
19  Miki Prior  2006  Vellinge-Näsets Simklubb    44.07        1:33.24   
20  Ella Vroland  2006  Malmö Kappsimningsklubb    43.41        1:33.32   
21  Lisa Harde  2006  Simklubben Ran    44.76        1:36.11   
22  Vilma Gajmark  2006  Malmö Kappsimningsklubb    46.52        1:36.42   
23  Thea Möller  2006  Simklubben Ran    44.99        1:37.52   
24  Hanna Svensson  2006  Landskrona Simsällskap    46.73        1:37.67   
25  Julia Palm  2006  Landskrona Simsällskap    50.01        1:45.58   
26  Tindra Karlsson  2006  Ystads Simsällskap    52.07        1:47.77   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  23 september 2017 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  13:04 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 24 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sparbanken Skåne Cup    Utskriftsdatum  23 september 2017   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  13:17   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2017         
 
 
Gren 24, 100m Frisim Herrar, Finaler 11 år 
Sponsor: Eckerlunds Kläder 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jonatan Bååth  2006  Trelleborg Sim    37.29        1:19.09   
Davit Causevic  2006  Vellinge-Näsets Simklubb    38.44        1:22.08   
Alex Jönsson  2006  Malmö Kappsimningsklubb    38.46        1:22.62   
William Madsen  2006  Simklubben Ran    40.64        1:23.76   
Axel Bech  2006  Malmö Kappsimningsklubb    40.59        1:25.43   
Nikolas Koumbaros  2006  Simklubben Ran    41.05        1:26.34   
Carl-Magnus Källkvist  2006  Vellinge-Näsets Simklubb    41.34        1:27.04   
Theo Karlsson  2006  Simsällskapet Iden    41.82        1:27.11   
Andrey Vozhzhov  2006  Malmö Kappsimningsklubb    40.96        1:27.70   
10  Emil Hjalmarsson  2006  Simklubben Ran    43.44        1:31.70   
11  Hugo Sörum  2006  Malmö Kappsimningsklubb    45.26        1:34.73   
12  Elliott Sommarström  2006  Malmö Kappsimningsklubb    44.00        1:37.58   
13  Eray Ölcer  2006  Malmö Kappsimningsklubb    44.89        1:40.15   
14  Geri Paci  2006  Simklubben Ran    50.73        1:48.92   
Arman Zembo  2006  Landskrona Simsällskap            DNS   
Edmond Heset Neziri  2006  Malmö Kappsimningsklubb            DNS   
Ashkan Alyasvand  2006  Malmö Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.26.00  Utskriftsdatum  23 september 2017 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  13:17 
 
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Sparbanken Skåne Cup    Utskriftsdatum  23 september 2017   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  13:27   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  22 september 2017         
 
 
Gren 25, 200m Ryggsim Damer, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: S.Anderssons Rör AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Viktoria Dellhede  2003  Landskrona Simsällskap    33.15  1:08.88  1:45.81    2:21.12   
Emma Vileus  2001  Malmö Kappsimningsklubb    33.69  1:10.35  1:48.00    2:24.80   
Anna Grahovac  1999  Malmö Kappsimningsklubb    34.74  1:12.05  1:49.82    2:27.43   
Isabella Lagnerup  2000  Simklubben Sydsim    35.33  1:12.65  1:50.50    2:27.90   
Matilda Hoff  2003  Landskrona Simsällskap    35.88  1:14.04  1:52.57    2:30.28   
Emma Persson  1999  Simklubben Lödde    34.93  1:13.33  1:51.72    2:30.35   
Mollie Morfelt  2003  Malmö Kappsimningsklubb    35.81  1:14.56  1:53.29    2:31.67   
Lovisa Bjurnemark  2003  Malmö Kappsimningsklubb    35.39  1:13.52  1:53.00    2:31.85   
Olivia Jarl Halvarsson  2003  Kristianstads SLS    36.54  1:15.15  1:54.50    2:32.37   
10  Elin Johannesson  1999  Landskrona Simsällskap    35.92  1:14.84  1:54.77    2:33.03   
11  Johanna Andersson  2002  Malmö Kappsimningsklubb    37.09  1:16.61  1:55.97    2:34.91   
12  Annie Thulin  2003  Kristianstads SLS    36.16  1:15.37  1:55.76    2:35.18   
13  Matilda Liljekvist  2004  Simklubben Sydsim    35.86  1:14.91  1:55.71    2:35.83   
14  Wilma Rundblad  2003  Landskrona Simsällskap    37.14