2019-10-15   20:35:38
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Jubileumstävling 2016, Öviksracet

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Jubileumstävling    Utskriftsdatum  02 december 2016   
  Tävlingsort  Örnsköldsvik    Utskriftstid  19:11   
  Arrangör  Örnsköldsviks allmänna simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2016         
 
 
Gren 1, 400m Medley Damer, Finaler 15 - 99 år 
Sponsor: Bergom Gård 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Cornelia Norén-Vosfeldt  2001  Härnösands Simsällskap    1:17.11  2:46.03  4:23.14    5:42.36   
Wilma Henriksson  2001  Höga Kustens Simsällskap    1:20.46  2:54.06  4:30.07    5:52.74   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  02 december 2016 
Licensierad till: Örnsköldsviks Allmänna SS  Utskriftstid  19:11 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Jubileumstävling    Utskriftsdatum  02 december 2016   
  Tävlingsort  Örnsköldsvik    Utskriftstid  19:16   
  Arrangör  Örnsköldsviks allmänna simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2016         
 
 
Gren 2, 400m Medley Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Bergströms Rökeri 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Peter Sundström  2002  Umeå Simsällskap            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  02 december 2016 
Licensierad till: Örnsköldsviks Allmänna SS  Utskriftstid  19:16 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Jubileumstävling    Utskriftsdatum  02 december 2016   
  Tävlingsort  Örnsköldsvik    Utskriftstid  19:46   
  Arrangör  Örnsköldsviks allmänna simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2016         
 
 
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Coop Forum 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Astrid Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    1:13.07  2:30.44  3:48.65  5:06.71  10:14.61   
          6:24.31  7:40.94  8:58.98       
Isa Forsberg  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap    1:13.27  2:34.04  3:56.46  5:20.69  10:51.79   
          6:44.37  8:07.65  9:31.63       
Hedda Ferm  2002  Umeå Simsällskap    1:17.09  2:39.50  4:03.45  5:27.25  11:00.29   
          6:50.66  8:15.39  10:39.81       
Isolde Svedjeland  2002  Umeå Simsällskap    1:16.79  2:40.96  4:07.05  5:33.61  11:17.62   
          7:00.20  8:26.85  9:53.87       
Ella Barnoin  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    1:19.83  2:49.05  4:19.98  5:49.06  11:34.91   
          7:17.07  8:44.19  10:11.61       
Alice Moberg  2003  Höga Kustens Simsällskap    1:18.58  2:48.11  4:19.22  5:50.00  11:51.09   
          7:23.00  8:53.59  10:25.34       
                     
 
Gren 3, 800m Frisim Damer, Finaler 15 - 99 år 
Sponsor: Coop Forum 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Martina Dahlbom  1998  Härnösands Simsällskap    1:16.60  2:41.46  4:07.27  5:33.54  11:11.62   
          6:59.65  8:25.62  9:49.51       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  02 december 2016 
Licensierad till: Örnsköldsviks Allmänna SS  Utskriftstid  19:46 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Jubileumstävling    Utskriftsdatum  02 december 2016   
  Tävlingsort  Örnsköldsvik    Utskriftstid  20:05   
  Arrangör  Örnsköldsviks allmänna simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2016         
 
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Sekab 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Oskar Albinsson  2003  Umeå Simsällskap    1:12.78  2:32.25  3:53.47  5:14.26  10:35.99   
          6:35.35  7:56.37  9:16.71       
David Sundström  2003  Umeå Simsällskap    1:24.17  2:58.27  4:33.15  6:08.66  12:28.27   
          7:44.03  9:20.38  10:55.44       
                     
 
Gren 4, 800m Frisim Herrar, Finaler 15 - 99 år 
Sponsor: Sekab 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Anton Boström  2001  Njurunda Simsällskap    1:06.63  2:21.00  3:35.47  4:48.96  9:40.79   
          6:02.95  7:17.42  8:31.03       
David Störzenberg  1996  IKSU Simning    1:12.58  2:33.82  3:57.63  5:22.52  10:47.81   
          6:44.73  8:07.78  9:31.06       
Jonatan Urpiala  1994  IKSU Simning    1:15.94  2:38.02  4:01.89  5:25.64  10:50.59   
          6:47.35  8:09.45  9:31.41       
Lars Mattson  1968  IKSU Simning            DNS   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  02 december 2016 
Licensierad till: Örnsköldsviks Allmänna SS  Utskriftstid  20:05 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Jubileumstävling    Utskriftsdatum  02 december 2016   
  Tävlingsort  Örnsköldsvik    Utskriftstid  20:05   
  Arrangör  Örnsköldsviks allmänna simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2016         
 
 
Gren 5, Extralopp, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Sekab 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erik Fahlander  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS    50.34  1:49.40  2:46.71    3:38.07   
                     
 
Gren 5, Extralopp, Finaler 15 - 99 år 
Sponsor: Sekab 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Tove Wikström  2001  Härnösands Simsällskap    38.30  1:23.51  2:10.67    2:57.13   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  02 december 2016 
Licensierad till: Örnsköldsviks Allmänna SS  Utskriftstid  20:05 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Jubileumstävling    Utskriftsdatum  03 december 2016   
  Tävlingsort  Örnsköldsvik    Utskriftstid  11:21   
  Arrangör  Örnsköldsviks allmänna simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2016         
 
 
Gren 6, 50m Ryggsim Damer, Finaler 10 år och yngre 
Sponsor: Sekab 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Olivia Ericson  2006  Sundsvalls Simsällskap            44.06   
Nike Norlander  2007  Sundsvalls Simsällskap            44.33   
Isa Ekbladh  2006  Sundsvalls Simsällskap            47.33   
Kajsa Burman  2007  Sundsvalls Simsällskap            47.82   
Myrna Gidlund  2006  Höga Kustens Simsällskap            48.74   
Ida Hällman  2007  IKSU Simning            49.13   
Vera Wall  2006  Umeå Simsällskap            49.58   
Tyra Wickman  2006  Umeå Simsällskap            50.13   
Tuva Lindvall  2006  Umeå Simsällskap            50.65   
10  Alma Bäckström  2006  IKSU Simning            50.91   
11  Linnea Olsén  2007  Örnsköldsviks Allmänna SS            51.11   
12  Linnea Sjöberg  2006  Härnösands Simsällskap            51.82   
13  Alva Sjödin  2006  Sundsvalls Simsällskap            52.46   
14  Alva Norgren  2006  Sundsvalls Simsällskap            53.65   
15  Amelia Walterstad  2006  Sundsvalls Simsällskap            54.23   
16  Freja Engström  2007  Sollefteå Allmänna Simsällskap            55.00   
17  Wilma Eriksson  2007  Kramfors-Alliansen            55.99   
18  Alice Södervall  2007  Sundsvalls Simsällskap            58.00   
19  Engla Westman  2006  IKSU Simning            58.05   
20  Elsa Åström  2006  Umeå Simsällskap            1:01.69   
Ida Vändin  2006  IKSU Simning            DSQ   
Julia Hellström  2006  Umeå Simsällskap            DSQ   
Majken Gidlund  2008  Höga Kustens Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 6, 50m Ryggsim Damer, Finaler 11 - 12 år 
Sponsor: Sekab 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Linn Söderberg  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap            33.83   
Nova Norlander  2004  Sundsvalls Simsällskap            36.45   
Tyra Strömbom  2004  Hudiksvalls Simsällskap            37.57   
Anja Lind  2004  Härnösands Simsällskap            38.12   
Lena Svedberg  2004  Sundsvalls Simsällskap            39.48   
Moa Eriksson  2004  Kramfors-Alliansen            40.45   
Lilly Cramer Johnsson  2005  Umeå Simsällskap            40.83   
Ella Kretz  2004  Kramfors-Alliansen            40.97   
Agnes Pettersson  2004  Sundsvalls Simsällskap            41.84   
10  Agnes Jonasson  2005  Hudiksvalls Simsällskap            41.91   
11  Isabelle Åström  2004  Timrå Simklubb            42.60   
12  Vilma Fagerström  2005  IKSU Simning            42.99   
13  Emilia Sponseller  2005  Umeå Simsällskap            43.05   
14  Alvina Hardegård  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            43.13   
15  Ida Eriksson  2005  Härnösands Simsällskap            43.15   
16  Linnea Engström  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap            43.54   
17  Agnes Frestadius  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            43.82   
18  Moa Berglund  2004  Härnösands Simsällskap            43.86   
19  Ella Heed  2005  Härnösands Simsällskap            44.02   
20  Elvira Engblom  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            44.19   
21  Agnes Landfors  2004  Örnsköldsviks Allmänna SS            44.28   
22  Alva Andersson  2005  Härnösands Simsällskap            44.65   
23  Elin Lindkvist  2004  Sundsvalls Simsällskap            45.53   
24  Tyra Östberg  2004  Umeå Simsällskap            45.86   
25  Saga Hållander  2004  Höga Kustens Simsällskap            45.89   
26  Agnes Burman  2004  Sundsvalls Simsällskap            46.27   
27  Therese Skoglund  2005  Dorotea IF            47.28   
28  Livia Hofmann  2005  Timrå Simklubb            47.54   
29  Alva Lövström  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            48.09   
30  Tindra Westerlind  2004  Örnsköldsviks Allmänna SS            48.27   
31  Ester Söderlind  2004  Björna Idrottsförening            49.16   
32  Cornelia Asplund  2005  Timrå Simklubb            49.72   
33  Nellie Karlsson  2005  Kramfors-Alliansen            50.98   
34  Linnea Jansson  2005  Timrå Simklubb            51.31   
35  Signe Domeij  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            53.80   
36  Mathilda Zemgals  2004  Örnsköldsviks Allmänna SS            54.35   
37  Saga Lindqvist  2005  Umeå Simsällskap            56.51   
38  Amanda Carlzén  2005  Timrå Simklubb            58.40   
Edit Fahlgren  2004  IKSU Simning            DSQ   
Jenny Ahlgren  2004  Hörnefors Idrottsförening            DSQ   
Mia Suorsa  2004  Hörnefors Idrottsförening            DSQ   
Vilja Norberg  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 6, 50m Ryggsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Sekab 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Isabel Åhrström  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            34.56   
Linn Strömberg  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            35.14   
Elina Lehtinen  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            35.21   
Tindra Olavi  2003  Timrå Simklubb            36.14   
Ingrid Sälg  2002  Umeå Simsällskap            36.71   
Tindra Norling  2003  Umeå Simsällskap            37.03   
Agnes Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap            37.45   
Karin Hallén  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            37.64   
Isa Forsberg  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap            37.80   
10  Nellie Luthman  2002  Umeå Simsällskap            38.25   
11  Ella Barnoin  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            38.95   
12  Tilde Sandin  2002  Umeå Simsällskap            39.11   
13  Sandra Nilsson  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            39.37   
14  Lotta Larsson Wermelin  2002  Njurunda Simsällskap            39.46   
15  Lea Edvardsson  2003  Umeå Simsällskap            39.56   
16  Ella Hietala  2003  Umeå Simsällskap            40.06   
17  Maja Bostedt  2003  Härnösands Simsällskap            40.57   
18  Hedda Ferm  2002  Umeå Simsällskap            41.23   
19  Elina Gullehag  2002  IKSU Simning            41.28   
20  Ella Ulander  2003  Björna Idrottsförening            41.30   
21  Emelie Ohlin  2003  Umeå Simsällskap            41.53   
22  Emma Åkerlund  2003  Timrå Simklubb            42.18   
23  Elvira Ögren  2002  Umeå Simsällskap            42.57   
24  Agnes Lideskog  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            42.66   
25  Kajsa Söderlind  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            42.84   
26  Isolde Svedjeland  2002  Umeå Simsällskap            43.04   
27  Cornelia Åström  2002  Timrå Simklubb            43.41   
28  Cecilia Lind  2002  Sundsvalls Simsällskap            43.67   
29  Emelie Carlzén  2003  Timrå Simklubb            43.96   
30  Nelly Hansson  2002  Umeå Simsällskap            44.66   
31  Jonna Egelskog  2003  Umeå Simsällskap            45.18   
32  Malin Nyberg  2003  Hörnefors Idrottsförening            45.24   
33  Klara Östman  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            49.71   
Anne Biret Somby  2003  Hörnefors Idrottsförening            DSQ   
Hilma Nordenmark  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            DSQ   
                     
 
Gren 6, 50m Ryggsim Damer, Finaler 15 - 99 år 
Sponsor: Sekab 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap            33.26   
Cornelia Norén-Vosfeldt  2001  Härnösands Simsällskap            33.44   
Tove Wikström  2001  Härnösands Simsällskap            33.78   
Emmy Gulliksson  1998  Örnsköldsviks Allmänna SS            35.02   
Tova Moberg  1998  Hudiksvalls Simsällskap            35.30   
Linnea Öhlund  2001  Dorotea IF            36.30   
Emmy Sandberg  1999  IKSU Simning            36.70   
Martina Dahlbom  1998  Härnösands Simsällskap            37.94   
Linnea Lövgren  2000  Hörnefors Idrottsförening            38.37   
10  Linnea Sjöström  2001  Umeå Simsällskap            40.51   
11  Linn Lidström  2001  Umeå Simsällskap            40.64   
12  Linnea Evertsson  2001  KFUK-KFUM Kometerna            40.95   
13  Cassandra Olofsdotter  2000  Örnsköldsviks Allmänna SS            44.15   
14  Cassandra Eriksson  1999  Hörnefors Idrottsförening            44.88   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 december 2016 
Licensierad till: Örnsköldsviks Allmänna SS  Utskriftstid  11:21 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Jubileumstävling    Utskriftsdatum  03 december 2016   
  Tävlingsort  Örnsköldsvik    Utskriftstid  11:21   
  Arrangör  Örnsköldsviks allmänna simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2016         
 
 
Gren 7, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 10 år och yngre 
Sponsor: Sekab 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sebastian Pettersson  2006  Hudiksvalls Simsällskap            45.95   
Elias Gustafsson  2006  Hörnefors Idrottsförening            57.22   
Albert Björk  2006  IKSU Simning            59.12   
Marcus Hamberg  2007  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 7, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 11 - 12 år 
Sponsor: Sekab 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Iyas Kalash  2004  Umeå Simsällskap            36.62   
Felix Luthman  2004  Umeå Simsällskap            37.14   
Arvid Johansson  2004  Sundsvalls Simsällskap            38.95   
Vincent Wall  2004  Umeå Simsällskap            40.58   
Axel Södervall  2004  Sundsvalls Simsällskap            41.78   
Anton Sjödin  2004  Sundsvalls Simsällskap            45.92   
Edvin Lideskog  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            46.78   
Ville Öberg  2005  Höga Kustens Simsällskap            51.57   
Elias Gardfors  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            52.92   
10  Hubert Konopka  2005  Höga Kustens Simsällskap            53.38   
Anton Rutfors  2005  IKSU Simning            DSQ   
Calle Järvholm  2004  IKSU Simning            DSQ   
                     
 
Gren 7, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Sekab 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Eryk Do  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap            33.16   
Peter Sundström  2002  Umeå Simsällskap            35.52   
Gustaf Sandström  2003  Hudiksvalls Simsällskap            35.85   
Oskar Albinsson  2003  Umeå Simsällskap            36.14   
Hannes Wikström  2003  Härnösands Simsällskap            38.54   
Daniel Larsson  2002  Björna Idrottsförening            39.38   
Unai Izarra  2003  Umeå Simsällskap            42.15   
Anton Sölveskog  2003  Hudiksvalls Simsällskap            42.40   
David Sundström  2003  Umeå Simsällskap            43.52   
10  Adam Lagerqvist  2003  IKSU Simning            43.66   
11  Henrik Lidström  2003  Umeå Simsällskap            45.91   
12  Jonathan Olsson  2003  Dorotea IF            47.88   
                     
 
Gren 7, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 15 - 99 år 
Sponsor: Sekab 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap            28.60   
Anton Boström  2001  Njurunda Simsällskap            31.22   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 december 2016 
Licensierad till: Örnsköldsviks Allmänna SS  Utskriftstid  11:21 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Jubileumstävling    Utskriftsdatum  03 december 2016   
  Tävlingsort  Örnsköldsvik    Utskriftstid  11:21   
  Arrangör  Örnsköldsviks allmänna simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2016         
 
 
Gren 8, 200m Frisim Damer, Finaler 11 - 12 år 
Sponsor: Team Sportia 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Amanda Jonasson  2004  Hudiksvalls Simsällskap    34.89  1:13.90  1:53.76    2:32.86   
Lena Svedberg  2004  Sundsvalls Simsällskap    37.49  1:18.84  2:02.11    2:40.91   
Anja Lind  2004  Härnösands Simsällskap    39.09  1:22.95  2:07.50    2:48.95   
Ella Kretz  2004  Kramfors-Alliansen    40.61  1:26.28  2:11.60    2:53.75   
Agnes Frestadius  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap    38.70  1:25.82  2:13.48    3:00.40   
Ida Eriksson  2005  Härnösands Simsällskap    41.01  1:28.75  2:16.71    3:01.20   
Moa Berglund  2004  Härnösands Simsällskap    43.05  1:31.50  2:20.97    3:05.24   
Linnea Engström  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap    42.56  1:30.67  2:20.18    3:05.62   
Lilly Cramer Johnsson  2005  Umeå Simsällskap    40.09  1:29.79  2:19.10    3:07.26   
10  Alva Andersson  2005  Härnösands Simsällskap    42.57  1:31.49  2:21.71    3:10.99   
11  Alva Lövström  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap    44.25  1:38.25  2:33.89    3:22.09   
12  Signe Domeij  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap    51.90  1:51.57  2:52.71    3:51.62   
Ella Heed  2005  Härnösands Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 8, 200m Frisim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Team Sportia 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ingrid Sälg  2002  Umeå Simsällskap    32.63  1:07.88  1:43.98    2:20.70   
Astrid Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    33.79  1:11.41  1:49.88    2:28.28   
Agnes Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    36.00  1:15.21  1:54.82    2:32.49   
Isa Forsberg  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap    34.18  1:13.23  1:53.59    2:33.06   
Lotta Larsson Wermelin  2002  Njurunda Simsällskap    34.86  1:13.41  1:53.96    2:34.58   
Hedda Ferm  2002  Umeå Simsällskap    38.07  1:19.08  1:59.58    2:37.76   
Isolde Svedjeland  2002  Umeå Simsällskap    36.01  1:16.73  1:59.02    2:39.26   
Tilde Sandin  2002  Umeå Simsällskap    36.36  1:16.80  1:59.44    2:40.37   
Alice Moberg  2003  Höga Kustens Simsällskap    35.02  1:16.10  1:59.44    2:40.42   
10  Tindra Olavi  2003  Timrå Simklubb    36.68  1:17.76  2:00.57    2:41.53   
11  Sandra Nilsson  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS    37.28  1:19.15  2:03.57    2:46.68   
12  Cecilia Lind  2002  Sundsvalls Simsällskap    37.89  1:21.82  2:07.62    2:52.08   
13  Klara Östman  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    43.91  1:35.31  2:31.22    3:22.91   
Emelie Carlzén  2003  Timrå Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 8, 200m Frisim Damer, Finaler 15 - 99 år 
Sponsor: Team Sportia 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lisa Drugge  2001  Umeå Simsällskap    32.71  1:09.72  1:47.16    2:23.76   
Maja Jakobsson  2000  Njurunda Simsällskap    32.95  1:09.29  1:47.27    2:25.09   
Wilma Henriksson  2001  Höga Kustens Simsällskap    32.97  1:11.19  1:50.20    2:28.69   
Olivia Lindgren  1999  KFUK-KFUM Kometerna    33.87  1:12.07  1:51.60    2:31.40   
Sara Persson  2001  Härnösands Simsällskap    38.63  1:21.30  2:05.92    2:50.55   
Linn Lidström  2001  Umeå Simsällskap    40.10  1:24.68  2:10.50    2:55.40   
Cassandra Eriksson  1999  Hörnefors Idrottsförening    42.48  1:30.43  2:22.28    3:14.54   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 december 2016 
Licensierad till: Örnsköldsviks Allmänna SS  Utskriftstid  11:21 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Jubileumstävling    Utskriftsdatum  03 december 2016   
  Tävlingsort  Örnsköldsvik    Utskriftstid  11:21   
  Arrangör  Örnsköldsviks allmänna simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2016         
 
 
Gren 9, 200m Frisim Herrar, Finaler 11 - 12 år 
Sponsor: Bravida 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Iyas Kalash  2004  Umeå Simsällskap    34.22  1:13.57  1:53.93    2:30.63   
Axel Södervall  2004  Sundsvalls Simsällskap    36.97  1:18.17  2:00.32    2:39.83   
Vincent Wall  2004  Umeå Simsällskap    39.52  1:22.81  2:06.13    2:47.27   
Tor Hofmann  2004  Timrå Simklubb    37.97  1:22.35  2:06.25    2:48.49   
                     
 
Gren 9, 200m Frisim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Bravida 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Oskar Albinsson  2003  Umeå Simsällskap    33.39  1:10.43  1:48.55    2:25.62   
Hannes Wikström  2003  Härnösands Simsällskap    35.10  1:13.88  1:54.47    2:32.22   
Ståle Danemyr  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    35.11  1:14.97  1:56.92    2:37.54   
Karl Fällman  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    34.35  1:16.46  2:01.17    2:39.98   
Peter Sundström  2002  Umeå Simsällskap    33.67  1:14.33  1:58.24    2:41.74   
Henrik Lidström  2003  Umeå Simsällskap    38.73  1:22.26  2:07.16    2:50.48   
Unai Izarra  2003  Umeå Simsällskap    39.75  1:26.26  2:11.72    2:55.63   
                     
 
Gren 9, 200m Frisim Herrar, Finaler 15 - 99 år 
Sponsor: Bravida 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    26.92  59.48  1:34.09    2:08.90   
Anton Boström  2001  Njurunda Simsällskap    29.14  1:02.16  1:36.87    2:09.93   
Maximilian Schmitt-Egenolf  2001  Umeå Simsällskap    34.90  1:21.69  2:22.67    3:23.01   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 december 2016 
Licensierad till: Örnsköldsviks Allmänna SS  Utskriftstid  11:21 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Jubileumstävling    Utskriftsdatum  03 december 2016   
  Tävlingsort  Örnsköldsvik    Utskriftstid  11:22   
  Arrangör  Örnsköldsviks allmänna simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2016         
 
 
Gren 10, 25m Frisim Damer, Finaler 10 år och yngre 
Sponsor: Bravida 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Olivia Ericson  2006  Sundsvalls Simsällskap            16.44   
Nike Norlander  2007  Sundsvalls Simsällskap            16.94   
Tyra Wickman  2006  Umeå Simsällskap            17.51   
Kajsa Burman  2007  Sundsvalls Simsällskap            18.36   
Isa Ekbladh  2006  Sundsvalls Simsällskap            18.55   
Linnea Sjöberg  2006  Härnösands Simsällskap            18.57   
Alva Norgren  2006  Sundsvalls Simsällskap            18.66   
Tuva Lindvall  2006  Umeå Simsällskap            19.25   
Alva Sjödin  2006  Sundsvalls Simsällskap            19.51   
10  Ida Hällman  2007  IKSU Simning            19.67   
11  Wilma Eriksson  2007  Kramfors-Alliansen            19.84   
12  Amelia Walterstad  2006  Sundsvalls Simsällskap            20.17   
13  Alice Södervall  2007  Sundsvalls Simsällskap            20.56   
14  Julia Hellström  2006  Umeå Simsällskap            20.69   
15  Embla Lidén  2008  KFUK-KFUM Kometerna            22.44   
16  Elsa Åström  2006  Umeå Simsällskap            22.75   
17  Linnea Olsén  2007  Örnsköldsviks Allmänna SS            23.08   
18  Engla Westman  2006  IKSU Simning            23.17   
19  Freja Engström  2007  Sollefteå Allmänna Simsällskap            23.96   
20  Wilma Nordin  2007  Höga Kustens Simsällskap            24.86   
21  Nike Bogseth  2007  Hörnefors Idrottsförening            25.18   
22  Majken Gidlund  2008  Höga Kustens Simsällskap            27.08   
Alma Bäckström  2006  IKSU Simning            DSQ   
Elsa Lövgren  2006  Hörnefors Idrottsförening            DSQ   
Milla Vestberg  2006  Höga Kustens Simsällskap            DSQ   
Myrna Gidlund  2006  Höga Kustens Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 10, 25m Frisim Damer, Finaler 11 - 12 år 
Sponsor: Bravida 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Linn Söderberg  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap            13.88   
Ella Kretz  2004  Kramfors-Alliansen            15.29   
Lena Svedberg  2004  Sundsvalls Simsällskap            15.38   
Edit Fahlgren  2004  IKSU Simning            15.42   
Vilma Fagerström  2005  IKSU Simning            15.45   
Agnes Landfors  2004  Örnsköldsviks Allmänna SS            15.54   
Moa Eriksson  2004  Kramfors-Alliansen            15.68   
Agnes Pettersson  2004  Sundsvalls Simsällskap            15.73   
Agnes Jonasson  2005  Hudiksvalls Simsällskap            16.15   
10  Agnes Frestadius  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            16.47   
11  Ester Söderlind  2004  Björna Idrottsförening            16.58   
12  Linnea Engström  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap            16.77   
13  Alvina Hardegård  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            16.81   
14  Kaisa Ervasti  2005  KFUK-KFUM Kometerna            16.93   
15  Tindra Westerlind  2004  Örnsköldsviks Allmänna SS            17.24   
16  Elvira Engblom  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            17.29   
17  Elin Lindkvist  2004  Sundsvalls Simsällskap            17.50   
18  Alva Lövström  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            17.51   
19  Agnes Burman  2004  Sundsvalls Simsällskap            17.73   
20  Nora Johansson Shelström  2005  IKSU Simning            18.09   
21  Livia Hofmann  2005  Timrå Simklubb            18.43   
22  Ellen Johansson  2004  IKSU Simning            18.47   
23  Mathilda Zemgals  2004  Örnsköldsviks Allmänna SS            18.48   
24  Jonna Hellgren  2004  IKSU Simning            18.83   
25  Maija Andersson  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            19.10   
26  Tilda Johansson  2004  IKSU Simning            19.26   
27  Nellie Karlsson  2005  Kramfors-Alliansen            19.72   
28  Signe Domeij  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            20.64   
29  Amanda Carlzén  2005  Timrå Simklubb            20.78   
30  Linnea Jansson  2005  Timrå Simklubb            21.72   
31  Mia Suorsa  2004  Hörnefors Idrottsförening            23.00   
32  Jenny Ahlgren  2004  Hörnefors Idrottsförening            24.02   
Cornelia Asplund  2005  Timrå Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 10, 25m Frisim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Bravida 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Linn Strömberg  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            13.66   
Isa Forsberg  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap            13.94   
Elina Lehtinen  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            14.32   
Ebba Vedman  2002  Höga Kustens Simsällskap            14.41   
Tindra Olavi  2003  Timrå Simklubb            14.55   
Elina Gullehag  2002  IKSU Simning            15.08   
Isabel Åhrström  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            15.18   
Nellie Karppinen  2002  IKSU Simning            15.26   
Sandra Nilsson  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            15.27   
10  Ella Barnoin  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            15.31   
11  Kajsa Söderlind  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            15.33   
12  Karin Hallén  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            15.34   
13  Ella Ulander  2003  Björna Idrottsförening            15.49   
14  Emma Åkerlund  2003  Timrå Simklubb            15.70   
15  Agnes Lideskog  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            16.03   
16  Cecilia Lind  2002  Sundsvalls Simsällskap            16.58   
17  Klara Östman  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            16.69   
18  Hilma Nordenmark  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            17.24   
19  Julia Lövgren  2002  Hörnefors Idrottsförening            17.30   
20  Malin Nyberg  2003  Hörnefors Idrottsförening            17.72   
21  Anne Biret Somby  2003  Hörnefors Idrottsförening            19.85   
                     
 
Gren 10, 25m Frisim Damer, Finaler 15 - 99 år 
Sponsor: Bravida 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emmy Sandberg  1999  IKSU Simning            13.85   
Olivia Lindgren  1999  KFUK-KFUM Kometerna            13.97   
Emmy Gulliksson  1998  Örnsköldsviks Allmänna SS            14.03   
Karoline Lundgren  2001  IKSU Simning            14.04   
Tilde Gulliksson  2001  Örnsköldsviks Allmänna SS            14.66   
Linnea Lövgren  2000  Hörnefors Idrottsförening            14.84   
Felicia Andersson  2001  KFUK-KFUM Kometerna            15.16   
Sara Nilsson  1996  IKSU Simning            15.47   
Cassandra Olofsdotter  2000  Örnsköldsviks Allmänna SS            16.34   
10  Julia Grandin  1998  KFUK-KFUM Kometerna            18.08   
Linnea Evertsson  2001  KFUK-KFUM Kometerna            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 december 2016 
Licensierad till: Örnsköldsviks Allmänna SS  Utskriftstid  11:22 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Jubileumstävling    Utskriftsdatum  03 december 2016   
  Tävlingsort  Örnsköldsvik    Utskriftstid  11:23   
  Arrangör  Örnsköldsviks allmänna simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2016         
 
 
Gren 11, 25m Frisim Herrar, Finaler 10 år och yngre 
Sponsor: Inspecta Sweden AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Marcus Hamberg  2007  Sundsvalls Simsällskap            16.37   
Sebastian Pettersson  2006  Hudiksvalls Simsällskap            17.03   
Albert Björk  2006  IKSU Simning            21.17   
Felix Lundström  2006  Örnsköldsviks Allmänna SS            22.47   
Elias Gustafsson  2006  Hörnefors Idrottsförening            24.69   
Anton Ericsson  2008  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 11, 25m Frisim Herrar, Finaler 11 - 12 år 
Sponsor: Inspecta Sweden AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Arvid Johansson  2004  Sundsvalls Simsällskap            14.76   
Axel Södervall  2004  Sundsvalls Simsällskap            15.97   
Albert Bogseth  2004  Hörnefors Idrottsförening            16.16   
Anton Nordlöf  2004  Kramfors-Alliansen            16.60   
Ville Öberg  2005  Höga Kustens Simsällskap            16.78   
Edvin Lideskog  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            16.88   
Isak Wahlström  2004  Hörnefors Idrottsförening            17.75   
Elias Gardfors  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            18.11   
Felix de Santana  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            19.18   
10  Hubert Konopka  2005  Höga Kustens Simsällskap            19.28   
11  Axel Fällman  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            19.37   
12  Calle Järvholm  2004  IKSU Simning            25.52   
Anton Sjödin  2004  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 11, 25m Frisim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Inspecta Sweden AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Eryk Do  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap            12.76   
Karl Fällman  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            13.50   
Viggo Reit  2003  Hudiksvalls Simsällskap            14.43   
Daniel Larsson  2002  Björna Idrottsförening            15.04   
Ståle Danemyr  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            15.04   
Erik Fahlander  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            15.98   
Adam Lagerqvist  2003  IKSU Simning            16.90   
Anton Brännström  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            19.20   
                     
 
Gren 11, 25m Frisim Herrar, Finaler 15 - 99 år 
Sponsor: Inspecta Sweden AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun            10.48   
Örjan Olsson  1972  IKSU Simning            13.04   
Jimie Klum  1993  IKSU Simning            13.15   
David Störzenberg  1996  IKSU Simning            13.87   
Klas Törmä  1999  Örnsköldsviks Allmänna SS            13.93   
Jonatan Urpiala  1994  IKSU Simning            14.18   
Peder Larsson  1972  IKSU Simning            14.23   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 december 2016 
Licensierad till: Örnsköldsviks Allmänna SS  Utskriftstid  11:23 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Jubileumstävling    Utskriftsdatum  03 december 2016   
  Tävlingsort  Örnsköldsvik    Utskriftstid  12:19   
  Arrangör  Örnsköldsviks allmänna simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2016         
 
 
Gren 12, 100m Bröstsim Damer, Finaler 10 år och yngre 
Sponsor: Inspecta Sweden AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nike Norlander  2007  Sundsvalls Simsällskap    49.66        1:45.17   
Linnea Sjöberg  2006  Härnösands Simsällskap    51.03        1:46.48   
Olivia Ericson  2006  Sundsvalls Simsällskap    50.88        1:46.76   
Alva Sjödin  2006  Sundsvalls Simsällskap    51.24        1:48.05   
Vera Wall  2006  Umeå Simsällskap    52.32        1:51.50   
Kajsa Burman  2007  Sundsvalls Simsällskap    55.20        1:54.26   
Tyra Wickman  2006  Umeå Simsällskap    55.22        1:55.68   
Amelia Walterstad  2006  Sundsvalls Simsällskap    57.87        1:59.30   
Milla Vestberg  2006  Höga Kustens Simsällskap    58.38        2:02.74   
10  Elsa Åström  2006  Umeå Simsällskap    1:03.25        2:13.02   
11  Julia Hellström  2006  Umeå Simsällskap    1:04.56        2:15.97   
12  Engla Westman  2006  IKSU Simning    1:05.47        2:21.21   
Alice Södervall  2007  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
Alva Norgren  2006  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
Freja Engström  2007  Sollefteå Allmänna Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 12, 100m Bröstsim Damer, Finaler 11 - 12 år 
Sponsor: Inspecta Sweden AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tyra Strömbom  2004  Hudiksvalls Simsällskap    40.01        1:24.14   
Linn Söderberg  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap    40.45        1:24.17   
Nova Norlander  2004  Sundsvalls Simsällskap    42.05        1:29.53   
Linnea Engström  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap    44.29        1:31.44   
Saga Hållander  2004  Höga Kustens Simsällskap    43.37        1:31.85   
Amanda Jonasson  2004  Hudiksvalls Simsällskap    43.56        1:32.46   
Agnes Jonasson  2005  Hudiksvalls Simsällskap    44.66        1:35.37   
Elvira Engblom  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS    45.48        1:36.28   
Ida Eriksson  2005  Härnösands Simsällskap    47.62        1:39.39   
10  Agnes Pettersson  2004  Sundsvalls Simsällskap    48.54        1:40.87   
11  Lilly Cramer Johnsson  2005  Umeå Simsällskap    47.91        1:41.39   
12  Agnes Landfors  2004  Örnsköldsviks Allmänna SS    48.25        1:42.98   
13  Agnes Burman  2004  Sundsvalls Simsällskap    49.51        1:44.00   
14  Alva Andersson  2005  Härnösands Simsällskap    48.05        1:44.11   
15  Tyra Östberg  2004  Umeå Simsällskap    49.37        1:44.27   
16  Moa Berglund  2004  Härnösands Simsällskap    51.56        1:47.59   
17  Alva Lövström  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap    52.04        1:50.25   
18  Therese Skoglund  2005  Dorotea IF    53.40        1:50.52   
19  Ester Söderlind  2004  Björna Idrottsförening    52.12        1:52.29   
20  Emilia Sponseller  2005  Umeå Simsällskap    53.81        1:54.51   
21  Ella Heed  2005  Härnösands Simsällskap    55.45        1:58.11   
22  Tilda Johansson  2004  IKSU Simning    54.14        1:58.89   
23  Kaisa Ervasti  2005  KFUK-KFUM Kometerna    57.08        2:02.10   
24  Cornelia Asplund  2005  Timrå Simklubb    59.56        2:09.75   
25  Signe Domeij  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap    1:04.23        2:13.10   
26  Linnea Jansson  2005  Timrå Simklubb    1:03.91        2:14.95   
Agnes Frestadius  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            DSQ   
Ellen Johansson  2004  IKSU Simning            DSQ   
Isabelle Åström  2004  Timrå Simklubb            DSQ   
Saga Lindqvist  2005  Umeå Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 12, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Inspecta Sweden AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nellie Luthman  2002  Umeå Simsällskap    39.91        1:23.71   
Tindra Norling  2003  Umeå Simsällskap    40.46        1:25.53   
Maja Bostedt  2003  Härnösands Simsällskap    44.29        1:32.89   
Cornelia Åström  2002  Timrå Simklubb    14.74        1:34.58   
Ella Hietala  2003  Umeå Simsällskap    45.59        1:35.50   
Astrid Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    45.77        1:36.74   
Agnes Lideskog  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    46.55        1:37.06   
Karin Hallén  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    46.79        1:37.07   
Lea Edvardsson  2003  Umeå Simsällskap    47.19        1:40.20   
10  Hilma Nordenmark  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS    47.72        1:41.16   
11  Klara Östman  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    48.97        1:42.22   
12  Emelie Ohlin  2003  Umeå Simsällskap    48.99        1:42.45   
13  Julia Lövgren  2002  Hörnefors Idrottsförening    51.79        1:45.73   
14  Emelie Carlzén  2003  Timrå Simklubb    50.70        1:48.21   
15  Elvira Ögren  2002  Umeå Simsällskap    52.05        1:49.38   
16  Cecilia Lind  2002  Sundsvalls Simsällskap    50.24        1:49.57   
17  Emma Åkerlund  2003  Timrå Simklubb    52.44        1:50.48   
                     
 
Gren 12, 100m Bröstsim Damer, Finaler 15 - 99 år 
Sponsor: Inspecta Sweden AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tove Wikström  2001  Härnösands Simsällskap    38.40        1:20.29   
Wilma Henriksson  2001  Höga Kustens Simsällskap    38.74        1:21.80   
Cornelia Norén-Vosfeldt  2001  Härnösands Simsällskap    39.83        1:23.73   
Linnea Öhlund  2001  Dorotea IF    39.57        1:23.89   
Olivia Lindgren  1999  KFUK-KFUM Kometerna    41.02        1:28.53   
Martina Dahlbom  1998  Härnösands Simsällskap    41.82        1:32.35   
Isabelle Skoglund  2001  Dorotea IF    47.77        1:39.21   
Josephine Simonsson  1998  Dorotea IF    45.90        1:43.23   
Cassandra Olofsdotter  2000  Örnsköldsviks Allmänna SS    48.10        1:44.77   
10  Julia Grandin  1998  KFUK-KFUM Kometerna    49.06        1:48.82   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 december 2016 
Licensierad till: Örnsköldsviks Allmänna SS  Utskriftstid  12:19 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Jubileumstävling    Utskriftsdatum  03 december 2016   
  Tävlingsort  Örnsköldsvik    Utskriftstid  12:31   
  Arrangör  Örnsköldsviks allmänna simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2016         
 
 
Gren 13, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 10 år och yngre 
Sponsor: WÖ-Konsult 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sebastian Pettersson  2006  Hudiksvalls Simsällskap    56.94        1:57.25   
                     
 
Gren 13, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 11 - 12 år 
Sponsor: WÖ-Konsult 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Felix Luthman  2004  Umeå Simsällskap    40.48        1:26.53   
Arvid Johansson  2004  Sundsvalls Simsällskap    45.26        1:36.66   
Vincent Wall  2004  Umeå Simsällskap    48.14        1:40.54   
Axel Södervall  2004  Sundsvalls Simsällskap    48.61        1:43.69   
Tor Hofmann  2004  Timrå Simklubb    48.58        1:44.79   
Anton Nordlöf  2004  Kramfors-Alliansen    50.40        1:48.27   
Hubert Konopka  2005  Höga Kustens Simsällskap    57.03        1:58.29   
Anton Rutfors  2005  IKSU Simning    55.21        2:01.31   
Calle Järvholm  2004  IKSU Simning    1:01.99        2:12.98   
                     
 
Gren 13, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: WÖ-Konsult 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Eryk Do  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap    38.59        1:22.70   
Hannes Wikström  2003  Härnösands Simsällskap    40.98        1:26.97   
Ståle Danemyr  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    42.86        1:30.17   
Karl Fällman  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    42.70        1:30.82   
David Sundström  2003  Umeå Simsällskap    42.35        1:31.02   
Daniel Larsson  2002  Björna Idrottsförening    45.93        1:35.50   
Henrik Lidström  2003  Umeå Simsällskap    46.35        1:35.73   
Anton Sölveskog  2003  Hudiksvalls Simsällskap    44.93        1:36.28   
Unai Izarra  2003  Umeå Simsällskap    45.90        1:37.09   
10  Erik Fahlander  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS    47.24        1:38.21   
11  Anton Brännström  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    48.06        1:45.18   
12  Adam Lagerqvist  2003  IKSU Simning    57.54        2:07.54   
                     
 
Gren 13, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 15 - 99 år 
Sponsor: WÖ-Konsult 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    31.29        1:07.09   
Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    33.61        1:14.26   
Klas Törmä  1999  Örnsköldsviks Allmänna SS    40.58        1:24.25   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 december 2016 
Licensierad till: Örnsköldsviks Allmänna SS  Utskriftstid  12:31 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Jubileumstävling    Utskriftsdatum  03 december 2016   
  Tävlingsort  Örnsköldsvik    Utskriftstid  12:53   
  Arrangör  Örnsköldsviks allmänna simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2016         
 
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 10 år och yngre 
Sponsor: WÖ-Konsult 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Olivia Ericson  2006  Sundsvalls Simsällskap            48.32   
Vera Wall  2006  Umeå Simsällskap            49.30   
Kajsa Burman  2007  Sundsvalls Simsällskap            49.64   
Alva Sjödin  2006  Sundsvalls Simsällskap            56.80   
Linnea Sjöberg  2006  Härnösands Simsällskap            57.49   
Tyra Wickman  2006  Umeå Simsällskap            1:02.21   
Nike Norlander  2007  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
Tuva Lindvall  2006  Umeå Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 11 - 12 år 
Sponsor: WÖ-Konsult 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Linn Söderberg  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap            33.13   
Tyra Strömbom  2004  Hudiksvalls Simsällskap            34.95   
Amanda Jonasson  2004  Hudiksvalls Simsällskap            37.39   
Moa Eriksson  2004  Kramfors-Alliansen            37.58   
Ida Eriksson  2005  Härnösands Simsällskap            38.76   
Ella Kretz  2004  Kramfors-Alliansen            39.13   
Anja Lind  2004  Härnösands Simsällskap            39.17   
Nova Norlander  2004  Sundsvalls Simsällskap            40.00   
Lena Svedberg  2004  Sundsvalls Simsällskap            40.36   
10  Vilma Fagerström  2005  IKSU Simning            41.03   
11  Elin Öberg  2004  Umeå Simsällskap            41.14   
12  Elin Lindkvist  2004  Sundsvalls Simsällskap            42.39   
13  Lilly Cramer Johnsson  2005  Umeå Simsällskap            43.95   
14  Ella Heed  2005  Härnösands Simsällskap            44.56   
15  Alvina Hardegård  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            44.62   
16  Saga Hållander  2004  Höga Kustens Simsällskap            45.68   
17  Therese Skoglund  2005  Dorotea IF            46.35   
18  Isabelle Åström  2004  Timrå Simklubb            47.54   
19  Livia Hofmann  2005  Timrå Simklubb            48.48   
20  Agnes Burman  2004  Sundsvalls Simsällskap            48.66   
21  Moa Berglund  2004  Härnösands Simsällskap            51.00   
22  Alva Andersson  2005  Härnösands Simsällskap            51.91   
23  Tyra Östberg  2004  Umeå Simsällskap            52.76   
24  Emilia Sponseller  2005  Umeå Simsällskap            53.44   
Kaisa Ervasti  2005  KFUK-KFUM Kometerna            DSQ   
Saga Lindqvist  2005  Umeå Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: WÖ-Konsult 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Linn Strömberg  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            31.94   
Ingrid Sälg  2002  Umeå Simsällskap            33.05   
Ebba Vedman  2002  Höga Kustens Simsällskap            33.50   
Hilda Larsson  2002  IKSU Simning            33.64   
Elina Lehtinen  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            34.07   
Tindra Norling  2003  Umeå Simsällskap            35.66   
Lea Edvardsson  2003  Umeå Simsällskap            35.93   
Isa Forsberg  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap            36.15   
Agnes Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap            36.31   
10  Hedda Ferm  2002  Umeå Simsällskap            36.53   
11  Lotta Larsson Wermelin  2002  Njurunda Simsällskap            36.88   
12  Cornelia Åström  2002  Timrå Simklubb            37.57   
13  Nellie Luthman  2002  Umeå Simsällskap            37.84   
14  Kajsa Söderlind  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            38.17   
15  Ella Barnoin  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            38.24   
16  Tilde Sandin  2002  Umeå Simsällskap            38.33   
17  Nellie Karppinen  2002  IKSU Simning            38.56   
18  Astrid Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap            39.08   
19  Emelie Ohlin  2003  Umeå Simsällskap            39.21   
20  Isabel Åhrström  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            39.79   
21  Ella Hietala  2003  Umeå Simsällskap            39.98   
22  Tindra Olavi  2003  Timrå Simklubb            40.63   
23  Agnes Lideskog  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            41.71   
24  Nelly Hansson  2002  Umeå Simsällskap            42.24   
25  Isolde Svedjeland  2002  Umeå Simsällskap            42.29   
26  Maja Bostedt  2003  Härnösands Simsällskap            42.91   
27  Hilma Nordenmark  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            47.01   
28  Emma Åkerlund  2003  Timrå Simklubb            48.65   
29  Elvira Ögren  2002  Umeå Simsällskap            49.99   
30  Klara Östman  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            53.21   
                     
 
Gren 14, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 15 - 99 år 
Sponsor: WÖ-Konsult 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap            30.12   
Cornelia Norén-Vosfeldt  2001  Härnösands Simsällskap            31.89   
Linnea Öhlund  2001  Dorotea IF            32.41   
Wilma Henriksson  2001  Höga Kustens Simsällskap            32.75   
Tove Wikström  2001  Härnösands Simsällskap            32.98   
Lisa Drugge  2001  Umeå Simsällskap            33.15   
Karoline Lundgren  2001  IKSU Simning            33.25   
Emmy Sandberg  1999  IKSU Simning            33.78   
Tova Moberg  1998  Hudiksvalls Simsällskap            33.95   
10  Maja Jakobsson  2000  Njurunda Simsällskap            34.13   
11  Anneli Ohlsson  1992  IKSU Simning            34.22   
12  Emmy Gulliksson  1998  Örnsköldsviks Allmänna SS            34.55   
13  Linn Lidström  2001  Umeå Simsällskap            37.15   
14  Felicia Andersson  2001  KFUK-KFUM Kometerna            37.39   
15  Martina Dahlbom  1998  Härnösands Simsällskap            37.44   
16  Linnea Evertsson  2001  KFUK-KFUM Kometerna            39.84   
17  Sara Persson  2001  Härnösands Simsällskap            40.18   
18  Linnea Sjöström  2001  Umeå Simsällskap            40.53   
19  Cassandra Olofsdotter  2000  Örnsköldsviks Allmänna SS            45.82   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 december 2016 
Licensierad till: Örnsköldsviks Allmänna SS  Utskriftstid  12:53 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Jubileumstävling    Utskriftsdatum  03 december 2016   
  Tävlingsort  Örnsköldsvik    Utskriftstid  13:01   
  Arrangör  Örnsköldsviks allmänna simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2016         
 
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 11 - 12 år 
Sponsor: Intek AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Felix Luthman  2004  Umeå Simsällskap            34.45   
Vincent Wall  2004  Umeå Simsällskap            37.70   
Iyas Kalash  2004  Umeå Simsällskap            39.73   
Axel Södervall  2004  Sundsvalls Simsällskap            42.24   
Tor Hofmann  2004  Timrå Simklubb            42.80   
Edvin Lideskog  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            43.67   
                     
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Intek AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Eryk Do  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap            31.00   
Gustaf Sandström  2003  Hudiksvalls Simsällskap            32.52   
Oskar Albinsson  2003  Umeå Simsällskap            33.96   
Peter Sundström  2002  Umeå Simsällskap            35.88   
Anton Sölveskog  2003  Hudiksvalls Simsällskap            39.68   
Unai Izarra  2003  Umeå Simsällskap            42.03   
David Sundström  2003  Umeå Simsällskap            43.35   
Henrik Lidström  2003  Umeå Simsällskap            DSQ   
Viggo Reit  2003  Hudiksvalls Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 15, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 - 99 år 
Sponsor: Intek AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Linus Magnusson  1990  Simklubben Neptun            25.57   
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap            26.16   
Anton Boström  2001  Njurunda Simsällskap            29.51   
Hannes Olsson  1990  IKSU Simning            30.41   
Örjan Olsson  1972  IKSU Simning            31.79   
David Störzenberg  1996  IKSU Simning            33.45   
Peder Larsson  1972  IKSU Simning            34.92   
Jonatan Urpiala  1994  IKSU Simning            35.64   
Klas Törmä  1999  Örnsköldsviks Allmänna SS            35.78   
10  Maximilian Schmitt-Egenolf  2001  Umeå Simsällskap            39.20   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 december 2016 
Licensierad till: Örnsköldsviks Allmänna SS  Utskriftstid  13:01 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Jubileumstävling    Utskriftsdatum  03 december 2016   
  Tävlingsort  Örnsköldsvik    Utskriftstid  16:15   
  Arrangör  Örnsköldsviks allmänna simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2016         
 
 
Gren 16, 25m Ryggsim Damer, Finaler 10 år och yngre 
Sponsor: Intek AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Olivia Ericson  2006  Sundsvalls Simsällskap            20.16   
Nike Norlander  2007  Sundsvalls Simsällskap            21.10   
Tyra Wickman  2006  Umeå Simsällskap            21.25   
Isa Ekbladh  2006  Sundsvalls Simsällskap            21.39   
Ida Hällman  2007  IKSU Simning            21.51   
Linnea Olsén  2007  Örnsköldsviks Allmänna SS            22.47   
Kajsa Burman  2007  Sundsvalls Simsällskap            22.56   
Myrna Gidlund  2006  Höga Kustens Simsällskap            22.67   
Vera Wall  2006  Umeå Simsällskap            23.01   
10  Alva Norgren  2006  Sundsvalls Simsällskap            23.05   
11  Tuva Lindvall  2006  Umeå Simsällskap            23.18   
12  Amelia Walterstad  2006  Sundsvalls Simsällskap            23.71   
13  Alva Sjödin  2006  Sundsvalls Simsällskap            23.82   
14  Linnea Sjöberg  2006  Härnösands Simsällskap            23.98   
15  Julia Hellström  2006  Umeå Simsällskap            24.21   
16  Alma Bäckström  2006  IKSU Simning            25.04   
17  Wilma Eriksson  2007  Kramfors-Alliansen            25.49   
18  Elsa Lövgren  2006  Hörnefors Idrottsförening            25.71   
19  Alice Södervall  2007  Sundsvalls Simsällskap            25.76   
20  Freja Engström  2007  Sollefteå Allmänna Simsällskap            25.83   
21  Engla Westman  2006  IKSU Simning            26.02   
22  Elsa Åström  2006  Umeå Simsällskap            27.14   
23  Majken Gidlund  2008  Höga Kustens Simsällskap            28.32   
24  Wilma Nordin  2007  Höga Kustens Simsällskap            28.37   
25  Ida Vändin  2006  IKSU Simning            28.85   
26  Embla Lidén  2008  KFUK-KFUM Kometerna            29.24   
27  Nike Bogseth  2007  Hörnefors Idrottsförening            29.84   
                     
 
Gren 16, 25m Ryggsim Damer, Finaler 11 - 12 år 
Sponsor: Intek AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Linn Söderberg  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap            16.45   
Moa Eriksson  2004  Kramfors-Alliansen            18.36   
Ella Kretz  2004  Kramfors-Alliansen            18.60   
Agnes Frestadius  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            19.12   
Agnes Landfors  2004  Örnsköldsviks Allmänna SS            19.55   
Linnea Engström  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap            19.76   
Saga Hållander  2004  Höga Kustens Simsällskap            19.78   
Agnes Pettersson  2004  Sundsvalls Simsällskap            19.82   
Edit Fahlgren  2004  IKSU Simning            20.64   
10  Agnes Jonasson  2005  Hudiksvalls Simsällskap            20.86   
11  Tindra Westerlind  2004  Örnsköldsviks Allmänna SS            21.12   
12  Nora Johansson Shelström  2005  IKSU Simning            21.14   
13  Agnes Burman  2004  Sundsvalls Simsällskap            21.34   
14  Alvina Hardegård  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            21.40   
15  Ester Söderlind  2004  Björna Idrottsförening            21.45   
15  Vilja Norberg  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            21.45   
17  Elvira Engblom  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            21.49   
18  Elin Lindkvist  2004  Sundsvalls Simsällskap            21.55   
19  Mia Suorsa  2004  Hörnefors Idrottsförening            21.57   
20  Cornelia Asplund  2005  Timrå Simklubb            22.47   
21  Maija Andersson  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            23.10   
22  Mathilda Zemgals  2004  Örnsköldsviks Allmänna SS            23.20   
23  Ellen Johansson  2004  IKSU Simning            23.38   
23  Linnea Jansson  2005  Timrå Simklubb            23.38   
25  Kaisa Ervasti  2005  KFUK-KFUM Kometerna            23.47   
26  Jonna Hellgren  2004  IKSU Simning            23.66   
27  Nellie Karlsson  2005  Kramfors-Alliansen            24.44   
28  Amanda Carlzén  2005  Timrå Simklubb            24.83   
29  Signe Domeij  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            25.36   
Jenny Ahlgren  2004  Hörnefors Idrottsförening            DSQ   
                     
 
Gren 16, 25m Ryggsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Intek AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Isabel Åhrström  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            16.59   
Tindra Olavi  2003  Timrå Simklubb            16.59   
Isa Forsberg  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap            16.68   
Elina Lehtinen  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            16.97   
Karin Hallén  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            17.32   
Nellie Karppinen  2002  IKSU Simning            18.52   
Sandra Nilsson  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            18.52   
Kajsa Söderlind  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            19.60   
Agnes Lideskog  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            19.82   
10  Cecilia Lind  2002  Sundsvalls Simsällskap            20.27   
11  Malin Nyberg  2003  Hörnefors Idrottsförening            20.50   
12  Klara Östman  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            22.27   
13  Anne Biret Somby  2003  Hörnefors Idrottsförening            24.11   
                     
 
Gren 16, 25m Ryggsim Damer, Finaler 15 - 99 år 
Sponsor: Intek AB 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emmy Sandberg  1999  IKSU Simning            17.00   
Emmy Gulliksson  1998  Örnsköldsviks Allmänna SS            17.18   
Linnea Lövgren  2000  Hörnefors Idrottsförening            17.24   
Olivia Lindgren  1999  KFUK-KFUM Kometerna            17.30   
Sara Nilsson  1996  IKSU Simning            17.45   
Tilde Gulliksson  2001  Örnsköldsviks Allmänna SS            18.45   
Felicia Andersson  2001  KFUK-KFUM Kometerna            19.27   
Cassandra Olofsdotter  2000  Örnsköldsviks Allmänna SS            20.53   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 december 2016 
Licensierad till: Örnsköldsviks Allmänna SS  Utskriftstid  16:15 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Jubileumstävling    Utskriftsdatum  03 december 2016   
  Tävlingsort  Örnsköldsvik    Utskriftstid  16:20   
  Arrangör  Örnsköldsviks allmänna simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2016         
 
 
Gren 17, 25m Ryggsim Herrar, Finaler 10 år och yngre 
Sponsor: Nola Elkonstruktioner 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sebastian Pettersson  2006  Hudiksvalls Simsällskap            21.50   
Marcus Hamberg  2007  Sundsvalls Simsällskap            21.86   
Albert Björk  2006  IKSU Simning            24.85   
Anton Ericsson  2008  Sundsvalls Simsällskap            26.25   
Elias Gustafsson  2006  Hörnefors Idrottsförening            26.60   
Felix Lundström  2006  Örnsköldsviks Allmänna SS            29.40   
                     
 
Gren 17, 25m Ryggsim Herrar, Finaler 11 - 12 år 
Sponsor: Nola Elkonstruktioner 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Arvid Johansson  2004  Sundsvalls Simsällskap            18.26   
Axel Södervall  2004  Sundsvalls Simsällskap            20.46   
Anton Sjödin  2004  Sundsvalls Simsällskap            20.60   
Edvin Lideskog  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            21.99   
Felix de Santana  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            22.40   
Axel Fällman  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            22.67   
Ville Öberg  2005  Höga Kustens Simsällskap            22.93   
Isak Wahlström  2004  Hörnefors Idrottsförening            23.23   
Hubert Konopka  2005  Höga Kustens Simsällskap            23.67   
10  Elias Gardfors  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            24.34   
11  Calle Järvholm  2004  IKSU Simning            26.80   
                     
 
Gren 17, 25m Ryggsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Nola Elkonstruktioner 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Eryk Do  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap            15.26   
Ståle Danemyr  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            17.85   
Adam Lagerqvist  2003  IKSU Simning            18.73   
Anton Sölveskog  2003  Hudiksvalls Simsällskap            19.50   
Anton Brännström  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            28.74   
                     
 
Gren 17, 25m Ryggsim Herrar, Finaler 15 - 99 år 
Sponsor: Nola Elkonstruktioner 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Peder Larsson  1972  IKSU Simning            19.66   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 december 2016 
Licensierad till: Örnsköldsviks Allmänna SS  Utskriftstid  16:20 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Jubileumstävling    Utskriftsdatum  03 december 2016   
  Tävlingsort  Örnsköldsvik    Utskriftstid  16:57   
  Arrangör  Örnsköldsviks allmänna simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2016         
 
 
Gren 18, 100m Frisim Damer, Finaler 10 år och yngre 
Sponsor: Nola Elkonstruktioner 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Olivia Ericson  2006  Sundsvalls Simsällskap    39.92        1:24.82   
Nike Norlander  2007  Sundsvalls Simsällskap    40.72        1:26.19   
Linnea Sjöberg  2006  Härnösands Simsällskap    42.90        1:29.60   
Kajsa Burman  2007  Sundsvalls Simsällskap    44.23        1:30.99   
Alva Norgren  2006  Sundsvalls Simsällskap    46.43        1:37.32   
Alva Sjödin  2006  Sundsvalls Simsällskap    45.41        1:37.89   
Amelia Walterstad  2006  Sundsvalls Simsällskap    50.38        1:39.90   
Tyra Wickman  2006  Umeå Simsällskap    45.69        1:40.21   
Wilma Eriksson  2007  Kramfors-Alliansen    48.89        1:41.01   
10  Tuva Lindvall  2006  Umeå Simsällskap    47.28        1:41.07   
11  Vera Wall  2006  Umeå Simsällskap    48.82        1:42.04   
12  Alma Bäckström  2006  IKSU Simning    48.74        1:45.62   
13  Julia Hellström  2006  Umeå Simsällskap    53.09        1:51.83   
14  Freja Engström  2007  Sollefteå Allmänna Simsällskap    51.89        1:53.65   
15  Elsa Åström  2006  Umeå Simsällskap    57.88        2:06.45   
                     
 
Gren 18, 100m Frisim Damer, Finaler 11 - 12 år 
Sponsor: Nola Elkonstruktioner 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Linn Söderberg  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap    32.75        1:07.02   
Tyra Strömbom  2004  Hudiksvalls Simsällskap    33.41        1:09.46   
Amanda Jonasson  2004  Hudiksvalls Simsällskap    34.32        1:11.52   
Nova Norlander  2004  Sundsvalls Simsällskap    35.33        1:13.94   
Lena Svedberg  2004  Sundsvalls Simsällskap    36.06        1:14.46   
Vilma Fagerström  2005  IKSU Simning    36.27        1:14.91   
Moa Eriksson  2004  Kramfors-Alliansen    36.14        1:16.53   
Anja Lind  2004  Härnösands Simsällskap    36.46        1:17.27   
Agnes Pettersson  2004  Sundsvalls Simsällskap    37.97        1:19.28   
10  Ella Kretz  2004  Kramfors-Alliansen    37.33        1:19.71   
11  Agnes Jonasson  2005  Hudiksvalls Simsällskap    38.80        1:20.06   
12  Ida Eriksson  2005  Härnösands Simsällskap    38.38        1:20.07   
13  Saga Hållander  2004  Höga Kustens Simsällskap    38.08        1:20.64   
14  Elin Öberg  2004  Umeå Simsällskap    39.40        1:20.93   
15  Lilly Cramer Johnsson  2005  Umeå Simsällskap    38.99        1:21.24   
16  Edit Fahlgren  2004  IKSU Simning    39.55        1:22.58   
17  Linnea Engström  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap    40.18        1:24.12   
18  Agnes Frestadius  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap    40.38        1:24.29   
19  Moa Berglund  2004  Härnösands Simsällskap    41.93        1:27.29   
20  Ella Heed  2005  Härnösands Simsällskap    41.95        1:27.35   
21  Alva Andersson  2005  Härnösands Simsällskap    41.34        1:27.70   
22  Livia Hofmann  2005  Timrå Simklubb    41.46        1:28.30   
23  Agnes Landfors  2004  Örnsköldsviks Allmänna SS    43.37        1:32.54   
24  Tyra Östberg  2004  Umeå Simsällskap    43.76        1:33.15   
25  Kaisa Ervasti  2005  KFUK-KFUM Kometerna    43.34        1:33.52   
26  Agnes Burman  2004  Sundsvalls Simsällskap    44.50        1:33.87   
27  Therese Skoglund  2005  Dorotea IF    46.69        1:34.34   
28  Cornelia Asplund  2005  Timrå Simklubb    45.43        1:34.99   
29  Signe Domeij  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap    53.92        1:50.07   
30  Saga Lindqvist  2005  Umeå Simsällskap    58.64        2:02.68   
Isabelle Åström  2004  Timrå Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 18, 100m Frisim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Nola Elkonstruktioner 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ingrid Sälg  2002  Umeå Simsällskap    30.80        1:04.11   
Elina Lehtinen  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS    31.56        1:06.93   
Isa Forsberg  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap    32.94        1:07.00   
Tindra Norling  2003  Umeå Simsällskap    31.97        1:07.08   
Lea Edvardsson  2003  Umeå Simsällskap    33.10        1:09.56   
Astrid Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    33.94        1:09.90   
Lotta Larsson Wermelin  2002  Njurunda Simsällskap    33.72        1:10.04   
Hedda Ferm  2002  Umeå Simsällskap    34.88        1:10.31   
Ella Hietala  2003  Umeå Simsällskap    34.34        1:10.38   
10  Nellie Karppinen  2002  IKSU Simning    34.10        1:11.26   
11  Tindra Olavi  2003  Timrå Simklubb    34.56        1:11.50   
12  Sandra Nilsson  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS    34.94        1:12.21   
13  Isabel Åhrström  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    34.49        1:12.30   
14  Isolde Svedjeland  2002  Umeå Simsällskap    34.51        1:12.59   
15  Ella Barnoin  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    34.26        1:12.65   
16  Elina Gullehag  2002  IKSU Simning    34.44        1:12.82   
17  Alice Moberg  2003  Höga Kustens Simsällskap    35.17        1:13.18   
18  Nellie Luthman  2002  Umeå Simsällskap    34.79        1:13.46   
19  Tilde Sandin  2002  Umeå Simsällskap    35.55        1:14.34   
20  Emelie Carlzén  2003  Timrå Simklubb    35.46        1:14.53   
21  Cornelia Åström  2002  Timrå Simklubb    34.88        1:14.64   
22  Maja Bostedt  2003  Härnösands Simsällskap    36.11        1:14.70   
23  Emelie Ohlin  2003  Umeå Simsällskap    36.04        1:15.04   
24  Kajsa Söderlind  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS    37.17        1:17.47   
25  Cecilia Lind  2002  Sundsvalls Simsällskap    37.09        1:17.80   
26  Karin Hallén  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    36.40        1:18.74   
27  Elvira Ögren  2002  Umeå Simsällskap    39.41        1:22.21   
28  Emma Åkerlund  2003  Timrå Simklubb    40.50        1:24.46   
29  Klara Östman  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    40.22        1:24.98   
30  Jonna Egelskog  2003  Umeå Simsällskap    43.66        1:30.62   
                     
 
Gren 18, 100m Frisim Damer, Finaler 15 - 99 år 
Sponsor: Nola Elkonstruktioner 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap    29.48        1:02.83   
Cornelia Norén-Vosfeldt  2001  Härnösands Simsällskap    30.66        1:03.38   
Tove Wikström  2001  Härnösands Simsällskap    30.75        1:03.85   
Lisa Drugge  2001  Umeå Simsällskap    31.74        1:06.63   
Maja Jakobsson  2000  Njurunda Simsällskap    32.55        1:07.23   
Linnea Öhlund  2001  Dorotea IF    32.69        1:07.53   
Olivia Lindgren  1999  KFUK-KFUM Kometerna    32.74        1:07.60   
Karoline Lundgren  2001  IKSU Simning    32.87        1:09.27   
Martina Dahlbom  1998  Härnösands Simsällskap    33.77        1:11.13   
10  Linnea Evertsson  2001  KFUK-KFUM Kometerna    35.27        1:14.02   
11  Sara Persson  2001  Härnösands Simsällskap    37.63        1:19.00   
12  Linnea Lövgren  2000  Hörnefors Idrottsförening    38.15        1:19.83   
13  Frida Olofsson  1999  Höga Kustens Simsällskap    38.08        1:20.19   
14  Isabelle Skoglund  2001  Dorotea IF    39.65        1:21.08   
15  Cassandra Olofsdotter  2000  Örnsköldsviks Allmänna SS    39.01        1:21.60   
16  Linn Lidström  2001  Umeå Simsällskap    39.32        1:22.65   
17  Cassandra Eriksson  1999  Hörnefors Idrottsförening    40.37        1:28.11   
18  Julia Grandin  1998  KFUK-KFUM Kometerna    42.47        1:33.20   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 december 2016 
Licensierad till: Örnsköldsviks Allmänna SS  Utskriftstid  16:57 
 
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 19 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Jubileumstävling    Utskriftsdatum  03 december 2016   
  Tävlingsort  Örnsköldsvik    Utskriftstid  17:10   
  Arrangör  Örnsköldsviks allmänna simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2016         
 
 
Gren 19, 100m Frisim Herrar, Finaler 10 år och yngre 
Sponsor: Lundbergs Bröd 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Marcus Hamberg  2007  Sundsvalls Simsällskap    41.59        1:24.40   
Sebastian Pettersson  2006  Hudiksvalls Simsällskap    41.81        1:27.13   
Anton Ericsson  2008  Sundsvalls Simsällskap    48.16        1:43.09   
                     
 
Gren 19, 100m Frisim Herrar, Finaler 11 - 12 år 
Sponsor: Lundbergs Bröd 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Felix Luthman  2004  Umeå Simsällskap    32.44        1:07.80   
Axel Södervall  2004  Sundsvalls Simsällskap    35.40        1:12.82   
Arvid Johansson  2004  Sundsvalls Simsällskap    34.66        1:12.91   
Vincent Wall  2004  Umeå Simsällskap    37.87        1:17.48   
Tor Hofmann  2004  Timrå Simklubb    37.24        1:19.14   
Anton Sjödin  2004  Sundsvalls Simsällskap    39.40        1:20.23   
Edvin Lideskog  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS    38.99        1:21.32   
                     
 
Gren 19, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Lundbergs Bröd 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Eryk Do  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap    28.80        1:01.38   
Karl Fällman  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    31.91        1:06.30   
Oskar Albinsson  2003  Umeå Simsällskap    31.93        1:06.35   
Hannes Wikström  2003  Härnösands Simsällskap    32.37        1:08.01   
Gustaf Sandström  2003  Hudiksvalls Simsällskap    33.41        1:09.35   
Viggo Reit  2003  Hudiksvalls Simsällskap    33.64        1:10.48   
Peter Sundström  2002  Umeå Simsällskap    32.95        1:11.76   
Daniel Larsson  2002  Björna Idrottsförening    35.55        1:12.58   
Ståle Danemyr  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS    36.17        1:14.83   
10  Anton Sölveskog  2003  Hudiksvalls Simsällskap    35.55        1:15.24   
11  David Sundström  2003  Umeå Simsällskap    36.05        1:17.36   
12  Unai Izarra  2003  Umeå Simsällskap    35.99        1:17.47   
13  Henrik Lidström  2003  Umeå Simsällskap    38.23        1:18.85   
14  Erik Fahlander  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS    38.25        1:20.33   
15  Jonathan Olsson  2003  Dorotea IF    37.56        1:21.92   
16  Adam Lagerqvist  2003  IKSU Simning    41.50        1:28.69   
                     
 
Gren 19, 100m Frisim Herrar, Finaler 15 - 99 år 
Sponsor: Lundbergs Bröd 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Thomas Törnström  1992  Linköpings Allmänna SS    25.43        53.97   
Anton Boström  2001  Njurunda Simsällskap    28.19        59.69   
Hannes Olsson  1990  IKSU Simning    28.32        1:00.29   
Jimie Klum  1993  IKSU Simning    30.88        1:03.78   
David Störzenberg  1996  IKSU Simning    31.36        1:04.88   
Jonatan Urpiala  1994  IKSU Simning    31.22        1:05.43   
Klas Törmä  1999  Örnsköldsviks Allmänna SS    32.96        1:09.64   
Maximilian Schmitt-Egenolf  2001  Umeå Simsällskap    36.21        1:17.34   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 december 2016 
Licensierad till: Örnsköldsviks Allmänna SS  Utskriftstid  17:10 
 
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 20 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Jubileumstävling    Utskriftsdatum  03 december 2016   
  Tävlingsort  Örnsköldsvik    Utskriftstid  17:36   
  Arrangör  Örnsköldsviks allmänna simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2016         
 
 
Gren 20, 200m Medley Damer, Finaler 11 - 12 år 
Sponsor: Lundbergs Bröd 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linn Söderberg  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap    35.80  1:17.67  2:05.17    2:43.31   
Amanda Jonasson  2004  Hudiksvalls Simsällskap    38.18  1:26.74  2:20.84    3:01.80   
Lena Svedberg  2004  Sundsvalls Simsällskap    43.47  1:33.21  2:31.12    3:11.00   
Lilly Cramer Johnsson  2005  Umeå Simsällskap    48.85  1:41.26  2:41.80    3:25.44   
Ida Eriksson  2005  Härnösands Simsällskap    44.05  1:41.16  2:40.26    3:25.68   
Elin Öberg  2004  Umeå Simsällskap    47.70  1:44.30  2:43.72    3:25.85   
Alvina Hardegård  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS    48.08  1:41.18  2:40.75    3:27.18   
Tyra Östberg  2004  Umeå Simsällskap    53.61  1:44.75  2:45.81    3:32.37   
Agnes Burman  2004  Sundsvalls Simsällskap    51.19  1:47.64  2:44.22    3:32.98   
10  Ella Heed  2005  Härnösands Simsällskap    51.19  1:49.21  2:56.99    3:41.17   
11  Alva Andersson  2005  Härnösands Simsällskap    54.93  1:51.54  2:52.49    3:43.30   
Moa Berglund  2004  Härnösands Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 20, 200m Medley Damer, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Lundbergs Bröd 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ingrid Sälg  2002  Umeå Simsällskap    33.48  1:14.30  2:01.12    2:37.75   
Agnes Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    36.90  1:19.33  2:08.34    2:47.67   
Hedda Ferm  2002  Umeå Simsällskap    39.64  1:26.32  2:15.38    2:52.45   
Astrid Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap    39.18  1:26.07  2:17.43    2:54.41   
Isa Forsberg  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap    38.49  1:27.42  2:19.75    2:58.10   
Lea Edvardsson  2003  Umeå Simsällskap    38.84  1:25.23  2:23.42    3:04.59   
Elvira Ögren  2002  Umeå Simsällskap    49.93  1:39.52  2:40.73    3:26.96   
Nelly Hansson  2002  Umeå Simsällskap    47.48  1:42.63  2:50.86    3:37.28   
Lotta Larsson Wermelin  2002  Njurunda Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 20, 200m Medley Damer, Finaler 15 - 99 år 
Sponsor: Lundbergs Bröd 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Lisa Drugge  2001  Umeå Simsällskap    34.72  1:16.98  2:07.48    2:43.83   
Maja Jakobsson  2000  Njurunda Simsällskap    34.75  1:17.66  2:07.89    2:46.00   
Wilma Henriksson  2001  Höga Kustens Simsällskap    34.82  1:20.93  2:09.42    2:47.44   
Linn Lidström  2001  Umeå Simsällskap    41.65  1:31.39  2:30.83    3:15.04   
Cassandra Olofsdotter  2000  Örnsköldsviks Allmänna SS    48.47  1:42.84  2:46.06    3:36.02   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 december 2016 
Licensierad till: Örnsköldsviks Allmänna SS  Utskriftstid  17:36 
 
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 21 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Jubileumstävling    Utskriftsdatum  03 december 2016   
  Tävlingsort  Örnsköldsvik    Utskriftstid  17:39   
  Arrangör  Örnsköldsviks allmänna simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2016         
 
 
Gren 21, 200m Medley Herrar, Finaler 11 - 12 år 
Sponsor: Rörteamet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Vincent Wall  2004  Umeå Simsällskap    41.34  1:29.21  2:27.69    3:09.74   
Axel Södervall  2004  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 21, 200m Medley Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Rörteamet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Hannes Wikström  2003  Härnösands Simsällskap    40.36  1:26.02  2:15.89    2:55.05   
Henrik Lidström  2003  Umeå Simsällskap    48.83  1:42.81  2:35.72    3:20.08   
Unai Izarra  2003  Umeå Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 21, 200m Medley Herrar, Finaler 15 - 99 år 
Sponsor: Rörteamet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap    29.53  1:04.71  1:42.34    2:14.72   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 december 2016 
Licensierad till: Örnsköldsviks Allmänna SS  Utskriftstid  17:39 
 
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 22 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Jubileumstävling    Utskriftsdatum  03 december 2016   
  Tävlingsort  Örnsköldsvik    Utskriftstid  18:35   
  Arrangör  Örnsköldsviks allmänna simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2016         
 
 
Gren 22, 50m Bröstsim Damer, Finaler 10 år och yngre 
Sponsor: Rörteamet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alva Sjödin  2006  Sundsvalls Simsällskap            49.88   
Linnea Sjöberg  2006  Härnösands Simsällskap            49.93   
Vera Wall  2006  Umeå Simsällskap            51.19   
Olivia Ericson  2006  Sundsvalls Simsällskap            51.24   
Nike Norlander  2007  Sundsvalls Simsällskap            51.36   
Tyra Wickman  2006  Umeå Simsällskap            51.79   
Alice Södervall  2007  Sundsvalls Simsällskap            53.20   
Alva Norgren  2006  Sundsvalls Simsällskap            53.29   
Amelia Walterstad  2006  Sundsvalls Simsällskap            53.73   
10  Isa Ekbladh  2006  Sundsvalls Simsällskap            57.11   
11  Wilma Eriksson  2007  Kramfors-Alliansen            1:00.50   
12  Tuva Lindvall  2006  Umeå Simsällskap            1:00.94   
13  Freja Engström  2007  Sollefteå Allmänna Simsällskap            1:01.27   
14  Julia Hellström  2006  Umeå Simsällskap            1:01.99   
15  Engla Westman  2006  IKSU Simning            1:03.62   
16  Elsa Åström  2006  Umeå Simsällskap            1:05.30   
17  Embla Lidén  2008  KFUK-KFUM Kometerna            1:05.76   
18  Ida Vändin  2006  IKSU Simning            1:06.26   
19  Myrna Gidlund  2006  Höga Kustens Simsällskap            1:07.92   
Alma Bäckström  2006  IKSU Simning            DSQ   
Kajsa Burman  2007  Sundsvalls Simsällskap            DSQ   
Majken Gidlund  2008  Höga Kustens Simsällskap            DSQ   
Milla Vestberg  2006  Höga Kustens Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 22, 50m Bröstsim Damer, Finaler 11 - 12 år 
Sponsor: Rörteamet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Linn Söderberg  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap            38.06   
Tyra Strömbom  2004  Hudiksvalls Simsällskap            39.51   
Nova Norlander  2004  Sundsvalls Simsällskap            41.49   
Linnea Engström  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap            42.76   
Saga Hållander  2004  Höga Kustens Simsällskap            43.21   
Amanda Jonasson  2004  Hudiksvalls Simsällskap            43.42   
Elvira Engblom  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            44.22   
Agnes Jonasson  2005  Hudiksvalls Simsällskap            44.59   
Anja Lind  2004  Härnösands Simsällskap            45.40   
10  Ester Söderlind  2004  Björna Idrottsförening            45.77   
11  Ida Eriksson  2005  Härnösands Simsällskap            45.87   
12  Agnes Pettersson  2004  Sundsvalls Simsällskap            46.54   
13  Moa Eriksson  2004  Kramfors-Alliansen            46.71   
14  Agnes Landfors  2004  Örnsköldsviks Allmänna SS            47.20   
15  Lena Svedberg  2004  Sundsvalls Simsällskap            47.42   
16  Nellie Karlsson  2005  Kramfors-Alliansen            47.58   
17  Alva Andersson  2005  Härnösands Simsällskap            48.50   
18  Vilma Fagerström  2005  IKSU Simning            48.68   
19  Agnes Burman  2004  Sundsvalls Simsällskap            49.44   
20  Alvina Hardegård  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            49.88   
21  Isabelle Åström  2004  Timrå Simklubb            49.97   
22  Therese Skoglund  2005  Dorotea IF            50.11   
23  Tyra Östberg  2004  Umeå Simsällskap            50.26   
24  Lilly Cramer Johnsson  2005  Umeå Simsällskap            50.27   
25  Moa Berglund  2004  Härnösands Simsällskap            50.84   
26  Ellen Johansson  2004  IKSU Simning            51.16   
27  Mathilda Zemgals  2004  Örnsköldsviks Allmänna SS            51.81   
28  Emilia Sponseller  2005  Umeå Simsällskap            51.83   
29  Tilda Johansson  2004  IKSU Simning            51.97   
30  Tindra Westerlind  2004  Örnsköldsviks Allmänna SS            52.28   
31  Vilja Norberg  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            53.28   
32  Nora Johansson Shelström  2005  IKSU Simning            53.30   
33  Kaisa Ervasti  2005  KFUK-KFUM Kometerna            54.40   
34  Amanda Carlzén  2005  Timrå Simklubb            54.80   
35  Maija Andersson  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            54.97   
36  Livia Hofmann  2005  Timrå Simklubb            57.87   
37  Linnea Jansson  2005  Timrå Simklubb            1:02.89   
38  Signe Domeij  2005  Sollefteå Allmänna Simsällskap            1:03.20   
39  Saga Lindqvist  2005  Umeå Simsällskap            1:10.19   
Cornelia Asplund  2005  Timrå Simklubb            DSQ   
Ella Heed  2005  Härnösands Simsällskap            DSQ   
Jenny Ahlgren  2004  Hörnefors Idrottsförening            DSQ   
Mia Suorsa  2004  Hörnefors Idrottsförening            DSQ   
                     
 
Gren 22, 50m Bröstsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Rörteamet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Ebba Vedman  2002  Höga Kustens Simsällskap            38.86   
Ingrid Sälg  2002  Umeå Simsällskap            39.46   
Tindra Norling  2003  Umeå Simsällskap            39.76   
Nellie Luthman  2002  Umeå Simsällskap            39.81   
Elina Lehtinen  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            40.00   
Hilda Larsson  2002  IKSU Simning            40.94   
Hedda Ferm  2002  Umeå Simsällskap            41.15   
Agnes Gustafsson  2003  Umeå Simsällskap            42.04   
Maja Bostedt  2003  Härnösands Simsällskap            42.44   
10  Isabel Åhrström  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            42.68   
11  Alice Moberg  2003  Höga Kustens Simsällskap            42.86   
12  Agnes Lideskog  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            43.38   
13  Ella Hietala  2003  Umeå Simsällskap            44.02   
14  Ella Barnoin  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            44.11   
15  Klara Östman  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            44.14   
16  Isolde Svedjeland  2002  Umeå Simsällskap            44.35   
17  Isa Forsberg  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap            44.46   
18  Karin Hallén  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            44.62   
19  Tindra Olavi  2003  Timrå Simklubb            44.90   
20  Cornelia Åström  2002  Timrå Simklubb            45.07   
21  Lea Edvardsson  2003  Umeå Simsällskap            46.32   
22  Julia Lövgren  2002  Hörnefors Idrottsförening            48.13   
23  Emelie Ohlin  2003  Umeå Simsällskap            48.15   
24  Elvira Ögren  2002  Umeå Simsällskap            48.48   
25  Emma Åkerlund  2003  Timrå Simklubb            49.23   
26  Emelie Carlzén  2003  Timrå Simklubb            49.87   
27  Cecilia Lind  2002  Sundsvalls Simsällskap            50.09   
28  Malin Nyberg  2003  Hörnefors Idrottsförening            52.81   
29  Nelly Hansson  2002  Umeå Simsällskap            55.81   
30  Anne Biret Somby  2003  Hörnefors Idrottsförening            59.27   
                     
 
Gren 22, 50m Bröstsim Damer, Finaler 15 - 99 år 
Sponsor: Rörteamet 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Wilma Henriksson  2001  Höga Kustens Simsällskap            37.49   
Cornelia Norén-Vosfeldt  2001  Härnösands Simsällskap            37.59   
Emmy Sandberg  1999  IKSU Simning            37.90   
Emmy Gulliksson  1998  Örnsköldsviks Allmänna SS            38.01   
Sara Sharp  1992  Umeå Simsällskap            38.09   
Linnea Öhlund  2001  Dorotea IF            38.48   
Anneli Ohlsson  1992  IKSU Simning            40.21   
Tova Moberg  1998  Hudiksvalls Simsällskap            40.30   
Martina Dahlbom  1998  Härnösands Simsällskap            40.37   
10  Karoline Lundgren  2001  IKSU Simning            41.04   
11  Olivia Lindgren  1999  KFUK-KFUM Kometerna            41.74   
12  Felicia Andersson  2001  KFUK-KFUM Kometerna            44.83   
13  Josephine Simonsson  1998  Dorotea IF            45.61   
14  Linnea Sjöström  2001  Umeå Simsällskap            47.06   
15  Linn Lidström  2001  Umeå Simsällskap            48.33   
16  Cassandra Olofsdotter  2000  Örnsköldsviks Allmänna SS            48.60   
17  Julia Grandin  1998  KFUK-KFUM Kometerna            48.64   
Isabelle Skoglund  2001  Dorotea IF            DSQ   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 december 2016 
Licensierad till: Örnsköldsviks Allmänna SS  Utskriftstid  18:35 
 
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 23 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Jubileumstävling    Utskriftsdatum  03 december 2016   
  Tävlingsort  Örnsköldsvik    Utskriftstid  18:45   
  Arrangör  Örnsköldsviks allmänna simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2016         
 
 
Gren 23, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 10 år och yngre 
Sponsor: Nylanders Bil 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Sebastian Pettersson  2006  Hudiksvalls Simsällskap            52.84   
Elias Gustafsson  2006  Hörnefors Idrottsförening            1:03.16   
Marcus Hamberg  2007  Sundsvalls Simsällskap            1:04.25   
Anton Ericsson  2008  Sundsvalls Simsällskap            1:20.21   
Albert Björk  2006  IKSU Simning            DSQ   
                     
 
Gren 23, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 11 - 12 år 
Sponsor: Nylanders Bil 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Felix Luthman  2004  Umeå Simsällskap            39.21   
Arvid Johansson  2004  Sundsvalls Simsällskap            44.34   
Vincent Wall  2004  Umeå Simsällskap            46.26   
Axel Södervall  2004  Sundsvalls Simsällskap            46.44   
Tor Hofmann  2004  Timrå Simklubb            48.02   
Edvin Lideskog  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            48.98   
Ville Öberg  2005  Höga Kustens Simsällskap            52.14   
Hubert Konopka  2005  Höga Kustens Simsällskap            56.35   
Elias Gardfors  2005  Örnsköldsviks Allmänna SS            56.43   
10  Calle Järvholm  2004  IKSU Simning            1:00.55   
Anton Nordlöf  2004  Kramfors-Alliansen            DSQ   
                     
 
Gren 23, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
Sponsor: Nylanders Bil 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Eryk Do  2002  Sollefteå Allmänna Simsällskap            36.13   
Hannes Wikström  2003  Härnösands Simsällskap            39.47   
Karl Fällman  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            39.58   
Ståle Danemyr  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            41.92   
David Sundström  2003  Umeå Simsällskap            42.50   
Peter Sundström  2002  Umeå Simsällskap            43.16   
Anton Sölveskog  2003  Hudiksvalls Simsällskap            43.53   
Oskar Albinsson  2003  Umeå Simsällskap            43.65   
Daniel Larsson  2002  Björna Idrottsförening            44.15   
10  Henrik Lidström  2003  Umeå Simsällskap            44.50   
11  Erik Fahlander  2003  Örnsköldsviks Allmänna SS            45.19   
12  Unai Izarra  2003  Umeå Simsällskap            45.29   
13  Jonathan Olsson  2003  Dorotea IF            47.23   
14  Gustaf Sandström  2003  Hudiksvalls Simsällskap            47.84   
15  Anton Brännström  2002  Örnsköldsviks Allmänna SS            49.05   
16  Adam Lagerqvist  2003  IKSU Simning            58.67   
                     
 
Gren 23, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 15 - 99 år 
Sponsor: Nylanders Bil 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Petter Norén Vosfeldt  1999  Härnösands Simsällskap            30.48   
Anton Boström  2001  Njurunda Simsällskap            36.88   
Klas Törmä  1999  Örnsköldsviks Allmänna SS            39.27   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 december 2016 
Licensierad till: Örnsköldsviks Allmänna SS  Utskriftstid  18:45 
 
Resultat Gren 24 (Finaler) - Officiell
Resultat Gren 24 (Finaler) - Officiell 
 
  Tävling  Jubileumstävling    Utskriftsdatum  03 december 2016   
  Tävlingsort  Örnsköldsvik    Utskriftstid  19:18   
  Arrangör  Örnsköldsviks allmänna simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2016         
 
 
Gren 24, 4X50m Frisim Mix 04-yngre, Finaler 
Sponsor: Nylanders Bil 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Umeå SS Mix Lag 1 [2004]  2004  Umeå Simsällskap            2:15.67   
  Felix Luthman  2004      30.70        30.70   
  Lilly Cramer Johnsson  2005      37.06        1:07.76   
  Iyas Kalash  2004      31.40        1:39.16   
  Elin Öberg  2004      36.51        2:15.67   
                     
Öass Mix  Örnsköldsviks Allmänna SS            2:30.51   
  Agnes Landfors  2004      36.66        36.66   
  Elvira Engblom  2005      38.16        1:14.82   
  Edvin Lideskog  2005      37.63        1:52.45   
  Alvina Hardegård  2005      38.06        2:30.51   
                     
Härnösand Lag 1  Härnösands Simsällskap            2:35.68   
  Moa Berglund  2004      40.05        40.05   
  Linnea Sjöberg  2006      41.21        1:21.26   
  Alva Andersson  2005      38.97        2:00.23   
  Ida Eriksson  2005      35.45        2:35.68   
                     
Iksu Mix [2004]  2004  IKSU Simning            2:40.48   
  Vilma Fagerström  2005      34.08        34.08   
  Albert Björk  2006      46.70        1:20.78   
  Alma Bäckström  2006      46.09        2:06.87   
  Edit Fahlgren  2004      33.61        2:40.48   
                     
Kramfors Mix  Kramfors-Alliansen            2:43.53   
  Anton Nordlöf  2004      40.23        40.23   
  Wilma Eriksson  2007      45.70        1:25.93   
  Nellie Karlsson  2005      43.92        2:09.85   
  Ella Kretz  2004      33.68        2:43.53   
                     
Umeå SS Mix Lag 2 [2004]  2004  Umeå Simsällskap            2:46.85   
  Vera Wall  2006      44.24        44.24   
  Vincent Wall  2004      34.94        1:19.18   
  Tyra Wickman  2006      42.27        2:01.45   
  Tuva Lindvall  2006      45.40        2:46.85   
                     
Sollefteå Mix [2004]  2004  Sollefteå Allmänna Simsällskap            2:52.77   
  Linnea Engström  2004      36.32        36.32   
  Signe Domeij  2005      46.23        1:22.55   
  Maija Andersson  2005      42.10        2:04.65   
  Freja Engström  2007      48.12        2:52.77   
                     
Umeå SS Mix Lag 3 [2004]  2004  Umeå Simsällskap            3:23.09   
  Saga Lindqvist  2005      52.46        52.46   
  Tyra Östberg  2004      39.86        1:32.32   
  Julia Hellström  2006      51.46        2:23.78   
  Elsa Åström  2006      59.31        3:23.09   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  03 december 2016 
Licensierad till: Örnsköldsviks Allmänna SS  Utskriftstid  19:18 
 
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 25 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Jubileumstävling    Utskriftsdatum  03 december 2016   
  Tävlingsort  Örnsköldsvik    Utskriftstid  19:07   
  Arrangör  Örnsköldsviks allmänna simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  02 december 2016         
 
 
Gren 25, 4X50m Fri Mix öppen klass, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: Sjölunds Värme 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Sollefteå Mix  Sollefteå Allmänna Simsällskap            1:55.43   
  Linn Söderberg  2004      30.24        30.24   
  Kristofer Engström  1982      28.36        58.60   
  Eryk Do  2002      27.28        1:25.88   
  Isa Forsberg  2002      29.55        1:55.43   
                     
Iksu 2  IKSU Simning            1:55.58   
  Emmy Sandberg  1999      29.47        29.47   
  Hannes Olsson  1990      26.90        56.37   
  Karoline Lundgren  2001      30.76        1:27.13   
  Örjan Olsson  1972      28.45        1:55.58   
                     
Umeå SS Mix Lag 1  Umeå Simsällskap            1:56.98   
  Sara Sharp  1992      27.92        27.92   
  Ingrid Sälg  2002      29.95        57.87   
  Lisa Drugge  2001      29.75        1:27.62   
  Peter Sundström  2002      29.36        1:56.98   
                     
Iksu Mix  IKSU Simning            2:00.50   
  David Störzenberg  1996      29.74        29.74   
  Anneli Ohlsson  1992      31.82        1:01.56   
  Elina Gullehag  2002      31.58        1:33.14   
  Jimie Klum  1993      27.36        2:00.50   
                     
Umeå SS Mix Lag 2  Umeå Simsällskap            2:03.53   
  Oskar Albinsson  2003      30.95        30.95   
  Tindra Norling  2003      30.40        1:01.35   
  Maximilian Schmitt-Egenolf  2001      31.43        1:32.78   
  Lea Edvardsson  2003      30.75        2:03.53   
                     
Öass Lag Röd  Örnsköldsviks Allmänna SS            2:03.67   
  Emmy Gulliksson  1998      31.22        31.22   
  Elina Lehtinen  2003      30.55        1:01.77   
  Klas Törmä  1999      30.40        1:32.17