2019-08-25   15:21:37
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Resultat för Speedo Ungdom Cup 2013

Nedan visas alla resultat från tävlingen uppdelade per tävlingspass.

Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 1 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Ungdom Cup 2013    Utskriftsdatum  21 september 2013   
  Tävlingsort  Upplands Väsby    Utskriftstid  20:05   
  Arrangör  Väsby Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 september 2013         
 
 
Gren 1, 400m Frisim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    1:08.76  2:22.70  3:36.36    4:50.88   
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    1:08.66  2:25.91  3:43.70    4:58.75   
Isak Gustavsson  2001  Simklubben Neptun    1:12.25  2:30.81  3:49.06    5:06.69   
Andreas Carlsson  2001  Väsby Simsällskap    1:16.79  2:41.16  4:06.27    5:28.23   
Olle Hansen  2001  Simklubben Ena    1:16.19  2:42.11  4:08.33    5:34.07   
Jakub Cieslak  2001  Mks Piaseczno    1:26.67  3:05.43  4:44.52    6:16.07   
                     
 
Gren 1, 400m Frisim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:01.95  2:09.47  3:15.31    4:20.48   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    1:01.43  2:09.33  3:18.41    4:26.95   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    1:02.32  2:10.17  3:18.89    4:29.01   
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    2:19.10  3:31.01  4:43.09    4:43.09   
Anton Sandberg  1999  Täby Sim    1:07.66  2:21.08  3:33.71    4:44.65   
Gustav Barnå  1999  Täby Sim    1:07.87  2:20.78  3:33.37    4:44.74   
Simon Blom  1999  Simklubben Neptun    1:09.07  2:22.53  3:36.38    4:49.43   
Adam Rybarczyk  2000  Mks Piaseczno    1:09.40  2:25.04  3:40.66    4:53.32   
Walter Forsberg Meinhart  1999  Simklubben Neptun    1:09.67  2:24.87  3:38.46    4:53.79   
10  Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap    1:09.59  2:25.37  3:41.55    4:55.45   
11  Tomasz Siarniewicz  1999  Mks Piaseczno    1:05.73  2:24.08  3:44.37    4:58.35   
12  Stefan Varga  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:07.85  2:22.84  3:41.56    4:58.74   
13  Krzysztof Skaldawski  1999  Mks Piaseczno    2:22.96  3:42.41  5:01.30    5:01.30   
14  Jonatan Wächter  2000  Simklubben Neptun    1:11.98  2:30.43  3:49.25    5:06.22   
15  Niklas Nyblom  1999  Väsby Simsällskap    1:09.54  2:28.47  3:48.72    5:06.56   
16  Oscar Grankvist  2000  Väsby Simsällskap    1:10.43  2:28.08  3:48.61    5:06.81   
17  Krzysztof Wiatr  2000  Mks Piaseczno    1:11.92  2:32.12  3:53.68    5:12.62   
18  Karl Broberg  1999  Simklubben Neptun    1:13.79  2:34.76  3:59.50    5:25.31   
19  Alexander Berglund  2000  Spårvägens Simförening    1:18.73  2:49.21  4:20.03    5:51.95   
Carl Käll Jönsson  1999  Simklubben Neptun            DNF   
                     
 
Gren 1, 400m Frisim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Carl Norlander  1997  Väsby Simsällskap    1:00.64  2:05.01  3:08.56    4:10.78   
Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    1:01.89  2:07.91  3:13.71    4:18.95   
Carl-Åke Willberg  1998  Täby Sim    1:01.77  2:08.63  3:16.69    4:24.61   
David Kruthammar  1997  Täby Sim    2:11.17  3:19.35  4:24.83    4:24.83   
Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap    1:01.73  2:10.54  3:21.55    4:32.48   
Filip Hedman  1998  Täby Sim    1:01.58  2:10.96  3:24.17    4:35.78   
Shervin Ghahestani  1997  Täby Sim    2:16.18  3:28.00  4:36.61    4:36.61   
William Åberg  1997  Täby Sim    2:15.90  3:27.67  4:37.50    4:37.50   
Joel Hambraeus  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    2:20.08  3:34.08  4:47.37    4:47.37   
                     
 
Gren 1, 400m Frisim Herrar, Finaler 17 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    1:00.68  2:04.67  3:08.45    4:08.88   
Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap    1:00.27  2:05.13  3:09.99    4:14.36   
Dominykas Lusys  1995  Simklubben Neptun    1:01.00  2:07.68  3:15.01    4:20.39   
Martin Magnusson  1995  Norrtälje Simklubb    2:15.66  3:27.29  4:35.47    4:35.47   
Jens Jacob Aabel Nordkvist  1995  Danderyds Sim Club For Swimmin    2:15.88  3:28.59  4:40.91    4:40.91   
Daniel Swahn  1995  Väsby Simsällskap    1:05.08  2:18.91  3:34.42    4:49.28   
Marcus Melander  1996  Simklubben Neptun    1:08.40  2:26.29  3:46.47    5:02.50   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  21 september 2013 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  20:05 
 
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 2 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Ungdom Cup 2013    Utskriftsdatum  21 september 2013   
  Tävlingsort  Upplands Väsby    Utskriftstid  11:11   
  Arrangör  Väsby Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 september 2013         
 
 
Gren 2, 800m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    1:03.75  2:11.94  3:20.70  4:29.07  9:03.77   
          5:37.74  6:46.68  7:55.37       
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    1:05.21  2:13.15  3:21.24  4:29.71  9:05.51   
          5:38.88  6:48.22  7:57.61       
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    1:04.67  2:14.04  3:24.31  4:35.02  9:15.71   
          5:45.77  6:56.25  8:06.29       
Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:05.60  2:15.47  3:26.23  4:36.65  9:19.31   
          5:47.32  6:58.08  8:09.01       
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    1:05.46  2:15.06  3:25.64  4:36.42  9:20.80   
          5:47.88  6:59.06  8:10.42       
Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    1:05.42  2:16.66  3:28.04  4:39.31  9:24.29   
          5:51.12  7:02.76  8:14.50       
Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    1:06.40  2:17.81  3:29.34  4:41.00  9:27.15   
          5:52.75  7:04.80  8:16.40       
Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap    1:06.49  2:19.81  3:32.72  4:45.07  9:36.18   
          5:58.52  7:12.01  8:25.41       
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:07.07  2:19.53  3:33.50  4:48.17  9:45.24   
          6:03.54  7:18.65  8:32.86       
10  Ellinor Hedgren-Rylander  1997  Simklubben Neptun    1:11.29  2:27.01  3:42.30  4:57.84  9:52.30   
          6:13.13  7:28.16  8:41.26       
11  Linda Brännlund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:07.60  2:22.47  3:39.40  4:56.98  10:09.46   
          6:15.18  7:34.07  8:52.19       
12  Michaela Mattsson  1999  Simklubben Neptun    1:11.83  2:29.41  3:47.28  5:05.21  10:16.97   
          6:23.45  7:41.51  9:00.10       
13  Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    1:10.63  2:26.97  3:44.81  5:04.18  10:27.39   
          6:25.04  7:46.57  9:07.99       
14  Astrid Eriksson  2001  Turebergs Simklubb    1:13.91  2:35.83  3:57.73  5:20.01  10:46.73   
          6:42.82  8:06.15  9:28.59       
15  Zhanna Kuhry  1998  Täby Sim    1:14.68  2:35.12  3:56.83  5:19.65  10:49.10   
          6:41.65  8:05.26  9:28.30       
16  Hannele Ålander  2001  Simklubben Ena    1:21.44  2:52.16  4:24.93  6:00.02  12:12.35   
          7:35.09  9:10.55  10:44.58       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  21 september 2013 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  11:11 
 
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 3 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Ungdom Cup 2013    Utskriftsdatum  21 september 2013   
  Tävlingsort  Upplands Väsby    Utskriftstid  11:42   
  Arrangör  Väsby Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 september 2013         
 
 
Gren 3, 200m Medley Herrar, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Klaudius Schreck  2001  Simklubben Neptun    30.49  1:08.17  1:56.68    2:30.90   
Oliver Rehn  2001  Simklubben Neptun    32.85  1:12.84  2:00.47    2:37.72   
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    35.33  1:18.76  2:05.86    2:43.49   
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    33.41  1:18.12  2:06.65    2:43.66   
Isak Gustavsson  2001  Simklubben Neptun    37.44  1:20.36  2:11.75    2:47.45   
Fredrik Annergren  2001  Turebergs Simklubb    38.10  1:21.37  2:09.80    2:51.52   
Jonas Malmring  2001  Spårvägens Simförening    33.47  1:18.82  2:11.63    2:53.58   
Szymon Derezinski  2001  Mks Piaseczno    37.26  1:23.71  2:15.55    2:54.01   
Wilhelm Muzikants  2001  Täby Sim    38.78  1:25.46  2:16.02    2:55.94   
10  Andres Pöllänen  2001  Täby Sim    39.38  1:27.20  2:19.22    2:58.75   
11  Linus Nykvist  2001  Järfälla Simsällskap    41.44  1:26.85  2:21.43    3:02.00   
12  Maciej Kucharski  2001  Mks Piaseczno    42.21  1:28.94  2:22.71    3:02.87   
13  Noah Rengart  2002  Väsby Simsällskap    39.68  1:25.78  2:22.74    3:03.92   
14  Adrian Sulek  2001  Mks Piaseczno    42.85  1:31.17  2:22.86    3:04.11   
15  Sebastian Johansson  2003  Simklubben Neptun    42.52  1:31.52  2:25.64    3:07.64   
16  Felix Andersson  2002  Simklubben Neptun    40.31  1:32.70  2:28.19    3:08.15   
17  William Lernå  2002  Väsby Simsällskap    44.51  1:31.17  2:25.50    3:09.19   
18  Michael Stille  2002  Turebergs Simklubb    41.06  1:33.00  2:30.61    3:17.10   
19  William Bernhardsson  2002  Spårvägens Simförening    40.73  1:31.10  2:28.46    3:17.20   
20  Isak Nordin  2001  Turebergs Simklubb    43.95  1:34.52  2:32.95    3:21.92   
20  Jonas Al-Khalili  2002  Täby Sim    43.96  1:32.13  2:35.73    3:21.92   
22  Arian Parsa  2002  Väsby Simsällskap    41.12  1:33.53  2:35.58    3:23.90   
23  Hugo Malmberg  2001  Järfälla Simsällskap    49.23  1:45.71  2:53.80    3:39.87   
Dag Unevik  2001  Väsby Simsällskap            DNS   
Anton Adelöw  2001  Järfälla Simsällskap            DSQ   
Emil Tikkanen  2002  Åkersberga Simsällskap            DSQ   
Ludvig Jansson  2002  Spårvägens Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 3, 200m Medley Herrar, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    30.40  1:07.93  1:44.77    2:16.90   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    30.63  1:05.91  1:47.08    2:17.86   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    29.94  1:07.58  1:50.22    2:23.80   
Bartosz Chotkowski  1999  Mks Piaseczno    32.22  1:12.40  1:53.93    2:28.04   
Simon Blom  1999  Simklubben Neptun    32.49  1:12.39  1:55.44    2:30.23   
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    31.63  1:12.18  1:54.51    2:31.34   
Niklas Nyblom  1999  Väsby Simsällskap    32.99  1:12.69  1:57.00    2:33.30   
Edwin Häger  1999  Täby Sim    34.87  1:14.87  1:59.94    2:34.19   
Tobias Fernandez  1999  Täby Sim    32.19  1:13.07  1:58.68    2:34.31   
10  Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    32.07  1:12.16  1:58.58    2:35.78   
11  Fredrik Olsson  1999  Järfälla Simsällskap    33.57  1:15.03  2:01.23    2:36.06   
12  Pawel Mitrus  2000  Mks Piaseczno    34.15  1:13.62  1:59.65    2:36.07   
13  Stefan Varga  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    34.18  1:14.85  2:01.84    2:37.87   
14  Walter Forsberg Meinhart  1999  Simklubben Neptun    33.17  1:16.25  2:04.63    2:38.74   
15  Rafal Glazer  2000  Mks Piaseczno    35.35  1:19.46  2:04.35    2:41.19   
16  Oskar Iwarsson  2000  Turebergs Simklubb    31.19  1:13.48  2:04.75    2:41.85   
17  Emil Bengtsson  1999  Järfälla Simsällskap    34.97  1:17.19  2:04.05    2:42.58   
18  Jonatan Wächter  2000  Simklubben Neptun    35.14  1:20.59  2:07.79    2:43.93   
19  Karl Broberg  1999  Simklubben Neptun    35.97  1:21.12  2:14.07    2:49.14   
20  Samuel Bladin  1999  Järfälla Simsällskap    34.35  1:21.46  2:12.14    2:49.28   
21  Oscar Johansson  2000  Simklubben Neptun    39.51  1:23.71  2:12.41    2:49.89   
22  Axel Modin  2000  Järfälla Simsällskap    35.27  1:21.01  2:15.10    2:55.39   
23  Gabriel Hansson  2000  Täby Sim    36.88  1:20.41  2:15.03    2:55.86   
24  Daniel Coleman  2000  Täby Sim    39.24  1:24.53  2:16.57    2:57.34   
25  Mariusz Pawlicki  2000  Mks Piaseczno    38.09  1:21.17  2:17.13    2:58.42   
26  Pontus Westberg  2000  Järfälla Simsällskap    40.99  1:27.33  2:20.38    2:58.53   
27  Rudolf Pogosian  2000  Järfälla Simsällskap    38.24  1:26.26  2:21.58    3:04.36   
28  Rasmus Pettersson-Dahlberg  2000  Järfälla Simsällskap    38.55  1:27.20  2:23.23    3:05.75   
29  Oscar Gullberg  1999  Åkersberga Simsällskap    36.56  1:25.23  2:20.60    3:05.90   
30  David Säll  2000  Järfälla Simsällskap    41.67  1:28.69  2:24.27    3:06.63   
31  Rasmus Wensmark  2000  Järfälla Simsällskap    44.47  1:34.48  2:26.79    3:11.36   
Adam Moummi  1999  Spårvägens Simförening            DSQ   
Sacha Vikegard  2000  Järfälla Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 3, 200m Medley Herrar, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    28.37  1:01.02  1:39.37    2:10.96   
Carl Norlander  1997  Väsby Simsällskap    28.57  1:02.41  1:40.88    2:11.60   
Jakub Kruszyna  1998  Mks Piaseczno    29.14  1:05.16  1:46.33    2:20.18   
William Svalander  1998  Simklubben Neptun    29.34  1:06.61  1:48.88    2:21.76   
Adam Pierscinski  1998  Mks Piaseczno    30.83  1:10.62  1:52.30    2:29.57   
Mattin Zarrabi  1998  Täby Sim    32.59  1:12.66  1:57.00    2:32.46   
Joel Hambraeus  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    35.03  1:16.02  1:59.93    2:33.58   
Emil Östrand  1998  Järfälla Simsällskap    33.38  1:12.18  2:00.33    2:36.42   
Adam Ekblom  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.20  1:15.52  2:03.50    2:41.23   
10  Patricio Gabriel  1998  Simklubben Neptun    32.46  1:12.86  2:03.08    2:42.11   
11  Fabian Ctvtek  1998  Simklubben Neptun    33.71  1:18.15  2:06.23    2:45.77   
12  Hugo Härmark  1998  Simklubben Neptun    33.93  1:19.23  2:08.41    2:46.06   
13  Ludwig Häggblad  1998  Åkersberga Simsällskap    37.26  1:22.53  2:11.58    2:53.49   
                     
 
Gren 3, 200m Medley Herrar, Finaler 17 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    27.25  1:01.29  1:36.93    2:07.49   
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    27.57  59.76  1:38.28    2:07.67   
Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    27.97  1:03.20  1:39.03    2:09.57   
Oscar Frisk-Garcia  1996  Väsby Simsällskap    29.57  1:03.80  1:46.57    2:19.76   
Dominykas Lusys  1995  Simklubben Neptun    28.21  1:03.53  1:47.00    2:19.96   
Oskar Nilsson  1995  Åkersberga Simsällskap    30.19  1:10.51  1:48.49    2:23.85   
Wictor Häggblad  1994  Åkersberga Simsällskap    27.84  1:03.98  1:48.32    2:23.88   
Oscar Zedendahl  1995  Väsby Simsällskap    29.32  1:05.12  1:50.80    2:24.63   
Jens Jacob Aabel Nordkvist  1995  Danderyds Sim Club For Swimmin    30.84  1:10.91  1:54.05    2:29.10   
10  Marcus Pirkizri  1995  Åkersberga Simsällskap    31.50  1:12.85  1:57.00    2:33.95   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  21 september 2013 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  11:42 
 
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 4 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Ungdom Cup 2013    Utskriftsdatum  21 september 2013   
  Tävlingsort  Upplands Väsby    Utskriftstid  12:04   
  Arrangör  Väsby Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 september 2013         
 
 
Gren 4, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Dimitra Tsirona  2002  Väsby Simsällskap    38.84  1:27.74  2:22.47    3:17.95   
Hannele Ålander  2001  Simklubben Ena    48.43  1:52.24  2:57.65    4:02.58   
                     
 
Gren 4, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    33.87  1:12.63  1:52.32    2:31.67   
Angela Cwil  1999  Mks Piaseczno    33.88  1:13.56  1:55.37    2:39.51   
Sigrid Loid  1999  Täby Sim    35.18  1:18.32  2:05.68    2:53.38   
Marcelina Jaworska  2000  Mks Piaseczno    33.98  1:17.74  2:08.08    2:56.90   
Ylwali Häggblad  2000  Åkersberga Simsällskap    41.71  1:34.52  2:29.61    3:21.50   
                     
 
Gren 4, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    31.92  1:07.48  1:43.94    2:18.99   
Isabell Kjellberg  1997  Väsby Simsällskap    33.46  1:11.70  1:50.79    2:31.05   
Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    32.74  1:10.80  1:51.95    2:31.40   
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    33.58  1:12.29  1:52.05    2:32.88   
Ellinor Hedgren-Rylander  1997  Simklubben Neptun    34.63  1:14.53  1:54.42    2:37.57   
Beatrice Vezzoli  1998  Turebergs Simklubb    34.30  1:13.85  1:55.68    2:40.25   
Ida Österman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    34.87  1:15.83  1:58.73    2:41.43   
                     
 
Gren 4, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 17 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    30.82  1:07.00  1:44.48    2:20.48   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  21 september 2013 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  12:04 
 
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 5 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Ungdom Cup 2013    Utskriftsdatum  21 september 2013   
  Tävlingsort  Upplands Väsby    Utskriftstid  12:08   
  Arrangör  Väsby Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 september 2013         
 
 
Gren 5, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isak Gustavsson  2001  Simklubben Neptun    40.67  1:25.49  2:13.42    2:59.94   
                     
 
Gren 5, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Simon Blom  1999  Simklubben Neptun    33.07  1:11.31  1:50.26    2:28.43   
Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap    34.06  1:14.68  1:58.13    2:41.25   
Andreas Bergfeldt  1999  Väsby Simsällskap    36.08  1:20.13  2:05.83    2:50.23   
                     
 
Gren 5, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    31.00  1:06.64  1:41.60    2:15.89   
Sean Zhong  1998  Täby Sim    31.21  1:07.80  1:45.32    2:24.39   
                     
 
Gren 5, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 17 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    29.65  1:03.79  1:38.89    2:14.41   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  21 september 2013 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  12:08 
 
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 6 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Ungdom Cup 2013    Utskriftsdatum  21 september 2013   
  Tävlingsort  Upplands Väsby    Utskriftstid  12:54   
  Arrangör  Väsby Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 september 2013         
 
 
Gren 6, 100m Frisim Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erica Pihlblad-Swahn  2001  Järfälla Simsällskap    32.14        1:07.21   
Josefin Wensmark  2001  Järfälla Simsällskap    33.07        1:08.07   
Tova Andersson  2001  Väsby Simsällskap    32.45        1:08.92   
Astrid Eriksson  2001  Turebergs Simklubb    32.71        1:08.95   
Vilma Brolund  2001  Simklubben Neptun    33.46        1:10.53   
Jennifer Bergström  2002  Åkersberga Simsällskap    34.21        1:10.94   
Louise Peacock  2001  Väsby Simsällskap    33.47        1:11.33   
Li Isaksson  2002  Väsby Simsällskap    34.59        1:11.95   
Wilma Wiiand  2001  Väsby Simsällskap    35.26        1:12.76   
10  Tyra Wijk  2001  Turebergs Simklubb    35.12        1:13.03   
11  Sunanda Aronsson  2002  Simklubben Neptun    34.93        1:13.50   
12  Aleksandra Oleksy  2001  Mks Piaseczno    34.61        1:13.60   
13  Julia Björkén  2001  Väsby Simsällskap    35.63        1:14.35   
14  Amanda Heed Nordin  2001  Spårvägens Simförening    35.40        1:14.57   
15  Lovisa Liljeblad  2002  Åkersberga Simsällskap    35.22        1:14.61   
16  Hanna Lindé  2001  Simklubben Neptun    36.01        1:14.92   
17  Felicia Rosenberg  2002  Väsby Simsällskap    35.92        1:15.15   
18  Kristina Isacson  2001  Täby Sim    36.89        1:15.80   
19  Josefin Olsson  2001  Väsby Simsällskap    35.99        1:15.81   
20  Rebecca Gustafsson  2003  Simklubben Neptun    36.50        1:15.97   
21  Hannah Qvist  2001  Spårvägens Simförening    36.65        1:16.07   
22  Malin Sangfelt  2001  Åkersberga Simsällskap    34.95        1:16.19   
23  Linn Herlin  2002  Spårvägens Simförening    36.05        1:16.24   
24  Sophia Wåhlén  2001  Simklubben Neptun    36.07        1:16.25   
25  Ebba Andersson  2001  Väsby Simsällskap    36.52        1:16.46   
26  Selma El Hajji  2001  Järfälla Simsällskap    35.71        1:16.67   
27  Frida Nöu  2001  Täby Sim    37.36        1:16.95   
28  Linnea Wall  2001  Järfälla Simsällskap    36.25        1:16.97   
29  Ella Westholm  2001  Åkersberga Simsällskap    35.83        1:17.36   
30  Kinga Niemywska  2001  Mks Piaseczno    37.14        1:17.82   
31  Chanda Smeds  2001  Simklubben Neptun    38.44        1:17.90   
32  Clara Sundqvist  2001  Spårvägens Simförening    38.02        1:18.07   
33  Vanessa Hübinette  2001  Väsby Simsällskap    37.05        1:18.33   
34  Sol Wännman  2001  Järfälla Simsällskap    36.05        1:18.41   
35  Julia Kolakowska  2001  Mks Piaseczno    37.66        1:18.54   
36  Lucrezia Vespertini  2002  Väsby Simsällskap    36.37        1:18.67   
37  Josephine Junehed  2002  Täby Sim    38.04        1:19.03   
38  Hannele Ålander  2001  Simklubben Ena    37.68        1:19.38   
39  Matilda Pfeiff  2001  Väsby Simsällskap    37.67        1:19.57   
40  Linnea Lindgren  2001  Väsby Simsällskap    36.79        1:19.60   
41  Elin Peng  2003  Väsby Simsällskap    36.72        1:19.61   
42  Victoria Norén  2002  Turebergs Simklubb    38.60        1:19.74   
43  Filippa Ehn  2001  Simklubben Neptun    39.06        1:19.77   
44  Josefin Gardelin  2001  Spårvägens Simförening    38.53        1:20.01   
45  Tuva Björkén  2003  Väsby Simsällskap    37.07        1:20.72   
46  Alicia Kjerrman  2001  Spårvägens Simförening    37.77        1:20.81   
47  Anna Frisk-Garcia  2002  Väsby Simsällskap    38.24        1:20.93   
48  Jennifer Laine  2001  Järfälla Simsällskap    39.11        1:21.30   
49  Mikaela Hedström  2003  Spårvägens Simförening    38.69        1:21.61   
50  Roya Tittelbach  2003  Väsby Simsällskap    38.19        1:21.75   
51  Emmi Taraldsson  2002  Väsby Simsällskap    38.43        1:21.95   
52  My Hambreus  2001  Täby Sim    39.11        1:22.24   
53  Isabelle Nordlinder  2001  Täby Sim    40.15        1:22.34   
54  Hjördis Köhler  2001  Simklubben Neptun    38.67        1:23.04   
55  Anna Ladis  2001  Täby Sim    39.67        1:23.41   
56  Ioana Danes  2002  Spårvägens Simförening    38.50        1:24.01   
57  Sara Nilsson  2001  Turebergs Simklubb    38.87        1:24.49   
58  Smilla Hedlund  2001  Täby Sim    39.41        1:24.84   
59  Amanda Bekkewold  2001  Simklubben Neptun    39.73        1:25.09   
60  Roya Mohimani Svärdell  2001  Simklubben Neptun    39.55        1:25.16   
61  Tove Pettersson  2004  Väsby Simsällskap    39.52        1:25.19   
62  Emelie Persson  2002  Väsby Simsällskap    39.83        1:25.20   
63  Ines Lo Lindroos  2003  Simklubben Neptun    39.15        1:25.21   
64  Elma Starrost  2002  Täby Sim    40.80        1:25.88   
65  Jennifer Nyblom  2003  Väsby Simsällskap    40.00        1:26.25   
66  Maria Tavemark  2001  Täby Sim    40.13        1:26.27   
67  Tina Westmoreland  2002  Åkersberga Simsällskap    40.75        1:26.58   
68  Julia Wernros Olofsson  2002  Turebergs Simklubb    40.53        1:27.45   
69  Emma Lu  2002  Väsby Simsällskap    39.80        1:27.88   
70  Sharon Kellokoski  2001  Turebergs Simklubb    40.53        1:27.95   
71  Rojin Farkhapour  2001  Väsby Simsällskap    40.41        1:28.10   
72  Julia Zivkovic  2001  Spårvägens Simförening    40.52        1:28.19   
73  Julia Ignell  2002  Åkersberga Simsällskap    41.05        1:29.50   
74  Felicia Wächter  2002  Simklubben Neptun    41.85        1:29.79   
75  Lova Ergon  2001  Spårvägens Simförening    41.82        1:31.34   
76  Maja Karlsson Karlström  2002  Spårvägens Simförening    43.26        1:31.63   
77  Klara Lundh  2003  Väsby Simsällskap    42.19        1:31.99   
78  Elin Bergman  2003  Väsby Simsällskap    42.54        1:32.28   
79  Embla Wihk  2002  Simklubben Neptun    45.27        1:34.16   
80  Jana Smeds  2002  Simklubben Neptun    42.36        1:34.75   
81  Wilma Haglund  2002  Turebergs Simklubb    43.53        1:35.22   
82  Anastasia Marinou  2002  Simklubben Neptun    45.62        1:35.46   
83  Elin Andreasson  2001  Järfälla Simsällskap    43.07        1:35.89   
84  Hedda Wallberg  2003  Simklubben Neptun    44.67        1:36.46   
85  Sophie Bladin  2002  Simklubben Neptun    44.95        1:36.78   
86  Vendela Hillström  2003  Simklubben Neptun    45.34        1:38.06   
87  Elsa Engström  2002  Spårvägens Simförening    45.13        1:38.34   
88  Ida Carlsson  2001  Järfälla Simsällskap    45.27        1:41.19   
89  Nickolina Hedenlund  2001  Täby Sim    44.82        1:41.61   
Oliwia Kantecki  2003  Väsby Simsällskap            DNS   
Noémi Andras  2001  Spårvägens Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 6, 100m Frisim Damer, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim    29.93        1:02.17   
Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    30.18        1:02.31   
Angela Cwil  1999  Mks Piaseczno    30.15        1:02.37   
Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    31.04        1:04.00   
Marcelina Jaworska  2000  Mks Piaseczno    30.87        1:04.03   
Kajsa Sparrman  1999  Väsby Simsällskap    30.73        1:04.45   
Sofia Lennerthson  1999  Täby Sim    30.55        1:04.69   
Linneá Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    30.53        1:04.73   
Caroline Korssell  1999  Täby Sim    31.86        1:05.34   
10  Joanna Sledz  1999  Mks Piaseczno    30.77        1:05.73   
11  Karolina Kuzebska  1999  Mks Piaseczno    30.77        1:06.07   
12  Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    31.63        1:06.18   
13  Alma Holmberg  1999  Turebergs Simklubb    32.00        1:06.79   
14  Michaela Mattsson  1999  Simklubben Neptun    31.92        1:06.98   
15  Hanne Melin-Romstad  1999  Väsby Simsällskap    32.15        1:07.10   
16  Elin Södersten  2000  Järfälla Simsällskap    32.98        1:08.06   
17  Nora Jomaa  1999  Simklubben Neptun    32.80        1:08.60   
18  Tilda Rekola-Weckström  2000  Åkersberga Simsällskap    32.46        1:08.85   
19  Josephine Andreasson  1999  Turebergs Simklubb    33.07        1:08.96   
20  Amanda Strömdahl  2000  Täby Sim    33.11        1:08.98   
21  Ebba Bjurman  1999  Väsby Simsällskap    32.53        1:09.56   
22  Dersim Esmaelzadeh  1999  Väsby Simsällskap    32.72        1:09.61   
23  Cecilia Gabrielsson  1999  Väsby Simsällskap    32.53        1:09.62   
24  Cajsa-Lisa Jansson  1999  Spårvägens Simförening    32.79        1:09.83   
25  Karin Thorén  1999  Täby Sim    33.43        1:10.58   
26  Liv Falk  2000  Täby Sim    32.53        1:10.96   
27  Julia Franks  2000  Täby Sim    33.78        1:11.16   
28  Rebecka Ehn  2000  Simklubben Neptun    34.50        1:11.22   
29  Malin Jansson  1999  Simklubben Neptun    34.40        1:11.26   
30  Cassandra Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    34.20        1:11.43   
31  Elin Ahnfelt  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    34.10        1:11.82   
32  Tara Ebrahimi  2000  Väsby Simsällskap    33.79        1:11.84   
33  Ebba Steen  1999  Järfälla Simsällskap    34.85        1:12.88   
34  Emma Wallin  1999  Åkersberga Simsällskap    33.90        1:12.96   
35  Mikaela Bergh  1999  Täby Sim    34.80        1:13.09   
36  Astrid Albertsson  2000  Väsby Simsällskap    35.00        1:13.59   
37  Ella Ericson  2000  Simklubben Neptun    34.62        1:13.78   
38  Tove Rydén  1999  Spårvägens Simförening    35.24        1:14.67   
39  Wilma Ekwall  1999  Spårvägens Simförening    35.66        1:14.79   
40  Rebecka Dagberg  2000  Spårvägens Simförening    36.03        1:14.83   
41  Clara Nykvist  2000  Simklubben Neptun    35.71        1:14.84   
42  Gunnel Sköld  2000  Täby Sim    36.99        1:14.86   
43  Fanny Lundgren  1999  Simklubben Neptun    36.31        1:15.17   
44  Jennifer Hjälm-Gerle  1999  Spårvägens Simförening    35.83        1:16.39   
45  Alice Albinzon  2000  Simklubben Neptun    37.04        1:17.25   
46  Tuva Lennér  2000  Simklubben Neptun    36.86        1:17.45   
47  Jennifer Backhoff Wahlund  1999  Väsby Simsällskap    36.49        1:17.49   
48  Julia Augustsson  2000  Spårvägens Simförening    36.81        1:18.06   
49  Emma Udd  1999  Täby Sim    36.15        1:18.47   
50  Emilia Österberg  2000  Åkersberga Simsällskap    37.36        1:18.79   
51  Moa Nygren  2000  Väsby Simsällskap    36.97        1:18.86   
52  Cecilia Wåhlén  1999  Simklubben Neptun    37.81        1:19.11   
53  Mathilda Bärnau  2000  Väsby Simsällskap    36.87        1:19.17   
54  Felicia Gustavsson  1999  Väsby Simsällskap    37.69        1:20.54   
55  Amanda Gunnarsson-Jonsson  2000  Järfälla Simsällskap    37.44        1:21.23   
56  Emelie Högström  1999  Åkersberga Simsällskap    38.33        1:21.55   
57  Linda Svensson  2000  Spårvägens Simförening    38.51        1:22.09   
58  Rebecca Elgh  1999  Spårvägens Simförening    40.04        1:22.17   
59  Amanda Sörensen  1999  Spårvägens Simförening    38.32        1:24.56   
60  Sirma Meydan  2000  Väsby Simsällskap    38.84        1:24.78   
61  Mathilda Norlander  1999  Spårvägens Simförening    39.73        1:25.92   
62  Louise Törnblom  2000  Spårvägens Simförening    40.34        1:26.01   
63  Leia Berhanu  2000  Spårvägens Simförening    39.69        1:27.11   
64  Michaela Lindström  2000  Spårvägens Simförening    41.03        1:30.46   
Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap            DNS   
Karolina Willberg  2000  Täby Sim            DNS   
                     
 
Gren 6, 100m Frisim Damer, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    28.43        58.80   
Emma Varga  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin    28.26        59.11   
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    29.82        1:01.64   
Isabell Kjellberg  1997  Väsby Simsällskap    30.01        1:01.85   
Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    29.62        1:02.35   
Linda Brännlund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    30.24        1:03.39   
Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    30.89        1:03.75   
Vanessa Nordling  1998  Väsby Simsällskap    30.04        1:03.95   
Pauline Korssell  1997  Täby Sim    30.69        1:04.01   
10  Ida Österman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    30.92        1:04.26   
11  Maria Östervall  1998  Åkersberga Simsällskap    30.76        1:04.57   
12  Alexandra Nilsson  1998  Simklubben Neptun    30.58        1:04.75   
13  Julia Ewerbring  1998  Täby Sim    31.18        1:04.82   
14  Marianne Dellwik  1997  Täby Sim    31.10        1:05.31   
15  Beatrice Vezzoli  1998  Turebergs Simklubb    31.39        1:05.81   
16  Elin Timbäck  1997  Åkersberga Simsällskap    31.66        1:06.79   
17  Sofia Björnfot  1998  Väsby Simsällskap    31.98        1:06.90   
18  Elin Taraldsson  1997  Väsby Simsällskap    31.77        1:07.26   
19  Zhanna Kuhry  1998  Täby Sim    33.25        1:09.05   
20  Lina Sundman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.17        1:10.68   
21  Elina Bjällås  1998  Spårvägens Simförening    35.51        1:14.22   
22  Ines Sahuric  1998  Spårvägens Simförening    35.44        1:15.26   
                     
 
Gren 6, 100m Frisim Damer, Finaler 17 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    27.72        57.25   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    27.94        57.54   
Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    28.30        58.00   
Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap    27.95        58.33   
Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    28.75        59.89   
Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    28.62        1:00.25   
Josefin Lantz  1996  Väsby Simsällskap    28.97        1:00.73   
Mathilda Johansson  1991  Täby Sim    28.43        1:01.23   
Emelie Johansson  1996  Täby Sim    29.63        1:01.73   
10  Lisa Wiklund  1996  Väsby Simsällskap    30.87        1:05.12   
11  Saskia Kuhlins  1996  Spårvägens Simförening    31.15        1:06.06   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  21 september 2013 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  12:54 
 
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 7 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Ungdom Cup 2013    Utskriftsdatum  21 september 2013   
  Tävlingsort  Upplands Väsby    Utskriftstid  13:31   
  Arrangör  Väsby Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 september 2013         
 
 
Gren 7, 100m Frisim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Klaudius Schreck  2001  Simklubben Neptun    28.39        1:00.54   
Oliver Rehn  2001  Simklubben Neptun    30.02        1:02.57   
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    31.09        1:05.76   
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    31.14        1:06.06   
Szymon Derezinski  2001  Mks Piaseczno    32.11        1:08.88   
Andreas Carlsson  2001  Väsby Simsällskap    32.73        1:09.28   
Fredrik Annergren  2001  Turebergs Simklubb    33.19        1:10.78   
Axel Nordén  2001  Täby Sim    34.07        1:11.80   
Andres Pöllänen  2001  Täby Sim    35.16        1:12.58   
10  Jonas Malmring  2001  Spårvägens Simförening    35.38        1:12.66   
11  Dag Unevik  2001  Väsby Simsällskap    35.05        1:13.09   
12  Olle Hansen  2001  Simklubben Ena    35.46        1:13.38   
13  Felix Andersson  2002  Simklubben Neptun    35.19        1:13.69   
14  Linus Nykvist  2001  Järfälla Simsällskap    35.84        1:14.28   
15  Jakub Cieslak  2001  Mks Piaseczno    34.65        1:14.65   
16  Anton Forsberg  2001  Täby Sim    35.91        1:15.21   
17  Lukas Roosmark  2002  Täby Sim    35.54        1:16.30   
18  Noah Rengart  2002  Väsby Simsällskap    36.77        1:17.29   
19  Maciej Kucharski  2001  Mks Piaseczno    36.28        1:17.30   
20  Emil Tikkanen  2002  Åkersberga Simsällskap    36.75        1:17.50   
21  William Mattsson  2004  Väsby Simsällskap    37.44        1:18.62   
22  Sebastian Johansson  2003  Simklubben Neptun    38.52        1:18.66   
23  Adrian Sulek  2001  Mks Piaseczno    36.94        1:18.71   
24  Michael Stille  2002  Turebergs Simklubb    38.03        1:19.60   
25  Martin Melinder  2001  Väsby Simsällskap    38.16        1:19.81   
26  Hugo Malmberg  2001  Järfälla Simsällskap    37.51        1:19.82   
27  John Sun  2002  Turebergs Simklubb    37.21        1:20.60   
28  Morgan Martinsson  2001  Simklubben Neptun    38.97        1:20.75   
29  Timothy Westmoreland  2002  Åkersberga Simsällskap    38.54        1:20.78   
30  Theodor Sköld  2001  Väsby Simsällskap    37.85        1:21.17   
31  Adrian Tittelbach  2001  Väsby Simsällskap    39.23        1:21.30   
32  Arian Parsa  2002  Väsby Simsällskap    37.16        1:21.35   
33  Dexter Dalsgaard  2001  Simklubben Neptun    38.63        1:22.50   
34  Ludvig Ahlström  2002  Väsby Simsällskap    39.04        1:22.74   
35  Andreas Wallén  2002  Spårvägens Simförening    39.26        1:23.39   
36  Ludvig Jansson  2002  Spårvägens Simförening    40.60        1:23.81   
37  Troy Kroonder  2003  Simklubben Neptun    38.24        1:24.01   
38  Arvid Styrman  2002  Spårvägens Simförening    39.55        1:24.19   
39  Leo Herrmann  2002  Simklubben Neptun    39.00        1:24.20   
40  Isak Nordin  2001  Turebergs Simklubb    38.79        1:24.59   
41  Jonas Al-Khalili  2002  Täby Sim    40.17        1:24.96   
41  William Bernhardsson  2002  Spårvägens Simförening    41.07        1:24.96   
43  Isac Böschen  2002  Väsby Simsällskap    39.08        1:25.85   
44  Viktor Korpi  2001  Järfälla Simsällskap    43.37        1:27.73   
45  Gustav Henrikssen  2002  Spårvägens Simförening    41.77        1:28.28   
46  Martin Hallbäck  2001  Spårvägens Simförening    42.41        1:28.69   
47  Niclas Varon Boldyrev  2002  Simklubben Neptun    39.23        1:28.84   
48  Eric Hansson  2002  Väsby Simsällskap    41.44        1:30.44   
49  Erik Johansson  2002  Simklubben Neptun    42.52        1:30.47   
50  Robin Farkhapour  2001  Väsby Simsällskap    42.89        1:30.74   
51  Matyas Török  2002  Spårvägens Simförening    42.24        1:30.81   
52  Oscar Amilon  2002  Täby Sim    46.34        1:34.96   
53  Mårten Wikman  2002  Spårvägens Simförening    42.64        1:36.46   
54  Armin Riahi  2002  Täby Sim    42.85        1:37.91   
55  Erik Bergman  2004  Väsby Simsällskap    48.82        1:42.04   
56  Leonardo Vespertini  2003  Väsby Simsällskap    49.84        1:48.92   
Rikard Fabel  2003  Väsby Simsällskap            DNS   
Marcus Packwood  2002  Väsby Simsällskap            DSQ   
Mark Jonsson  2003  Simklubben Neptun            DSQ   
                     
 
Gren 7, 100m Frisim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    27.33        56.99   
Bartosz Chotkowski  1999  Mks Piaseczno    28.26        58.22   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    27.86        58.81   
Tomasz Siarniewicz  1999  Mks Piaseczno    28.76        59.96   
Krzysztof Skaldawski  1999  Mks Piaseczno    28.71        1:00.01   
Adam Rybarczyk  2000  Mks Piaseczno    29.08        1:00.19   
Isak Alin  1999  Täby Sim    29.11        1:00.53   
Carl Käll Jönsson  1999  Simklubben Neptun    29.23        1:00.58   
Anton Sandberg  1999  Täby Sim    29.79        1:02.12   
10  Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    29.85        1:02.22   
11  Max Sundberg  1999  Väsby Simsällskap    29.82        1:02.31   
12  Edwin Häger  1999  Täby Sim    30.15        1:02.32   
13  Gustav Barnå  1999  Täby Sim    30.33        1:02.66   
14  Pawel Mitrus  2000  Mks Piaseczno    30.66        1:02.90   
15  Emil Bengtsson  1999  Järfälla Simsällskap    29.69        1:03.16   
16  Rafal Glazer  2000  Mks Piaseczno    30.04        1:03.33   
17  Fredrik Olsson  1999  Järfälla Simsällskap    30.81        1:03.63   
18  Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    30.01        1:03.78   
19  Erik Olsson Sande  1999  Täby Sim    30.57        1:03.87   
20  Stefan Varga  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    31.06        1:04.35   
21  Oskar Iwarsson  2000  Turebergs Simklubb    30.94        1:04.44   
22  Niklas Nyblom  1999  Väsby Simsällskap    31.00        1:04.71   
23  Kian Moradi  1999  Väsby Simsällskap    32.42        1:05.73   
24  Tobias Fernandez  1999  Täby Sim    32.33        1:05.93   
25  Samuel Bladin  1999  Järfälla Simsällskap    32.02        1:05.99   
26  Krzysztof Wiatr  2000  Mks Piaseczno    31.85        1:06.27   
27  Karl Broberg  1999  Simklubben Neptun    33.45        1:06.96   
28  Axel Modin  2000  Järfälla Simsällskap    30.92        1:07.34   
29  Simon Brandt  2000  Väsby Simsällskap    32.45        1:08.14   
30  Gustav Boman  1999  Täby Sim    32.34        1:08.19   
31  Oscar Gullberg  1999  Åkersberga Simsällskap    32.42        1:08.66   
32  Victor Simic  2000  Täby Sim    31.92        1:08.73   
33  Tobias Hörlin  2000  Väsby Simsällskap    32.56        1:09.64   
34  Oscar Johansson  2000  Simklubben Neptun    33.63        1:10.14   
35  Mariusz Pawlicki  2000  Mks Piaseczno    33.84        1:10.94   
36  Gabriel Hansson  2000  Täby Sim    34.33        1:12.02   
37  Daniel Coleman  2000  Täby Sim    34.66        1:12.06   
38  Pontus Westberg  2000  Järfälla Simsällskap    35.43        1:12.27   
39  Adam Moummi  1999  Spårvägens Simförening    33.61        1:12.70   
40  Alexander Berglund  2000  Spårvägens Simförening    35.19        1:13.93   
41  Gustav Ljungholm  2000  Åkersberga Simsällskap    34.87        1:14.16   
42  Rudolf Pogosian  2000  Järfälla Simsällskap    34.62        1:14.38   
43  Andreas Hållberg  1999  Spårvägens Simförening    34.31        1:15.00   
44  Alexander Hurkmans  2000  Spårvägens Simförening    35.93        1:15.94   
45  Rasmus Pettersson-Dahlberg  2000  Järfälla Simsällskap    36.46        1:17.10   
46  Sacha Vikegard  2000  Järfälla Simsällskap    36.10        1:17.78   
47  Gustav Surting  2000  Spårvägens Simförening    36.10        1:17.80   
48  David Säll  2000  Järfälla Simsällskap    37.22        1:17.99   
49  Rasmus Wensmark  2000  Järfälla Simsällskap    37.60        1:19.57   
50  Viktor Klingeryd Jalamo  2000  Spårvägens Simförening    36.58        1:19.62   
51  Gustav Wahlberg  2000  Spårvägens Simförening    39.45        1:23.00   
Nikolaus Siotis  2000  Järfälla Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 7, 100m Frisim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Carl Norlander  1997  Väsby Simsällskap    26.01        54.24   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    26.41        54.77   
Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    26.38        54.84   
Shervin Ghahestani  1997  Täby Sim    26.11        54.88   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    26.96        55.66   
Carl-Åke Willberg  1998  Täby Sim    26.98        55.87   
David Kruthammar  1997  Täby Sim    27.40        56.96   
Jakub Kruszyna  1998  Mks Piaseczno    27.33        57.01   
William Svalander  1998  Simklubben Neptun    27.00        57.02   
10  Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap    26.53        57.27   
11  Filip Hedman  1998  Täby Sim    27.10        57.30   
12  William Åberg  1997  Täby Sim    28.00        58.18   
13  Adam Pierscinski  1998  Mks Piaseczno    28.11        59.55   
14  Emil Östrand  1998  Järfälla Simsällskap    29.23        1:01.80   
15  Mattin Zarrabi  1998  Täby Sim    30.02        1:02.84   
16  Joel Hambraeus  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    30.45        1:02.86   
17  Henrik Postlind  1998  Väsby Simsällskap    29.97        1:03.24   
18  Patricio Gabriel  1998  Simklubben Neptun    30.59        1:04.25   
19  Adam Ekblom  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    31.13        1:04.56   
20  Hugo Härmark  1998  Simklubben Neptun    31.26        1:05.23   
21  Fabian Ctvtek  1998  Simklubben Neptun    31.83        1:07.32   
22  Ludwig Häggblad  1998  Åkersberga Simsällskap    33.81        1:10.03   
                     
 
Gren 7, 100m Frisim Herrar, Finaler 17 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    25.41        52.69   
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    25.65        52.80   
Anton Blomquist  1995  Åkersberga Simsällskap    25.26        53.84   
Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap    25.92        53.96   
Niklas Inde  1993  Täby Sim    26.61        55.89   
Marcus Kjellberg  1994  Åkersberga Simsällskap    27.36        56.98   
Oskar Nilsson  1995  Åkersberga Simsällskap    27.78        57.92   
Wictor Häggblad  1994  Åkersberga Simsällskap    27.34        57.98   
Oscar Frisk-Garcia  1996  Väsby Simsällskap    27.73        58.28   
10  Oscar Zedendahl  1995  Väsby Simsällskap    27.62        59.33   
11  Jens Jacob Aabel Nordkvist  1995  Danderyds Sim Club For Swimmin    28.06        59.37   
12  Patrik Eriksson  1996  Spårvägens Simförening    29.20        1:00.04   
13  Marcus Pirkizri  1995  Åkersberga Simsällskap    28.17        1:00.19   
14  Daniel Swahn  1995  Väsby Simsällskap    29.53        1:02.24   
15  Marcus Melander  1996  Simklubben Neptun    28.97        1:02.31   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  21 september 2013 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  13:31 
 
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 8 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Ungdom Cup 2013    Utskriftsdatum  21 september 2013   
  Tävlingsort  Upplands Väsby    Utskriftstid  16:40   
  Arrangör  Väsby Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 september 2013         
 
 
Gren 8, 400m Frisim Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Astrid Eriksson  2001  Turebergs Simklubb    1:15.17  2:36.35  3:57.56    5:14.17   
Tyra Wijk  2001  Turebergs Simklubb    1:16.67  2:40.30  4:04.99    5:27.66   
Vilma Brolund  2001  Simklubben Neptun    1:19.27  2:43.34  4:06.95    5:29.60   
Aleksandra Oleksy  2001  Mks Piaseczno    1:18.58  2:44.16  4:08.82    5:30.59   
Hannele Ålander  2001  Simklubben Ena    1:22.25  2:52.34  4:23.15    5:50.00   
Sophia Wåhlén  2001  Simklubben Neptun    1:20.99  2:52.22  4:24.52    5:51.15   
Rebecca Gustafsson  2003  Simklubben Neptun    1:23.23  2:54.42  4:25.78    5:52.86   
Kinga Niemywska  2001  Mks Piaseczno            DSQ   
                     
 
Gren 8, 400m Frisim Damer, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:04.04  2:14.04  3:25.38    4:36.29   
Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    1:08.10  2:21.38  3:36.32    4:49.53   
Michaela Mattsson  1999  Simklubben Neptun    1:10.18  2:26.01  3:42.24    4:57.74   
Kajsa Sparrman  1999  Väsby Simsällskap    1:10.07  2:26.48  3:43.46    5:00.50   
Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    1:09.19  2:24.44  3:42.52    5:02.61   
Linneá Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    1:11.54  2:30.02  3:48.91    5:07.74   
Alma Holmberg  1999  Turebergs Simklubb    1:15.76  2:36.30  3:54.56    5:12.94   
Elin Södersten  2000  Järfälla Simsällskap    1:14.26  2:34.52  3:56.14    5:13.36   
Dersim Esmaelzadeh  1999  Väsby Simsällskap    1:12.11  2:31.21  3:52.75    5:14.22   
10  Joanna Sledz  1999  Mks Piaseczno    1:16.68  2:39.07  4:00.72    5:15.33   
11  Karolina Kuzebska  1999  Mks Piaseczno    1:14.46  2:35.78  3:57.89    5:15.37   
12  Olivia Stille  2000  Turebergs Simklubb    1:15.07  2:36.36  3:57.31    5:16.38   
13  Josephine Andreasson  1999  Turebergs Simklubb    1:15.00  2:37.65  3:59.10    5:17.63   
14  Hanne Melin-Romstad  1999  Väsby Simsällskap    1:13.86  2:36.31  3:59.23    5:21.63   
15  Rebecka Ehn  2000  Simklubben Neptun    1:17.79  2:40.88  4:03.78    5:26.10   
16  Elin Ahnfelt  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:15.04  2:38.81  4:04.65    5:28.56   
17  Tara Ebrahimi  2000  Väsby Simsällskap    1:16.93  2:42.14  4:05.72    5:31.82   
18  Ylwali Häggblad  2000  Åkersberga Simsällskap    1:19.72  2:46.54  4:16.41    5:45.40   
19  Gunnel Sköld  2000  Täby Sim    1:22.86  2:54.31  4:25.15    5:50.80   
20  Karolina Willberg  2000  Täby Sim    1:23.17  2:55.07  4:26.86    5:57.28   
21  Emma Wallin  1999  Åkersberga Simsällskap    1:22.97  2:57.46  4:31.72    6:00.12   
22  Alice Albinzon  2000  Simklubben Neptun    1:26.71  3:00.41  4:34.50    6:02.43   
23  Emelie Högström  1999  Åkersberga Simsällskap    1:25.48  2:59.74  4:34.12    6:04.37   
24  Tuva Lennér  2000  Simklubben Neptun    1:24.74  2:58.89  4:33.95    6:06.15   
25  Mathilda Bärnau  2000  Väsby Simsällskap    1:26.54  3:00.34  4:35.02    6:07.45   
26  Maike Kuhlins  2000  Spårvägens Simförening    1:26.12  3:00.36  4:35.24    6:08.00   
27  Fanny Lundgren  1999  Simklubben Neptun    1:31.23  3:10.68  4:48.97    6:22.84   
                     
 
Gren 8, 400m Frisim Damer, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    1:03.46  2:10.93  3:18.75    4:25.50   
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    1:05.02  2:13.56  3:23.09    4:32.43   
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:06.45  2:16.89  3:28.13    4:38.99   
Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    1:08.92  2:22.30  3:36.85    4:50.58   
Linda Brännlund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:09.08  2:21.99  3:37.05    4:51.42   
Sofia Björnfot  1998  Väsby Simsällskap    1:11.85  2:31.22  3:51.29    5:12.16   
                     
 
Gren 8, 400m Frisim Damer, Finaler 17 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    1:03.28  2:10.59  3:17.89    4:24.46   
Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    1:04.46  2:11.49  3:19.19    4:25.30   
Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    1:05.78  2:15.13  3:25.16    4:34.77   
Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    1:05.17  2:15.19  3:25.47    4:35.45   
Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap    1:05.75  2:16.13  3:27.59    4:38.18   
Josefin Lantz  1996  Väsby Simsällskap    1:05.68  2:17.28  3:30.31    4:42.44   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  21 september 2013 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  16:40 
 
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 9 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Ungdom Cup 2013    Utskriftsdatum  21 september 2013   
  Tävlingsort  Upplands Väsby    Utskriftstid  17:02   
  Arrangör  Väsby Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 september 2013         
 
 
Gren 9, 800m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Carl Norlander  1997  Väsby Simsällskap    1:02.29  2:06.98  3:12.30  4:17.94  8:30.81   
          5:22.98  6:27.28  7:30.98       
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    1:02.61  2:07.53  3:12.77  4:18.51  8:31.05   
          5:23.63  6:27.92  7:31.94       
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:03.35  2:10.55  3:18.65  4:27.30  8:59.86   
          5:35.95  6:44.65  7:53.63       
Filip Weidlitz  1997  Simklubben Neptun    1:04.27  2:12.22  3:21.51  4:31.18  9:12.04   
          5:41.77  6:52.06  8:02.88       
Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap    1:05.56  2:15.89  3:26.52  4:38.22  9:21.87   
          5:49.72  7:01.06  8:12.16       
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    1:06.09  2:16.82  3:28.09  4:39.67  9:26.70   
          5:51.64  7:03.88  8:16.43       
Sean Zhong  1998  Täby Sim    1:05.42  2:16.54  3:28.75  4:42.04  9:31.74   
          5:54.94  7:08.00  8:21.20       
Walter Forsberg Meinhart  1999  Simklubben Neptun    1:10.48  2:26.26  3:41.03  4:56.62  9:54.56   
          6:11.29  7:27.21  8:42.77       
Adam Rybarczyk  2000  Mks Piaseczno    1:11.42  2:27.81  3:44.17  5:01.10  10:03.04   
          6:17.68  7:33.95  8:50.26       
10  Isak Gustavsson  2001  Simklubben Neptun    1:12.75  2:31.19  3:49.87  5:09.48  10:22.60   
          6:28.31  7:48.02  9:07.12       
11  Krzysztof Skaldawski  1999  Mks Piaseczno    1:09.08  2:27.81  3:48.88  5:11.36  10:35.26   
          6:33.69  7:56.17  9:16.91       
12  Victor Halldén  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:11.95  2:31.49  3:52.13  5:14.64  10:36.32   
          6:36.28  7:57.19  9:16.73       
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  21 september 2013 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  17:02 
 
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 10 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Ungdom Cup 2013    Utskriftsdatum  21 september 2013   
  Tävlingsort  Upplands Väsby    Utskriftstid  17:40   
  Arrangör  Väsby Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 september 2013         
 
 
Gren 10, 100m Bröstsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Julia Björkén  2001  Väsby Simsällskap    40.08        1:25.15   
Astrid Eriksson  2001  Turebergs Simklubb    41.14        1:26.82   
Josefin Wensmark  2001  Järfälla Simsällskap    42.57        1:28.70   
Lovisa Liljeblad  2002  Åkersberga Simsällskap    42.41        1:29.36   
Josefin Olsson  2001  Väsby Simsällskap    42.63        1:29.38   
Erica Pihlblad-Swahn  2001  Järfälla Simsällskap    42.69        1:30.00   
Wilma Wiiand  2001  Väsby Simsällskap    43.12        1:30.58   
Jennifer Bergström  2002  Åkersberga Simsällskap    42.94        1:30.59   
Julia Kolakowska  2001  Mks Piaseczno    44.61        1:32.48   
10  Kristina Isacson  2001  Täby Sim    45.31        1:33.94   
11  Louise Peacock  2001  Väsby Simsällskap    45.11        1:35.24   
12  Clara Sundqvist  2001  Spårvägens Simförening    45.83        1:35.52   
13  Hanna Lindé  2001  Simklubben Neptun    44.85        1:36.22   
14  Dimitra Tsirona  2002  Väsby Simsällskap    44.68        1:36.34   
15  Linn Herlin  2002  Spårvägens Simförening    45.13        1:36.82   
16  Smilla Hedlund  2001  Täby Sim    45.54        1:37.04   
17  Linnea Wall  2001  Järfälla Simsällskap    45.65        1:37.34   
18  Sol Wännman  2001  Järfälla Simsällskap    45.51        1:37.49   
19  Tuva Björkén  2003  Väsby Simsällskap    45.65        1:38.17   
20  Ines Lo Lindroos  2003  Simklubben Neptun    46.70        1:38.86   
21  Victoria Norén  2002  Turebergs Simklubb    47.93        1:39.46   
22  Maria Tavemark  2001  Täby Sim    46.47        1:39.66   
23  Josefin Gardelin  2001  Spårvägens Simförening    46.93        1:40.02   
24  Hannah Qvist  2001  Spårvägens Simförening    47.19        1:40.49   
25  Sunanda Aronsson  2002  Simklubben Neptun    47.58        1:40.74   
26  Elma Starrost  2002  Täby Sim    48.01        1:41.06   
27  Rebecca Gustafsson  2003  Simklubben Neptun    48.63        1:41.16   
28  Roya Tittelbach  2003  Väsby Simsällskap    48.25        1:41.17   
29  Selma El Hajji  2001  Järfälla Simsällskap    46.99        1:41.74   
30  Tina Westmoreland  2002  Åkersberga Simsällskap    48.62        1:41.93   
31  Emma Lu  2002  Väsby Simsällskap    47.93        1:42.10   
32  Jana Smeds  2002  Simklubben Neptun    48.13        1:43.23   
33  Ioana Danes  2002  Spårvägens Simförening    47.86        1:43.86   
34  Lucrezia Vespertini  2002  Väsby Simsällskap    47.89        1:44.01   
35  Oliwia Kantecki  2003  Väsby Simsällskap    47.87        1:44.84   
36  Jennifer Laine  2001  Järfälla Simsällskap    50.03        1:45.12   
37  Noémi Andras  2001  Spårvägens Simförening    48.71        1:45.49   
38  Maja Karlsson Karlström  2002  Spårvägens Simförening    48.52        1:45.67   
39  Agnes Jägerskog  2002  Turebergs Simklubb    48.80        1:45.73   
40  Roya Mohimani Svärdell  2001  Simklubben Neptun    50.42        1:45.93   
41  Alicia Kjerrman  2001  Spårvägens Simförening    49.39        1:46.77   
42  Hannele Ålander  2001  Simklubben Ena    51.96        1:48.34   
43  Filippa Ehn  2001  Simklubben Neptun    51.79        1:48.38   
44  Sophia Wåhlén  2001  Simklubben Neptun    50.97        1:48.77   
45  Anastasia Marinou  2002  Simklubben Neptun    50.76        1:49.18   
46  Embla Wihk  2002  Simklubben Neptun    51.85        1:49.34   
47  Emelie Persson  2002  Väsby Simsällskap    50.83        1:49.40   
48  Elin Bergman  2003  Väsby Simsällskap    52.32        1:49.48   
49  Sharon Kellokoski  2001  Turebergs Simklubb    53.05        1:51.87   
50  Wilma Haglund  2002  Turebergs Simklubb    51.39        1:53.97   
51  Felicia Wächter  2002  Simklubben Neptun    54.34        1:53.98   
52  Hedda Jägerskog  2003  Turebergs Simklubb    53.75        1:54.75   
53  Julia Ignell  2002  Åkersberga Simsällskap    54.12        1:55.66   
54  Mikaela Hedström  2003  Spårvägens Simförening    54.18        1:56.16   
55  Amanda Bekkewold  2001  Simklubben Neptun    53.93        1:58.29   
56  Nickolina Hedenlund  2001  Täby Sim    56.76        1:59.15   
57  Ida Carlsson  2001  Järfälla Simsällskap    57.33        2:01.47   
58  Elin Andreasson  2001  Järfälla Simsällskap    57.79        2:02.96   
59  Katja Ökvist  2002  Simklubben Neptun    54.74        2:03.10   
Chanda Smeds  2001  Simklubben Neptun            DSQ   
Elsa Engström  2002  Spårvägens Simförening            DSQ   
Emmi Taraldsson  2002  Väsby Simsällskap            DSQ   
Rojin Farkhapour  2001  Väsby Simsällskap            DSQ   
Sophie Bladin  2002  Simklubben Neptun            DSQ   
                     
 
Gren 10, 100m Bröstsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Caroline Wallenborg  2000  Simklubben Neptun    37.00        1:17.84   
Marcelina Jaworska  2000  Mks Piaseczno    37.59        1:20.07   
Nora Jomaa  1999  Simklubben Neptun    38.61        1:20.43   
Mikaela Bergh  1999  Täby Sim    39.43        1:22.18   
Caroline Korssell  1999  Täby Sim    39.45        1:22.82   
Karolina Kuzebska  1999  Mks Piaseczno    37.80        1:23.29   
Julia Franks  2000  Täby Sim    39.51        1:23.71   
Cecilia Gabrielsson  1999  Väsby Simsällskap    39.81        1:23.86   
Joanna Sledz  1999  Mks Piaseczno    39.71        1:24.63   
10  Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim    39.51        1:24.96   
11  Josephine Andreasson  1999  Turebergs Simklubb    40.73        1:26.68   
12  Linneá Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    41.23        1:27.95   
13  Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    41.84        1:28.10   
14  Tuva Lennér  2000  Simklubben Neptun    41.48        1:28.31   
15  Liv Falk  2000  Täby Sim    41.77        1:28.34   
16  Astrid Albertsson  2000  Väsby Simsällskap    41.99        1:30.01   
17  Evelina Johansson  2000  Simklubben Neptun    41.99        1:30.13   
18  Ebba Steen  1999  Järfälla Simsällskap    42.79        1:30.37   
19  Ella Ericson  2000  Simklubben Neptun    41.69        1:30.61   
20  Olivia Stille  2000  Turebergs Simklubb    42.52        1:31.56   
21  Malin Jansson  1999  Simklubben Neptun    43.40        1:32.39   
22  Tilda Rekola-Weckström  2000  Åkersberga Simsällskap    44.50        1:32.93   
23  Moa Nygren  2000  Väsby Simsällskap    43.88        1:33.64   
24  Gunnel Sköld  2000  Täby Sim    44.67        1:33.68   
25  Jennifer Hjälm-Gerle  1999  Spårvägens Simförening    44.78        1:34.38   
26  Rebecka Dagberg  2000  Spårvägens Simförening    44.86        1:35.13   
27  Cassandra Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    45.49        1:38.41   
28  Clara Nykvist  2000  Simklubben Neptun    46.14        1:38.55   
29  Alice Albinzon  2000  Simklubben Neptun    47.68        1:39.23   
30  Felicia Gustavsson  1999  Väsby Simsällskap    46.90        1:40.65   
31  Elin Ahnfelt  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    47.23        1:40.82   
32  Fanny Lundgren  1999  Simklubben Neptun    47.93        1:41.15   
33  Amanda Gunnarsson-Jonsson  2000  Järfälla Simsällskap    48.13        1:41.59   
34  Emilia Österberg  2000  Åkersberga Simsällskap    47.18        1:41.71   
35  Leia Berhanu  2000  Spårvägens Simförening    48.21        1:42.82   
36  Amanda Sörensen  1999  Spårvägens Simförening    49.00        1:45.84   
37  Michaela Lindström  2000  Spårvägens Simförening    52.24        1:49.98   
38  Rebecca Elgh  1999  Spårvägens Simförening    53.32        1:51.69   
39  Mathilda Norlander  1999  Spårvägens Simförening    53.53        1:53.75   
Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap            DNS   
Sirma Meydan  2000  Väsby Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 10, 100m Bröstsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    34.68        1:13.35   
Alexandra Nilsson  1998  Simklubben Neptun    35.60        1:16.66   
Pauline Korssell  1997  Täby Sim    36.44        1:17.13   
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    36.95        1:17.81   
Julia Ewerbring  1998  Täby Sim    37.29        1:18.30   
Maria Östervall  1998  Åkersberga Simsällskap    37.17        1:18.67   
Vanessa Nordling  1998  Väsby Simsällskap    37.02        1:19.73   
Ida Österman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    38.41        1:21.44   
Elin Taraldsson  1997  Väsby Simsällskap    39.46        1:24.49   
10  Elin Timbäck  1997  Åkersberga Simsällskap    42.35        1:30.43   
11  Lina Sundman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    42.28        1:31.20   
12  Elina Bjällås  1998  Spårvägens Simförening    45.72        1:36.00   
13  Amanda Rönn  1997  Simklubben Neptun    43.89        1:36.01   
                     
 
Gren 10, 100m Bröstsim Damer, Finaler 17 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    35.43        1:15.04   
Josefin Lindkvist  1993  Väsby Simsällskap    36.89        1:18.44   
Saskia Kuhlins  1996  Spårvägens Simförening    38.48        1:22.76   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  21 september 2013 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  17:40 
 
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 11 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Ungdom Cup 2013    Utskriftsdatum  21 september 2013   
  Tävlingsort  Upplands Väsby    Utskriftstid  18:20   
  Arrangör  Väsby Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 september 2013         
 
 
Gren 11, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    38.53        1:23.07   
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    40.95        1:25.36   
Fredrik Annergren  2001  Turebergs Simklubb    40.08        1:25.56   
Dag Unevik  2001  Väsby Simsällskap    42.57        1:29.73   
Szymon Derezinski  2001  Mks Piaseczno    42.82        1:30.33   
Adrian Sulek  2001  Mks Piaseczno    43.17        1:31.37   
Andres Pöllänen  2001  Täby Sim    43.01        1:32.34   
Axel Nordén  2001  Täby Sim    20.59        1:35.04   
Sebastian Johansson  2003  Simklubben Neptun    45.96        1:36.35   
10  Linus Nykvist  2001  Järfälla Simsällskap    47.29        1:37.45   
11  William Mattsson  2004  Väsby Simsällskap    46.94        1:37.59   
12  William Lernå  2002  Väsby Simsällskap    46.53        1:37.62   
13  Emil Tikkanen  2002  Åkersberga Simsällskap    46.02        1:38.01   
14  Morgan Martinsson  2001  Simklubben Neptun    47.13        1:38.08   
15  Arvid Styrman  2002  Spårvägens Simförening    47.04        1:39.24   
16  Olle Hansen  2001  Simklubben Ena    47.17        1:40.45   
17  Eric Hansson  2002  Väsby Simsällskap    46.90        1:41.01   
18  Ludvig Ahlström  2002  Väsby Simsällskap    48.36        1:41.50   
19  Michael Stille  2002  Turebergs Simklubb    48.31        1:42.68   
20  Timothy Westmoreland  2002  Åkersberga Simsällskap    48.81        1:42.90   
21  William Bernhardsson  2002  Spårvägens Simförening    48.60        1:43.27   
22  Felix Andersson  2002  Simklubben Neptun    48.52        1:43.90   
23  Theodor Sköld  2001  Väsby Simsällskap    48.49        1:43.91   
24  Anton Adelöw  2001  Järfälla Simsällskap    49.42        1:44.98   
25  Martin Melinder  2001  Väsby Simsällskap    49.29        1:46.45   
26  Erik Johansson  2002  Simklubben Neptun    51.20        1:46.88   
27  Andreas Wallén  2002  Spårvägens Simförening    50.39        1:48.83   
28  Viktor Korpi  2001  Järfälla Simsällskap    52.32        1:50.14   
29  Adrian Tittelbach  2001  Väsby Simsällskap    52.54        1:51.73   
30  Ludvig Jansson  2002  Spårvägens Simförening    51.93        1:52.96   
31  Oscar Amilon  2002  Täby Sim    54.31        1:53.51   
32  Martin Hallbäck  2001  Spårvägens Simförening    53.80        1:54.02   
33  Gustav Henrikssen  2002  Spårvägens Simförening    52.79        1:54.30   
34  Mårten Wikman  2002  Spårvägens Simförening    52.08        1:55.76   
35  Leo Herrmann  2002  Simklubben Neptun    53.46        1:56.41   
36  Armin Riahi  2002  Täby Sim    55.77        1:56.91   
Isak Nordin  2001  Turebergs Simklubb            DNS   
Lukas Roosmark  2002  Täby Sim            DSQ   
Mark Jonsson  2003  Simklubben Neptun            DSQ   
Robin Farkhapour  2001  Väsby Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 11, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    31.66        1:07.28   
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    35.73        1:16.22   
Bartosz Chotkowski  1999  Mks Piaseczno    36.13        1:16.26   
Niklas Nyblom  1999  Väsby Simsällskap    36.66        1:17.04   
Isak Alin  1999  Täby Sim    37.04        1:18.23   
Andreas Bergfeldt  1999  Väsby Simsällskap    37.33        1:19.13   
Rafal Glazer  2000  Mks Piaseczno    37.32        1:19.20   
Krzysztof Wiatr  2000  Mks Piaseczno    37.81        1:19.46   
Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap    37.66        1:19.66   
10  Adam Rybarczyk  2000  Mks Piaseczno    37.92        1:19.67   
11  Pawel Mitrus  2000  Mks Piaseczno    38.75        1:20.66   
12  Emil Bengtsson  1999  Järfälla Simsällskap    37.71        1:21.20   
13  Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    38.33        1:21.24   
14  Fredrik Olsson  1999  Järfälla Simsällskap    38.20        1:21.79   
15  Stefan Varga  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    38.55        1:21.80   
16  Oscar Grankvist  2000  Väsby Simsällskap    40.44        1:26.07   
17  Kian Moradi  1999  Väsby Simsällskap    41.41        1:26.45   
18  Simon Brandt  2000  Väsby Simsällskap    41.51        1:26.83   
19  Daniel Coleman  2000  Täby Sim    41.01        1:28.63   
20  Samuel Bladin  1999  Järfälla Simsällskap    41.63        1:28.87   
21  Tobias Hörlin  2000  Väsby Simsällskap    42.43        1:31.21   
22  Oscar Johansson  2000  Simklubben Neptun    43.20        1:32.00   
23  Karl Broberg  1999  Simklubben Neptun    45.10        1:33.56   
24  Gustav Ljungholm  2000  Åkersberga Simsällskap    45.44        1:34.18   
25  Adam Moummi  1999  Spårvägens Simförening    41.76        1:35.01   
26  Pontus Westberg  2000  Järfälla Simsällskap    45.88        1:35.75   
27  Rasmus Wensmark  2000  Järfälla Simsällskap    46.25        1:37.75   
28  Andreas Hållberg  1999  Spårvägens Simförening    46.97        1:38.50   
29  Axel Modin  2000  Järfälla Simsällskap    47.08        1:40.30   
30  Rudolf Pogosian  2000  Järfälla Simsällskap    46.64        1:41.01   
31  Gustav Surting  2000  Spårvägens Simförening    48.25        1:41.51   
32  Rasmus Pettersson-Dahlberg  2000  Järfälla Simsällskap    47.71        1:42.81   
33  Sacha Vikegard  2000  Järfälla Simsällskap    47.51        1:43.26   
34  David Säll  2000  Järfälla Simsällskap    49.62        1:45.55   
35  Gustav Wahlberg  2000  Spårvägens Simförening    49.18        1:45.80   
36  Alexander Hurkmans  2000  Spårvägens Simförening    50.83        1:47.33   
Erik Olsson Sande  1999  Täby Sim            DNS   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb            DNS   
                     
 
Gren 11, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    32.57        1:07.90   
David Kruthammar  1997  Täby Sim    32.96        1:08.78   
Carl Norlander  1997  Väsby Simsällskap    33.04        1:10.28   
Adam Pierscinski  1998  Mks Piaseczno    33.42        1:11.14   
Jakub Kruszyna  1998  Mks Piaseczno    34.34        1:14.08   
Filip Hedman  1998  Täby Sim    34.76        1:14.64   
Shervin Ghahestani  1997  Täby Sim    34.98        1:15.03   
William Svalander  1998  Simklubben Neptun    35.56        1:15.41   
Mattin Zarrabi  1998  Täby Sim    35.70        1:16.52   
10  Joel Hambraeus  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    38.35        1:21.25   
11  Fabian Ctvtek  1998  Simklubben Neptun    39.58        1:23.49   
12  Henrik Postlind  1998  Väsby Simsällskap    40.11        1:24.96   
13  Patricio Gabriel  1998  Simklubben Neptun    39.86        1:25.69   
14  Emil Östrand  1998  Järfälla Simsällskap    40.84        1:28.23   
15  Ludwig Häggblad  1998  Åkersberga Simsällskap    41.73        1:30.92   
                     
 
Gren 11, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 17 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Andreas Fürst  1990  Väsby Simsällskap    29.13        1:02.12   
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    30.16        1:03.39   
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    32.13        1:08.40   
Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap    32.28        1:08.47   
Marcus Pirkizri  1995  Åkersberga Simsällskap    34.16        1:14.55   
Patrik Eriksson  1996  Spårvägens Simförening    35.46        1:15.31   
Wictor Häggblad  1994  Åkersberga Simsällskap    35.19        1:15.84   
Jens Jacob Aabel Nordkvist  1995  Danderyds Sim Club For Swimmin    36.14        1:15.88   
Oscar Frisk-Garcia  1996  Väsby Simsällskap    35.37        1:15.95   
10  Oscar Zedendahl  1995  Väsby Simsällskap    35.99        1:17.58   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  21 september 2013 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  18:20 
 
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 12 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Ungdom Cup 2013    Utskriftsdatum  21 september 2013   
  Tävlingsort  Upplands Väsby    Utskriftstid  19:08   
  Arrangör  Väsby Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 september 2013         
 
 
Gren 12, 200m Medley Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erica Pihlblad-Swahn  2001  Järfälla Simsällskap    35.48  1:18.99  2:09.85    2:48.65   
Josefin Wensmark  2001  Järfälla Simsällskap    38.51  1:22.65  2:10.24    2:48.78   
Astrid Eriksson  2001  Turebergs Simklubb    37.54  1:22.73  2:11.48    2:49.92   
Malin Sangfelt  2001  Åkersberga Simsällskap    40.85  1:23.23  2:14.28    2:56.81   
Tova Andersson  2001  Väsby Simsällskap    39.28  1:25.21  2:17.58    2:57.05   
Louise Peacock  2001  Väsby Simsällskap    38.93  1:25.35  2:17.35    2:57.09   
Wilma Wiiand  2001  Väsby Simsällskap    39.15  1:26.66  2:18.62    2:58.47   
Vilma Brolund  2001  Simklubben Neptun    41.17  1:28.23  2:21.04    2:59.35   
Julia Björkén  2001  Väsby Simsällskap    38.87  1:27.61  2:18.62    3:01.04   
10  Tyra Wijk  2001  Turebergs Simklubb    41.31  1:29.55  2:21.40    3:01.49   
11  Aleksandra Oleksy  2001  Mks Piaseczno    41.86  1:30.24  2:25.71    3:03.76   
12  Li Isaksson  2002  Väsby Simsällskap    38.08  1:25.49  2:21.84    3:03.86   
13  Sunanda Aronsson  2002  Simklubben Neptun    38.19  1:26.85  2:23.58    3:04.19   
14  Dimitra Tsirona  2002  Väsby Simsällskap    38.35  1:25.87  2:22.76    3:05.35   
15  Hanna Lindé  2001  Simklubben Neptun    38.36  1:27.47  2:22.03    3:05.74   
16  Jennifer Bergström  2002  Åkersberga Simsällskap    42.18  1:32.79  2:25.82    3:06.47   
17  Matilda Pfeiff  2001  Väsby Simsällskap    42.27  1:28.52  2:21.73    3:06.51   
18  Josefin Olsson  2001  Väsby Simsällskap    43.19  1:32.56  2:22.37    3:06.98   
19  Sol Wännman  2001  Järfälla Simsällskap    41.76  1:33.95  2:27.34    3:09.98   
20  Linn Herlin  2002  Spårvägens Simförening    43.87  1:31.79  2:25.33    3:10.18   
21  Ebba Andersson  2001  Väsby Simsällskap    42.36  1:32.18  2:28.31    3:11.02   
22  Frida Nöu  2001  Täby Sim    44.75  1:31.77  2:29.09    3:13.62   
23  Chanda Smeds  2001  Simklubben Neptun    41.35  1:34.06  2:29.83    3:14.62   
24  Clara Sundqvist  2001  Spårvägens Simförening    47.50  1:35.16  2:27.98    3:15.03   
25  Linnea Lindgren  2001  Väsby Simsällskap    43.91  1:33.67  2:31.11    3:15.22   
26  Vanessa Hübinette  2001  Väsby Simsällskap    46.19  1:36.16  2:34.19    3:17.86   
27  Sophia Wåhlén  2001  Simklubben Neptun    45.01  1:37.90  2:37.43    3:18.26   
28  Linnea Wall  2001  Järfälla Simsällskap    46.80  1:40.49  2:34.74    3:19.50   
29  Jennifer Laine  2001  Järfälla Simsällskap    45.72  1:37.71  2:34.81    3:20.56   
30  Ella Westholm  2001  Åkersberga Simsällskap    46.13  1:38.01  2:40.01    3:22.34   
31  Selma El Hajji  2001  Järfälla Simsällskap    47.00  1:37.59  2:36.88    3:23.52   
32  Roya Mohimani Svärdell  2001  Simklubben Neptun    43.13  1:38.67  2:38.14    3:24.71   
33  Filippa Ehn  2001  Simklubben Neptun    45.80  1:38.29  2:38.32    3:25.43   
34  Tuva Björkén  2003  Väsby Simsällskap    49.19  1:43.66  2:38.04    3:25.71   
Felicia Rosenberg  2002  Väsby Simsällskap            DNS   
Moa Ohlin  2001  Täby Sim            DNS   
Julia Kolakowska  2001  Mks Piaseczno            DSQ   
Rebecca Gustafsson  2003  Simklubben Neptun            DSQ   
Tove Pettersson  2004  Väsby Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 12, 200m Medley Damer, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Angela Cwil  1999  Mks Piaseczno    32.83  1:07.98  1:54.47    2:30.62   
Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.13  1:13.54  1:57.12    2:31.24   
Caroline Wallenborg  2000  Simklubben Neptun    34.49  1:14.87  1:59.89    2:36.15   
Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    32.83  1:13.02  2:00.78    2:36.72   
Marcelina Jaworska  2000  Mks Piaseczno    33.71  1:16.03  2:02.63    2:39.95   
Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    34.00  1:15.24  2:02.58    2:40.36   
Alma Holmberg  1999  Turebergs Simklubb    34.89  1:13.67  2:04.27    2:41.01   
Michaela Mattsson  1999  Simklubben Neptun    34.86  1:16.99  2:05.38    2:41.66   
Sigrid Loid  1999  Täby Sim    33.81  1:15.93  2:04.44    2:43.05   
10  Linneá Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    34.26  1:16.79  2:06.12    2:43.83   
11  Nora Jomaa  1999  Simklubben Neptun    36.71  1:21.42  2:06.84    2:45.29   
12  Amanda Strömdahl  2000  Täby Sim    35.26  1:16.81  2:06.72    2:45.53   
13  Olivia Stille  2000  Turebergs Simklubb    35.30  1:19.71  2:08.79    2:47.16   
14  Ebba Steen  1999  Järfälla Simsällskap    37.02  1:20.14  2:08.34    2:47.86   
15  Hanne Melin-Romstad  1999  Väsby Simsällskap    33.94  1:18.24  2:08.45    2:47.98   
16  Josephine Andreasson  1999  Turebergs Simklubb    36.86  1:21.09  2:09.11    2:49.13   
17  Julia Franks  2000  Täby Sim    38.12  1:21.85  2:09.10    2:50.44   
18  Cecilia Gabrielsson  1999  Väsby Simsällskap    36.60  1:20.69  2:10.03    2:51.19   
19  Tilda Rekola-Weckström  2000  Åkersberga Simsällskap    36.20  1:18.29  2:12.02    2:53.44   
20  Ebba Bjurman  1999  Väsby Simsällskap    38.46  1:21.42  2:14.84    2:53.75   
21  Malin Jansson  1999  Simklubben Neptun    38.04  1:26.55  2:17.13    2:56.25   
22  Rebecka Ehn  2000  Simklubben Neptun    40.54  1:28.11  2:20.61    2:59.42   
23  Wilma Ekwall  1999  Spårvägens Simförening    41.22  1:30.89  2:25.15    3:06.74   
24  Ella Ericson  2000  Simklubben Neptun    41.86  1:31.60  2:24.94    3:09.14   
25  Maike Kuhlins  2000  Spårvägens Simförening    42.27  1:33.14  2:25.94    3:09.41   
26  Alice Albinzon  2000  Simklubben Neptun    41.88  1:32.29  2:28.38    3:10.29   
27  Tuva Lennér  2000  Simklubben Neptun    42.20  1:34.72  2:28.59    3:11.26   
28  Emma Wallin  1999  Åkersberga Simsällskap    41.87  1:32.86  2:30.85    3:12.16   
29  Mathilda Bärnau  2000  Väsby Simsällskap    42.96  1:33.35  2:29.46    3:14.75   
30  Amanda Gunnarsson-Jonsson  2000  Järfälla Simsällskap    44.77  1:34.81  2:31.31    3:14.79   
31  Emelie Högström  1999  Åkersberga Simsällskap    46.67  1:39.01  2:37.76    3:21.34   
Alva Klang  2000  Bollnäs Simsällskap            DNS   
Astrid Albertsson  2000  Väsby Simsällskap            DNS   
Karin Thorén  1999  Täby Sim            DSQ   
                     
 
Gren 12, 200m Medley Damer, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    29.68  1:06.68  1:50.70    2:25.06   
Emma Varga  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin    32.48  1:10.22  1:54.32    2:27.90   
Julia Ewerbring  1998  Täby Sim    33.22  1:12.50  1:55.68    2:32.14   
Isabell Kjellberg  1997  Väsby Simsällskap    33.02  1:12.32  1:58.18    2:32.36   
Louise Halldén  1998  Väsby Simsällskap    33.84  1:13.11  1:59.16    2:32.47   
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.81  1:13.23  1:59.68    2:32.64   
Maria Östervall  1998  Åkersberga Simsällskap    32.82  1:16.19  2:00.48    2:37.68   
Ida Österman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.01  1:15.62  2:03.42    2:38.51   
Alexandra Nilsson  1998  Simklubben Neptun    34.61  1:16.72  2:01.81    2:40.10   
10  Pauline Korssell  1997  Täby Sim    33.67  1:16.31  2:01.42    2:40.65   
11  Lina Sundman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    37.84  1:20.95  2:11.29    2:51.25   
Zhanna Kuhry  1998  Täby Sim            DNS   
                     
 
Gren 12, 200m Medley Damer, Finaler 17 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    30.19  1:06.11  1:48.48    2:19.74   
Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    30.80  1:08.40  1:50.21    2:22.98   
Emelie Johansson  1996  Täby Sim    31.44  1:10.27  1:52.86    2:27.13   
Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap    30.04  1:06.89  1:53.22    2:27.16   
Josefin Lantz  1996  Väsby Simsällskap    32.28  1:12.66  1:54.23    2:28.02   
Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    32.14  1:09.75  1:54.57    2:28.36   
Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    31.28  1:09.10  1:54.22    2:28.99   
Saskia Kuhlins  1996  Spårvägens Simförening    34.55  1:15.72  2:02.71    2:40.77   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  21 september 2013 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  19:08 
 
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 13 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Ungdom Cup 2013    Utskriftsdatum  21 september 2013   
  Tävlingsort  Upplands Väsby    Utskriftstid  19:35   
  Arrangör  Väsby Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 september 2013         
 
 
Gren 13, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Oliver Rehn  2001  Simklubben Neptun    37.16  1:16.82  1:56.69    2:35.30   
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    38.20  1:19.67  2:01.74    2:41.16   
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    38.15  1:20.44  2:02.98    2:43.21   
Isak Gustavsson  2001  Simklubben Neptun    39.77  1:23.29  2:06.04    2:46.93   
Linus Nykvist  2001  Järfälla Simsällskap    41.63  1:26.43  2:10.28    2:52.73   
Olle Hansen  2001  Simklubben Ena    42.64  1:30.23  2:16.84    3:02.23   
Maciej Kucharski  2001  Mks Piaseczno    42.68  1:29.26  2:17.76    3:03.59   
Marcus Packwood  2002  Väsby Simsällskap    42.52  1:31.18  2:20.48    3:06.78   
William Bernhardsson  2002  Spårvägens Simförening    44.40  1:32.64  2:23.45    3:12.65   
10  Gustav Henrikssen  2002  Spårvägens Simförening    46.70  1:38.20  2:30.20    3:19.71   
11  Ludvig Jansson  2002  Spårvägens Simförening    48.03  1:41.77  2:34.59    3:25.46   
12  Martin Hallbäck  2001  Spårvägens Simförening    50.70  1:45.48  2:40.97    3:33.57   
Jakub Cieslak  2001  Mks Piaseczno            DSQ   
                     
 
Gren 13, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    32.79  1:08.37  1:44.90    2:20.07   
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    34.54  1:12.19  1:50.49    2:27.48   
Hugo Eriksson  1999  Turebergs Simklubb    33.93  1:11.57  1:50.09    2:28.18   
Anton Sandberg  1999  Täby Sim    35.19  1:13.08  1:51.66    2:28.44   
Max Sundberg  1999  Väsby Simsällskap    34.29  1:12.42  1:51.68    2:28.99   
Krzysztof Skaldawski  1999  Mks Piaseczno    33.97  1:12.42  1:52.53    2:30.97   
Simon Blom  1999  Simklubben Neptun    35.91  1:14.63  1:54.26    2:31.06   
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    35.83  1:15.02  1:54.47    2:31.27   
Isak Alin  1999  Täby Sim    35.13  1:13.42  1:53.07    2:31.86   
10  Bartosz Chotkowski  1999  Mks Piaseczno    35.61  1:15.36  1:54.36    2:32.35   
11  Tomasz Siarniewicz  1999  Mks Piaseczno    35.54  1:15.02  1:54.98    2:32.76   
12  Pawel Mitrus  2000  Mks Piaseczno    35.62  1:14.34  1:54.57    2:33.88   
13  Niklas Nyblom  1999  Väsby Simsällskap    35.21  1:13.70  1:53.90    2:34.42   
14  Fredrik Olsson  1999  Järfälla Simsällskap    36.67  1:16.74  1:57.95    2:37.95   
15  Mariusz Pawlicki  2000  Mks Piaseczno    38.39  1:20.15  2:03.02    2:43.81   
16  Rafal Glazer  2000  Mks Piaseczno    38.90  1:22.06  2:05.28    2:45.64   
17  Jonatan Wächter  2000  Simklubben Neptun    39.64  1:22.31  2:06.58    2:48.23   
18  Walter Forsberg Meinhart  1999  Simklubben Neptun    38.86  1:21.72  2:05.34    2:48.84   
19  Gabriel Hansson  2000  Täby Sim    38.86  1:22.70  2:07.63    2:50.61   
20  Karl Broberg  1999  Simklubben Neptun    41.51  1:27.19  2:13.10    2:56.12   
21  Adam Moummi  1999  Spårvägens Simförening    39.53  1:24.62  2:12.25    2:58.12   
22  Rudolf Pogosian  2000  Järfälla Simsällskap    45.57  1:31.93  2:18.64    3:05.17   
23  Sacha Vikegard  2000  Järfälla Simsällskap    45.12  1:35.72  2:27.26    3:14.64   
24  Gustav Wahlberg  2000  Spårvägens Simförening    47.52  1:39.71  2:32.00    3:22.94   
Edwin Häger  1999  Täby Sim            DNS   
Tobias Fernandez  1999  Täby Sim            DSQ   
                     
 
Gren 13, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    28.97  59.64  1:31.66    2:03.38   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    30.29  1:03.12  1:36.25    2:08.63   
Carl Norlander  1997  Väsby Simsällskap    31.05  1:04.27  1:37.30    2:09.58   
Carl-Åke Willberg  1998  Täby Sim    31.52  1:05.41  1:39.53    2:13.92   
Jakub Kruszyna  1998  Mks Piaseczno    32.24  1:07.28  1:42.49    2:18.41   
Alexander Lind  1997  Simklubben Neptun    31.66  1:06.69  1:43.60    2:19.76   
Filip Hedman  1998  Täby Sim    31.51  1:07.14  1:45.54    2:23.29   
Emil Östrand  1998  Järfälla Simsällskap    35.49  1:13.76  1:52.50    2:29.85   
Ludwig Häggblad  1998  Åkersberga Simsällskap    42.47  1:28.02  2:14.15    3:00.70   
                     
 
Gren 13, 200m Ryggsim Herrar, Finaler 17 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    31.05  1:04.66  1:38.71    2:12.70   
Oscar Zedendahl  1995  Väsby Simsällskap    31.27  1:06.69  1:42.00    2:17.46   
Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap    32.36  1:07.75  1:42.95    2:17.59   
Wictor Häggblad  1994  Åkersberga Simsällskap    32.68  1:09.39  1:49.50    2:30.53   
Oskar Nilsson  1995  Åkersberga Simsällskap    35.75  1:13.92  1:52.88    2:31.54   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  21 september 2013 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  19:35 
 
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 14 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Ungdom Cup 2013    Utskriftsdatum  21 september 2013   
  Tävlingsort  Upplands Väsby    Utskriftstid  19:50   
  Arrangör  Väsby Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 september 2013         
 
 
Gren 14, 200m Ryggsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Sofia Karls  2002  Väsby Simsällskap    39.39  1:25.12  2:12.98    2:58.19   
Matilda Pfeiff  2001  Väsby Simsällskap    42.12  1:28.35  2:14.20    2:59.44   
Kinga Niemywska  2001  Mks Piaseczno    42.98  1:30.77  2:18.24    3:03.10   
Josefin Gardelin  2001  Spårvägens Simförening    45.80  1:36.21  2:28.91    3:18.53   
                     
 
Gren 14, 200m Ryggsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Angela Cwil  1999  Mks Piaseczno    34.26  1:11.07  1:47.10    2:22.77   
Kajsa Sparrman  1999  Väsby Simsällskap    35.56  1:13.69  1:52.86    2:32.09   
Alma Holmberg  1999  Turebergs Simklubb    38.18  1:17.14  1:57.06    2:35.21   
Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    35.74  1:15.59  1:56.19    2:35.22   
Elin Södersten  2000  Järfälla Simsällskap    40.08  1:23.14  2:07.29    2:49.11   
Ebba Bjurman  1999  Väsby Simsällskap    39.57  1:22.64  2:07.03    2:49.62   
Jennifer Backhoff Wahlund  1999  Väsby Simsällskap    40.97  1:25.04  2:11.09    2:56.15   
Ylwali Häggblad  2000  Åkersberga Simsällskap    41.77  1:27.62  2:15.14    3:01.77   
Rebecka Ehn  2000  Simklubben Neptun    44.27  1:30.65  2:17.99    3:03.05   
10  Rebecka Dagberg  2000  Spårvägens Simförening    42.85  1:30.56  2:19.38    3:06.84   
11  Emilia Österberg  2000  Åkersberga Simsällskap    44.20  1:34.21  2:25.39    3:14.03   
                     
 
Gren 14, 200m Ryggsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    33.04  1:09.34  1:46.47    2:22.25   
Isabell Kjellberg  1997  Väsby Simsällskap    35.76  1:13.11  1:51.46    2:28.52   
Emma Varga  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin    34.31  1:11.74  1:50.34    2:28.63   
Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    34.11  1:12.29  1:51.08    2:28.74   
Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    35.80  1:14.06  1:51.93    2:28.77   
Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    34.39  1:11.94  1:51.13    2:29.87   
Linda Brännlund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    35.89  1:14.55  1:54.60    2:34.49   
Elin Timbäck  1997  Åkersberga Simsällskap    37.06  1:20.31  2:06.37    2:50.95   
                     
 
Gren 14, 200m Ryggsim Damer, Finaler 17 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap    31.98  1:07.66  1:44.71    2:21.08   
Lisa Wiklund  1996  Väsby Simsällskap    36.21  1:15.83  1:56.70    2:36.55   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.20.00  Utskriftsdatum  21 september 2013 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  19:50 
 
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 15 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Ungdom Cup 2013    Utskriftsdatum  22 september 2013   
  Tävlingsort  Upplands Väsby    Utskriftstid  10:20   
  Arrangör  Väsby Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 september 2013         
 
 
Gren 15, 1500m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Emma Sjösten  1996  Väsby Simsällskap    1:08.68  2:20.26  3:30.64  4:41.39  17:32.38   
          5:51.67  7:01.96  8:11.90  9:22.00     
          10:31.75  11:42.16  12:52.13  14:02.72     
          15:12.95  16:23.90         
Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    1:07.27  2:18.36  3:29.25  4:40.65  17:46.55   
          5:52.00  7:03.15  8:14.19  9:25.32     
          10:36.38  11:48.33  12:59.77  14:11.42     
          15:23.28  16:35.77         
Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:05.66  2:16.27  3:27.55  4:39.44  17:54.19   
          5:51.68  7:04.55  8:17.33  9:29.72     
          10:42.09  11:54.39  13:06.53  14:19.26     
          15:31.74  16:43.81         
Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    1:08.43  2:20.47  3:31.39  4:43.09  18:08.29   
          5:55.59  7:08.47  8:21.01  9:33.79     
          10:47.03  12:00.24  13:13.94  14:28.30     
          15:42.45  16:55.73         
Ellinor Hedgren-Rylander  1997  Simklubben Neptun    1:11.06  2:27.38  3:44.03  5:00.50  18:49.38   
          6:16.16  7:31.37  8:46.41  10:02.14     
          11:17.80  12:33.93  13:49.83  15:05.78     
          16:21.70  17:36.90         
Marcelina Jaworska  2000  Mks Piaseczno    1:14.46  2:35.77  3:56.98  5:19.30  20:15.62   
          6:41.19  8:03.45  9:26.55  10:48.59     
          12:10.23  13:32.96  14:53.73  16:15.45     
          17:37.02  18:57.87         
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.00  Utskriftsdatum  22 september 2013 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  10:20 
 
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 16 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Ungdom Cup 2013    Utskriftsdatum  22 september 2013   
  Tävlingsort  Upplands Väsby    Utskriftstid  10:49   
  Arrangör  Väsby Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 september 2013         
 
 
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Oliver Rehn  2001  Simklubben Neptun    32.75        1:11.85   
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    34.14        1:13.16   
Fredrik Annergren  2001  Turebergs Simklubb    35.81        1:18.23   
Szymon Derezinski  2001  Mks Piaseczno    37.06        1:19.17   
Isak Gustavsson  2001  Simklubben Neptun    36.60        1:20.34   
Andreas Carlsson  2001  Väsby Simsällskap    38.25        1:20.35   
Jonas Malmring  2001  Spårvägens Simförening    35.15        1:20.48   
Wilhelm Muzikants  2001  Täby Sim    38.92        1:21.02   
Dag Unevik  2001  Väsby Simsällskap    41.67        1:24.00   
10  Linus Nykvist  2001  Järfälla Simsällskap    39.43        1:24.41   
11  Maciej Kucharski  2001  Mks Piaseczno    39.31        1:24.49   
12  Noah Rengart  2002  Väsby Simsällskap    38.76        1:24.50   
13  William Lernå  2002  Väsby Simsällskap    39.24        1:26.00   
14  Felix Andersson  2002  Simklubben Neptun    41.68        1:26.18   
15  William Mattsson  2004  Väsby Simsällskap    41.71        1:26.25   
16  Jakub Cieslak  2001  Mks Piaseczno    39.63        1:26.31   
17  Adrian Sulek  2001  Mks Piaseczno    41.26        1:26.35   
18  Sebastian Johansson  2003  Simklubben Neptun    41.59        1:26.43   
19  Olle Hansen  2001  Simklubben Ena    40.89        1:26.92   
20  Axel Nordén  2001  Täby Sim    42.59        1:28.76   
21  Marcus Packwood  2002  Väsby Simsällskap    40.25        1:29.28   
22  Lukas Roosmark  2002  Täby Sim    41.21        1:29.31   
23  Martin Melinder  2001  Väsby Simsällskap    43.12        1:30.17   
24  Michael Stille  2002  Turebergs Simklubb    42.23        1:30.45   
25  Arian Parsa  2002  Väsby Simsällskap    41.12        1:31.58   
26  Isak Nordin  2001  Turebergs Simklubb    42.15        1:32.75   
27  Anton Forsberg  2001  Täby Sim    44.23        1:33.66   
28  Andreas Wallén  2002  Spårvägens Simförening    41.61        1:34.74   
29  Hugo Malmberg  2001  Järfälla Simsällskap    45.56        1:35.38   
30  Arvid Styrman  2002  Spårvägens Simförening    46.40        1:36.32   
31  Adrian Tittelbach  2001  Väsby Simsällskap    45.75        1:36.85   
32  Isac Böschen  2002  Väsby Simsällskap    45.57        1:38.66   
33  Erik Johansson  2002  Simklubben Neptun    48.57        1:40.12   
34  Viktor Korpi  2001  Järfälla Simsällskap    50.05        1:41.65   
35  Angelo Sun  2004  Turebergs Simklubb    45.01        1:46.61   
36  Gabriel Derantz  2003  Väsby Simsällskap    50.37        1:49.13   
37  Rikard Fabel  2003  Väsby Simsällskap    50.24        1:53.44   
Gustav Henrikssen  2002  Spårvägens Simförening            DSQ   
Jonas Al-Khalili  2002  Täby Sim            DSQ   
Morgan Martinsson  2001  Simklubben Neptun            DSQ   
Theodor Sköld  2001  Väsby Simsällskap            DSQ   
Troy Kroonder  2003  Simklubben Neptun            DSQ   
                     
 
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Daniel Räisänen  1999  Täby Sim    30.80        1:03.90   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    29.90        1:05.20   
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    30.82        1:06.17   
Isak Alin  1999  Täby Sim    30.97        1:08.42   
Bartosz Chotkowski  1999  Mks Piaseczno    33.37        1:08.74   
Simon Blom  1999  Simklubben Neptun    32.35        1:09.86   
Tomasz Siarniewicz  1999  Mks Piaseczno    32.07        1:10.20   
Max Sundberg  1999  Väsby Simsällskap    32.17        1:10.43   
Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap    33.07        1:10.50   
Niklas Nyblom  1999  Väsby Simsällskap    33.08        1:10.50   
11  Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    32.50        1:10.72   
12  Adam Rybarczyk  2000  Mks Piaseczno    34.18        1:11.52   
13  Pawel Mitrus  2000  Mks Piaseczno    33.05        1:11.60   
14  Stefan Varga  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    32.55        1:12.09   
15  Emil Bengtsson  1999  Järfälla Simsällskap    33.02        1:12.15   
16  Edwin Häger  1999  Täby Sim    34.05        1:12.37   
17  Walter Forsberg Meinhart  1999  Simklubben Neptun    34.05        1:12.63   
18  Rafal Glazer  2000  Mks Piaseczno    34.19        1:13.00   
19  Krzysztof Skaldawski  1999  Mks Piaseczno    32.50        1:13.33   
20  Andreas Bergfeldt  1999  Väsby Simsällskap    34.17        1:13.49   
21  Fredrik Olsson  1999  Järfälla Simsällskap    34.15        1:13.53   
22  Oskar Iwarsson  2000  Turebergs Simklubb    33.43        1:13.73   
23  Samuel Bladin  1999  Järfälla Simsällskap    36.77        1:14.38   
24  Victor Simic  2000  Täby Sim    33.87        1:14.63   
25  Krzysztof Wiatr  2000  Mks Piaseczno    36.60        1:15.82   
26  Kian Moradi  1999  Väsby Simsällskap    35.37        1:15.98   
27  Jonatan Wächter  2000  Simklubben Neptun    35.31        1:16.36   
28  Jonas Peterson  1999  Turebergs Simklubb    34.90        1:16.56   
29  Erik Olsson Sande  1999  Täby Sim    37.34        1:17.81   
30  Karl Broberg  1999  Simklubben Neptun    36.39        1:17.91   
31  Gabriel Hansson  2000  Täby Sim    36.15        1:18.50   
32  Victor Halldén  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    35.95        1:19.22   
33  Oscar Johansson  2000  Simklubben Neptun    37.48        1:19.41   
34  Mariusz Pawlicki  2000  Mks Piaseczno    35.77        1:19.48   
35  Daniel Coleman  2000  Täby Sim    37.67        1:21.01   
36  Adam Moummi  1999  Spårvägens Simförening    35.93        1:21.15   
37  Tobias Hörlin  2000  Väsby Simsällskap    37.50        1:21.78   
38  Rudolf Pogosian  2000  Järfälla Simsällskap    37.32        1:22.17   
39  Pontus Westberg  2000  Järfälla Simsällskap    38.94        1:22.31   
40  Rasmus Wensmark  2000  Järfälla Simsällskap    39.27        1:23.87   
41  Rasmus Pettersson-Dahlberg  2000  Järfälla Simsällskap    38.89        1:24.48   
42  Viktor Klingeryd Jalamo  2000  Spårvägens Simförening    37.63        1:24.83   
43  Gustav Ljungholm  2000  Åkersberga Simsällskap    39.52        1:25.86   
44  Sacha Vikegard  2000  Järfälla Simsällskap    41.26        1:27.85   
                     
 
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    27.72        1:00.40   
Carl Norlander  1997  Väsby Simsällskap    29.40        1:01.09   
David Kruthammar  1997  Täby Sim    30.00        1:03.23   
Jakub Kruszyna  1998  Mks Piaseczno    28.82        1:03.73   
Shervin Ghahestani  1997  Täby Sim    29.67        1:03.90   
Filip Hedman  1998  Täby Sim    29.62        1:04.39   
Carl-Åke Willberg  1998  Täby Sim    29.18        1:04.83   
Adam Pierscinski  1998  Mks Piaseczno    31.29        1:06.31   
Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap    30.03        1:06.49   
10  Sean Zhong  1998  Täby Sim    30.44        1:07.00   
11  William Åberg  1997  Täby Sim    31.13        1:07.07   
12  Emil Östrand  1998  Järfälla Simsällskap    31.94        1:10.95   
13  Henrik Postlind  1998  Väsby Simsällskap    31.81        1:10.98   
14  Adam Ekblom  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    34.44        1:12.48   
15  Joel Hambraeus  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    35.07        1:12.83   
Fabian Ctvtek  1998  Simklubben Neptun            DNS   
                     
 
Gren 16, 100m Medley Herrar, Finaler 17 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Robert Palosaari  1992  Väsby Simsällskap    27.71        58.64   
Markus Fürst  1996  Väsby Simsällskap    26.69        59.09   
Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap    29.23        1:00.86   
Oscar Frisk-Garcia  1996  Väsby Simsällskap    29.35        1:06.25   
Jens Jacob Aabel Nordkvist  1995  Danderyds Sim Club For Swimmin    32.30        1:08.43   
Daniel Swahn  1995  Väsby Simsällskap    33.03        1:13.37   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.00  Utskriftsdatum  22 september 2013 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  10:49 
 
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 17 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Ungdom Cup 2013    Utskriftsdatum  22 september 2013   
  Tävlingsort  Upplands Väsby    Utskriftstid  11:27   
  Arrangör  Väsby Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 september 2013         
 
 
Gren 17, 100m Ryggsim Damer, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Malin Sangfelt  2001  Åkersberga Simsällskap    36.62        1:16.69   
Felicia Rosenberg  2002  Väsby Simsällskap    37.94        1:18.73   
Erica Pihlblad-Swahn  2001  Järfälla Simsällskap    38.53        1:19.01   
Josefin Wensmark  2001  Järfälla Simsällskap    39.28        1:21.58   
Tova Andersson  2001  Väsby Simsällskap    39.83        1:22.01   
Astrid Eriksson  2001  Turebergs Simklubb    39.85        1:22.34   
Matilda Pfeiff  2001  Väsby Simsällskap    40.20        1:22.50   
Louise Peacock  2001  Väsby Simsällskap    39.62        1:23.02   
Kristina Isacson  2001  Täby Sim    41.00        1:23.54   
10  Wilma Wiiand  2001  Väsby Simsällskap    41.16        1:24.14   
11  Vilma Brolund  2001  Simklubben Neptun    41.84        1:24.77   
12  Sofia Karls  2002  Väsby Simsällskap    40.73        1:24.84   
13  Josephine Junehed  2002  Täby Sim    41.46        1:25.22   
14  Kinga Niemywska  2001  Mks Piaseczno    41.74        1:25.37   
15  Aleksandra Oleksy  2001  Mks Piaseczno    41.49        1:25.86   
16  Jennifer Bergström  2002  Åkersberga Simsällskap    42.64        1:26.48   
17  Clara Sundqvist  2001  Spårvägens Simförening    42.73        1:26.53   
18  Isabelle Nordlinder  2001  Täby Sim    43.06        1:27.05   
19  Roya Tittelbach  2003  Väsby Simsällskap    41.76        1:27.07   
20  Frida Nöu  2001  Täby Sim    43.00        1:27.31   
20  Linnea Lindgren  2001  Väsby Simsällskap    41.73        1:27.31   
22  Sunanda Aronsson  2002  Simklubben Neptun    42.85        1:27.48   
23  Ebba Andersson  2001  Väsby Simsällskap    42.55        1:28.08   
24  Smilla Hedlund  2001  Täby Sim    43.16        1:29.48   
25  Emmi Taraldsson  2002  Väsby Simsällskap    43.81        1:29.74   
26  My Hambreus  2001  Täby Sim    44.34        1:29.82   
27  Anna Ladis  2001  Täby Sim    44.29        1:30.16   
27  Josefin Gardelin  2001  Spårvägens Simförening    44.08        1:30.16   
29  Rebecca Gustafsson  2003  Simklubben Neptun    44.75        1:30.39   
30  Selma El Hajji  2001  Järfälla Simsällskap    43.47        1:30.55   
31  Anna Frisk-Garcia  2002  Väsby Simsällskap    44.16        1:30.86   
32  Vanessa Hübinette  2001  Väsby Simsällskap    43.01        1:31.09   
33  Agnes Jägerskog  2002  Turebergs Simklubb    44.96        1:31.52   
34  Chanda Smeds  2001  Simklubben Neptun    45.68        1:32.42   
35  Ella Westholm  2001  Åkersberga Simsällskap    44.24        1:32.64   
36  Sol Wännman  2001  Järfälla Simsällskap    44.37        1:32.71   
37  Noémi Andras  2001  Spårvägens Simförening    45.98        1:32.95   
38  Jennifer Laine  2001  Järfälla Simsällskap    45.08        1:33.44   
39  Hannele Ålander  2001  Simklubben Ena    45.40        1:33.57   
40  Lovisa Liljeblad  2002  Åkersberga Simsällskap    44.73        1:33.62   
41  Emelie Persson  2002  Väsby Simsällskap    45.89        1:33.99   
42  Oliwia Kantecki  2003  Väsby Simsällskap    44.64        1:34.04   
43  Elma Starrost  2002  Täby Sim    46.88        1:34.39   
44  Filippa Ehn  2001  Simklubben Neptun    46.85        1:34.55   
45  Filippa Blomgren  2001  Täby Sim    45.21        1:34.75   
46  Linnea Wall  2001  Järfälla Simsällskap    45.61        1:35.34   
47  Sophia Wåhlén  2001  Simklubben Neptun    46.56        1:35.56   
48  Rojin Farkhapour  2001  Väsby Simsällskap    46.89        1:35.75   
49  Julia Ignell  2002  Åkersberga Simsällskap    46.62        1:35.95   
50  Hjördis Köhler  2001  Simklubben Neptun    46.28        1:35.97   
51  Lucrezia Vespertini  2002  Väsby Simsällskap    45.36        1:36.39   
52  Lova Ergon  2001  Spårvägens Simförening    46.92        1:38.24   
53  Linnea Nilsson  2001  Turebergs Simklubb    47.20        1:38.26   
54  Amanda Bekkewold  2001  Simklubben Neptun    47.52        1:39.49   
55  Lovisa Malm  2002  Spårvägens Simförening    47.30        1:39.96   
56  Ioana Danes  2002  Spårvägens Simförening    49.67        1:40.30   
57  Tina Westmoreland  2002  Åkersberga Simsällskap    50.02        1:42.05   
58  Hedda Jägerskog  2003  Turebergs Simklubb    49.78        1:42.42   
59  Felicia Wächter  2002  Simklubben Neptun    49.00        1:42.52   
60  Maja Karlsson Karlström  2002  Spårvägens Simförening    49.34        1:42.75   
61  Hedda Wallberg  2003  Simklubben Neptun    51.04        1:44.13   
62  Jana Smeds  2002  Simklubben Neptun    50.64        1:45.23   
63  Julia Elmquist  2001  Järfälla Simsällskap    49.27        1:46.10   
64  Katja Ökvist  2002  Simklubben Neptun    54.70        1:48.73   
65  Elin Andreasson  2001  Järfälla Simsällskap    52.86        1:48.74   
66  Vendela Hillström  2003  Simklubben Neptun    55.41        1:48.81   
67  Emelie Lindström  2003  Väsby Simsällskap    54.19        1:52.30   
68  Embla Wihk  2002  Simklubben Neptun    56.59        1:53.11   
69  Anastasia Marinou  2002  Simklubben Neptun    55.57        1:55.05   
70  Ida Carlsson  2001  Järfälla Simsällskap    54.88        1:57.70   
Sharon Kellokoski  2001  Turebergs Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 17, 100m Ryggsim Damer, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Angela Cwil  1999  Mks Piaseczno    31.37        1:05.21   
Isabelle Wrejde  1999  Simklubben Neptun    34.61        1:12.03   
Alma Holmberg  1999  Turebergs Simklubb    34.91        1:12.55   
Amanda Strömdahl  2000  Täby Sim    35.42        1:12.60   
Caroline Wallenborg  2000  Simklubben Neptun    35.01        1:12.67   
Cornelia Jerresand  2000  Täby Sim    34.73        1:13.10   
Sofia Lennerthson  1999  Täby Sim    35.51        1:14.01   
Karolina Kuzebska  1999  Mks Piaseczno    36.13        1:14.93   
Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    36.34        1:16.01   
10  Tilda Rekola-Weckström  2000  Åkersberga Simsällskap    37.31        1:16.44   
11  Ebba Bjurman  1999  Väsby Simsällskap    36.94        1:16.78   
12  Karin Thorén  1999  Täby Sim    37.25        1:17.33   
12  Linneá Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    36.84        1:17.33   
14  Michaela Mattsson  1999  Simklubben Neptun    37.56        1:18.06   
15  Alva Mickelsson  1999  Turebergs Simklubb    38.50        1:18.69   
16  Julia Franks  2000  Täby Sim    38.12        1:18.70   
17  Tara Ebrahimi  2000  Väsby Simsällskap    38.19        1:19.24   
18  Cecilia Gabrielsson  1999  Väsby Simsällskap    38.15        1:19.25   
19  Elin Ahnfelt  2000  Danderyds Sim Club For Swimmin    38.66        1:19.70   
20  Ebba Steen  1999  Järfälla Simsällskap    38.98        1:19.76   
21  Helena Brandt  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    39.74        1:20.59   
22  Elin Södersten  2000  Järfälla Simsällskap    40.19        1:21.44   
23  Joanna Sledz  1999  Mks Piaseczno    40.42        1:21.91   
24  Jennifer Backhoff Wahlund  1999  Väsby Simsällskap    40.15        1:23.34   
25  Cajsa-Lisa Jansson  1999  Spårvägens Simförening    40.08        1:25.16   
26  Moa Nygren  2000  Väsby Simsällskap    42.45        1:25.93   
27  Cassandra Larsson  2000  Järfälla Simsällskap    41.79        1:26.82   
28  Maike Kuhlins  2000  Spårvägens Simförening    42.36        1:26.84   
29  Malin Jansson  1999  Simklubben Neptun    42.80        1:27.08   
30  Rebecka Ehn  2000  Simklubben Neptun    43.04        1:27.43   
31  Emma Wallin  1999  Åkersberga Simsällskap    42.81        1:28.97   
32  Ella Ericson  2000  Simklubben Neptun    43.31        1:29.43   
33  Mathilda Bärnau  2000  Väsby Simsällskap    43.39        1:29.91   
34  Fanny Lundgren  1999  Simklubben Neptun    44.27        1:30.25   
35  Alice Albinzon  2000  Simklubben Neptun    44.24        1:30.72   
36  Amanda Gunnarsson-Jonsson  2000  Järfälla Simsällskap    44.17        1:31.72   
37  Rebecca Elgh  1999  Spårvägens Simförening    46.00        1:34.02   
38  Emelie Högström  1999  Åkersberga Simsällskap    46.45        1:36.06   
39  Louise Törnblom  2000  Spårvägens Simförening    46.19        1:38.24   
40  Amanda Sörensen  1999  Spårvägens Simförening    46.83        1:39.11   
41  Linda Svensson  2000  Spårvägens Simförening    47.26        1:40.38   
Sirma Meydan  2000  Väsby Simsällskap            DNS   
Tove Rydén  1999  Spårvägens Simförening            DNS   
Clara Nykvist  2000  Simklubben Neptun            DSQ   
Mathilda Norlander  1999  Spårvägens Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 17, 100m Ryggsim Damer, Finaler 15 - 16 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    31.37        1:04.91   
Emma Varga  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin    32.15        1:06.50   
Charlotte Myers  1997  Simklubben Neptun    33.25        1:08.20   
Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    33.22        1:09.86   
Isabell Kjellberg  1997  Väsby Simsällskap    34.40        1:10.55   
Emma Wahlund  1998  Väsby Simsällskap    34.09        1:11.48   
Vanessa Nordling  1998  Väsby Simsällskap    34.17        1:11.73   
Linda Brännlund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    34.60        1:11.74   
Marianne Dellwik  1997  Täby Sim    35.16        1:13.44   
10  Sofia Björnfot  1998  Väsby Simsällskap    38.52        1:19.48   
11  Ines Sahuric  1998  Spårvägens Simförening    42.11        1:26.95   
Zhanna Kuhry  1998  Täby Sim            DNS   
                     
 
Gren 17, 100m Ryggsim Damer, Finaler 17 - 99 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Felicia Hedman  1995  Väsby Simsällskap    31.22        1:05.19   
Jaqueline Hippi  1996  Väsby Simsällskap    31.75        1:05.40   
Micaela Ödling  1990  Täby Sim    33.18        1:09.68   
Lisa Wiklund  1996  Väsby Simsällskap    34.47        1:11.62   
Emelie Åkerström  1995  Väsby Simsällskap    35.49        1:13.37   
Josefin Lantz  1996  Väsby Simsällskap    36.23        1:15.59   
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.00  Utskriftsdatum  22 september 2013 
Licensierad till: Väsby Simsällskap  Utskriftstid  11:27 
 
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider
Resultat Gren 18 (Finaler) - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Speedo Ungdom Cup 2013    Utskriftsdatum  22 september 2013   
  Tävlingsort  Upplands Väsby    Utskriftstid  11:55   
  Arrangör  Väsby Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 september 2013         
 
 
Gren 18, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 12 år och yngre 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    35.42        1:14.09   
Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    38.00        1:18.81   
Linus Nykvist  2001  Järfälla Simsällskap    38.40        1:20.04   
Szymon Derezinski  2001  MKS Piaseczno  POL  40.90        1:22.31   
Jonas Malmring  2001  Spårvägens Simförening    40.45        1:23.69   
Maciej Kucharski  2001  MKS Piaseczno  POL  42.17        1:26.11   
Jonas Al-Khalili  2002  Täby Sim    44.23        1:27.57   
William Bernhardsson  2002  Spårvägens Simförening    42.84        1:28.20   
Arian Parsa  2002  Väsby Simsällskap    43.30        1:28.44   
10  Michael Stille  2002  Turebergs Simklubb    43.57        1:28.51   
11  Sebastian Johansson  2003  Simklubben Neptun    43.96        1:28.72   
12  Marcus Packwood  2002  Väsby Simsällskap    42.90        1:28.89   
13  Emil Tikkanen  2002  Åkersberga Simsällskap    43.75        1:29.53   
14  Anton Forsberg  2001  Täby Sim    44.30        1:29.75   
15  Isak Nordin  2001  Turebergs Simklubb    44.05        1:31.49   
16  John Sun  2002  Turebergs Simklubb    44.19        1:31.66   
17  Gustav Henrikssen  2002  Spårvägens Simförening    45.37        1:33.15   
18  Theodor Sköld  2001  Väsby Simsällskap    46.16        1:33.99   
19  Ludvig Ahlström  2002  Väsby Simsällskap    45.75        1:34.36   
20  Timothy Westmoreland  2002  Åkersberga Simsällskap    45.40        1:34.45   
21  Dexter Dalsgaard  2001  Simklubben Neptun    46.32        1:34.66   
22  Ludvig Jansson  2002  Spårvägens Simförening    46.50        1:35.32   
23  Felix Andersson  2002  Simklubben Neptun    46.73        1:35.34   
24  Martin Melinder  2001  Väsby Simsällskap    48.48        1:36.75   
25  Robin Farkhapour  2001  Väsby Simsällskap    46.38        1:37.02   
26  Morgan Martinsson  2001  Simklubben Neptun    48.81        1:37.74   
27  Leo Herrmann  2002  Simklubben Neptun    48.13        1:38.49   
28  Niclas Varon Boldyrev  2002  Simklubben Neptun    46.87        1:38.50   
29  Adrian Tittelbach  2001  Väsby Simsällskap    48.69        1:38.55   
30  Arvid Styrman  2002  Spårvägens Simförening    49.44        1:39.00   
31  Andreas Wallén  2002  Spårvägens Simförening    49.24        1:40.19   
32  Matyas Török  2002  Spårvägens Simförening    49.11        1:40.38   
33  Hugo Malmberg  2001  Järfälla Simsällskap    48.00        1:41.67   
34  Martin Hallbäck  2001  Spårvägens Simförening    49.34        1:41.95   
35  Anton Adelöw  2001  Järfälla Simsällskap    49.74        1:43.46   
36  Erik Johansson  2002  Simklubben Neptun    53.47        1:48.25   
37  Mårten Wikman  2002  Spårvägens Simförening    52.39        1:51.06   
38  Rikard Fabel  2003  Väsby Simsällskap    54.68        1:51.50   
Isac Böschen  2002  Väsby Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 18, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 13 - 14 år 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    31.24        1:04.79   
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    33.22        1:08.28   
Isak Alin  1999  Täby Sim    33.54        1:08.58   
Anton Sandberg  1999  Täby Sim    33.48        1:09.08   
Max Sundberg  1999  Väsby Simsällskap    34.43        1:09.59   
Tomasz Siarniewicz  1999  MKS Piaseczno  POL  34.39        1:09.69   
Krzysztof Skaldawski  1999  MKS Piaseczno  POL  33.74        1:09.99   
Josef Al-Khalili  2000  Täby Sim    34.48        1:10.92   
Anton Widholm  1999  Väsby Simsällskap    34.46        1:11.12   
10  Pawel Mitrus  2000  MKS Piaseczno  POL  34.71        1:11.15   
11  Niklas Nyblom  1999  Väsby Simsällskap    34.78        1:12.28   </