2020-05-25   04:31:32
Välj tävling:

Välj språk:
Swedish English Denmark Finland

Program för DM och JDM Mellansvenska SF

Nedan visas startlistor och heatlistor uppdelade per tävlingspass.

1_S
Gren 1, 200m Medley Herrar Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 2:04.28 2015-05-03 
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 2:06.87 2010-07-17 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
154  Kanth Linus  1991  VÄSTERÅS  AP5991  25 m  1:58.67   
123  Forsström Erik  1999  UPSALA S  AO9399  25 m  2:13.82   
35  Källquist Jakob  2001  GÄVLE SS  AC0901  25 m  2:14.96   
42  Blagojevic Igor  2000  KARLSKO SF  AG5700  25 m  2:15.48   
125  Göransson Carl  2000  UPSALA S  AQ8300  25 m  2:15.60   
29  Witt Axel  2000  ESKILSTUNA  AE5100  25 m  2:19.09   
56  Andersson Linus  2001  KARLSTAD  AP4301  25 m  2:19.63   
108  Kuijpers Ivo  1999  SÄFFLE SS  AG6199  25 m  2:20.15   
100  Nystrand Edwin  2002  SALA SS  AE8902  25 m  2:22.15   
10  82  Gustafsson Jakob  1999  LUDVIKA SS  AL0399  25 m  2:23.20   
11  39  Ålenius Marcus  2001  GÄVLE SS  AQ6901  25 m  2:23.40   
12  151  Holmberg Jonathan  2000  VÄSTERÅS  AT1300  50 m  2:28.20   
13  149  Fahlén Max  2001  VÄSTERÅS  AM1101  50 m  2:29.61   
14  142  Björk Linus  2002  VÄSTERÅS  AB6902  50 m  2:31.15   
15  Schön Martin  2003  BOLLNÄS SS  AJ9703  25 m  2:31.16   
16  34  Hansson Carl  2003  GÄVLE SS  AE9703  50 m  2:31.46   
17  67  Mathisen Ludvig  2003  KARLSTAD  AD7903  25 m  2:33.40   
18  132  Ramovic Adi  2004  UPSALA S  AG9304  50 m  2:34.35   
19  48  Löfbom Philip  2003  KARLSKO SF  AC0903  25 m  2:35.90   
20  10  Walldén Gustaf  2003  SK ENA  AE8503  25 m  2:37.47   
21  70  Rönnquist Axel  2001  KARLSTAD  AR2101  25 m  2:38.53   
22  155  Khabarov Peter  2002  VÄSTERÅS  AM6302  50 m  2:38.74   
23  158  Rehnman Isak  2004  VÄSTERÅS  AI5304  50 m  2:47.94   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
2_S
Gren 2, 800m Frisim Damer Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Clara Wiman (1996) 9:24.32 2015-04-19 
Distriktrekord Juniorer: Clara Wiman (1996) 9:24.32 2015-04-19 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
147  Eklund Malin  2001  VÄSTERÅS  AL9201  25 m  9:21.66   
57  Eklund-Ramböl Elvira  1997  KARLSTAD  AV5497  25 m  9:33.88   
33  Florén Clara  2002  GÄVLE SS  AL6202  25 m  9:42.49   
14  Fundberg Linnea  1999  ESKILSTUNA  AK5699  25 m  9:50.72   
160  Rogell Felicia  2003  VÄSTERÅS  AQ6603  25 m  9:55.94   
131  Norlin Julia  1998  UPSALA S  AG0498  25 m  9:56.70   
144  Båvenäs Sofia  2002  VÄSTERÅS  AD9802  25 m  10:10.68   
68  Rydahl Isabelle  2003  KARLSTAD  AC0203  50 m  10:12.78   
47  Lekberg Sanna  2001  KARLSKO SF  AM4201  25 m  10:15.57   
10  26  Wennerberg Wilma  2001  ESKILSTUNA  AG3201  25 m  10:15.80   
11  203  Widhe Emelie  2001  STRÄNGNÄS  AN0401  25 m  10:16.61   
12  28  Wik Tilda  2001  ESKILSTUNA  AX5401  25 m  10:16.62   
13  Larsson Emma  2002  BORLÄNGE  AY0602  25 m  10:19.10   
14  64  Hjort Emma  2000  KARLSTAD  AZ4800  25 m  10:23.70   
15  Königsson Lovisa  2002  SK ENA  BM5602  25 m  10:33.94   
16  137  Viksten Amanda  2004  UPSALA S  AK8604  50 m  10:47.75   
17  159  Rehnman Lina  2002  VÄSTERÅS  AZ4802  50 m  10:48.51   
18  12  Bäckström Saga  2002  ESKILSTUNA  AD9202  50 m  10:56.35   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
3_S
Gren 3, 50m Frisim Herrar Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Jonathan Kling (1993) 22.95 2016-07-09 
Distriktrekord Juniorer: Jonathan Kling (1993) 23.31 2013-07-07 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
59  Gissén Erik  1992  KARLSTAD  AL0992  25 m  22.87   
61  Haglund Elias  1996  KARLSTAD  AJ9596  25 m  23.60   
145  Dahlman Gustaf  1997  VÄSTERÅS  AJ1597  25 m  23.69   
69  Rydahl Johan  2001  KARLSTAD  AF4901  25 m  24.19   
177  Finnström Dennis  1995  ÖSA  AP9195  25 m  24.35   
89  Persson Edvin  1999  SS MORA  AI9399  25 m  24.40   
65  Lindow Niclas  1999  KARLSTAD  AN6999  25 m  25.47   
108  Kuijpers Ivo  1999  SÄFFLE SS  AG6199  25 m  25.49   
199  Jansson Vilmer  2000  HK SIM  AI2100  25 m  25.51   
10  78  Kernen Emil  2002  KATRINEHOL  AC7702  25 m  25.57   
11  119  Almasi Alexander  2000  UPSALA S  AB0300  25 m  25.68   
12  42  Blagojevic Igor  2000  KARLSKO SF  AG5700  25 m  25.71   
13  94  Douib Jonathan  2000  SALA SS  AS8100  50 m  26.04   
14  88  Hill Lukas  1999  SS MORA  AH6999  50 m  26.10   
15  84  Krysén Erik  2000  LUDVIKA SS  AE0100  25 m  26.14   
16  109  Lithner Daniel  2001  SÄFFLE SS  AJ9701  25 m  26.24   
17  82  Gustafsson Jakob  1999  LUDVIKA SS  AL0399  25 m  26.30   
18  55  Albringer David  2001  KARLSTAD  AF2101  25 m  26.39   
19  92  Brundin Isak  2000  SALA SS  AJ8100  50 m  26.48   
20  112  Rogne Carl  1996  SÄFFLE SS  AC9796  50 m  26.48   
21  90  Persson Elias  2002  SS MORA  AA7502  50 m  26.54   
22  66  Mathisen August  2001  KARLSTAD  AF5901  25 m  26.60   
23  183  Laszewski Michal  2002  ÖSA  AC4902  50 m  26.70   
24  178  Flyman Robin  1995  ÖSA  BA0795  25 m  27.00   
25  191  Wilhelmsson Oscar  2002  ÖSA  AM3902  25 m  27.09   
26  128  Ljunggren Johan  2001  UPSALA S  AN6101  50 m  27.23   
27  111  Nyrén Ludvig  1997  SÄFFLE SS  AO5797  25 m  27.24   
28  32  Carlsson Adam  2001  GÄVLE SS  AK1901  50 m  27.36   
29  Nordh Marcus  2000  BOLLNÄS SS  AS7900  25 m  27.57   
30  142  Björk Linus  2002  VÄSTERÅS  AB6902  50 m  27.66   
31  133  Rosvall Philip  2001  UPSALA S  AP2501  50 m  27.73   
32  Schön Martin  2003  BOLLNÄS SS  AJ9703  25 m  28.07   
33  107  Klasson Tobias  2000  SÄFFLE SS  AM1500  25 m  28.62   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
4_S
Gren 4, 50m Frisim Damer Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 25.75 2010-04-25 
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 25.75 2010-04-25 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
141  Berggren Frida  1994  VÄSTERÅS  AE1894  50 m  26.66   
58  Englund Linnéa  2003  KARLSTAD  AI5403  25 m  27.52   
153  Jernstedt Edith  2002  VÄSTERÅS  AG1202  25 m  27.55   
85  Östh Rebecka  1999  LUDVIKA SS  AE3699  25 m  27.66   
166  Åberg Victoria  2001  VÄSTERÅS  AL7201  50 m  27.70   
46  Kinell Alexandra  2000  KARLSKO SF  AF2200  25 m  27.71   
175  Cullberg Emma  2002  ÖSA  BA8202  25 m  27.98   
156  Mörtstrand Elvira  2003  VÄSTERÅS  AH9603  25 m  28.17   
115  Bergh Elsa  2002  SÖDERHAMN  AG7202  25 m  28.19   
10  14  Fundberg Linnea  1999  ESKILSTUNA  AK5699  25 m  28.27   
11  188  Rääf Sandra  2000  ÖSA  AW8200  25 m  28.41   
12  106  Johansson Petra  1997  SÄFFLE SS  AF3897  25 m  28.42   
13  110  Lithner Ida  2004  SÄFFLE SS  AB6204  25 m  28.60   
14  15  Gustafsson Frida  2001  ESKILSTUNA  AM5401  25 m  28.62   
15  184  Momats Clara  2000  ÖSA  AG9800  25 m  28.70   
16  102  Ragnarsson Klara  2002  SALA SS  AY1202  50 m  28.86   
17  26  Wennerberg Wilma  2001  ESKILSTUNA  AG3201  50 m  28.88   
18  83  Krysén Anna  2003  LUDVIKA SS  AC2403  50 m  29.11   
19  98  Lindblom Ida  2001  SALA SS  BJ8201  50 m  29.14   
20  192  Åhlund Josefine  2002  ÖSA  AU5802  25 m  29.14   
21  47  Lekberg Sanna  2001  KARLSKO SF  AM4201  25 m  29.19   
22  114  Bergh Clara  2004  SÖDERHAMN  AD0404  50 m  29.22   
23  45  Håkansson Elin  1997  KARLSKO SF  BL4697  25 m  29.40   
24  148  Engström Edith  2002  VÄSTERÅS  AW7802  50 m  29.40   
25  18  Kullman Amanda  2000  ESKILSTUNA  AN3400  50 m  29.44   
26  116  Flyman Victoria  2003  SÖDERHAMN  AE9203  50 m  29.56   
27  Haglöv Louise  2003  BORLÄNGE  BC9603  25 m  29.59   
28  72  Träff Michelle  2002  KARLSTAD  BE0602  50 m  29.65   
29  37  Swanson Helmi  2004  GÄVLE SS  AB6604  50 m  29.87   
30  179  Gabot Salma  2001  ÖSA  AN1801  25 m  29.88   
31  136  Wiell Jeanna  2001  UPSALA S  BB9201  50 m  29.93   
32  24  Lönnberg Clara  2001  ESKILSTUNA  AF9801  50 m  29.99   
33  64  Hjort Emma  2000  KARLSTAD  AZ4800  25 m  30.03   
34  60  Gustavson Clara  2003  KARLSTAD  BA4403  25 m  30.10   
35  200  Lundgren Jennie  2001  HK SIM  AG2401  50 m  30.10   
36  198  Jansson Elsa  2002  HK SIM  AB7202  50 m  30.11   
37  201  Stenman Josefine  2002  HK SIM  AR3202  50 m  30.17   
38  181  Hagsten Skarda Magdalena  2003  ÖSA  AO6603  25 m  30.25   
39  16  Gustafsson Maja  2001  ESKILSTUNA  AM8401  50 m  30.33   
40  27  Verner Stella  2003  ESKILSTUNA  AF6403  50 m  30.48   
41  81  Fredriksson Maja  1999  LUDVIKA SS  AF6299  25 m  30.49   
42  124  Franzén Tova  2001  UPSALA S  AK9601  50 m  30.55   
43  91  van Zonneveld Marit  1999  SS MORA  BI9899  50 m  30.65   
44  126  Hermansson Vera  2003  UPSALA S  AY1603  50 m  30.74   
45  38  Sved Lovisa  2000  GÄVLE SS  AH5800  50 m  31.09   
46  63  Hellgren Ingrid  2003  KARLSTAD  AW1203  25 m  31.31   
47  41  Andersson Stina  2002  KARLSKO SF  AG2202  25 m  31.33   
48  161  Rydberg Ebba  2001  VÄSTERÅS  AN1401  50 m  31.54   
49  43  Ek Matilda  2002  KARLSKO SF  AG5202  25 m  32.08   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
5_S
Gren 5, 200m Bröstsim Herrar Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 2:18.46 2013-07-03 
Distriktrekord Juniorer: Pierre Zarebski (1992) 2:25.68 2011-02-12 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
176  Danqi Adrijan  2002  ÖSA  AS2502  25 m  1:23.41   
66  Mathisen August  2001  KARLSTAD  AF5901  25 m  2:24.25   
39  Ålenius Marcus  2001  GÄVLE SS  AQ6901  25 m  2:27.25   
50  Nylén Alexander  2000  KARLSKO SF  AD4300  25 m  2:31.28   
29  Witt Axel  2000  ESKILSTUNA  AE5100  25 m  2:31.63   
90  Persson Elias  2002  SS MORA  AA7502  25 m  2:33.13   
36  Persson Andreas  2000  GÄVLE SS  AT8100  25 m  2:38.11   
Waller-Kaustinen Anton  2000  BORLÄNGE  AJ5500  25 m  2:38.28   
97  Larsson Joel  2001  SALA SS  AP9301  25 m  2:38.92   
10  Schön Martin  2003  BOLLNÄS SS  AJ9703  25 m  2:39.46   
11  67  Mathisen Ludvig  2003  KARLSTAD  AD7903  25 m  2:43.80   
12  79  Malmberg Anders  2002  KATRINEHOL  AS4902  25 m  2:45.68   
13  151  Holmberg Jonathan  2000  VÄSTERÅS  AT1300  50 m  2:48.48   
14  163  Sterling Lucas  2004  VÄSTERÅS  AC6704  50 m  2:51.85   
15  70  Rönnquist Axel  2001  KARLSTAD  AR2101  50 m  2:52.50   
16  10  Walldén Gustaf  2003  SK ENA  AE8503  50 m  2:54.27   
17  155  Khabarov Peter  2002  VÄSTERÅS  AM6302  50 m  2:54.87   
18  Ruijs Daniel  2004  BORLÄNGE  AE5504  50 m  2:58.07   
19  150  Granlund Per  2002  VÄSTERÅS  AH9502  50 m  2:58.36   
20  129  Milkin Roman  1999  UPSALA S  AH0599  50 m  3:00.02   
21  122  Fischer Jonatan  2001  UPSALA S  AM1301  50 m  3:04.68   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
6_S
Gren 6, 200m Bröstsim Damer Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Hannah Brunzell (2001) 2:29.36 2017-04-10 
Distriktrekord Juniorer: Hannah Brunzell (2001) 2:29.36 2017-04-10 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
143  Brunzell Hannah  2001  VÄSTERÅS  AP6801  25 m  2:26.57   
185  Månsson Julia  2002  ÖSA  BL9202  25 m  2:31.94   
115  Bergh Elsa  2002  SÖDERHAMN  AG7202  25 m  2:35.55   
162  Sterling Filippa  2002  VÄSTERÅS  AE7402  25 m  2:39.13   
187  Nederman Lina  2000  ÖSA  AP0600  25 m  2:43.49   
165  Wiman Clara  1996  VÄSTERÅS  AE8896  25 m  2:43.77   
186  Nederman Ida  2000  ÖSA  AU7400  25 m  2:44.21   
20  Laine Nora  2000  ESKILSTUNA  AP8400  25 m  2:46.84   
37  Swanson Helmi  2004  GÄVLE SS  AB6604  25 m  2:48.19   
10  127  Lantz Matilda  2002  UPSALA S  AP6802  25 m  2:48.70   
11  116  Flyman Victoria  2003  SÖDERHAMN  AE9203  50 m  2:49.48   
12  121  Damberg Angelica  1996  UPSALA S  BK1696  50 m  2:49.56   
13  51  Waara Elin  1997  KARLSKO SF  BD3497  25 m  2:51.40   
14  101  Nystrand Lisa  2006  SALA SS  AA1206  50 m  2:51.59   
15  44  Grandelius Saga  2001  KARLSKO SF  AE1801  25 m  2:54.01   
16  152  Holmberg Julia  2002  VÄSTERÅS  AE4402  25 m  2:54.52   
17  197  Eriksson Ellen  2001  HK SIM  BP7201  25 m  2:56.68   
18  91  van Zonneveld Marit  1999  SS MORA  BI9899  50 m  3:00.40   
19  Haglöv Louise  2003  BORLÄNGE  BC9603  50 m  3:00.69   
20  25  Thorsén Matilda  2001  ESKILSTUNA  BF0801  50 m  3:01.10   
21  146  Degerlund Hanna  2004  VÄSTERÅS  AX9404  50 m  3:03.24   
22  148  Engström Edith  2002  VÄSTERÅS  AW7802  50 m  3:03.60   
23  19  Laine Lovisa  2005  ESKILSTUNA  AB9405  50 m  3:03.69   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
7_S
Gren 7, 100m Fjärilsim Herrar Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Erik Gissén (1992) 55.52 2016-07-09 
Distriktrekord Juniorer: Johan Rydahl (2001) 55.98 2017-04-09 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
59  Gissén Erik  1992  KARLSTAD  AL0992  25 m  53.88   
69  Rydahl Johan  2001  KARLSTAD  AF4901  25 m  55.78   
89  Persson Edvin  1999  SS MORA  AI9399  25 m  57.66   
180  Gradin André  1994  ÖSA  AN1194  25 m  57.82   
145  Dahlman Gustaf  1997  VÄSTERÅS  AJ1597  50 m  59.98   
96  Johnsson Marcus  2002  SALA SS  AN2502  25 m  1:00.42   
108  Kuijpers Ivo  1999  SÄFFLE SS  AG6199  25 m  1:00.72   
112  Rogne Carl  1996  SÄFFLE SS  AC9796  50 m  1:00.83   
35  Källquist Jakob  2001  GÄVLE SS  AC0901  25 m  1:01.44   
10  125  Göransson Carl  2000  UPSALA S  AQ8300  25 m  1:01.70   
11  199  Jansson Vilmer  2000  HK SIM  AI2100  25 m  1:01.92   
12  42  Blagojevic Igor  2000  KARLSKO SF  AG5700  50 m  1:02.09   
13  133  Rosvall Philip  2001  UPSALA S  AP2501  25 m  1:03.17   
14  99  Nordgren Elias  2001  SALA SS  AE2101  25 m  1:03.41   
15  111  Nyrén Ludvig  1997  SÄFFLE SS  AO5797  25 m  1:03.78   
16  100  Nystrand Edwin  2002  SALA SS  AE8902  50 m  1:03.84   
17  164  Szabo Gellert  2001  VÄSTERÅS  AM6901  25 m  1:04.45   
18  119  Almasi Alexander  2000  UPSALA S  AB0300  50 m  1:05.45   
19  65  Lindow Niclas  1999  KARLSTAD  AN6999  25 m  1:05.66   
20  183  Laszewski Michal  2002  ÖSA  AC4902  50 m  1:07.71   
21  56  Andersson Linus  2001  KARLSTAD  AP4301  50 m  1:07.84   
22  109  Lithner Daniel  2001  SÄFFLE SS  AJ9701  50 m  1:08.88   
23  84  Krysén Erik  2000  LUDVIKA SS  AE0100  50 m  1:12.30   
24  48  Löfbom Philip  2003  KARLSKO SF  AC0903  25 m  1:13.39   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
8_S
Gren 8, 100m Fjärilsim Damer Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Sara Junevik (2000) 59.99 2017-04-09 
Distriktrekord Juniorer: Sara Junevik (2000) 59.99 2017-04-09 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
153  Jernstedt Edith  2002  VÄSTERÅS  AG1202  25 m  1:02.97   
141  Berggren Frida  1994  VÄSTERÅS  AE1894  50 m  1:03.47   
106  Johansson Petra  1997  SÄFFLE SS  AF3897  25 m  1:04.91   
58  Englund Linnéa  2003  KARLSTAD  AI5403  25 m  1:05.20   
23  Loikala Rebecka  2000  ESKILSTUNA  AS7700  25 m  1:05.25   
182  Johansson Cornelia  2003  ÖSA  AF1803  25 m  1:05.34   
175  Cullberg Emma  2002  ÖSA  BA8202  25 m  1:06.45   
156  Mörtstrand Elvira  2003  VÄSTERÅS  AH9603  25 m  1:07.35   
187  Nederman Lina  2000  ÖSA  AP0600  25 m  1:07.67   
10  12  Bäckström Saga  2002  ESKILSTUNA  AD9202  25 m  1:08.36   
11  15  Gustafsson Frida  2001  ESKILSTUNA  AM5401  50 m  1:09.15   
12  20  Laine Nora  2000  ESKILSTUNA  AP8400  25 m  1:09.26   
13  201  Stenman Josefine  2002  HK SIM  AR3202  50 m  1:09.35   
14  98  Lindblom Ida  2001  SALA SS  BJ8201  25 m  1:09.54   
15  46  Kinell Alexandra  2000  KARLSKO SF  AF2200  25 m  1:10.01   
16  68  Rydahl Isabelle  2003  KARLSTAD  AC0203  25 m  1:10.21   
17  184  Momats Clara  2000  ÖSA  AG9800  25 m  1:10.82   
18  127  Lantz Matilda  2002  UPSALA S  AP6802  50 m  1:11.14   
19  38  Sved Lovisa  2000  GÄVLE SS  AH5800  50 m  1:11.46   
20  188  Rääf Sandra  2000  ÖSA  AW8200  25 m  1:12.08   
21  192  Åhlund Josefine  2002  ÖSA  AU5802  50 m  1:12.48   
22  114  Bergh Clara  2004  SÖDERHAMN  AD0404  50 m  1:12.74   
23  159  Rehnman Lina  2002  VÄSTERÅS  AZ4802  50 m  1:12.83   
24  124  Franzén Tova  2001  UPSALA S  AK9601  50 m  1:12.98   
25  110  Lithner Ida  2004  SÄFFLE SS  AB6204  25 m  1:13.23   
26  33  Florén Clara  2002  GÄVLE SS  AL6202  50 m  1:13.82   
27  49  Nilsson Elin  2001  KARLSKO SF  BU9401  50 m  1:13.84   
28  144  Båvenäs Sofia  2002  VÄSTERÅS  AD9802  50 m  1:13.88   
29  181  Hagsten Skarda Magdalena  2003  ÖSA  AO6603  25 m  1:14.56   
30  18  Kullman Amanda  2000  ESKILSTUNA  AN3400  50 m  1:14.69   
31  60  Gustavson Clara  2003  KARLSTAD  BA4403  25 m  1:14.75   
32  28  Wik Tilda  2001  ESKILSTUNA  AX5401  50 m  1:14.86   
33  16  Gustafsson Maja  2001  ESKILSTUNA  AM8401  50 m  1:15.04   
34  63  Hellgren Ingrid  2003  KARLSTAD  AW1203  25 m  1:17.54   
35  43  Ek Matilda  2002  KARLSKO SF  AG5202  25 m  1:18.61   
36  161  Rydberg Ebba  2001  VÄSTERÅS  AN1401  50 m  1:18.76   
37  189  Titus Jennifer  2002  ÖSA  AG5402  25 m  1:19.44   
38  126  Hermansson Vera  2003  UPSALA S  AY1603  50 m  1:22.23   
39  19  Laine Lovisa  2005  ESKILSTUNA  AB9405  50 m  1:26.50   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
9_S
Gren 9, 400m Frisim Herrar Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Gustaf Dahlman (1997) 4:00.75 2016-07-08 
Distriktrekord Juniorer: Gustaf Dahlman (1997) 4:00.75 2016-07-08 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
123  Forsström Erik  1999  UPSALA S  AO9399  25 m  4:05.37   
108  Kuijpers Ivo  1999  SÄFFLE SS  AG6199  25 m  4:15.08   
55  Albringer David  2001  KARLSTAD  AF2101  25 m  4:20.74   
128  Ljunggren Johan  2001  UPSALA S  AN6101  25 m  4:22.98   
183  Laszewski Michal  2002  ÖSA  AC4902  25 m  4:28.16   
78  Kernen Emil  2002  KATRINEHOL  AC7702  25 m  4:30.09   
32  Carlsson Adam  2001  GÄVLE SS  AK1901  25 m  4:30.40   
191  Wilhelmsson Oscar  2002  ÖSA  AM3902  25 m  4:32.05   
178  Flyman Robin  1995  ÖSA  BA0795  25 m  4:38.21   
10  109  Lithner Daniel  2001  SÄFFLE SS  AJ9701  50 m  4:43.36   
11  34  Hansson Carl  2003  GÄVLE SS  AE9703  50 m  4:43.41   
12  48  Löfbom Philip  2003  KARLSKO SF  AC0903  25 m  4:44.87   
13  Nordh Marcus  2000  BOLLNÄS SS  AS7900  50 m  4:45.01  EFT 
14  70  Rönnquist Axel  2001  KARLSTAD  AR2101  25 m  4:46.47   
15  163  Sterling Lucas  2004  VÄSTERÅS  AC6704  50 m  4:50.51   
16  132  Ramovic Adi  2004  UPSALA S  AG9304  50 m  4:54.06   
17  150  Granlund Per  2002  VÄSTERÅS  AH9502  50 m  4:56.86   
18  120  Andersson Oskar  2003  UPSALA S  AG6503  50 m  5:06.59   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
10_S
Gren 10, 4X200m Frisim Damer Senior 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
170  Västerås Damer Lag1  VÄSTERÅS    50 m  8:21.50   
167  Västerås Damer Lag 2  VÄSTERÅS    50 m  8:40.00   
73  Karlstad Damer Lag1  KARLSTAD    25 m  8:52.90   
171  Västerås Damer Lag3  VÄSTERÅS    50 m  9:11.00   
52  Karlskoga  1997  KARLSKO SF    25 m  9:16.42   
30  Eskilstuna Damer Lag 1  ESKILSTUNA    50 m  9:20.00   
139  Upsala S Damer  UPSALA S    50 m  9:30.00   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
11_S
Gren 11, 400m Medley Damer Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Shannyn Hultin (1993) 4:51.14 2013-07-05 
Distriktrekord Juniorer: Shannyn Hultin (1993) 4:51.14 2013-07-05 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
141  Berggren Frida  1994  VÄSTERÅS  AE1894  25 m  4:39.13   
143  Brunzell Hannah  2001  VÄSTERÅS  AP6801  25 m  4:50.92   
57  Eklund-Ramböl Elvira  1997  KARLSTAD  AV5497  25 m  5:07.79   
187  Nederman Lina  2000  ÖSA  AP0600  25 m  5:15.40   
186  Nederman Ida  2000  ÖSA  AU7400  25 m  5:24.10   
182  Johansson Cornelia  2003  ÖSA  AF1803  25 m  5:25.21   
181  Hagsten Skarda Magdalena  2003  ÖSA  AO6603  25 m  5:28.30   
20  Laine Nora  2000  ESKILSTUNA  AP8400  25 m  5:33.70   
159  Rehnman Lina  2002  VÄSTERÅS  AZ4802  25 m  5:41.00   
10  28  Wik Tilda  2001  ESKILSTUNA  AX5401  25 m  5:42.82   
11  Larsson Emma  2002  BORLÄNGE  AY0602  50 m  5:52.05   
12  101  Nystrand Lisa  2006  SALA SS  AA1206  50 m  5:55.40   
13  137  Viksten Amanda  2004  UPSALA S  AK8604  50 m  5:56.43   
14  126  Hermansson Vera  2003  UPSALA S  AY1603  50 m  6:01.51   
15  25  Thorsén Matilda  2001  ESKILSTUNA  BF0801  50 m  6:05.08   
16  130  Myrelid Malla  2002  UPSALA S  AQ0202  50 m  6:15.87   
17  19  Laine Lovisa  2005  ESKILSTUNA  AB9405  50 m  6:21.42   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
12_S
Gren 12, 50m Fjärilsim Herrar Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Jonathan Kling (1993) 24.61 2016-07-07 
Distriktrekord Juniorer: Jonathan Kling (1993) 25.17 2013-05-18 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
59  Gissén Erik  1992  KARLSTAD  AL0992  25 m  24.14   
69  Rydahl Johan  2001  KARLSTAD  AF4901  25 m  25.30   
89  Persson Edvin  1999  SS MORA  AI9399  25 m  26.06   
180  Gradin André  1994  ÖSA  AN1194  25 m  26.12   
61  Haglund Elias  1996  KARLSTAD  AJ9596  50 m  26.49   
112  Rogne Carl  1996  SÄFFLE SS  AC9796  50 m  27.47   
42  Blagojevic Igor  2000  KARLSKO SF  AG5700  25 m  27.48   
65  Lindow Niclas  1999  KARLSTAD  AN6999  25 m  27.54   
90  Persson Elias  2002  SS MORA  AA7502  25 m  27.62   
10  39  Ålenius Marcus  2001  GÄVLE SS  AQ6901  25 m  27.75   
11  96  Johnsson Marcus  2002  SALA SS  AN2502  25 m  27.83   
12  199  Jansson Vilmer  2000  HK SIM  AI2100  50 m  27.86   
13  119  Almasi Alexander  2000  UPSALA S  AB0300  25 m  27.95   
14  66  Mathisen August  2001  KARLSTAD  AF5901  25 m  28.08   
15  94  Douib Jonathan  2000  SALA SS  AS8100  25 m  28.34   
16  Waller-Kaustinen Anton  2000  BORLÄNGE  AJ5500  25 m  28.89   
17  77  Grahn Kevin  2003  KATRINEHOL  AH9103  50 m  28.91   
18  109  Lithner Daniel  2001  SÄFFLE SS  AJ9701  25 m  28.92   
19  133  Rosvall Philip  2001  UPSALA S  AP2501  50 m  29.05   
20  183  Laszewski Michal  2002  ÖSA  AC4902  50 m  29.18   
21  111  Nyrén Ludvig  1997  SÄFFLE SS  AO5797  50 m  29.29   
22  55  Albringer David  2001  KARLSTAD  AF2101  25 m  29.39   
23  178  Flyman Robin  1995  ÖSA  BA0795  25 m  29.57   
24  36  Persson Andreas  2000  GÄVLE SS  AT8100  50 m  29.64   
25  84  Krysén Erik  2000  LUDVIKA SS  AE0100  25 m  30.35   
26  Nordh Marcus  2000  BOLLNÄS SS  AS7900  25 m  31.30   
27  129  Milkin Roman  1999  UPSALA S  AH0599  50 m  31.51   
28  191  Wilhelmsson Oscar  2002  ÖSA  AM3902  25 m  31.87   
29  142  Björk Linus  2002  VÄSTERÅS  AB6902  50 m  32.22   
30  Schön Martin  2003  BOLLNÄS SS  AJ9703  25 m  32.42   
31  155  Khabarov Peter  2002  VÄSTERÅS  AM6302  50 m  33.15   
32  70  Rönnquist Axel  2001  KARLSTAD  AR2101  25 m  33.18   
33  67  Mathisen Ludvig  2003  KARLSTAD  AD7903  50 m  34.07   
34  151  Holmberg Jonathan  2000  VÄSTERÅS  AT1300  50 m  36.31   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
13_S
Gren 13, 50m Fjärilsim Damer Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Sara Junevik (2000) 26.72 2017-04-08 
Distriktrekord Juniorer: Sara Junevik (2000) 26.72 2017-04-08 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
175  Cullberg Emma  2002  ÖSA  BA8202  25 m  28.86   
153  Jernstedt Edith  2002  VÄSTERÅS  AG1202  25 m  29.00   
58  Englund Linnéa  2003  KARLSTAD  AI5403  25 m  29.67   
188  Rääf Sandra  2000  ÖSA  AW8200  25 m  29.74   
166  Åberg Victoria  2001  VÄSTERÅS  AL7201  25 m  29.78   
106  Johansson Petra  1997  SÄFFLE SS  AF3897  25 m  29.80   
156  Mörtstrand Elvira  2003  VÄSTERÅS  AH9603  50 m  29.94   
15  Gustafsson Frida  2001  ESKILSTUNA  AM5401  50 m  30.17   
115  Bergh Elsa  2002  SÖDERHAMN  AG7202  25 m  30.32   
10  110  Lithner Ida  2004  SÄFFLE SS  AB6204  25 m  30.91   
11  98  Lindblom Ida  2001  SALA SS  BJ8201  25 m  30.99   
12  38  Sved Lovisa  2000  GÄVLE SS  AH5800  25 m  31.09   
13  201  Stenman Josefine  2002  HK SIM  AR3202  25 m  31.20   
14  192  Åhlund Josefine  2002  ÖSA  AU5802  50 m  31.28   
15  46  Kinell Alexandra  2000  KARLSKO SF  AF2200  25 m  31.30   
16  14  Fundberg Linnea  1999  ESKILSTUNA  AK5699  50 m  31.33   
17  102  Ragnarsson Klara  2002  SALA SS  AY1202  25 m  31.47   
18  68  Rydahl Isabelle  2003  KARLSTAD  AC0203  25 m  31.56   
19  114  Bergh Clara  2004  SÖDERHAMN  AD0404  50 m  31.57   
20  198  Jansson Elsa  2002  HK SIM  AB7202  50 m  31.63   
21  121  Damberg Angelica  1996  UPSALA S  BK1696  50 m  31.82   
22  12  Bäckström Saga  2002  ESKILSTUNA  AD9202  50 m  31.95   
23  127  Lantz Matilda  2002  UPSALA S  AP6802  50 m  32.07   
24  72  Träff Michelle  2002  KARLSTAD  BE0602  50 m  32.10   
25  45  Håkansson Elin  1997  KARLSKO SF  BL4697  25 m  32.22   
26  26  Wennerberg Wilma  2001  ESKILSTUNA  AG3201  50 m  32.23   
27  16  Gustafsson Maja  2001  ESKILSTUNA  AM8401  50 m  32.24   
28  81  Fredriksson Maja  1999  LUDVIKA SS  AF6299  25 m  32.25   
29  37  Swanson Helmi  2004  GÄVLE SS  AB6604  50 m  32.46   
30  44  Grandelius Saga  2001  KARLSKO SF  AE1801  25 m  32.52   
31  33  Florén Clara  2002  GÄVLE SS  AL6202  50 m  32.55   
32  124  Franzén Tova  2001  UPSALA S  AK9601  50 m  32.87   
33  60  Gustavson Clara  2003  KARLSTAD  BA4403  25 m  32.90   
34  144  Båvenäs Sofia  2002  VÄSTERÅS  AD9802  50 m  32.98   
35  147  Eklund Malin  2001  VÄSTERÅS  AL9201  50 m  33.11   
36  83  Krysén Anna  2003  LUDVIKA SS  AC2403  25 m  33.12   
37  148  Engström Edith  2002  VÄSTERÅS  AW7802  50 m  33.30   
38  47  Lekberg Sanna  2001  KARLSKO SF  AM4201  25 m  33.53   
39  63  Hellgren Ingrid  2003  KARLSTAD  AW1203  25 m  33.70   
40  200  Lundgren Jennie  2001  HK SIM  AG2401  50 m  33.91   
41  189  Titus Jennifer  2002  ÖSA  AG5402  25 m  34.11   
42  64  Hjort Emma  2000  KARLSTAD  AZ4800  25 m  34.42   
43  43  Ek Matilda  2002  KARLSKO SF  AG5202  25 m  34.54   
44  161  Rydberg Ebba  2001  VÄSTERÅS  AN1401  50 m  34.59   
45  27  Verner Stella  2003  ESKILSTUNA  AF6403  50 m  35.96   
46  19  Laine Lovisa  2005  ESKILSTUNA  AB9405  50 m  36.16   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
14_S
Gren 14, 200m Ryggsim Herrar Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Erik Gissén (1992) 2:06.92 2016-07-09 
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 2:08.58 2010-07-14 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
154  Kanth Linus  1991  VÄSTERÅS  AP5991  25 m  2:00.01   
123  Forsström Erik  1999  UPSALA S  AO9399  25 m  2:10.87   
35  Källquist Jakob  2001  GÄVLE SS  AC0901  25 m  2:11.16   
78  Kernen Emil  2002  KATRINEHOL  AC7702  25 m  2:12.48   
125  Göransson Carl  2000  UPSALA S  AQ8300  25 m  2:18.87   
88  Hill Lukas  1999  SS MORA  AH6999  25 m  2:19.10   
56  Andersson Linus  2001  KARLSTAD  AP4301  25 m  2:19.60   
183  Laszewski Michal  2002  ÖSA  AC4902  25 m  2:24.76   
100  Nystrand Edwin  2002  SALA SS  AE8902  25 m  2:25.26   
10  34  Hansson Carl  2003  GÄVLE SS  AE9703  25 m  2:26.16   
11  32  Carlsson Adam  2001  GÄVLE SS  AK1901  25 m  2:26.39   
12  82  Gustafsson Jakob  1999  LUDVIKA SS  AL0399  25 m  2:27.10   
13  163  Sterling Lucas  2004  VÄSTERÅS  AC6704  50 m  2:31.23   
14  142  Björk Linus  2002  VÄSTERÅS  AB6902  50 m  2:31.39   
15  48  Löfbom Philip  2003  KARLSKO SF  AC0903  50 m  2:33.90   
16  132  Ramovic Adi  2004  UPSALA S  AG9304  50 m  2:37.10   
17  10  Walldén Gustaf  2003  SK ENA  AE8503  25 m  2:39.20   
18  122  Fischer Jonatan  2001  UPSALA S  AM1301  50 m  2:39.27   
19  107  Klasson Tobias  2000  SÄFFLE SS  AM1500  50 m  2:43.23   
20  120  Andersson Oskar  2003  UPSALA S  AG6503  50 m  2:44.17   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
15_S
Gren 15, 200m Ryggsim Damer Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Hannah Brunzell (2001) 2:19.46 2017-05-07 
Distriktrekord Juniorer: Hannah Brunzell (2001) 2:19.46 2017-05-07 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
184  Momats Clara  2000  ÖSA  AG9800  25 m  2:23.92   
165  Wiman Clara  1996  VÄSTERÅS  AE8896  25 m  2:26.96   
85  Östh Rebecka  1999  LUDVIKA SS  AE3699  25 m  2:27.27   
152  Holmberg Julia  2002  VÄSTERÅS  AE4402  25 m  2:27.77   
179  Gabot Salma  2001  ÖSA  AN1801  25 m  2:29.99   
186  Nederman Ida  2000  ÖSA  AU7400  25 m  2:30.39   
181  Hagsten Skarda Magdalena  2003  ÖSA  AO6603  25 m  2:30.97   
204  Boberg Emilia  2002  VÄSTERÅS  AV9602  50 m  2:31.08   
187  Nederman Lina  2000  ÖSA  AP0600  25 m  2:31.91   
10  49  Nilsson Elin  2001  KARLSKO SF  BU9401  25 m  2:32.69   
11  72  Träff Michelle  2002  KARLSTAD  BE0602  25 m  2:32.70   
12  146  Degerlund Hanna  2004  VÄSTERÅS  AX9404  25 m  2:33.10   
13  93  Dalin Elvira  2003  SALA SS  AO8803  25 m  2:33.18   
14  18  Kullman Amanda  2000  ESKILSTUNA  AN3400  25 m  2:33.77   
15  110  Lithner Ida  2004  SÄFFLE SS  AB6204  25 m  2:35.22   
16  24  Lönnberg Clara  2001  ESKILSTUNA  AF9801  25 m  2:35.49   
17  136  Wiell Jeanna  2001  UPSALA S  BB9201  25 m  2:35.75   
18  126  Hermansson Vera  2003  UPSALA S  AY1603  25 m  2:36.41   
19  91  van Zonneveld Marit  1999  SS MORA  BI9899  50 m  2:39.96   
20  160  Rogell Felicia  2003  VÄSTERÅS  AQ6603  50 m  2:39.96   
21  197  Eriksson Ellen  2001  HK SIM  BP7201  50 m  2:40.30   
22  41  Andersson Stina  2002  KARLSKO SF  AG2202  25 m  2:41.70   
23  Königsson Lovisa  2002  SK ENA  BM5602  50 m  2:42.54   
24  161  Rydberg Ebba  2001  VÄSTERÅS  AN1401  50 m  2:45.02   
25  124  Franzén Tova  2001  UPSALA S  AK9601  50 m  2:45.27   
26  130  Myrelid Malla  2002  UPSALA S  AQ0202  50 m  2:45.99   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
16_S
Gren 16, 100m Frisim Herrar Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Gustaf Dahlman (1997) 52.54 2016-01-30 
Distriktrekord Juniorer: Gustaf Dahlman (1997) 52.54 2016-01-30 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
59  Gissén Erik  1992  KARLSTAD  AL0992  25 m  49.89   
145  Dahlman Gustaf  1997  VÄSTERÅS  AJ1597  25 m  50.96   
69  Rydahl Johan  2001  KARLSTAD  AF4901  25 m  51.93   
61  Haglund Elias  1996  KARLSTAD  AJ9596  25 m  52.65   
89  Persson Edvin  1999  SS MORA  AI9399  25 m  54.21   
177  Finnström Dennis  1995  ÖSA  AP9195  25 m  55.38   
108  Kuijpers Ivo  1999  SÄFFLE SS  AG6199  25 m  55.66   
65  Lindow Niclas  1999  KARLSTAD  AN6999  25 m  56.36   
77  Grahn Kevin  2003  KATRINEHOL  AH9103  25 m  56.48   
10  92  Brundin Isak  2000  SALA SS  AJ8100  25 m  56.67   
11  183  Laszewski Michal  2002  ÖSA  AC4902  25 m  56.67   
12  66  Mathisen August  2001  KARLSTAD  AF5901  25 m  56.93   
13  125  Göransson Carl  2000  UPSALA S  AQ8300  50 m  57.11   
14  119  Almasi Alexander  2000  UPSALA S  AB0300  50 m  57.24   
15  94  Douib Jonathan  2000  SALA SS  AS8100  50 m  57.79   
16  112  Rogne Carl  1996  SÄFFLE SS  AC9796  50 m  58.08   
17  199  Jansson Vilmer  2000  HK SIM  AI2100  50 m  58.21   
18  84  Krysén Erik  2000  LUDVIKA SS  AE0100  25 m  58.33   
19  55  Albringer David  2001  KARLSTAD  AF2101  50 m  58.45   
20  111  Nyrén Ludvig  1997  SÄFFLE SS  AO5797  50 m  58.45   
21  42  Blagojevic Igor  2000  KARLSKO SF  AG5700  50 m  58.80   
22  109  Lithner Daniel  2001  SÄFFLE SS  AJ9701  50 m  58.83   
23  32  Carlsson Adam  2001  GÄVLE SS  AK1901  50 m  59.05   
24  142  Björk Linus  2002  VÄSTERÅS  AB6902  50 m  59.19   
25  178  Flyman Robin  1995  ÖSA  BA0795  25 m  59.64   
26  90  Persson Elias  2002  SS MORA  AA7502  50 m  59.70   
27  34  Hansson Carl  2003  GÄVLE SS  AE9703  50 m  59.73   
28  48  Löfbom Philip  2003  KARLSKO SF  AC0903  25 m  1:00.09   
29  149  Fahlén Max  2001  VÄSTERÅS  AM1101  50 m  1:00.12   
30  36  Persson Andreas  2000  GÄVLE SS  AT8100  50 m  1:00.53   
31  Waller-Kaustinen Anton  2000  BORLÄNGE  AJ5500  25 m  1:00.73   
32  Nordh Marcus  2000  BOLLNÄS SS  AS7900  25 m  1:00.90   
33  133  Rosvall Philip  2001  UPSALA S  AP2501  50 m  1:01.29   
34  67  Mathisen Ludvig  2003  KARLSTAD  AD7903  25 m  1:02.11   
35  132  Ramovic Adi  2004  UPSALA S  AG9304  50 m  1:02.19   
36  151  Holmberg Jonathan  2000  VÄSTERÅS  AT1300  50 m  1:02.41   
37  Schön Martin  2003  BOLLNÄS SS  AJ9703  25 m  1:02.48   
38  107  Klasson Tobias  2000  SÄFFLE SS  AM1500  50 m  1:02.61   
39  129  Milkin Roman  1999  UPSALA S  AH0599  50 m  1:03.44   
40  155  Khabarov Peter  2002  VÄSTERÅS  AM6302  50 m  1:03.89   
41  120  Andersson Oskar  2003  UPSALA S  AG6503  50 m  1:07.86   
42  Ruijs Daniel  2004  BORLÄNGE  AE5504  25 m  1:08.10   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
17_S
Gren 17, 100m Frisim Damer Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 57.18 2010-06-12 
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 57.18 2010-06-12 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
166  Åberg Victoria  2001  VÄSTERÅS  AL7201  25 m  58.38   
58  Englund Linnéa  2003  KARLSTAD  AI5403  25 m  58.83   
153  Jernstedt Edith  2002  VÄSTERÅS  AG1202  25 m  59.18   
156  Mörtstrand Elvira  2003  VÄSTERÅS  AH9603  25 m  59.59   
57  Eklund-Ramböl Elvira  1997  KARLSTAD  AV5497  25 m  1:00.03   
162  Sterling Filippa  2002  VÄSTERÅS  AE7402  25 m  1:00.29   
115  Bergh Elsa  2002  SÖDERHAMN  AG7202  25 m  1:00.91   
14  Fundberg Linnea  1999  ESKILSTUNA  AK5699  25 m  1:01.01   
46  Kinell Alexandra  2000  KARLSKO SF  AF2200  25 m  1:01.31   
10  68  Rydahl Isabelle  2003  KARLSTAD  AC0203  25 m  1:01.47   
11  188  Rääf Sandra  2000  ÖSA  AW8200  25 m  1:01.49   
12  106  Johansson Petra  1997  SÄFFLE SS  AF3897  25 m  1:01.59   
13  184  Momats Clara  2000  ÖSA  AG9800  25 m  1:01.82   
14  175  Cullberg Emma  2002  ÖSA  BA8202  25 m  1:02.10   
15  110  Lithner Ida  2004  SÄFFLE SS  AB6204  25 m  1:02.19   
16  26  Wennerberg Wilma  2001  ESKILSTUNA  AG3201  25 m  1:02.20   
17  33  Florén Clara  2002  GÄVLE SS  AL6202  25 m  1:02.25   
18  45  Håkansson Elin  1997  KARLSKO SF  BL4697  25 m  1:02.50   
19  192  Åhlund Josefine  2002  ÖSA  AU5802  25 m  1:03.27   
20  Larsson Emma  2002  BORLÄNGE  AY0602  25 m  1:03.90   
21  127  Lantz Matilda  2002  UPSALA S  AP6802  50 m  1:03.92   
22  12  Bäckström Saga  2002  ESKILSTUNA  AD9202  50 m  1:03.97   
23  28  Wik Tilda  2001  ESKILSTUNA  AX5401  50 m  1:04.15   
24  160  Rogell Felicia  2003  VÄSTERÅS  AQ6603  50 m  1:04.27   
25  Haglöv Louise  2003  BORLÄNGE  BC9603  25 m  1:04.32   
26  15  Gustafsson Frida  2001  ESKILSTUNA  AM5401  50 m  1:04.35   
27  83  Krysén Anna  2003  LUDVIKA SS  AC2403  25 m  1:04.42   
28  114  Bergh Clara  2004  SÖDERHAMN  AD0404  50 m  1:04.42   
29  98  Lindblom Ida  2001  SALA SS  BJ8201  50 m  1:04.51   
30  64  Hjort Emma  2000  KARLSTAD  AZ4800  25 m  1:04.55   
31  116  Flyman Victoria  2003  SÖDERHAMN  AE9203  50 m  1:04.55   
32  146  Degerlund Hanna  2004  VÄSTERÅS  AX9404  50 m  1:04.60   
33  47  Lekberg Sanna  2001  KARLSKO SF  AM4201  25 m  1:04.67   
34  72  Träff Michelle  2002  KARLSTAD  BE0602  50 m  1:04.67   
35  198  Jansson Elsa  2002  HK SIM  AB7202  50 m  1:04.91   
36  44  Grandelius Saga  2001  KARLSKO SF  AE1801  25 m  1:04.96   
37  37  Swanson Helmi  2004  GÄVLE SS  AB6604  50 m  1:05.34   
38  200  Lundgren Jennie  2001  HK SIM  AG2401  50 m  1:05.47   
39  179  Gabot Salma  2001  ÖSA  AN1801  25 m  1:05.73   
40  60  Gustavson Clara  2003  KARLSTAD  BA4403  25 m  1:06.06   
41  201  Stenman Josefine  2002  HK SIM  AR3202  50 m  1:06.37   
42  91  van Zonneveld Marit  1999  SS MORA  BI9899  50 m  1:06.87   
43  144  Båvenäs Sofia  2002  VÄSTERÅS  AD9802  50 m  1:07.02   
44  16  Gustafsson Maja  2001  ESKILSTUNA  AM8401  50 m  1:07.14   
45  63  Hellgren Ingrid  2003  KARLSTAD  AW1203  25 m  1:08.19   
46  148  Engström Edith  2002  VÄSTERÅS  AW7802  50 m  1:08.47   
47  159  Rehnman Lina  2002  VÄSTERÅS  AZ4802  50 m  1:09.38   
48  43  Ek Matilda  2002  KARLSKO SF  AG5202  25 m  1:11.30   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
18_S
Gren 18, 1500m Frisim Herrar Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Simon Wanna (1996) 16:00.23 2016-04-04 
Distriktrekord Juniorer: Simon Wanna (1996) 16:00.23 2016-04-04 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
128  Ljunggren Johan  2001  UPSALA S  AN6101  25 m  17:08.01   
135  Söderberg Mikael  2003  UPSALA S  AA9303  25 m  17:15.03   
55  Albringer David  2001  KARLSTAD  AF2101  25 m  17:24.97   
108  Kuijpers Ivo  1999  SÄFFLE SS  AG6199  25 m  17:25.37   
149  Fahlén Max  2001  VÄSTERÅS  AM1101  25 m  17:50.05   
50  Nylén Alexander  2000  KARLSKO SF  AD4300  25 m  18:00.82   
191  Wilhelmsson Oscar  2002  ÖSA  AM3902  25 m  18:03.60   
Nordh Marcus  2000  BOLLNÄS SS  AS7900  25 m  18:53.94   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
19_S
Gren 19, 4X100m Medley Damer Senior 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
170  Västerås Damer Lag1  VÄSTERÅS    50 m  4:11.30   
193  Ösa Damer Lag 1  2003  ÖSA    25 m  4:23.30   
168  Västerås Damer Lag 2  VÄSTERÅS    50 m  4:29.00   
73  Karlstad Damer Lag1  KARLSTAD    25 m  4:31.27   
194  Ösa Damer Lag 2  ÖSA    25 m  4:33.67   
117  Söderhamn Damer  SÖDERHAMN    25 m  4:42.65   
103  Sala SS Damer [2001]  2002  SALA SS    25 m  4:44.88   
30  Eskilstuna Damer Lag 1  ESKILSTUNA    50 m  4:45.00   
139  Upsala S Damer  UPSALA S    50 m  4:45.00   
10  53  Karlskoga 1  1997  KARLSKO SF    25 m  4:47.57   
11  202  Hk Sim Damer  2001  HK SIM    25 m  4:49.37   
12  31  Eskilstuna Damer Lag 2  1999  ESKILSTUNA    50 m  4:50.00   
13  54  Karlskoga 2  1997  KARLSKO SF    25 m  4:57.06   
14  171  Västerås Damer Lag3  VÄSTERÅS    50 m  5:01.00   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
20_S
Gren 20, 4X100m Medley Herrar Senior 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
75  Karlstad Herrar Lag1  1996  KARLSTAD    25 m  3:49.43   
173  Västerås Herrar Lag1  VÄSTERÅS    50 m  4:04.00   
40  Gävle SS Herrar [2000]  2000  GÄVLE SS    25 m  4:12.98   
140  Upsala S Herrar  UPSALA S    50 m  4:15.00   
104  Sala SS Herrar  2000  SALA SS    25 m  4:15.24   
76  Karlstad Herrar Lag2  2000  KARLSTAD    25 m  4:19.77   
86  Ludvika SS Herrar  LUDVIKA SS    25 m  4:20.33   
113  Säffle SS Herrar  SÄFFLE SS    25 m  4:26.31   
195  Ösa Herrar Lag 1  2002  ÖSA    25 m  4:36.94   
10  172  Västerås Herrar Lag 2  VÄSTERÅS    50 m  4:45.00   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
21_S
Gren 21, 200m Medley Damer Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Shannyn Hultin (1993) 2:18.27 2013-07-07 
Distriktrekord Juniorer: Shannyn Hultin (1993) 2:18.27 2013-07-07 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
141  Berggren Frida  1994  VÄSTERÅS  AE1894  25 m  2:13.14   
58  Englund Linnéa  2003  KARLSTAD  AI5403  25 m  2:23.62   
17  Isaksen Jennie  2000  ESKILSTUNA  AV8600  25 m  2:24.57   
57  Eklund-Ramböl Elvira  1997  KARLSTAD  AV5497  25 m  2:27.05   
187  Nederman Lina  2000  ÖSA  AP0600  25 m  2:28.69   
182  Johansson Cornelia  2003  ÖSA  AF1803  25 m  2:29.25   
156  Mörtstrand Elvira  2003  VÄSTERÅS  AH9603  25 m  2:29.48   
147  Eklund Malin  2001  VÄSTERÅS  AL9201  25 m  2:30.06   
186  Nederman Ida  2000  ÖSA  AU7400  25 m  2:30.32   
10  106  Johansson Petra  1997  SÄFFLE SS  AF3897  50 m  2:33.31   
11  33  Florén Clara  2002  GÄVLE SS  AL6202  25 m  2:34.01   
12  20  Laine Nora  2000  ESKILSTUNA  AP8400  25 m  2:34.74   
13  68  Rydahl Isabelle  2003  KARLSTAD  AC0203  25 m  2:34.80   
14  185  Månsson Julia  2002  ÖSA  BL9202  25 m  2:35.32   
15  46  Kinell Alexandra  2000  KARLSKO SF  AF2200  25 m  2:35.54   
16  37  Swanson Helmi  2004  GÄVLE SS  AB6604  25 m  2:35.77   
17  127  Lantz Matilda  2002  UPSALA S  AP6802  25 m  2:35.80   
18  26  Wennerberg Wilma  2001  ESKILSTUNA  AG3201  25 m  2:35.83   
19  49  Nilsson Elin  2001  KARLSKO SF  BU9401  25 m  2:36.47   
20  28  Wik Tilda  2001  ESKILSTUNA  AX5401  50 m  2:37.88   
21  38  Sved Lovisa  2000  GÄVLE SS  AH5800  50 m  2:38.17   
22  12  Bäckström Saga  2002  ESKILSTUNA  AD9202  50 m  2:38.20   
23  144  Båvenäs Sofia  2002  VÄSTERÅS  AD9802  50 m  2:39.58   
24  148  Engström Edith  2002  VÄSTERÅS  AW7802  50 m  2:40.29   
25  197  Eriksson Ellen  2001  HK SIM  BP7201  50 m  2:40.33   
26  126  Hermansson Vera  2003  UPSALA S  AY1603  50 m  2:41.28   
27  137  Viksten Amanda  2004  UPSALA S  AK8604  50 m  2:41.80   
28  181  Hagsten Skarda Magdalena  2003  ÖSA  AO6603  50 m  2:42.30   
29  44  Grandelius Saga  2001  KARLSKO SF  AE1801  25 m  2:42.55   
30  201  Stenman Josefine  2002  HK SIM  AR3202  50 m  2:42.95   
31  101  Nystrand Lisa  2006  SALA SS  AA1206  50 m  2:43.29   
32  159  Rehnman Lina  2002  VÄSTERÅS  AZ4802  50 m  2:44.85   
33  161  Rydberg Ebba  2001  VÄSTERÅS  AN1401  50 m  2:45.10   
34  63  Hellgren Ingrid  2003  KARLSTAD  AW1203  25 m  2:51.65   
35  43  Ek Matilda  2002  KARLSKO SF  AG5202  25 m  2:52.20   
36  130  Myrelid Malla  2002  UPSALA S  AQ0202  50 m  2:54.90   
37  138  Zarei Geshin  2003  UPSALA S  AB9603  50 m  2:55.12   
38  19  Laine Lovisa  2005  ESKILSTUNA  AB9405  50 m  3:03.87   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
22_S
Gren 22, 800m Frisim Herrar Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Simon Wanna (1996) 8:25.67 2015-04-19 
Distriktrekord Juniorer: Simon Wanna (1996) 8:25.67 2015-04-19 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
123  Forsström Erik  1999  UPSALA S  AO9399  25 m  8:27.63   
69  Rydahl Johan  2001  KARLSTAD  AF4901  25 m  8:34.61   
125  Göransson Carl  2000  UPSALA S  AQ8300  25 m  8:40.94   
128  Ljunggren Johan  2001  UPSALA S  AN6101  25 m  9:01.87   
55  Albringer David  2001  KARLSTAD  AF2101  25 m  9:08.12   
135  Söderberg Mikael  2003  UPSALA S  AA9303  25 m  9:09.51   
149  Fahlén Max  2001  VÄSTERÅS  AM1101  25 m  9:21.69   
50  Nylén Alexander  2000  KARLSKO SF  AD4300  25 m  9:28.92   
191  Wilhelmsson Oscar  2002  ÖSA  AM3902  25 m  9:32.73   
10  108  Kuijpers Ivo  1999  SÄFFLE SS  AG6199  50 m  9:33.45   
11  Nordh Marcus  2000  BOLLNÄS SS  AS7900  25 m  9:54.26   
12  48  Löfbom Philip  2003  KARLSKO SF  AC0903  25 m  9:56.32   
13  178  Flyman Robin  1995  ÖSA  BA0795  50 m  10:31.50   
14  70  Rönnquist Axel  2001  KARLSTAD  AR2101  50 m  10:37.73   
15  120  Andersson Oskar  2003  UPSALA S  AG6503  50 m  10:42.80   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
23_S
Gren 23, 50m Ryggsim Damer Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 28.90 2013-05-09 
Distriktrekord Juniorer: Emma Svensson (1992) 29.32 2012-06-28 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
166  Åberg Victoria  2001  VÄSTERÅS  AL7201  25 m  29.34   
184  Momats Clara  2000  ÖSA  AG9800  25 m  29.89   
162  Sterling Filippa  2002  VÄSTERÅS  AE7402  25 m  30.42   
175  Cullberg Emma  2002  ÖSA  BA8202  25 m  31.22   
153  Jernstedt Edith  2002  VÄSTERÅS  AG1202  25 m  31.26   
57  Eklund-Ramböl Elvira  1997  KARLSTAD  AV5497  25 m  31.36   
204  Boberg Emilia  2002  VÄSTERÅS  AV9602  50 m  31.42   
188  Rääf Sandra  2000  ÖSA  AW8200  50 m  32.08   
110  Lithner Ida  2004  SÄFFLE SS  AB6204  25 m  32.18   
10  60  Gustavson Clara  2003  KARLSTAD  BA4403  25 m  32.22   
11  85  Östh Rebecka  1999  LUDVIKA SS  AE3699  50 m  32.32   
12  11  Bjälevik Sofia  1999  ESKILSTUNA  AT8299  50 m  32.35   
13  98  Lindblom Ida  2001  SALA SS  BJ8201  25 m  32.35   
14  198  Jansson Elsa  2002  HK SIM  AB7202  25 m  32.35   
15  23  Loikala Rebecka  2000  ESKILSTUNA  AS7700  50 m  32.81   
16  38  Sved Lovisa  2000  GÄVLE SS  AH5800  25 m  32.93   
17  93  Dalin Elvira  2003  SALA SS  AO8803  25 m  33.08   
18  179  Gabot Salma  2001  ÖSA  AN1801  25 m  33.13   
19  18  Kullman Amanda  2000  ESKILSTUNA  AN3400  25 m  33.14   
20  27  Verner Stella  2003  ESKILSTUNA  AF6403  50 m  33.90   
21  136  Wiell Jeanna  2001  UPSALA S  BB9201  50 m  34.08   
22  24  Lönnberg Clara  2001  ESKILSTUNA  AF9801  50 m  34.11   
23  46  Kinell Alexandra  2000  KARLSKO SF  AF2200  25 m  34.15   
24  Olausson Matilda  2004  SK ENA  AI0604  25 m  34.71   
25  41  Andersson Stina  2002  KARLSKO SF  AG2202  50 m  34.99   
26  72  Träff Michelle  2002  KARLSTAD  BE0602  50 m  35.02   
27  161  Rydberg Ebba  2001  VÄSTERÅS  AN1401  50 m  35.20   
28  126  Hermansson Vera  2003  UPSALA S  AY1603  50 m  35.33   
29  22  Loikala Emilia  2000  ESKILSTUNA  AY6800  50 m  36.25   
30  138  Zarei Geshin  2003  UPSALA S  AB9603  50 m  36.84   
31  130  Myrelid Malla  2002  UPSALA S  AQ0202  50 m  37.08   
32  160  Rogell Felicia  2003  VÄSTERÅS  AQ6603  50 m  37.35   
33  201  Stenman Josefine  2002  HK SIM  AR3202  50 m  39.09   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
24_S
Gren 24, 50m Ryggsim Herrar Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Erik Gissén (1992) 27.00 2015-07-03 
Distriktrekord Juniorer: Victor Zetterman (1995) 27.64 2015-05-17 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
59  Gissén Erik  1992  KARLSTAD  AL0992  25 m  25.23   
123  Forsström Erik  1999  UPSALA S  AO9399  25 m  28.71   
89  Persson Edvin  1999  SS MORA  AI9399  25 m  28.93   
78  Kernen Emil  2002  KATRINEHOL  AC7702  25 m  28.99   
82  Gustafsson Jakob  1999  LUDVIKA SS  AL0399  25 m  29.05   
61  Haglund Elias  1996  KARLSTAD  AJ9596  25 m  29.07   
35  Källquist Jakob  2001  GÄVLE SS  AC0901  25 m  29.08   
42  Blagojevic Igor  2000  KARLSKO SF  AG5700  25 m  29.52   
56  Andersson Linus  2001  KARLSTAD  AP4301  25 m  29.83   
10  88  Hill Lukas  1999  SS MORA  AH6999  25 m  29.85   
11  119  Almasi Alexander  2000  UPSALA S  AB0300  25 m  29.90   
12  77  Grahn Kevin  2003  KATRINEHOL  AH9103  25 m  30.30   
13  92  Brundin Isak  2000  SALA SS  AJ8100  25 m  30.36   
14  112  Rogne Carl  1996  SÄFFLE SS  AC9796  25 m  30.97   
15  32  Carlsson Adam  2001  GÄVLE SS  AK1901  50 m  31.09   
16  65  Lindow Niclas  1999  KARLSTAD  AN6999  25 m  31.32   
17  34  Hansson Carl  2003  GÄVLE SS  AE9703  50 m  31.80   
18  84  Krysén Erik  2000  LUDVIKA SS  AE0100  50 m  32.44   
19  80  Campalto Anton  1998  LUDVIKA SS  AI5398  50 m  32.52   
20  36  Persson Andreas  2000  GÄVLE SS  AT8100  50 m  32.54   
21  142  Björk Linus  2002  VÄSTERÅS  AB6902  50 m  32.73   
22  107  Klasson Tobias  2000  SÄFFLE SS  AM1500  50 m  33.05   
23  66  Mathisen August  2001  KARLSTAD  AF5901  50 m  33.28   
24  151  Holmberg Jonathan  2000  VÄSTERÅS  AT1300  50 m  33.30   
25  Schön Martin  2003  BOLLNÄS SS  AJ9703  25 m  33.38   
26  132  Ramovic Adi  2004  UPSALA S  AG9304  50 m  33.64   
27  155  Khabarov Peter  2002  VÄSTERÅS  AM6302  50 m  35.12   
28  10  Walldén Gustaf  2003  SK ENA  AE8503  50 m  35.20   
29  67  Mathisen Ludvig  2003  KARLSTAD  AD7903  50 m  36.60   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
25_S
Gren 25, 200m Frisim Damer Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 2:04.17 2015-07-01 
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 2:05.44 2012-03-08 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
141  Berggren Frida  1994  VÄSTERÅS  AE1894  25 m  2:00.51   
58  Englund Linnéa  2003  KARLSTAD  AI5403  25 m  2:07.49   
153  Jernstedt Edith  2002  VÄSTERÅS  AG1202  25 m  2:08.89   
13  Eriksson Anna  1999  ESKILSTUNA  AI0499  25 m  2:10.57   
14  Fundberg Linnea  1999  ESKILSTUNA  AK5699  25 m  2:11.60   
33  Florén Clara  2002  GÄVLE SS  AL6202  25 m  2:12.24   
23  Loikala Rebecka  2000  ESKILSTUNA  AS7700  25 m  2:12.29   
143  Brunzell Hannah  2001  VÄSTERÅS  AP6801  50 m  2:14.52   
160  Rogell Felicia  2003  VÄSTERÅS  AQ6603  25 m  2:17.06   
10  110  Lithner Ida  2004  SÄFFLE SS  AB6204  25 m  2:17.31   
11  47  Lekberg Sanna  2001  KARLSKO SF  AM4201  25 m  2:19.59   
12  28  Wik Tilda  2001  ESKILSTUNA  AX5401  50 m  2:19.60   
13  12  Bäckström Saga  2002  ESKILSTUNA  AD9202  50 m  2:19.72   
14  72  Träff Michelle  2002  KARLSTAD  BE0602  25 m  2:20.19   
15  18  Kullman Amanda  2000  ESKILSTUNA  AN3400  50 m  2:21.64   
16  22  Loikala Emilia  2000  ESKILSTUNA  AY6800  50 m  2:21.92   
17  131  Norlin Julia  1998  UPSALA S  AG0498  50 m  2:23.03   
18  15  Gustafsson Frida  2001  ESKILSTUNA  AM5401  50 m  2:23.72   
19  126  Hermansson Vera  2003  UPSALA S  AY1603  50 m  2:23.81   
20  64  Hjort Emma  2000  KARLSTAD  AZ4800  25 m  2:24.20   
21  146  Degerlund Hanna  2004  VÄSTERÅS  AX9404  50 m  2:24.36   
22  60  Gustavson Clara  2003  KARLSTAD  BA4403  25 m  2:26.26   
23  16  Gustafsson Maja  2001  ESKILSTUNA  AM8401  50 m  2:28.89   
24  201  Stenman Josefine  2002  HK SIM  AR3202  50 m  2:28.95   
25  63  Hellgren Ingrid  2003  KARLSTAD  AW1203  25 m  2:31.07   
26  43  Ek Matilda  2002  KARLSKO SF  AG5202  25 m  2:32.55   
27  138  Zarei Geshin  2003  UPSALA S  AB9603  50 m  2:34.44   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
26_S
Gren 26, 200m Frisim Herrar Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Gustaf Dahlman (1997) 1:51.24 2015-04-04 
Distriktrekord Juniorer: Gustaf Dahlman (1997) 1:51.24 2016-05-17 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
145  Dahlman Gustaf  1997  VÄSTERÅS  AJ1597  25 m  1:47.85   
61  Haglund Elias  1996  KARLSTAD  AJ9596  25 m  1:55.10   
125  Göransson Carl  2000  UPSALA S  AQ8300  25 m  2:01.25   
78  Kernen Emil  2002  KATRINEHOL  AC7702  25 m  2:02.04   
108  Kuijpers Ivo  1999  SÄFFLE SS  AG6199  50 m  2:02.75   
55  Albringer David  2001  KARLSTAD  AF2101  25 m  2:04.15   
82  Gustafsson Jakob  1999  LUDVIKA SS  AL0399  25 m  2:04.16   
111  Nyrén Ludvig  1997  SÄFFLE SS  AO5797  50 m  2:09.34   
199  Jansson Vilmer  2000  HK SIM  AI2100  50 m  2:10.22   
10  109  Lithner Daniel  2001  SÄFFLE SS  AJ9701  25 m  2:10.61   
11  32  Carlsson Adam  2001  GÄVLE SS  AK1901  50 m  2:10.70   
12  191  Wilhelmsson Oscar  2002  ÖSA  AM3902  50 m  2:10.72   
13  183  Laszewski Michal  2002  ÖSA  AC4902  50 m  2:11.07   
14  34  Hansson Carl  2003  GÄVLE SS  AE9703  50 m  2:12.36   
15  100  Nystrand Edwin  2002  SALA SS  AE8902  50 m  2:12.85   
16  142  Björk Linus  2002  VÄSTERÅS  AB6902  50 m  2:14.86   
17  151  Holmberg Jonathan  2000  VÄSTERÅS  AT1300  50 m  2:15.32   
18  Nordh Marcus  2000  BOLLNÄS SS  AS7900  25 m  2:15.36   
19  67  Mathisen Ludvig  2003  KARLSTAD  AD7903  25 m  2:15.56   
20  150  Granlund Per  2002  VÄSTERÅS  AH9502  50 m  2:18.23   
21  48  Löfbom Philip  2003  KARLSKO SF  AC0903  25 m  2:19.03   
22  Schön Martin  2003  BOLLNÄS SS  AJ9703  25 m  2:19.20   
23  122  Fischer Jonatan  2001  UPSALA S  AM1301  50 m  2:21.08   
24  134  Savin Andreas  2003  UPSALA S  AG9503  50 m  2:21.34   
25  107  Klasson Tobias  2000  SÄFFLE SS  AM1500  50 m  2:22.66   
26  163  Sterling Lucas  2004  VÄSTERÅS  AC6704  50 m  2:23.67   
27  120  Andersson Oskar  2003  UPSALA S  AG6503  50 m  2:27.12   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
27_S
Gren 27, 100m Bröstsim Damer Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Jennie Johansson (1988) 1:06.68 2013-04-27 
Distriktrekord Juniorer: Hannah Brunzell (2001) 1:09.97 2017-04-11 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
185  Månsson Julia  2002  ÖSA  BL9202  25 m  1:10.58   
147  Eklund Malin  2001  VÄSTERÅS  AL9201  50 m  1:14.23   
81  Fredriksson Maja  1999  LUDVIKA SS  AF6299  25 m  1:14.32   
162  Sterling Filippa  2002  VÄSTERÅS  AE7402  50 m  1:14.66   
37  Swanson Helmi  2004  GÄVLE SS  AB6604  25 m  1:14.87   
11  Bjälevik Sofia  1999  ESKILSTUNA  AT8299  25 m  1:15.00   
186  Nederman Ida  2000  ÖSA  AU7400  25 m  1:15.62   
17  Isaksen Jennie  2000  ESKILSTUNA  AV8600  25 m  1:15.86   
187  Nederman Lina  2000  ÖSA  AP0600  25 m  1:16.61   
10  121  Damberg Angelica  1996  UPSALA S  BK1696  50 m  1:18.03   
11  20  Laine Nora  2000  ESKILSTUNA  AP8400  25 m  1:18.40   
12  127  Lantz Matilda  2002  UPSALA S  AP6802  25 m  1:18.80   
13  51  Waara Elin  1997  KARLSKO SF  BD3497  25 m  1:18.83   
14  152  Holmberg Julia  2002  VÄSTERÅS  AE4402  25 m  1:18.85   
15  91  van Zonneveld Marit  1999  SS MORA  BI9899  25 m  1:19.15   
16  Haglöv Louise  2003  BORLÄNGE  BC9603  25 m  1:19.16   
17  101  Nystrand Lisa  2006  SALA SS  AA1206  50 m  1:20.56   
18  44  Grandelius Saga  2001  KARLSKO SF  AE1801  25 m  1:21.34   
19  184  Momats Clara  2000  ÖSA  AG9800  25 m  1:21.38   
20  24  Lönnberg Clara  2001  ESKILSTUNA  AF9801  50 m  1:21.48   
21  201  Stenman Josefine  2002  HK SIM  AR3202  50 m  1:22.51   
22  25  Thorsén Matilda  2001  ESKILSTUNA  BF0801  50 m  1:22.65   
23  Olausson Matilda  2004  SK ENA  AI0604  25 m  1:22.76   
24  83  Krysén Anna  2003  LUDVIKA SS  AC2403  25 m  1:22.89   
25  188  Rääf Sandra  2000  ÖSA  AW8200  25 m  1:23.07   
26  197  Eriksson Ellen  2001  HK SIM  BP7201  50 m  1:23.10   
27  146  Degerlund Hanna  2004  VÄSTERÅS  AX9404  50 m  1:23.50   
28  189  Titus Jennifer  2002  ÖSA  AG5402  50 m  1:24.28   
29  19  Laine Lovisa  2005  ESKILSTUNA  AB9405  50 m  1:24.44   
30  148  Engström Edith  2002  VÄSTERÅS  AW7802  50 m  1:24.89   
31  200  Lundgren Jennie  2001  HK SIM  AG2401  50 m  1:28.26   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
28_S
Gren 28, 100m Bröstsim Herrar Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Mattias Kahlin (1987) 1:04.59 2010-07-14 
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 1:06.82 2011-06-29 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
176  Danqi Adrijan  2002  ÖSA  AS2502  25 m  42.28   
66  Mathisen August  2001  KARLSTAD  AF5901  25 m  1:07.09   
39  Ålenius Marcus  2001  GÄVLE SS  AQ6901  25 m  1:07.17   
80  Campalto Anton  1998  LUDVIKA SS  AI5398  25 m  1:08.88   
Schönberg Nils  1989  BORLÄNGE  AM4989  25 m  1:09.28   
90  Persson Elias  2002  SS MORA  AA7502  25 m  1:09.71   
50  Nylén Alexander  2000  KARLSKO SF  AD4300  25 m  1:10.18   
36  Persson Andreas  2000  GÄVLE SS  AT8100  25 m  1:10.63   
99  Nordgren Elias  2001  SALA SS  AE2101  25 m  1:10.73   
10  119  Almasi Alexander  2000  UPSALA S  AB0300  50 m  1:10.79   
11  35  Källquist Jakob  2001  GÄVLE SS  AC0901  25 m  1:10.83   
12  Schön Martin  2003  BOLLNÄS SS  AJ9703  25 m  1:11.19   
13  97  Larsson Joel  2001  SALA SS  AP9301  25 m  1:11.90   
14  42  Blagojevic Igor  2000  KARLSKO SF  AG5700  25 m  1:12.48   
15  135  Söderberg Mikael  2003  UPSALA S  AA9303  25 m  1:12.59   
16  199  Jansson Vilmer  2000  HK SIM  AI2100  25 m  1:12.83   
17  112  Rogne Carl  1996  SÄFFLE SS  AC9796  25 m  1:13.28   
18  Waller-Kaustinen Anton  2000  BORLÄNGE  AJ5500  25 m  1:13.67   
19  56  Andersson Linus  2001  KARLSTAD  AP4301  25 m  1:14.49   
20  155  Khabarov Peter  2002  VÄSTERÅS  AM6302  50 m  1:16.73   
21  129  Milkin Roman  1999  UPSALA S  AH0599  50 m  1:17.31   
22  94  Douib Jonathan  2000  SALA SS  AS8100  50 m  1:17.41   
23  84  Krysén Erik  2000  LUDVIKA SS  AE0100  50 m  1:17.55   
24  79  Malmberg Anders  2002  KATRINEHOL  AS4902  50 m  1:17.69   
25  70  Rönnquist Axel  2001  KARLSTAD  AR2101  25 m  1:18.16   
26  67  Mathisen Ludvig  2003  KARLSTAD  AD7903  50 m  1:18.67   
27  150  Granlund Per  2002  VÄSTERÅS  AH9502  50 m  1:18.94   
28  Ruijs Daniel  2004  BORLÄNGE  AE5504  50 m  1:19.43   
29  142  Björk Linus  2002  VÄSTERÅS  AB6902  50 m  1:20.07   
30  10  Walldén Gustaf  2003  SK ENA  AE8503  50 m  1:20.77   
31  149  Fahlén Max  2001  VÄSTERÅS  AM1101  50 m  1:26.89   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
29_S
Gren 29, 400m Frisim Damer Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 4:22.25 2015-07-04 
Distriktrekord Juniorer: Frida Berggren (1994) 4:25.55 2011-07-23 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
165  Wiman Clara  1996  VÄSTERÅS  AE8896  25 m  4:33.10   
156  Mörtstrand Elvira  2003  VÄSTERÅS  AH9603  25 m  4:33.34   
57  Eklund-Ramböl Elvira  1997  KARLSTAD  AV5497  25 m  4:34.94   
68  Rydahl Isabelle  2003  KARLSTAD  AC0203  25 m  4:41.82   
14  Fundberg Linnea  1999  ESKILSTUNA  AK5699  25 m  4:42.56   
106  Johansson Petra  1997  SÄFFLE SS  AF3897  50 m  4:44.68   
33  Florén Clara  2002  GÄVLE SS  AL6202  25 m  4:46.40   
110  Lithner Ida  2004  SÄFFLE SS  AB6204  25 m  4:48.96   
Larsson Emma  2002  BORLÄNGE  AY0602  25 m  4:51.48   
10  131  Norlin Julia  1998  UPSALA S  AG0498  50 m  4:52.21   
11  152  Holmberg Julia  2002  VÄSTERÅS  AE4402  25 m  4:53.70  EFT 
12  144  Båvenäs Sofia  2002  VÄSTERÅS  AD9802  50 m  4:55.89   
13  47  Lekberg Sanna  2001  KARLSKO SF  AM4201  25 m  4:57.64   
14  45  Håkansson Elin  1997  KARLSKO SF  BL4697  50 m  4:58.81   
15  64  Hjort Emma  2000  KARLSTAD  AZ4800  25 m  4:59.45   
16  26  Wennerberg Wilma  2001  ESKILSTUNA  AG3201  50 m  5:00.15   
17  159  Rehnman Lina  2002  VÄSTERÅS  AZ4802  50 m  5:01.16   
18  63  Hellgren Ingrid  2003  KARLSTAD  AW1203  25 m  5:07.32   
19  201  Stenman Josefine  2002  HK SIM  AR3202  50 m  5:09.35   
20  41  Andersson Stina  2002  KARLSKO SF  AG2202  25 m  5:11.52   
21  130  Myrelid Malla  2002  UPSALA S  AQ0202  50 m  5:32.48   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
30_S
Gren 30, 4X200m Frisim Herrar Senior 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
75  Karlstad Herrar Lag1  1996  KARLSTAD    25 m  7:47.16   
173  Västerås Herrar Lag1  VÄSTERÅS    50 m  8:03.70   
113  Säffle SS Herrar  SÄFFLE SS    25 m  8:29.85   
86  Ludvika SS Herrar  LUDVIKA SS    25 m  8:48.07   
76  Karlstad Herrar Lag2  2000  KARLSTAD    25 m  8:52.38   
140  Upsala S Herrar  UPSALA S    50 m  8:55.00   
195  Ösa Herrar Lag 1  2002  ÖSA    50 m  9:05.15   
172  Västerås Herrar Lag 2  VÄSTERÅS    50 m  9:10.20   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
31_S
Gren 31, 400m Medley Herrar Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Linus Kanth (1991) 4:25.41 2015-07-02 
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 4:27.67 2011-07-03 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
123  Forsström Erik  1999  UPSALA S  AO9399  25 m  4:36.87   
35  Källquist Jakob  2001  GÄVLE SS  AC0901  25 m  4:49.55   
100  Nystrand Edwin  2002  SALA SS  AE8902  25 m  4:53.85   
56  Andersson Linus  2001  KARLSTAD  AP4301  25 m  5:00.63   
29  Witt Axel  2000  ESKILSTUNA  AE5100  25 m  5:01.19   
82  Gustafsson Jakob  1999  LUDVIKA SS  AL0399  25 m  5:03.12   
80  Campalto Anton  1998  LUDVIKA SS  AI5398  25 m  5:03.36   
55  Albringer David  2001  KARLSTAD  AF2101  25 m  5:07.29   
50  Nylén Alexander  2000  KARLSKO SF  AD4300  25 m  5:08.94   
10  42  Blagojevic Igor  2000  KARLSKO SF  AG5700  50 m  5:15.69   
11  149  Fahlén Max  2001  VÄSTERÅS  AM1101  25 m  5:17.00   
12  142  Björk Linus  2002  VÄSTERÅS  AB6902  25 m  5:17.76   
13  84  Krysén Erik  2000  LUDVIKA SS  AE0100  25 m  5:18.99   
14  128  Ljunggren Johan  2001  UPSALA S  AN6101  50 m  5:36.58   
15  10  Walldén Gustaf  2003  SK ENA  AE8503  50 m  5:48.28   
16  134  Savin Andreas  2003  UPSALA S  AG9503  50 m  6:07.24   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
32_S
Gren 32, 50m Bröstsim Damer Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Jennie Johansson (1988) 30.23 2013-08-24 
Distriktrekord Juniorer: Hannah Brunzell (2001) 32.34 2017-04-09 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
185  Månsson Julia  2002  ÖSA  BL9202  25 m  32.52   
58  Englund Linnéa  2003  KARLSTAD  AI5403  25 m  32.96   
147  Eklund Malin  2001  VÄSTERÅS  AL9201  50 m  34.06   
81  Fredriksson Maja  1999  LUDVIKA SS  AF6299  50 m  34.09   
162  Sterling Filippa  2002  VÄSTERÅS  AE7402  50 m  34.51   
11  Bjälevik Sofia  1999  ESKILSTUNA  AT8299  50 m  35.70   
37  Swanson Helmi  2004  GÄVLE SS  AB6604  50 m  35.96   
91  van Zonneveld Marit  1999  SS MORA  BI9899  50 m  35.96   
186  Nederman Ida  2000  ÖSA  AU7400  50 m  36.30   
10  25  Thorsén Matilda  2001  ESKILSTUNA  BF0801  50 m  36.66   
11  Haglöv Louise  2003  BORLÄNGE  BC9603  25 m  36.70   
12  20  Laine Nora  2000  ESKILSTUNA  AP8400  50 m  37.16   
13  21  Lindoff Katarina  2000  ESKILSTUNA  AY7800  50 m  37.34   
14  24  Lönnberg Clara  2001  ESKILSTUNA  AF9801  50 m  37.43   
15  127  Lantz Matilda  2002  UPSALA S  AP6802  50 m  37.51   
16  33  Florén Clara  2002  GÄVLE SS  AL6202  50 m  37.52   
17  153  Jernstedt Edith  2002  VÄSTERÅS  AG1202  50 m  37.72   
18  Olausson Matilda  2004  SK ENA  AI0604  50 m  37.83   
19  83  Krysén Anna  2003  LUDVIKA SS  AC2403  50 m  37.98   
20  189  Titus Jennifer  2002  ÖSA  AG5402  25 m  37.99   
21  51  Waara Elin  1997  KARLSKO SF  BD3497  50 m  38.02   
22  44  Grandelius Saga  2001  KARLSKO SF  AE1801  25 m  38.03   
23  160  Rogell Felicia  2003  VÄSTERÅS  AQ6603  50 m  38.19   
24  46  Kinell Alexandra  2000  KARLSKO SF  AF2200  25 m  38.21   
25  28  Wik Tilda  2001  ESKILSTUNA  AX5401  50 m  38.25   
26  101  Nystrand Lisa  2006  SALA SS  AA1206  50 m  38.25   
27  64  Hjort Emma  2000  KARLSTAD  AZ4800  25 m  38.28   
28  166  Åberg Victoria  2001  VÄSTERÅS  AL7201  50 m  38.54   
29  146  Degerlund Hanna  2004  VÄSTERÅS  AX9404  50 m  38.68   
30  201  Stenman Josefine  2002  HK SIM  AR3202  50 m  39.12   
31  14  Fundberg Linnea  1999  ESKILSTUNA  AK5699  50 m  39.23   
32  197  Eriksson Ellen  2001  HK SIM  BP7201  50 m  39.59   
33  47  Lekberg Sanna  2001  KARLSKO SF  AM4201  25 m  40.19   
34  161  Rydberg Ebba  2001  VÄSTERÅS  AN1401  50 m  40.80   
35  19  Laine Lovisa  2005  ESKILSTUNA  AB9405  50 m  41.39   
36  43  Ek Matilda  2002  KARLSKO SF  AG5202  25 m  42.38   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
33_S
Gren 33, 50m Bröstsim Herrar Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Robert Lindblom (1995) 28.79 2015-05-03 
Distriktrekord Juniorer: Robert Lindblom (1995) 28.79 2015-05-03 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
Schönberg Nils  1989  BORLÄNGE  AM4989  25 m  30.64   
89  Persson Edvin  1999  SS MORA  AI9399  25 m  31.03   
66  Mathisen August  2001  KARLSTAD  AF5901  25 m  31.12   
90  Persson Elias  2002  SS MORA  AA7502  25 m  31.33   
80  Campalto Anton  1998  LUDVIKA SS  AI5398  25 m  31.43   
39  Ålenius Marcus  2001  GÄVLE SS  AQ6901  25 m  31.52   
112  Rogne Carl  1996  SÄFFLE SS  AC9796  25 m  31.63   
42  Blagojevic Igor  2000  KARLSKO SF  AG5700  25 m  32.06   
119  Almasi Alexander  2000  UPSALA S  AB0300  50 m  32.25   
10  36  Persson Andreas  2000  GÄVLE SS  AT8100  25 m  32.43   
11  61  Haglund Elias  1996  KARLSTAD  AJ9596  25 m  32.87   
12  84  Krysén Erik  2000  LUDVIKA SS  AE0100  25 m  32.95   
13  92  Brundin Isak  2000  SALA SS  AJ8100  25 m  33.05   
14  199  Jansson Vilmer  2000  HK SIM  AI2100  25 m  33.05   
15  97  Larsson Joel  2001  SALA SS  AP9301  25 m  33.12   
16  99  Nordgren Elias  2001  SALA SS  AE2101  25 m  33.19   
17  Schön Martin  2003  BOLLNÄS SS  AJ9703  25 m  33.37   
18  176  Danqi Adrijan  2002  ÖSA  AS2502  25 m  33.46   
19  109  Lithner Daniel  2001  SÄFFLE SS  AJ9701  25 m  33.74   
20  129  Milkin Roman  1999  UPSALA S  AH0599  50 m  34.07   
21  Waller-Kaustinen Anton  2000  BORLÄNGE  AJ5500  50 m  34.30   
22  94  Douib Jonathan  2000  SALA SS  AS8100  50 m  35.02   
23  67  Mathisen Ludvig  2003  KARLSTAD  AD7903  50 m  35.23   
24  79  Malmberg Anders  2002  KATRINEHOL  AS4902  50 m  35.46   
25  163  Sterling Lucas  2004  VÄSTERÅS  AC6704  50 m  35.48   
26  70  Rönnquist Axel  2001  KARLSTAD  AR2101  25 m  35.72   
27  155  Khabarov Peter  2002  VÄSTERÅS  AM6302  50 m  35.78   
28  48  Löfbom Philip  2003  KARLSKO SF  AC0903  25 m  36.74   
29  Ruijs Daniel  2004  BORLÄNGE  AE5504  25 m  36.78   
30  Nordh Marcus  2000  BOLLNÄS SS  AS7900  25 m  37.10   
31  151  Holmberg Jonathan  2000  VÄSTERÅS  AT1300  50 m  38.62   
32  120  Andersson Oskar  2003  UPSALA S  AG6503  50 m  42.61   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
34_S
Gren 34, 200m Fjärilsim Damer Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Frida Berggren (1994) 2:17.01 2016-04-02 
Distriktrekord Juniorer: Sara Junevik (2000) 2:19.66 2017-03-12 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
141  Berggren Frida  1994  VÄSTERÅS  AE1894  25 m  2:11.09   
57  Eklund-Ramböl Elvira  1997  KARLSTAD  AV5497  25 m  2:20.79   
17  Isaksen Jennie  2000  ESKILSTUNA  AV8600  25 m  2:21.56   
13  Eriksson Anna  1999  ESKILSTUNA  AI0499  25 m  2:22.30   
106  Johansson Petra  1997  SÄFFLE SS  AF3897  25 m  2:23.47   
182  Johansson Cornelia  2003  ÖSA  AF1803  25 m  2:24.68   
23  Loikala Rebecka  2000  ESKILSTUNA  AS7700  25 m  2:26.98   
165  Wiman Clara  1996  VÄSTERÅS  AE8896  25 m  2:29.44   
159  Rehnman Lina  2002  VÄSTERÅS  AZ4802  25 m  2:34.45   
10  20  Laine Nora  2000  ESKILSTUNA  AP8400  25 m  2:35.35   
11  187  Nederman Lina  2000  ÖSA  AP0600  25 m  2:36.52   
12  12  Bäckström Saga  2002  ESKILSTUNA  AD9202  25 m  2:36.92   
13  124  Franzén Tova  2001  UPSALA S  AK9601  25 m  2:38.84   
14  68  Rydahl Isabelle  2003  KARLSTAD  AC0203  25 m  2:40.06   
15  15  Gustafsson Frida  2001  ESKILSTUNA  AM5401  25 m  2:40.53   
16  Larsson Emma  2002  BORLÄNGE  AY0602  50 m  2:42.46   
17  181  Hagsten Skarda Magdalena  2003  ÖSA  AO6603  25 m  2:46.43   
18  137  Viksten Amanda  2004  UPSALA S  AK8604  25 m  2:48.09   
19  138  Zarei Geshin  2003  UPSALA S  AB9603  50 m  2:53.90   
20  16  Gustafsson Maja  2001  ESKILSTUNA  AM8401  50 m  2:57.78   
21  63  Hellgren Ingrid  2003  KARLSTAD  AW1203  50 m  2:57.94   
22  144  Båvenäs Sofia  2002  VÄSTERÅS  AD9802  50 m  3:01.17   
23  22  Loikala Emilia  2000  ESKILSTUNA  AY6800  50 m  3:01.77   
24  43  Ek Matilda  2002  KARLSKO SF  AG5202  50 m  3:01.78   
25  200  Lundgren Jennie  2001  HK SIM  AG2401  50 m  3:02.15   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
35_S
Gren 35, 200m Fjärilsim Herrar Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Jonas Grundström (1987) 2:04.66 2011-06-30 
Distriktrekord Juniorer: Måns Stomvall (1990) 2:05.50 2010-07-15 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
125  Göransson Carl  2000  UPSALA S  AQ8300  25 m  2:15.80   
135  Söderberg Mikael  2003  UPSALA S  AA9303  25 m  2:18.41   
69  Rydahl Johan  2001  KARLSTAD  AF4901  25 m  2:19.76   
164  Szabo Gellert  2001  VÄSTERÅS  AM6901  25 m  2:24.90   
50  Nylén Alexander  2000  KARLSKO SF  AD4300  25 m  2:28.75   
199  Jansson Vilmer  2000  HK SIM  AI2100  25 m  2:37.08   
95  Hanson Jakob  2002  SALA SS  AJ4902  25 m  2:37.82   
134  Savin Andreas  2003  UPSALA S  AG9503  50 m  2:47.71   
178  Flyman Robin  1995  ÖSA  BA0795  50 m  2:52.35   
10  122  Fischer Jonatan  2001  UPSALA S  AM1301  50 m  2:56.21   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
36_S
Gren 36, 100m Ryggsim Damer Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Emma Svensson (1992) 1:04.69 2013-07-10 
Distriktrekord Juniorer: Victoria Åberg (2001) 1:04.83 2017-04-09 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
143  Brunzell Hannah  2001  VÄSTERÅS  AP6801  25 m  1:02.54   
184  Momats Clara  2000  ÖSA  AG9800  25 m  1:05.28   
162  Sterling Filippa  2002  VÄSTERÅS  AE7402  25 m  1:06.36   
153  Jernstedt Edith  2002  VÄSTERÅS  AG1202  25 m  1:06.62   
85  Östh Rebecka  1999  LUDVIKA SS  AE3699  25 m  1:07.05   
188  Rääf Sandra  2000  ÖSA  AW8200  25 m  1:07.11   
156  Mörtstrand Elvira  2003  VÄSTERÅS  AH9603  25 m  1:07.13   
11  Bjälevik Sofia  1999  ESKILSTUNA  AT8299  25 m  1:07.17   
57  Eklund-Ramböl Elvira  1997  KARLSTAD  AV5497  25 m  1:07.65   
10  23  Loikala Rebecka  2000  ESKILSTUNA  AS7700  25 m  1:07.89   
11  204  Boberg Emilia  2002  VÄSTERÅS  AV9602  50 m  1:08.48   
12  58  Englund Linnéa  2003  KARLSTAD  AI5403  25 m  1:09.04   
13  186  Nederman Ida  2000  ÖSA  AU7400  25 m  1:09.66   
14  152  Holmberg Julia  2002  VÄSTERÅS  AE4402  25 m  1:09.86   
15  110  Lithner Ida  2004  SÄFFLE SS  AB6204  25 m  1:10.10   
16  187  Nederman Lina  2000  ÖSA  AP0600  25 m  1:10.17   
17  49  Nilsson Elin  2001  KARLSKO SF  BU9401  25 m  1:10.76   
18  18  Kullman Amanda  2000  ESKILSTUNA  AN3400  25 m  1:10.84   
19  60  Gustavson Clara  2003  KARLSTAD  BA4403  25 m  1:11.16   
20  93  Dalin Elvira  2003  SALA SS  AO8803  25 m  1:11.18   
21  72  Träff Michelle  2002  KARLSTAD  BE0602  25 m  1:11.23   
22  136  Wiell Jeanna  2001  UPSALA S  BB9201  25 m  1:11.38   
23  198  Jansson Elsa  2002  HK SIM  AB7202  25 m  1:11.45   
24  146  Degerlund Hanna  2004  VÄSTERÅS  AX9404  25 m  1:11.47   
25  45  Håkansson Elin  1997  KARLSKO SF  BL4697  25 m  1:11.71   
26  24  Lönnberg Clara  2001  ESKILSTUNA  AF9801  50 m  1:11.96   
27  33  Florén Clara  2002  GÄVLE SS  AL6202  50 m  1:12.53   
28  179  Gabot Salma  2001  ÖSA  AN1801  25 m  1:12.93   
29  124  Franzén Tova  2001  UPSALA S  AK9601  50 m  1:13.49   
30  28  Wik Tilda  2001  ESKILSTUNA  AX5401  50 m  1:13.92   
31  27  Verner Stella  2003  ESKILSTUNA  AF6403  50 m  1:13.98   
32  46  Kinell Alexandra  2000  KARLSKO SF  AF2200  25 m  1:14.40   
33  126  Hermansson Vera  2003  UPSALA S  AY1603  50 m  1:14.45   
34  37  Swanson Helmi  2004  GÄVLE SS  AB6604  50 m  1:14.58   
35  160  Rogell Felicia  2003  VÄSTERÅS  AQ6603  50 m  1:14.72   
36  41  Andersson Stina  2002  KARLSKO SF  AG2202  25 m  1:14.99   
37  161  Rydberg Ebba  2001  VÄSTERÅS  AN1401  50 m  1:15.73   
38  Olausson Matilda  2004  SK ENA  AI0604  25 m  1:16.07   
39  91  van Zonneveld Marit  1999  SS MORA  BI9899  50 m  1:16.21   
40  197  Eriksson Ellen  2001  HK SIM  BP7201  50 m  1:16.27   
41  26  Wennerberg Wilma  2001  ESKILSTUNA  AG3201  50 m  1:18.33   
42  130  Myrelid Malla  2002  UPSALA S  AQ0202  50 m  1:18.52   
43  144  Båvenäs Sofia  2002  VÄSTERÅS  AD9802  50 m  1:18.75   
44  138  Zarei Geshin  2003  UPSALA S  AB9603  50 m  1:19.59   
45  47  Lekberg Sanna  2001  KARLSKO SF  AM4201  25 m  1:23.80   
46  201  Stenman Josefine  2002  HK SIM  AR3202  50 m  1:25.75   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
37_S
Gren 37, 100m Ryggsim Herrar Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Erik Gissén (1992) 57.64 2016-07-07 
Distriktrekord Juniorer: Linus Kanth (1991) 59.91 2011-07-01 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
59  Gissén Erik  1992  KARLSTAD  AL0992  25 m  53.91   
145  Dahlman Gustaf  1997  VÄSTERÅS  AJ1597  50 m  1:00.75   
35  Källquist Jakob  2001  GÄVLE SS  AC0901  25 m  1:00.81   
123  Forsström Erik  1999  UPSALA S  AO9399  25 m  1:01.66   
78  Kernen Emil  2002  KATRINEHOL  AC7702  25 m  1:01.71   
42  Blagojevic Igor  2000  KARLSKO SF  AG5700  25 m  1:02.41   
125  Göransson Carl  2000  UPSALA S  AQ8300  25 m  1:02.76   
82  Gustafsson Jakob  1999  LUDVIKA SS  AL0399  25 m  1:03.23   
56  Andersson Linus  2001  KARLSTAD  AP4301  25 m  1:03.44   
10  88  Hill Lukas  1999  SS MORA  AH6999  25 m  1:04.00   
11  61  Haglund Elias  1996  KARLSTAD  AJ9596  25 m  1:04.42   
12  183  Laszewski Michal  2002  ÖSA  AC4902  25 m  1:05.07   
13  77  Grahn Kevin  2003  KATRINEHOL  AH9103  25 m  1:05.11   
14  100  Nystrand Edwin  2002  SALA SS  AE8902  25 m  1:05.40   
15  108  Kuijpers Ivo  1999  SÄFFLE SS  AG6199  25 m  1:05.58   
16  29  Witt Axel  2000  ESKILSTUNA  AE5100  50 m  1:06.51   
17  119  Almasi Alexander  2000  UPSALA S  AB0300  50 m  1:06.96   
18  34  Hansson Carl  2003  GÄVLE SS  AE9703  50 m  1:07.51   
19  112  Rogne Carl  1996  SÄFFLE SS  AC9796  25 m  1:07.95   
20  32  Carlsson Adam  2001  GÄVLE SS  AK1901  50 m  1:08.05   
21  135  Söderberg Mikael  2003  UPSALA S  AA9303  50 m  1:08.09   
22  65  Lindow Niclas  1999  KARLSTAD  AN6999  25 m  1:08.51   
23  163  Sterling Lucas  2004  VÄSTERÅS  AC6704  50 m  1:08.82   
24  142  Björk Linus  2002  VÄSTERÅS  AB6902  50 m  1:09.21   
25  191  Wilhelmsson Oscar  2002  ÖSA  AM3902  25 m  1:09.40   
26  36  Persson Andreas  2000  GÄVLE SS  AT8100  50 m  1:09.73   
27  48  Löfbom Philip  2003  KARLSKO SF  AC0903  50 m  1:09.93   
28  84  Krysén Erik  2000  LUDVIKA SS  AE0100  25 m  1:10.19   
29  132  Ramovic Adi  2004  UPSALA S  AG9304  50 m  1:11.24   
30  107  Klasson Tobias  2000  SÄFFLE SS  AM1500  25 m  1:12.24   
31  151  Holmberg Jonathan  2000  VÄSTERÅS  AT1300  50 m  1:13.08   
32  67  Mathisen Ludvig  2003  KARLSTAD  AD7903  25 m  1:14.36   
33  120  Andersson Oskar  2003  UPSALA S  AG6503  50 m  1:19.08   
34  134  Savin Andreas  2003  UPSALA S  AG9503  50 m  1:25.43   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
38_S
Gren 38, 1500m Frisim Damer Senior 
 
Distriktrekord Seniorer: Malin Hedberg (1991) 18:04.38 2010-07-16 
Distriktrekord Juniorer: Malin Hedberg (1991) 18:04.38 2010-07-16 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
21  Lindoff Katarina  2000  ESKILSTUNA  AY7800  25 m  18:39.60   
14  Fundberg Linnea  1999  ESKILSTUNA  AK5699  25 m  18:47.52   
17  Isaksen Jennie  2000  ESKILSTUNA  AV8600  50 m  18:55.89   
131  Norlin Julia  1998  UPSALA S  AG0498  25 m  19:12.73   
64  Hjort Emma  2000  KARLSTAD  AZ4800  25 m  19:53.16   
179  Gabot Salma  2001  ÖSA  AN1801  25 m  20:18.10   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
39_S
Gren 39, 4X100m Frisim Herrar Senior 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
75  Karlstad Herrar Lag1  1996  KARLSTAD    25 m  3:31.64   
173  Västerås Herrar Lag1  VÄSTERÅS    50 m  3:41.50   
104  Sala SS Herrar  2000  SALA SS    25 m  3:48.13   
86  Ludvika SS Herrar  LUDVIKA SS    25 m  3:48.96   
113  Säffle SS Herrar  SÄFFLE SS    25 m  3:49.80   
140  Upsala S Herrar  UPSALA S    50 m  3:50.00   
76  Karlstad Herrar Lag2  2000  KARLSTAD    25 m  3:51.74   
40  Gävle SS Herrar [2000]  2000  GÄVLE SS    25 m  3:54.12   
195  Ösa Herrar Lag 1  2002  ÖSA    25 m  4:05.62   
10  172  Västerås Herrar Lag 2  VÄSTERÅS    50 m  4:06.60   
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 
40_S
Gren 40, 4X100m Frisim Damer Senior 
 
 
 
ID  Namn  Född  Förening  Licens  Bassäng  Anmtid  Status 









 
170  Västerås Damer Lag1  VÄSTERÅS    50 m  3:54.20   
169  Västerås Damer Lag 2  VÄSTERÅS    50 m  4:01.40   
73  Karlstad Damer Lag1  KARLSTAD    25 m  4:04.88   
30  Eskilstuna Damer Lag 1  ESKILSTUNA    50 m  4:10.00   
52  Karlskoga  1997  KARLSKO SF    25 m  4:14.07   
171  Västerås Damer Lag3  VÄSTERÅS    50 m  4:14.40   
31  Eskilstuna Damer Lag 2  1999  ESKILSTUNA    50 m  4:16.00   
139  Upsala S Damer  UPSALA S    50 m  4:20.00   
103  Sala SS Damer [2001]  2002  SALA SS    25 m  4:20.62   
10  202  Hk Sim Damer  2001  HK SIM    25 m  4:22.36   
11  193  Ösa Damer Lag 1  2003  ÖSA    50 m     
12  194  Ösa Damer Lag 2  ÖSA    50 m     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.25.10  Utskriftsdatum  09 juni 2017 
Licensierad till: Mellansvenska Simförbundet  Utskriftstid  07:41 
 

LiveTiming iPhone Banner

LiveTiming iPhone Banner